Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Gyantusz

    tag

    válasz lsc #929 üzenetére

    Nem mellesleg megint KÖSZ az újabb konkrét példát!!! :C

    vilmoci: Gripenekről jó lenne hasonló infókat olvasni. Ez a "nemindulás" egyébként sok összetevőből jöhet. Vezérlőelektonikai, szerelési, vagy mechanikai, esetleg szoftveres (volt-e frissítve a rendszer-sw?) stb.
    Például a 2008-as hajdúszoboszlói verseny idején a parkolóban dekkoló MH 5. Bocskais gjművek egyik kezelőjévl beszélgetve kiderült, hogy szép és király a H14, H18 H25 stb. Rábák, de a fedélzeti számítógép hibajelentései a legtöbbször marhaságot jeleznek. Pl. jelzés miatt kicserélik az akksit újra, erre másik hiba jön. Leellenőrzik az egész gépet és "falls" hibákat ad ki a gép. Erre vagy hagyják a fenébe és indulnak, vagy ha olyan "komoly" a falls hiba, akkor garanciális márkaszervízbe kénytelenek vitetni. Ez ugye rontja a hadrafoghatósági értéket.
    A magasan integrált rendszerek sajátja, hogy gyakran a rosszul megírt (van nem kellően jól) vezérlőprogramok miatt lesz bevethetetlen a gép. => Folyamatos szoftverfejlesztés szükséges és az összes gépet naprakésszé kell tenni. Ez is az üzemeltetés egyik része.
    A portugálok pl. anno nem vették meg a frissítéseket az F-16A-khoz, mert gondolták "minek?", majd hajtóműcseréknél kellett rádöbbenjenek, hogy a gyak. fizikailag ép gépek mégsem tudnak repülni. => Újabb beszerzés. Örült nekik mindenki.
    Addig, amíg a svédek biztosítják a hadrafoghatósági értéket, addig a HM csak "örülhet". 2017 után lesz érdekes a buli.

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz Pötyi #936 üzenetére

    Hát, én most olvastam el legalább harmadjára a Szerződést, de ilyen passzust most sem sikerült észrevegyek. Gyere, segíts egy kicsit, hátha Te találsz benne: [link]

    Számomra az az érdekes kérdés, hogyan hagyhatna ilyet megtörténni egy olyan katonai szövetség, amely azért létesült, hogy a békét fenntartsa?

    Bizony csatlakoztak, és ezzel követték el a legnagyobb "bakit" saját magukra nézve!
    Ugyanis az ENSZ Alapokmánya (régről), a NATO és az EU alapszerződései ezáltal őrájuk is KÖTELEZŐ érvényűvé váltak, amit ratifikálásukkal el is ismertek... =>
    Amelyik ezt megszegi, az mehet aztán a Nemzetközi Bíróságra... [link] Aztán mehet a kóterba. Majd pedig a károsult országnak kártérítés megfizetését is megítélhetik. De ez már a nemzetközi jogászaink pályája. Állítólag jók vagyunk a szeren.
    Egyébként majd csak 2024. március 29-én léphetnek ki a NATO-ból, de úgy, hogy előtte egy évvel bejelentették Washingtonban a kilépési szándékot (mi 2019-ben).

    Az Észak-atlanti Szerződésből pár dolog:

    "1. cikk

    A Felek <tehát akik aláírták> kötelezik magukat arra, hogy az Egyesült Nemzetek Alapokmányának megfelelõen minden nemzetközi viszályt, amelybe belekerülhetnek, békés eszközökkel, olyan módon rendeznek, hogy a nemzetközi béke és biztonság, valamint az igazságosság ne kerüljön veszélybe, továbbá hogy nemzetközi kapcsolataikban tartózkodnak az Egyesült Nemzetek céljaival össze nem férõ, bármilyen módon megnyilvánuló erõszakkal való fenyegetéstõl és erõszak alkalmazásától."

    Az Egyesült Nemzetek Alapokmányáról: [link]

    Tovább a NATO-szerződés
    "3. cikk

    A jelen szerzõdésben kitûzött célok hathatósabb elérése érdekében a Felek külön-külön és együttesen, folyamatos és hathatós önsegély és kölcsönös segítség útján, fenntartják és kifejlesztik egyéni és kollektív védelmi képességüket fegyveres támadással szemben."

    Csak a nyomatékosítás végett megszakítom az olvasást:
    Azaz: "folyamatos és hathatós önsegély és kölcsönös segítség útján".

    "4. cikk

    A Felek tanácskozni fognak egymással valahányszor bármelyikük véleménye szerint a Felek egyikének területi épségét, politikai függetlenségét vagy biztonságát veszély fenyegeti."

    Hogy történhetne meg, hogy váratlanul az egyik lerohanja a másikat és mindegyik másik tagállamot váratlanul ér ez?

    A legfőbb:

    "5. cikk

    A Felek megegyeznek abban, hogy egyikük vagy többjük ellen, Európában vagy Észak-Amerikában intézett fegyveres támadást valamennyiük ellen irányuló támadásnak tekintenek és ennél fogva megegyeznek abban, hogy ha ilyen támadás bekövetkezik, mindegyikük az Egyesült Nemzetek Alapokmányának 51. cikke által elismert jogos egyéni vagy kollektív védelem jogát gyakorolva, támogatni fogja az ekként megtámadott Felet vagy Feleket azzal, hogy egyénileg és a többi Féllel egyetértésben azonnal megteszi azokat a intézkedéseket - ideértve a fegyveres erõ alkalmazását is -, amelyeket a békének és biztonságnak az észak-atlanti térségben való helyreállítása és fenntartása érdekében szükségesnek tart. Minden ilyen fegyveres támadást és ennek következtében foganatosított minden intézkedést azonnal a Biztonsági Tanács tudomására kell hozni. Ezek az intézkedések véget érnek, ha a Biztonsági Tanács meghozta a nemzetközi béke és biztonság helyreállítására és fenntartására szükséges rendszabályokat."

    ENSZ Alapokmány 51. cikk:
    "A jelen Alapokmány egyetlen rendelkezése sem érinti az Egyesült Nemzetek valamelyik tagja ellen irányuló fegyveres támadás esetében az egyéni vagy kollektív önvédelem természetes jogát mindaddig, amíg a Biztonsági Tanács a nemzetközi béke és a biztonság fenntartására szükséges rendszabályokat meg nem tette. A tagok az önvédelem e jogának gyakorlása során foganatosított rendszabályaikat azonnal a Biztonsági Tanács tudomására tartoznak hozni és ezek a rendszabályok semmiképpen sem érintik a Biztonsági Tanácsnak a jelen Alapokmány értelmében fennálló hatáskörét és kötelességét abban a tekintetben, hogy a nemzetközi béke és biztonság fenntartása vagy helyreállítása végett az általa szükségesnek tartott intézkedéseket bármikor megtegye."

    Magyarán addig, amíg az ENSZ BT határozatot nem hozott a konfliktus ügyében, az Alapokmány nem érinti "fegyveres támadás esetében az egyéni vagy kollektív önvédelem természetes jogát", viszont a NATO-tagok egyedül, vagy kollektívan a támadott segítségére sietnek, amíg a BT dönt. De miután soványmalac vágtában a BT összeül és nappalt íccakává tett ülésén határozatot hozott, a NATO azonnal, teljes végrehajtási jogkörrel felruházva beavatkozik: békefenntartással stabilizálja a területet, és ha kell (vagy később) katonai akciókkal erre rábírja az agresszort. Amíg ez az ENSZ BT-határozat meg nem születik, addig az egyes NATO-tagok egyénileg rendelkeznek, hogy a 3. cikk szerint segítenek a megtámadottnak-e vagy sem:
    "külön-külön és együttesen, folyamatos és hathatós önsegély és kölcsönös segítség útján, fenntartják és kifejlesztik egyéni és kollektív védelmi képességüket fegyveres támadással szemben"

    Tehát. Amelyik tagállam - mivel aláírták az adott országot képviselő diplomaták a szövegeket és jogrendjüket ehhez igazítják - ezeket a szabályokat megszegi, az a Nemzetközi Bíróságon felel tetteiért! Az ég óvja azt a parasztot, aki eközben emberiségellenes bűncselekményeket hajt végre. Ugyanis emberellenes bűncselekmény soha nem évül el!

    A 3. cikk értelmében nézőpont kérdése lehet az, hogy ki minősül agresszornak addig, amíg a BT nem dönt. Tehát pl. Románia támogathatja adományokkal Szlovákiát is akár, csak propaganda kérdése, beveszik-e vagy se az "oláhok".

    Mindezeken túlmenően és átívelően: akár Ukrajna és a "Nagytestvér" Oroszország is megnyerhető diplomáciailag, hogy hadieszközöket "exportáljon" saját lobogója alatt. Ha valamelyik fél "őt megsérti", azaz pl. a szlovákok lelövik az orosz-ukrán hadianyagot szállító An-124-et a nemzetközi légtérben, az újabb szopást von magával... ugyanis ez nyílt fegyveres agresszót jelent Kijevvel, vagy Moszkvával szemben. Amire ők maradéktalanul reagálnak (persze egyértelműen kiprovokálták ezt, de ez nem számít).

    Egy dolgot azért jelzek:
    Ne akarj és ne szívlelj Te ilyen eszkalálódó konfliktust, mert Orwell eszmefuttatása örök érvényű:

    "Nem számít, indokolt-e egy háború, vagy sem. A győzelem sohasem lehetséges."

    Mihelyst normalizálódik a két ország közötti helyzet, a hágai törvényszék ítélkezni fog. Illetve már közben is, hiszen ENSZ BT-határozat van érvényben: ami annyit tesz, hogy az 5 állandó tagból mindegyik (USA, Fro., NB., Kína, Oroszo.) és a 10 meghívott közül még 4-nek igen-nel kell voksolnia a határozatra. Azt nem árt tudni, hogy a meghívottak közül kettő nagy valség szerint a szövetségesünk: Horvátország és Olaszország. (Belgium, Burkina Faso, Costa Rica, Dél-Afrika, Horváto., Indonéz K., Líbia, Olaszo., Panama, Vietnam)
    További három-négy borítékolhatóan az: belgák, Dél-Afr., Líbia, Vietnam. A 10-ből 7.

    Kiatököm Kárádzsics is olyan nagyfiú volt, verdeste a mellét, amíg volt hatalma. Mikor megszűnt - NATO-segedelemmel - bujkált. De miért? Ha olyan faszagyerek, miért nem kiabált utána is?

    Egyébként mi kell egy háborúhoz?

    sok szövetséges és
    "pénz, pénz, pénz"

    Magyarán az összes "véresszájú szomszédunk" marhára függ a külföldi tőkések hiteleitől. Úgy gazdaságilag, mind hadiiparilag.
    Ki a jófranc fogja hitelezni a háborúikat szerinted?
    Értsd konkrétan:
    Kiknek állhat érdekében, hogy destabilizálják Közép-Európát?
    (pl. egyes fegyvergyártók)

    És kiknek nem áll érdekében, hogy destabilizálódjon Közép-Európa?
    A többi NATO-tagállam, a többi EU-s tagállam, mert a hírtelen jött kényszerkiadásaik miatt inflálódik az EURO és az EU-n kívüli, de ide befektetett tőkéseké (pl. a "zsiráfok"). =>

    NRF, EU BG...

    A két katonai szerv felajánlott alakulatai szinte azonosak, de nem egy időben adnak "keszit".
    Mit jelent ez?
    Hát csak azt, hogy az Európai Unió érdekszféráján belül két katonai szövettség is őrködik (egymástól elvileg - jogilag mindenképp - függetlenül) a rend felett 6-6 hónapos váltási ciklusokkal, minimum 2-2 dandárral.
    Mellesleg ezekben mi is szerepelünk egy zászlóaljjal. Közvetlen NRF-tagjaink Szlovénia és az olaszok. Emígyen katonai konfliktus esetén, ha mi a legfelül nevezett három "főszövetség" szerződései szerint járunk el, tehát nem leszünk jogilag agresszorok, csont nélkül szövetségeseink lehetnek és lesznek. Ehhez még csak nem is kell NRF-be delegált erőket idehozni, hanem "natur" aktív katonia erőt (3. cikk).
    Ezután már csak azért sírhatnak a magyar parasztok, mert az Ariete-k szétdíbolták a szántóföldjeiket... Ha jól kulcsol a seregnél, akkor az ütközetek közötti csendben megkérheti a harckocsizókat, had köthesse a hk-k után az ekéjét. "Jó madzsar pálinka" fejében bármelyik EU-s katona megteszi. A lengyelek megintcsak "szoros" visegrádi szövetségesünk, elvből és élből dacolva a szomszédokkal (pl. SZU). Ezt hadiipara és hadereje is tükrözi (kell is egy haditengerészettel rendelkező országnak).

    A részben szétzavart (eszközeitől egyelőre megfosztott) MH 11. Hunyadi pedig, amíg a tatai 25-ösök kalapálják T-72-kkel az ellent (akár NRF-tagokkal együtt), elnyargalhatnak Bécsbe és gyorstalpaló kiképzést kaphatnak pl. Leopard 2-re.
    Aztán, hogy ne magyar földben pusztuljon megint a német, 210 %, hogy kapunk gyorssegélyként ilyeneket a németajkúaktól is.

    Nevezett szomszédjainknak nincs akkora katonai ereje jelenleg, hogy több hetes(!) inváziót tudjon eredményesen vívni Magyarországon. Ehhez kényszersorozott seregre lesz szükségük, azaz általános mozgósítást kell bevezessenek.

    Miért is jó a kis fing létszámú katonai erők szövetsége?
    Mert nem tudják egymást felfalni. Ez a "bolondbiztosság".

    Az általános mozgósítás pedig baromira feltűnő a magyar politikai, katonai és hírszerző szerveknek. Utóbbiból tán 9 szerv van kis hazánkban. Hírszerzésben és titoktartásban jók vagyunk még ma is. Azt se tudjuk tőlük meg, amit meg kéne.
    Ha ez megtörténik, az kapcsiból kiderül az EP-ben és a NATO-ban is, az ENSZ BT-t ne is emlegessem, hiszen egymásba fonódik mindegyik. A nemzetközi katonai és civil hírszerző szolgálatok hamarább értesülnek a várható eseményekről, mint azt Fico az agyában kigondolná.

    Egy katonai konfliktus esetén a leendő szövetségesek megnyerése pedig a mindenkori magyar kormány (és egyéb diplomaták) feladata.
    Tehát a későbbi időkre nézve tessék olyan "diplomáciailag érzékeny" embereket bejuttatni a magyar parlamentbe, akik tényleg agyilag a helyükön vannak!
    Ezen kívül a Magyar Kormány felhívásban kérhet segítséget, ahogy tette azt 1939-ben Finnország is a SZU-val szemben. Egy zászlóalnyi önkéntest pedig kiküldtünk hozzájuk "nemhivatalosan".

    Az oroszok egészbiztos kapva-kapnak majd az alkalmon, hogyan lehetne azt a kis maradék államadósságukat is elfelejtetni és hogyan lehetne növelni a mi függőségünket feléjük... Már csak azért is, hogy borsot törjenek az USA és a NATO orra alá! Ezt az USA se hagyhatja szó nélkül (orosz érdekeltség újbóli nyugat felé bővülése), úgyhogy egész biztos, hogy ha "éppen ráérnek", az olasz Vicenza-i 173. amerikai légimozgékonyságú dandár bevetésre kerül kicsiny hazánkban is. Az amerikai C-17-eseket pedig nyílvánvaló, hogy nem P-51-esek fogják védeni, hanem E-3-asokkal és brit E-8 JSTAR-okkal segített F-15C-k. Honnan hát, mint a szintén olasz Cerviából...

    Ki a fene akar ilyenekkel ujjat húzni?
    Nooormális...?

    A szomszédok szemszögéből:
    Lehet Hugo Chávez (meg Orbán Viktor) módjára "államosítani", "állambácsi mindent megold, a tőkések takarodjanak az országból", hiszen a katonai (mint legfőbb fegyveres) erő a én (román,szlovák,szerb) kormányom kezében van. Magyarán ha konfliktust akarok, ahhoz a tőkéseknek is lesz szavuk, meg kell őket nyernem magamnak. Érdekeltté kell tenni őket abban, hogy lerohanjam porbafingó Magyarországot (lásd Irak az USA szemszögéből). Mi a fene van itt ezen az asztallapon, amiért érdemes románoknak, szerbeknek, szlovákoknak meghalni? A hajdúszoboszlói és hévizi termálvizek? Vagy az Országházban trónolás? A "végképp eltörölni" elve? Agybetegség. Romániának még esetleg: a Verespatak-aranymosás vitája, szlováknak meg Bős-Magymaros?

    De mi lesz az államosítás után?
    Ez ugye diktatórikus elemeket jelent, hiszen a 4 db EU-s alapjog kapásból megsérül: szabad árumozgás, szabad szolgáltatás-áramlás, szabad munkaerővándorlás, szabad tőkeáramlás.

    Magyarán jómadarunk még el se kezdte a fegyverkezést, az Unió máris gazdasági szankciókat léptet érvénybe vele szemben: az EU-támogatásokat visszatartják, nemzetközi számlákat zároltatnak, a külföldi bankok fitying hiteleket sem adnak többé... És nincs miből finanszírozni az aktuális, kormányon levő agybeteg őrült agyszüleményeit.
    Látható, hogy ezek a folyamatok nem egyik napról a másikra zajlanak ám le!
    A népe értelmes értelmiségei által vezetett csoportok lázadást kezdenek ellene (puccsot), amit akár le is verhet fegyveresen. De itt már el kell gondolkodni az addig hozzá lojális nemzettársainak is. Ez bizony bűncselekmények sorozata és diktatúra.

    A magyar köztársasági elnök - mint a Magyar Honvédség főparancsnoka - eme folyamat közben bevezeti az általános hadkötelezettséget (valszeg a Honvéd Vezérkar Főnök tanácsára, és a magyar Alkotmány erre jogot formál!!!), majd ha úgy látják jónak, a szükségállapotot is. Diplomáciánk pedig megkezdi az addigra kudarcba fulladt tárgyalások nyomán a szövetségesi rendszer felállítását (bár felállt az eddig már magától is), vagy bővítését és törekszik a békés rendezésre.
    Ha végképp rohan a barom végzete felé:
    A több hét (akár hónapok) alatt felduzzasztott hadseregét felzárkóztatja a határvonalra és az addigra kidolgozott hadászati, hadműveleti és harcászati célok elérése érdekében elkezdődik a nemrég említett móka (gyakorlat). Aztán az erődemonstráció és majdan a támadás. A genfi egyezményeket mivel mindhárom majom aláírta tudtommal, fel kell szólítsák Magyarország érintett lakosságát, hogy hagyják le lakhelyeiket záros időn belül.

    Ettől kezdve:
    "A tábla készen áll. A bábuk mozognak." - TLoTR A király visszatér

    És nem nyerhetnek...
    Egyetlen lényegi kitétel van csupán:

    Magyarország
    soha
    (többet)
    nem
    lehet
    agresszor!

    Mert akkor szívás van. Ha azzá válunk ismét, szövetségeseink között nem válogathatunk, már ha lesznek egyáltalán...
    "Lesz halálhörgés és fogaknak csikorgatása."

    "Good "notepad" always helps."

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz Gyantusz #942 üzenetére

    És nem is emlegettem az USAFE többi egységét, a NATO-Tornado-kat, meg az éles bevetésre készen álló Eurofighter Typhoon-okat (légvédelemre). Egyébként E-8 J-STARS helyesen (bocs, a briteknek Sentry-jük van).
    Hol van ezekhez Szlovákia, vagy Románia légiereje? A szerbeket nem emlegetem, mert azokat gyak. lenullázták 1999-ben...

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz vilmoci #938 üzenetére

    Valamé'k hm.gov.hu-s cikket olvasva nekem 2011 rémlik, de lehet 2013-ra van beütemezve a harckocsi-beszerzés (vagy magának a tendernek az elkezdése - alkatrészük van a meglévőkhöz).

    Kiegészítve amiket eddig leírtam: Az egy dolog, hogy veszünk vagy 5 század Leopard 2-t (60 db). Ahhoz, hogy műveleti területen eredményesen lehessen őket bevetni, mozgatni, minimális (azt szeretném, hogy nulla) veszteség mellett, egy sor más jármű is kell hozzájuk:
    - Őket elbíró (60-62 tonna) nyergesvontatók (ugye a civilek 40 tonnáig bírnak).
    - Őket segítő hídvető harckocsik árokáthidalásra, mert amik még vannak, azok egészen biztosan nem ekkora össztömegre vannak méretezve.
    Híd, híd, híd, de hány fajta? Ezek talán elbírják őket, láttak már asszem Abrams-t is.
    - "Akadály" esetén műszaki-mentő hkocsik, századonként legalább 2 db, tehát a 60 kocsihoz alsóhangon 10-12 db Büffel-t (magyar jelentése "bölény", vagy "bivaly") még be kell szerezni, hogy rendszerazonosak legyenek és probléma esetén menthetőek legyenek!
    - Ráadásul a műszaki szempontból fontos hidakat meg kell erősíteni, ha szükséges. Aminek ugye csak örvend az építőmérnökök hídépítő szakága, de ez is költségvonzat!

    Az a 2 db VT-72, ami meg van, nem éppen sok, bár igaz, annak a 15 db T-72-nek még elég is lehetne. Tehát ha utóbbi módszert választjuk, azaz felhízlaljuk a T-72-ket, legalább továbbra is rendszerazonosak lesznek ezek a kocsik. Ráadásul a szétrongyolt alvázakat lelkiismeret-fúrdalás nélkül lehet a másodvonalbeli (előbb nevezett) műszaki kocsik alá adni.
    Aztán itt a nemrég emlegetett PZA Loara esete is...
    A történet lényege: Lengyelországot, Csehországot, Szlovákiát és Romániát érdekeltté kell tenni ehhez a fejlsztési-modernizálási akcióhoz. A kivitelezés már nem lehet probléma. Gyak. minden rendszerelem működik a motortól kezdve a hkágyún át a tűzvezető rendszerig. Csak integrálni kell őket eggyé.

    A Gripenek 2009. január 01-én 00:00.00-kor kezdik a váltott harckészültséget az aktív 4 db MiG-29B-vel együtt. Hogy melyik gépek és pilóták lesznek erre kijelölve, azt még nem tudni pontosan. A "váltott készültség" pontos definíciója is császé, mert nem tudni, hogy a 2 "keszi" és a 2 tartalék hogy oszlik meg? Az első félévben 2 db keszi-Fulcrum és 2 db tartalék Gripen, és naponta váltják-e egymást, vagy óránként? Vagy Egyik nap ez a 4 gép, a másik nap amaz?
    2010. január 01-én 00:00.00-kor pedig a teljes hksz-t a Gripen-flotta fogja adni. Addig meg lehet kulcsolni a hadrafoghatósági mutatók javításán.
    Jelen sejtésem szerint 6 hónapi tartalékállomány kell kövesse a végleges kivonásig a MiG-29-eseket. Tehát 2010 nyarán kampó, viszik a ruszkik a maradék minyók egy részével. És aztán kapjuk az újakat helyettük. Úgy lenne értelme (mivel mindegyik Mi-8 kell), hogy egyet hoznak, egyet visznek.
    Elméletileg a 2009 augusztusában látjuk a Fulcrum-okat utoljára hadrendben, a Kecskeméti "Ér Són".

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz Gyantusz #944 üzenetére

    A MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis egyébként gyakorlott már a típusváltásban, hiszen a kecskeméti MiG-21MF-ekkel a MiG-29-esek 1994. szeptember 1-jén kezdték a váltott(?) készültséget a kecskeméti Harcászati Repülőezred 2. „Dongó” százada, majd 1995. szeptember 1-jén hadrendbe állt az 1. „Puma” század is Keleti György HM jelenlétében és ünnepélyes keretek között a MiG–21-esek elhúztak Pápára.

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz lsc #937 üzenetére

    :C
    Nem holnap lsc, szerdától!
    Úgyhogy holnap irány a hadtápraktár és iziben vételezni kétheti hidegélelmet és VVK-t! :D

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz Van Der #948 üzenetére

    Ezért kell maradéktalanul erősíteni a szövetségesi kört és a meglévő katonai állományt ez alá rendelni.
    Trianon története megint más, tudod, hogy leszereltük a sereget... Ma már más (katona)politikai viszonyok vannak. Cseppet szomorú, hogy még mindíg a 88 évvel ezelőtti dolgokon vekengünk, mert kell. Ráadásul akkor még nem volt a szentszarszövetségen kívül semmi. Azóta azért van ENSZ, NATO, EU, meg a többi.

    "Annyit írsz hogy lehetlenség végigolvasni..."
    Nem szoktál könyveket olvasni? :)

    A hk. épp azért kell, mert a szárazföldi erők "legkeményebb" fegyvere. Offenzívára ideális, védelemre szintúgy. Viszont békefenntartásra nem épp költséghatékony...
    Típusvitákba nem megyek bele, hiszen az adott koncepció sincs kitalálva. Ha új eszközt vezetünk be, viszont kötelező az egész rendszer-elemét megvenni, mert anélkül fabatkát sem ér egy harckocsi.

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz Pötyi #947 üzenetére

    "De könyörgöm, "a távolmaradás politikáját folytatják", az hol lenne beleírva?"

    Miért lenne benne? Mivel nincs beleírva a NATO alapszerződésébe, azaz nincs jogilag definiálva, így - jogilag - nem is létezhet "a távolmaradás politikája"! Azaz ami nincs, azt nem lehet követni. Jogilag értelmezhetetlen.
    Azért nincs definiálva - pedig lett volna rá módjuk 1949. április 4-e óta -, mert a Felek ezt a viselkedésmódot nem fogadják el!!!

    Olvasd el a NATO Alapszerződés 1. cikkét újra. Felesleges idéznem megint.
    Kikötik, hogy minden istenharagját békés úton rendeznek az ENSZ Alapokmányának megfelelően. Ezek a dolgok államközi szerződéseknek minősülnek.

    "továbbá hogy nemzetközi kapcsolataikban tartózkodnak az Egyesült Nemzetek céljaival össze nem férõ, bármilyen módon megnyilvánuló erõszakkal való fenyegetéstõl és erõszak alkalmazásától."

    Ciprus ügyében itt ([link]) van pár sor. Ennyit minimálisan tudni kell a témával kapcsolatban.

    Az ENSZ eddigi összes határozatait Ciprus ügyében itt találhatod meg. Hivatalos, autentikus oldal, angol nyelvű (használj webfordítót)!
    [link]
    Jó mazsolázást, én nem szívok most vele (később sem).
    A legelső, a 186. számú BT-határozat is itt olvasható.
    Kelt: 1964. március 4-én.

    Röviden:
    A határozat megjegyzi, hogy a konfliktus a nemzetközi békét veszélyezteti, tehát azonnali megoldást kell javasolni. Pláne azért, mert 1960. augusztus 16-án Nicosia-ban mindhárom fél aláírta! Valamint ENSZ-tagok nem ronthatják tovább a ciprusi biztonságot.

    Felhívja a figyelmet, hogy az Alapokmány 2. cikk 4. bekezdées értelmében ([link]):
    "A Szervezet összes tagjainak nemzetközi érintkezéseik során más Állam területi épsége, vagy politikai függetlensége ellen irányuló vagy az Egyesült Nemzetek céljaival össze nem férő bármely más módon nyilvánuló erőszakkal való fenyegetéstől vagy erőszak alkalmazásától tartózkodniok kell."

    Magyarán, aki csatlakozik az ENSZ-hez, az többet jogi retorzió nélkül nem lehet agresszor... (kissé komolytalan nem? SZU, USA, Kína... - meg kell nézni, hogy a három állandó tag ellen hány határozat született)
    Viszont mint előbbiekben láthatjuk, mivel mind a NATO, mind az EU az ENSZ alapelveit követi, így előbbi és utóbbi katonai ereje annak (és mint saját elveinek) betartására kötelezett (egymástól jogilag független, katonailag nem biztos).

    "5. bekezdés:
    A Szervezet összes tagjai az Egyesült Nemzetek részére a jelen Alapokmánynak megfelelően folytatott bármely tevékenységéhez minden segítséget megadnak és tartózkodnak attól, hogy segítséget nyújtsanak olyan Államnak, amely ellen az Egyesült Nemzetek megelőző vagy kényszerítő intézkedéseket foganatosít."

    Magyarán, amelyik államot az ENSZ BT határozatban elutasít cselekvései miatt, annak a többi ENSZ-tagállam segítséget nem adhat (szankciók nélkül), hogy érvényre juthasson a BT-határozat..

    Az ENSZ Alapokmány VII. fejezetétnek elolvasása kötelező! [link]
    Címe:
    "ELJÁRÁS A BÉKE VESZÉLYEZTETÉSE, A BÉKE MEGSZEGÉSE ÉS TÁMADÓ CSELEKMÉNYEK ESTÉBEN"

    Ciprus rövid (kór)története:
    A dolog problémája abból fakad, hogy a görög ciprusiak Görögországhoz akartak csatlakozni, a török ciprusiak pedig nem és inkább a kettéosztást preferálták. 1960-ban megalakult az egységes területű, de (főként) kétféle népcsoportból álló Ciprus Köztársaság, amelyik egyik változatot sem támogatta. A két népcsoport elkezdte püfölni egymást (jó régi hagyományai a hellén időkből, igaz akkor még perzsák voltak a törökök helyén, de az oszmánok se voltak jobbak - szóval a genetikai utálat, ami itthon is adott), tehát a polgári konfliktus aztán fegyveressé eszkalálódott, mire a ciprusi kormány az ENSZ felé fordult. A BT a 186. határozattal kihírdette a békefenntarást, amit később meg is valósítottak UNFICYP néven. 1974 nyarára a görögbeni új kormány felbuzdította a baloldali érzelmű ciprusiakat, akik puccsal megdöntötték Makarioszt és az új forradalmi kormány megkezdte a "nagygörögországi" egyesülési folyamatokat. Ezt Törökország sem nézhette szó nélkül, így sajátjai védelmében partra tett pár hadosztályt, akik lepofozták a görögöket és megdöntötték a forradalmiakat, visszahozva a régebbi Makarioszt. Eközben odahaza görögben is megdőlt a rendszer, az új kormány tárgyalás útján kezdte meg a rendezést a törökökkel. De Genfben félbemaradt a tárgyalás, a görögök kivonultak a NATO-ból (vélhetően, hogy nagyobb katonai erővel tudják az egyesítési politikát folytatni, vagy hogy ellensúlyozzák a Ciprus felső felén lévő török csapatokat, vagy mindkettő)! => Nem tartották be az ENSZ-szabályokat. Itt már nincs min vakarózni:
    az egyik tag nem NATO-tag (katonailag). A törökök végül lenyomták őket az ENSZ által korábban megszabott "zöld vonalig". Eddig a görögök a fősárosak.
    Egy évvel rá azonban a törökök kikiáltották ama terület függetlenségét, amit eleve agresszióval nyertek el. Mivel ez is ellenkezett az ENSZ-határozatokkal, így ezt a többi tag nem ismerte el és bojkottálták a területet (pénzügyi, gazdasági). Azóta Görögországban is normalizálódott a helyzet és a ciprusi köztársaságban is.
    Az ENSZ-békefenntartás azóta is fennáll, többek között magyar segedelemmel.

    Tudod-e, hogy melyik NATO-tag akkor melyiket hogyan segítette, vagy maradt távol a konfliktustól? Pl. a britek közvetlenül is érintettek voltak az ügyben.
    Mert ha nem, akkor miért állítod a "a távolmaradás politikáját folytatják" dolgot?

    Ciprus esetét nehéz lenne az "Agyarországi" viszonyokra ráhúzni.
    Miért is?
    Ciprus akkor egy önálló, nem NATO-tag volt és az ma is (viszont 2004-től EU-terület a déli fele, a másik is, de fel van függesztve). Akiket Törökország katonai erejével megtámadott, az az önálló nemNATO-tag ciprusi köztársaság katonai ereje volt (a Nemzeti Gárda). Magyarán ő is agresszornak minősül. Lévén a konfliktust nem békés eszközökkel akarta rendezni, így eleve kiesett a "jóhiszeműség" jogi fogalma alól. Ha Görögország hivatalosan is támogatta katonailag a Gárdát, nemkülönbben agresszor, hiszen a demokratikus úton megválasztott ciprusi kormányt puccsal megdöntötték!
    Magyarán mindkét ország vétett az aláírt szerződésekkel szemben, ezáltal nem jogosultak a közösség támogatói elveire.

    Vonatkoztatva Magyarországra:
    Ami a mi területünk rovására történik katonai behatolás, az az aláírt és hatályos nemzetközi szerződések értelmében agresszió egy békére maximálisan (még saját területvesztés árán is) törekvő tagállammal szemben! Tudvalevő, hogy katonai műveletek EURÓPÁBAN MINDÍG az adott ország parlamentje által megszavazott és jóváhagyott rend szerint történik (a kényszersorozással együtt - ezt jelenti az EU-jogharmonizáció, mivel mindenki csatlakozott, a jogrendünk ezeket a közös elveket kell kövessék!).
    Tehát a szlovák szkinhedek, vagy a magyar szkinhedek, vagy neonácik, akármi, szélsőséges nacionalisták, a másik állam területére való rendzavarás céljából történő behatolása NEM KÉPVISELIK AZ ADOTT ORSZÁG PARLAMENTJE ÁLTAL KÉPVISELT/ELFOGADOTT ÉS KIHÍRDETETT POLITIKAI KONSZENZUST (mivel civil kezdeményezés), csak akkor, ha utóbbiak nem utasítják el egyöntetűen, amit pl. a magyar parlament nemrég - hála a jó égnek, ennyi agyuk azért még van - meg is tett, mind az öt parlamenti párt egységesen (ezért szopás, ha Slota-féle idióták is a parlamentekben vannak). Ha nem teszik meg, a magyar fél (vagy ellenkezője) felhívásban vonhatja őket kérdőre. Ha a jogi körülmények olyanok, a NB-nál lehet jogorvoslatot kérni. Vagy elutasítják a vádakat, vagy igazolják.
    Példaként lásd a Benes-dekrétumok újbóli szlovák megerősítését. Az osztrákok is fel voltak háborodva (vagyis ez is egy nemzetközi jogi vélemény lett).
    Ettől függetlenül, ha tömegesen ütni-verni kezdik a szlovákiai magyarokat, személyes szabadságjogaikban korlátozzák őket (tehát bűncselekmények áldozatai lesznek), a mindenkori magyar kormány csakis békés úton rendezheti sérelmeit szomszédjával szemben. Ha (hivatalos!) katonai erőhöz folyamodik - nevezzük önbíráskodásnak - megsérti vállalt nemzetközi kötelezettségeit és ne számítson semmi jóra és támogatásra. A jogorvoslat a Nemzetközi Bíróságra tartozik, ahol az eljárást megkezdik. Ha olyan mértékű a sérelem, az ítélet komoly szankciók sorozata lesz a javunkra.
    De katonai agresszióval nem élhetünk külföldi nemzetiségeink védelme érdekében!
    És ez igaz a szomszédok szemszögéből is.

    Azokat, akik Ciprus demilitarizált zónájában lelőtték a másik fél "állampolgárait" (ugye az északiakat senki sem ismeri el), átlőttek a "Zöld vonalon" (rendőrök, katonák), tehát MEGSZEGTÉK Az ENSZ BT-határozatában foglalt TŰZSZÜNETI MEGÁLLAPODÁST, azokkal szemben - mivel saját rendőri/katonai szerve megvonta a felelősségét tőlük - személyreszabottan nemzetközi elfogatóparancs van érvényben (pl. az Interpol körözi)!
    Az meg a kiadatási egyezmények területe (megint a nemzetközi jog), hogy melyik ország kiket adhat ki és kiket nem. Ezt most nem tudom, de igazából nem is érdekel...
    Lásd Szerbiát. Addig huncut vasat sem kap az EU-tól és még csak meg sem kezdik a tagfelvételi eljárásokat, amíg az összes háborús bűnöst ki nem adják!

    Az, hogy a két ország - Görögország, Törökország - légierői és más katonai erői (haditengerészet) egymást basztatják állandóan, nem minősülnek jogilag konfliktusnak, mivel egyszer sem "panaszkodott" egyik a másikra hivatalosan (tudtommal).

    Ezek minden esetben jogi úton kerülnek bizonyításra, vagy elutasításra.
    Magyarán, ha az egyik feljelenti a másikat, de amaz el tudja tüntetni a bizonyítékokat, vagy a vádat képviselő tanúkat jogi úton "semlegesíteni" tudja a tárgyalások folyamán (ügyvéd vagy ügyész kérdése), akkor bizonyítékok híjján ejtik a vádakat! => Felperes (vádló) fizeti a bírósági eljárás összes költségét... Pluszban a kártérítést, ha az megítéli.

    Nemegy török és görög gép esett már a Földközi-tengerbe, mert élesfegyverzetű, légirendész-járőr gépeik összeakaszkodtak a határvonalaik mentén (hivatalos tűzparancs sohasem volt kiadva!) és manőverező légiharban egyik-másik belevezette magát a vízbe/földbe. Ez nem minősül harccselekménynek, mert nem fegyverhasználat miatt semmisült meg a repülőgép (anyagi kár) és hallt meg a pilóta (jogilag nem minősül emberellenes büncselekménynek, hanem balesetnek)! A károsult légierő anyázik, mert oda egy 30-40 millió USD-os gépe (Mirage 2000 és F-16 is veszett már így oda, tán F-4E is) és a pilótája. Jó esetben kiugrik és kihalássza valamelyik haditengerészet. Kihallgatják, a jegyzőkönyveket felveszik - megint a nemzetközi jog - és átadják a másik országnak. A károsult család pedig kártérítést kap és özvegyi nyögdíjat:
    "Fiuk a haza szolgálatában kötelességének teljesítése közben életét vesztette."

    Ezt a NATO nem tudja szankcionálni, mert nincs jogi(!) alapja!
    Ha mégis feljelentették volna egymást, keress és nézz utána. Örömmel venném, ha lelnél. Én mostanában nem fogom (most te vagy a felperes ;) ).

    Az, hogy miért nem lehetséges manapság(!), hogy egy szomszédos EU-NATO-tag Magyarországot megtámadja, arról előbb írtam pár karaktert. Ha továbbra sem világos..., hát akkor is írj valamit.

    ***

    Aki Debrecenbe jön "élő topictalálkozóra" és vitatkozni, továbbá én is itthon leszek ( :D ), annak fizetek egy (csak hogy ne legyen egy hordó, inkább definiálom, tehát egy üveg) sört!

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz Van Der #951 üzenetére

    Nem tartom egészségesnek és életképsenek, ha a haderőt hitelből kell fenntartani.
    Ha egy nemzet nem tudja saját katonai védelmét önerőből megoldani és finanszírozni, ott a rendszerrel komoly gondok vannak, a "fenntartható fejlődés" nem biztosítható. Ezért kellett a haderőreform (meg gondolom még fog kelleni párszor).
    Gazdasági kérdésekben nem vagyok annyira otthon, de biztos, hogyha ezt meglépnénk, az komoly nemzetközi visszhangot váltana ki: világsajtóban címlaptörténet lenne, hogy

    "Magyarország fegyverek beszerzésére költi az IMF-hitelt!"

    Függetlenül attól, hogy nem pont erről van szó. Mit szólnának ehhez a szomszédok? Elég nehezen járható göröngyös út ez. Egyébként is az EU miniszterei rendszeresen üléseznek. Tudják, hogy a másik ország hogy áll gazdaságilag (és pl. milyen hadügyi beszerzések várhatóak). Ezt tudjuk a Szlovákokról, a Románokról és tudják ők is a mi terveinket (csak épp a magyar polgárokat nem tájékoztatják normálisan...).

    Tényleg!
    Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetet (EBESZ) még meg sem említettem...

    daa-raa: A (jog)szabályokat azért hozzák létre, hogy ne lehessen belemagyarázni az általuk szabályozandó esetekbe semmit (amit éppen információk hiányában most éppen - megint - teszünk). Emiatt a szályzat szövegének egyértelműnek kell lennie.
    Szerintem A NATO és az ENSZ szabályzatainak szövege elég egyértelmű és világos. Az EU-st még nem olvastam.

    Írásod szerint ha hivatalosan cáfolom a "távolmaradást", mert íratlan szabály, elismerem az aktív tevékenységet, azaz a segélyezést. Nem inkább fordítva kéne lennie, mert úgy életszerű?
    Például: Hivatalosan cáfolom a segélyezést, mert egyes országoknak ez nem tetszik. Holott fű alatt (nemhivatalosan) megteszem...? :U

    Azért nincs benne a szövegben a távolmaradás, mert nyílvánvalóan nem ismerik el. Azért alakultak meg, hogy a békéért tegyenek és fenntartsák, és aki ehhez utólag csatlakozik, ehhez fogja tartani magát. Ha nem, ne tartozzon közéjük (lépjen ki/kizárják), és/vagy vállalja a szankciókat.
    Ennyire egyszerű és világos.

    Egyébként a másik pedig az, hogy az önsegélyezésben - ami pedig írva vagyon a NATO alapszerződésében - 1000+1 (nyílvános és nemnyílvános) dolog beletartozik.
    Ilyenek lehetnek, ha én a támogatni kívánt országba küldök (azaz az aktuális, fennálló kormányzati rendszert támogatom):
    magyar (katonai) tanácsadókat, katonai felszereléseket (ruhát, műszaki eszközöket, kézifegyvereket, lövegeket, egyéb harceszközöket és lőszereiket, vagy azonos típusú harceszközök esetén alkatrészeket és szerelőket - és gondolom élelmet is), kiképzett reguláris katonákat, akik az ő zászlaja alatt harcolnak (zsoldosok), illetve irreguláris alakulatokat is, továbbá titkosszolgálati szinten (hírszerzés) segítem / segélyezem őt.
    Nemkülönben ha anyagilag támogatom az erre felállított pénzügyi alapot (ami összegből fizetjük a hozzá küldendő eszközöket/katonákat), vagy közvetlenül magát a megtámadott kormányt segítem anyagilag hogy vegyen magának amit akar... (gazdasági alapon függősőget alakítok ki, ha nyer a kormánya, akkor az országa az adósom lesz - a hűbérúr-hűbéres elve)
    Azaz a segélyezés lehet pénz, fizikai termék/eszköz, vagy "élőlény" is, nincs kikötve (éppen ezért).
    Ezen túlmenően katonailag is beavatkozhatok az oldalán egyénileg, vagy kollektívan. Gyakorlatilag mindent megtehetek érte nyíltan vagy "nemnyíltan", amit csak el lehet képzelni. =>

    Ebből fakadóan a "távolmaradás" fogalma teljesen értelmezhetetlen, jogilag mindenképpen. A távolmaradás az én olvasatomban azt jelenti, hogy kormányilag nem nyilatkozok a konfliktusukról (holott kötelező) és nem adok neki semmit sem, nem nyitom meg menekült állampolgárainak a határomat, semmit. Nem nyilatkozok és teszek semmit. Ilyen az EU-n belül nem lehetséges.

    ***
    Ki honnan veszi azt, hogy egyetlen NATO-tag sem támogatta a ciprusi konfliktusban Görögországot, vagy Törökországot a BT-határozatokig? Csak mert érdekelne az információforrás. Már ha megnevezhető és valós dolog egyáltalán és nem csak "városi legenda"...
    Miután a BT elmarasztalta egyik és mindkét felet, onnantól kezdve viszont senki sem támogathatja őket nyíltan (szankciók nélkül). Ez természetesen nem zárja ki a fű alatti segélyezést. Szóval a távolmaradás...

    A történet ennyire egyszerű és világos (szerintem).

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz #65675776 #954 üzenetére

    Jelen helyzetben nem a magyar jogszabályokról van szó, hanem nemzetközi szabályszövegekről, amiket nem egy-két sudribunkó magyar jogász alkot meg önös érdektől vezérelve.
    Jogászok esetén nem kell "és" kapcsolatot tenni, mert jogász lehet a bíró, az ügyész, az ügyvéd, a közjegyző stb. is. Az ügy-védek az alperesek (vádlottak) védelméért, az ügyészek pedig a jogszabályok bíróságokon való képviseletéért, azaz a vádló jogi képviseléséért vannak, a bíró pedig az ügyvédi és ügyészi munka végső értékelésében tevékenykedik (bírál), más jogászok pedig megalkotják a jogszabályok szövegeit. Mindegyik dolog kötelező velejárója a jogrendszereknek, ha pontos a szövegezés, ha nem. Ha utóbbi, akkor pontosítani kell (ill. célszerű).

    "A segélyezés/támogatás meg működik: mind a két félnek adnak el fegyvert a NATO tagok."

    Akkor mi értelme is van a távolmaradásnak...? :U
    Szerintem semmi.

    Mi alapján dönteném el, melyik félnek segítek?
    El sem hiszem, hogy ez ennyire fogós kérdés nektek.
    Például dilomáciai és jogi úton.
    Nincs olyan, hogy mindkét félnek igaza van (ahogy Ciprus esetében sem volt - Görögo. puccstámogató, Töröko. agresszor; az időrendiség a döntő elsősorban, a segély nem örök időre szól, meg lehet vonni, nem arra való, hogy vele lenyomja a másikat, hanem kiharcolja a térség békéjét, ld. 1991 Irak)! A pontosan megalkotott jogszabályszöveg szerint (ami most fennáll) igazság csak egy van. Ennek elbírálására vannak a bíróságok, most konkrétan a Nemzetközi Bíróság. Időrendiségben ezelőtt, mint határozatalkotó, az ENSZ BT az illetékes, csak utána a NB. Összehívásának/ülésezésének lényege a konfliktussal kapcsolatos különféle hírszerzési információk összegyűjtése és kiértékelése (egymástól függetlenekről van szó, lévén pl. az amerikai, a francia és az orosz nemnagyon van befolyásolva a másiktól), majd a határozat szövegének - az eljárásrend lépéseinek - megalkotása és annak elfogadása a 15 BT-taggal. Ha mind az 5 állandó tag egyirányba néz, akkor síma az ügy. Ha nem, akkor a szövegezésben vekengeni fognak, vagy hátráltatják az egész folyamatot. Ha érdekelt az ügyben, de nem akarja hátráltatni, nem vesz részt a szavazáson.
    Egyébként a BT-ülésezéseken elég sok más "jogi személy" is képviselteti magát (pl. más ENSZ-tagok is), akiknek vannak felszólalási jogaik (amik egyértelműen befolyásolhatják a BT-határozat későbbi szövegét és a rendezés tervét), viszont nincs szavazati joguk. Értelemszerűen a sértett és a sértő is képviselteti magát a BT-üléseken.

    Mivel az egyes konfliktusokat legelőször titkosszolgálati úton lokalizálja minden ország, akár érintett, akár nem az ügyben, így van ideje "megalkotni" saját nemzetközi (diplomáciai/jogi) véleményét, azaz hogyan viszonyuljon az adott eseményhez a kormány. Erre vannak a titkosszolgálati és egyéb tanácsadók. Aztán az adott fafejű politikus vagy halgat tanácsadóira, vagy nem, vagy inkább saját (őt megválasztó) politikai érdekkörére. Mivel a tanácsadók és hírszerzők mindenhol jelen vannak, más szociális intézményekkel együtt (pl. Nemzetközi Vöröskereszt), így az információgyűjtés a Föld legtöbb országában nem jelent komolyabb gondot (az álhírek kiszűrése annál inkább, ill. hogy az "emberi hírszerzés" egyre drágább, csökkenő ügynöklétszám).
    Magyarán az egyes tagországok saját hírszerző hálózatukra - és országokat átívelő-összefogó hírszerzőhálózat-rendszerükre - hagyatkozva értékelnek és döntenek a BT-határozat kihírdetéséig. Utána nincs apelláta.

    Tehát ezen hírszerzői információk alapján fogom eldönteni, hogy melyiket hogyan fogom támogatni.
    Például hozzájárulok, hogy a sértő ország adott kormánya mihamarább megbukjon (és a NB-ra kerüljön - ez is segélyezési forma, a sértett ellenét lenyomom) és az én érdekeimet is képviselők kerüljenek kormányzási hatalomhoz. Akikkel aztán országomra nézve jó diplomáciai (és gazdasági) kapcsolatot tartok fenn.
    Olvass Kissingert.

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    Újabb szemlegeltetés és agyvelőtágítás végett egy linkcsomag:

    Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Egyetemi Központi Könyvtár ->
    Digitalizált gyűjtemény
    No itt ami szem-szájnak ingere. Főként az "Egyetemi doktori, kandidátusi, nagydoktori és PhD értekezések tartalomjegyzéke szerzők szerint" menüt javaslom Mindenkinek. Olyan gagyi tanulmányírók, mint (M.) Szabó Miklós, Számvéber Norbert, Iván Dezső, Tőzsér, Turcsányi tanár úr stb.
    Igazából mindet el lehetne olvasni, mert mind érdekes, nem találtam olyat, ami ne érdekelne (engem)...

    "Elég komoly" gyűjtemény, ha nem a legkomolyabb eddig, amivel összeakadtam.

    "Csak hogy semmit el ne felejtsünk." - Andy McNab

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz Gyantusz #958 üzenetére

    A könyvtárossal egy gyors levélváltást követően megjegyzem, hogy az értekezések sajnos csak papíralapúan érhetőek el. Így regisztráció, beíratkozás után sem olvashatóak a neten (pénzügyi és szerzőjogi védelem okán). Azt azért érdemes kikötni, hogy pdf-et nem kunszt levédeni csak olvasásra (meg doc-ot se). Szóval techniakilag minden további nélkül megoldható (bár képernyőmenés->OCR és le is van nyúlva a szöveg, de aki ilyesmivel fárasztja magát egy 50-100 oldalas doksinál, annak egészségére).

    Aki bemegy a ZMNE könyvtárába és kiveszi olvasásra (gondolom csak bent lehet, kihozni nem), az csak részleteket másolhat le a szerzőjogi jogszabályunk (1999. évi LXXVI. törvény) értelmében. Viszont ez engedélyezi a teljes másolást is, ha az illető saját kezével írja le a dokumentumot... ;)

    Úgyhogy aki budapesti lakos, az megint helyzeti előnyben van...

    Kár, pedig jó lett volna "minden napra egy mese".

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz lsc #956 üzenetére

    Nem off e dikk, csak annyi a különbség, hogy a MH nevében ott a "Királyi" szó is. Sajnos Debrecenben még mindíg nem lehet kapni, viszont a Batthyány utcai ex-LAP-ICS-ban volt más is ebben a témában a kiadótól (Puedlo).

    Alább megpróbálom összeszedni az eddigieket, lévén nincs saját weblapjuk. Aki lemaradt némelyik könyvről az szembesülhet vele ;) , iIletve ami még beszerezhető, azt javallott megtenni, mert hiánypótló anyagok (kevés kivételével). Az ISBN-t is megadom, hátha valaki úgy keresi.

    Babucs Zoltán–Maruzs Roland: Ahol a hősök születnek. Az egri magyar királyi "Dobó István" 14. honvéd gyalogezred a második világháborúban.
    Két kiadást is megélt (2007, 2008), a 2.-ba lett írva pár új dolog. ISBN 978–963–9673–34–2

    Babucs Zoltán–Maruzs Roland: "Jász vitézek rajta, előre!" A jászberényi kerékpáros és harckocsi zászlóalj története 1921–1945. - 2007-es, ISBN 978–963–9673–73–1

    Baczoni Tamás–Kiss Gábor–Sally Gergely Pál–Számvéber Norbert: Halálfejes katonák. Az Osztrák-Magyar Monarchia rohamcsapatai 1916–1918. 2006-os, ISBN 963–9673–145

    Bánffyné Kalavszky Györgyi–Illésfalvi Péter: Horthy Miklós élete képekben. 2007-es, ISBN 978–963–9673–83–0

    Becze Csaba: Az arany sas nyomában. Szilaj Varga Gyula és a magyar gyorsbombázók a II. világháborúban. 2008-as, ISBN 978–963–2490–588

    Bencze Csaba: Elfelejtett hősök. A Magyar Királyi Honvéd Légierő ászai a II. világháborúban. 2006-os, ISBN 963–9673–064

    Becze Csaba: "Kőr Ász". Egy vadászrepülő század története 1936-1941. 2007-es, ISBN 978–963–9673–85–4

    Földi Pál: Az első világháború. - már rég láttam, akinek megvan Galántai két könyve ([link][link]), annak nem biztos, hogy érdemes megvenni.

    Horváth Csaba: Bombázások és rombolások a második világháborúban. 2002-es, ISBN 963–9477–06–0

    Horváth Csaba–Lengyel Ferenc: A délvidéki hadművelet. 1941. április. 2001 körüli, remélem kiadják újra.

    Illésfalvi Péter–Szabó Péter–Számvéber Norbert: Erdély a hadak útján 1940–1944. 2005-ös, ISBN 963–9477–75–3

    Pollmann Ferenc: Trianon felé. A magyar hadsereg ügye a Kiegyezéstől Trianonig. 2008-as, ISBN 978–963–9673–89–2

    dr. Ravasz István: Magyarország és a magyar királyi honvédség a XX. századi világháborúban 1914–1945. 2003-as, ISBN 963–9477–42–7

    Szabó Péter–Számvéber Norbert: A keleti hadszíntér és Magyarország 1941–1943. 2002-es, ISBN 963–9477–07–9 - 2003-ban megért egy második kiadást is (átdolgozott, bővített)

    Szabó Péter–Számvéber Norbert: A keleti hadszíntér és Magyarország 1943–1945. 2003-as, ISBN 963–9477–07–9 (a hbmk.hu szerint 963–9477–40–0)

    Számvéber Norbert: Az alföldi páncéloscsata. Harcok a Tiszántúlon, 1944. október. 2007-es, ISBN 978–963–9673–885 - kiegészítés a Páncélosok a Tiszántúlon című korábban kiadott könyvéhez [link]

    Számvéber Norbert: Kard a pajzs mögött. A "Konrád" hadművelet története, 1945. 2007-es, ISBN 978–963–9673–847 - kiegészítése a Konrad 3 c. munkájának

    Számvéber Norbert: Páncélosok a Felvidéken. Páncélos ütközetek a Dunától északra 1944–1945. 2008-as, ISBN 978–963–249–056–4

    Turcsányi Károly–Hegedűs Ernő: Légideszant I. Elméletek, eljárások és a légi gépesítés a kezdetektől 1945-ig. 2007-es, ISBN 978–963–9673–861 - 2009. május körül adják ki a 2. javított/bővített változatát, úgyhogy aki még nem vette meg az 1. kiadást, az ne is tegye (a borító aljára írják rá, máshol nem szerepeltetik). A 2. rész a nyár végére van ígérve, de 2009 karácsonyára biztos kiadják.

    Turcsányi Károly (szerk.): Nehéz harckocsik. Összehasonlító értékelések, műveleti alkalmazások és a magyar TAS tervezése. 2008-as, ISBN 978–963–249–055–7 - Számvéber ír erről egy-két sort személyes weboldalán: [link] Ettől még a könyv jó lehet, sőt!

    Königgrätztól Litomelig. A császári és királyi 68-as jászkun és a magyar királyi 10. Bethlen Gábor gyalogezred története. 2007-es, ISBN 978–963–249–008–3 - Königgrätzhez nem jó rag lett ragasztva (-től), de ez részletkérdés.

    Vajda Ferenc (szerk.): A Don partjáig és vissza. Emlékek és fényképek a magyar királyi 2. hadsereg 1942-1943. évi hadműveleteiről. 2008-as, ISBN 978–963–249–038–0

    Asszem több most nincs. Aki lát olyat, ami itt nincs felsorolva, az írja már bé, nem kéne lemaradni róla. Előre is kösz.

    Egyébiránt ezúton kívánok Boldog Újévet Mindenkinek!

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz Reno7 #977 üzenetére

    A Magyar Honvéd innen olvassható, vagy leszedhető, vagy mindkettő.
    Az idei januári még nincs fent, gondolom, aki meg akarja venni, annak ne vegyék a kedvét...

    A tavaly szeptemberiben van egy kis krétai történet, meg a 27 db ISAF-Humvee-nkről is (39-41. o.). Meg van egy-két kép a HM Currus-féle mentős "bogár"-ról (31. o.).

    No meg egy film-részlet [link] arról, miért is kell normális lövegstab.-rendszer (9 perc 40 mp-től) a T-72-be. A bekoppanás még hagyján, előfordul az mással is. Akkor kellemetlen, ha pont elsütik az ágyút. Viszont a toronyforgatási seb. nem épp jó (igaz a kiszúrt cél elég közel van), de az ismételt pontraállás hagy némi kívánnivalót, a nemrég nevezett problémákon túl.

    Egyébként érdekes (32-33. o.), de úgy tűnik, a 2 db Mi-24P-t MEDEVAC-ra használjuk. Vajon azért, mert gallyra ment a két Mi-8PSZ? (időkirep.) Az ismert volt, hogy árvíz idején bekapcsolódtak a Hind-ek is a kutatás-mentésbe, de most? Vagy Pápán adnak "keszit" a minyók, Szolnokon pedig a két Hind? (mindenesetre a cikk célhelyként Nyírcsaholyt adja, ami akár alá is támaszthatja utóbbi feltevést)

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz vilmoci #1016 üzenetére

    :C
    Azt kihagytad a történetből, hogy ha már alig repülnek a "Griffek", akkor:
    - nem is kopnak,
    - le se zuhannak,
    - nem is fogyasztanak kerót és
    - még a biztosítónak se kell törnie magát azon, hogy a technika és az emberanyag "megfárad", baja lehet.

    Mindenki csak jól jár!
    - A pilóták fagyizhatnak az MH 59.-ben, meg szimulátorozhatnak egész nap. Akkora a bázis, hogy golfpályát is építhetnek rája.
    - A műszakiak meg gyakorolhatják a szerelést/üzembentartást így is, úgy is.
    - Néha elmegy 4 gép a NATO-hadgyakorlatokba és kalap-kabát, meg sapka (legyen usánka).

    Tiszta haszon. Ebből egyenesen következik, hogy a következő 8-10 gépet makettsárkánnyal kell megvenni, ha már úgysem reptetjük őket. A 14 darab repked fent, az újak meg a betonon díszelegnek, remekjó, szép és formás alkatrész-szekrényekként. Még olcsóbb is, mint az igazi és még hazudni se kell (oly sokat) miattuk... Néha a kecsói repnapokon gyorsulási versenyekben vesznek részt, a nemrég megsértődött kis palik lacika száját elkenegetve... ;) (természetesen befékezve, forszázzsal indúlnak, mint lacika a Red Bull-kocsival, csak az esélyegyenlőség és a Fair Play nyomán, mint "komoly" sportemberekhez illik...)

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    Nem tudja valamelyikőtök, melyik alakulat, vagy alakulatok használják még idehaza a BRDM–2-t? (meg a BRDM–1-et, ha egyáltalán rendszeresítettük)
    No és kb. mennyi van belőlük?

    Meg ha már kérdezek, ki hol volt sorkatona (alakulat és helyőrség)? Össze (vagy összébb) szeretném írni az MN alakulatlistáját és ebben kérnék egy csepp segítséget (már ha nem titkos). Előre is kösz.
    (ja igen, az időpont se haszontalan)

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz weagle #1025 üzenetére

    A Honvédelmi Minisztérium egyelőre nem adott ki nyilatkozatot.

    Viszont a mai sajtószemlében van 1-2 érdekesség (tegnapi forrásmegjelölésekkel): [link]

    "II. 2. INTERNETES PORTÁLOK (4. oldal)

    Újra szolgálatba állhatnak a magyar MiG-ek A honvédelmi tárca reményei szerint hamarosan újra szolgálatba állhatnak a MiG-29 vadászgépek, amelyeket több oroszországi gép meghibásodása után vontak ki a légtérvédelemből - közölte a Honvédelmi Minisztérium sajtóosztálya. A Magyar Nemzet csütörtöki számában azt írta, valószínűleg nem emelkedik többé magyar felségjelű MiG-29-es vadászrepülőgép a levegőbe; az eredetileg 28 gépes flotta "üzemképes maradékát jelentő" néhány gép mintegy másfél hónapja vesztegel a kecskeméti légi bázison egy Oroszországban decemberben bekövetkezett katasztrófát követően. A honvédelmi tárca közleményében úgy fogalmazott, a gyártóval történt konzultáció és a lefolytatott vizsgálat reményeik szerint mielőbb megállapítja a meghibásodás okát, azt megszüntetik, s a MiG-29 típusú repülőgépek újra szolgálatba állhatnak. Kifejtették, a Magyar Honvédségnél rendszeresített MiG-29 típusú repülőgépek műszaki állapota megfelelő volt, de elővigyázatosságból leállították a rendszeresített repülőgépek repülését mindaddig, amíg a gyártóval történt folyamatos egyeztetést követően az esetleges meghibásodások okát pontosan meg nem határozzák és fel nem számolják. (március 19., www.hvg.hu, www.metropol.hu, www.nethirlap.hu, www.hirsarok.hu, www.fn.hu)"

    "II. 3. ELEKTRONIKUS MÉDIUMOK (5. oldal)

    "Újra repülhetnek a MiG-29-esek A Honvédelmi Minisztérium reményei szerint hamarosan újra repülhetnek a MiG-29-es vadászgépek, amelyeket több oroszországi gép meghibásodása után vontak ki a légtérvédelemből. A tárcánál elmondták, hogy a magyarországi MiG-29-esek műszaki állapota ugyan megfelelő volt, de elővigyázatosságból leállították őket, mindaddig, amíg az oroszországi meghibásodások okát ki nem derítik. A magyar légtér védelme addig is biztosított: a Gripen vadászgépek folyamatosan ellátják a készültségi szolgálatot - közölték a minisztériumban. A Magyar Nemzet ma azt írta, hogy valószínűleg nem emelkedik többé magyar felségjelű MiG-29-es vadászrepülőgép a levegőbe. (március 19., Magyar Rádió)"

    "Nem repülnek a Kecskeméten állomásozó MIG29-es vadászgépek. A honvédelmi tárca azért állíttatta le a repülést, mert Oroszországban nemrég több ilyen gép is lezuhant. A minisztérium szerint csak elővigyázatosságból tartják földön a MIG-eket, és azok javítás után ismét repülhetnek. A Magyar Nemzet viszont azt írta, hogy a magyar gépeket is találtak repedéseket, ezért, noha a korábbi tervek szerint év végéig repültek volna, valószínűleg már soha többé nem szállnak föl. (március 19., MTV Híradó)

    Újra szolgálatba állhatnak a MiG-ek! A honvédelmi tárca megerősítette: a gyártóval történt egyeztetés után a vadászgépek hamarosan a levegőbe emelkednek megint. A honvédelmi tárca reményei szerint hamarosan újra szolgálatba állhatnak a MiG-29 vadászgépek, amelyeket több oroszországi gép meghibásodása után vontak ki a légtérvédelemből - közölte a Honvédelmi Minisztérium sajtóosztálya csütörtökön az MTI-vel. Az MTI azzal kapcsolatban kereste meg a tárcát, hogy Magyar Nemzet csütörtöki számában azt írta: valószínűleg nem emelkedik többé magyar felségjelű MiG-29-es vadászrepülőgép a levegőbe; az eredetileg 28 gépes flotta "üzemképes maradékát jelentő" néhány gép mintegy másfél hónapja vesztegel a kecskeméti légi bázison egy Oroszországban decemberben bekövetkezett katasztrófát követően. A honvédelmi tárca közleményében azt írta: a gyártóval történt konzultáció és a lefolytatott vizsgálat reményeik szerint mielőbb megállapítja a meghibásodás okát, azt megszüntetik, s a MiG-29 típusú repülőgépek újra szolgálatba állhatnak. (március 19., MTV Híradó)"

    Ennyi. Egyébként a ma reggeli MTV Híradóban közölték, hogy a HM a vizsgálat után felemeli a gépeket, viszont valamilyen okból a Magyar Nemzet úgy értesült, hogy mégsem, találtak a gépeken repedéseket... 2:05-től

    De ha már Magyar Nmezet, akkor Zord Gábor László blogjának márciusi "közleményei".

    Azt tudni kell, hogy a készültséget adó MiG-29-eseinket 200 óránként vizsgálják át a 400 helyett. Ez az infó a 15-ös tavalyi leesésekor látott napvilágot.

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    No meg 1-2 érdekesség:

    "II. 1. NYOMTATOTT SAJTÓ (3. oldal)

    Drága Kalasnyikovok A szaktárca milliárdokat költene a fegyverek felújítására. Hétmilliárd forintnál is nagyobb összeget kíván elkölteni a Honvédelmi Minisztérium (HM) a következő öt évben a szovjet Kalasnyikov gépkarabélyok modernizációjára. Fegyverszakértők szerint nagy tételben feleennyi pénzből a világ legjobb fegyvereit megvehetnék a hadseregnek az amerikai hadsereg által is használt kiegészítőkkel. A 7,26 milliárd forintos keretből 7700 gépfegyvert szerelnének fel kiegészítőkkel egy prototípus alapján, amelynek már meg is kezdődött a tervezése. Egyelőre 110 gépkarabélyt kívánnak korszerűsíttetni, és ha az "új típus" beválik, akkor megrendelést adnának a többi fegyverre is. Információink szerint egyébként a Magyar Honvédségnél 164 ezer Kalasnyikov áll a raktárakban, és a hadsereg ezeknek a tizedét sem használja. (Magyar Nemzet 1, 3. old)"

    Ez azért is érdekes, mert a Honvédelmi Közlöny 2009/2. számában van M4A1, M249 és M24 beszerzés is, a hozzájuk való töltényekkel együtt (123. o.).

    "VII. HETI LAPOK (15. oldal)

    Boeing-fióktelep Budapesten Repülőgép, űrhajó javítása az egyetlen bejegyzett tevékenysége annak a Ferihegyi repülőtérre bejelentett fióktelepnek, amelyet a Boeing amerikai repülőgépgyár, pontosabban annak az USA Delaware államában bejegyzett offshore cége, a Boeing Hungary Inc. hozott létre - tudta meg a HVG. A döntés okáról, illetve annak időzítéséről a kézbesítési megbízott ügyvédi iroda munkatársai titoktartási kötelezettségükre hivatkozva nem kívántak nyilatkozni. A fióktelep-létesítés azonban nyilvánvalóan összefügg azzal, hogy a múlt héten tartották a gyár kaliforniai üzemében Szekeres Imre honvédelmi miniszter részvételével a fődarab-összeszerelési ünnepségét annak a 77 tonnát szállítani képes C–17-es katonai óriásgépnek, amely júliustól a pápai NATO-légibázison állomásozik majd, s amelyet még az idén két újabb C–17-es követ. (HVG 76. old)"

    Az új Nemzeti Katonai Stratégia elfogadása:
    1009/2009 (I. 30.) Kormány határozat és a 2009/4. Honvédelmi Közlöny

    "1. A Kormány
    a) elfogadja a határozat mellékletében foglalt, a Magyar Köztársaság Nemzeti Katonai Stratégiája címû dokumentumot (a továbbiakban: Nemzeti Katonai Stratégia);
    b) felhívja a honvédelmi minisztert a Nemzeti Katonai Stratégiában foglalt feladatok – az érintett miniszterekkel együttmûködésben történõ – végrehajtására.
    Határidõ: folyamatos
    2. A Nemzeti Katonai Stratégiában foglalt feladatokat folyamatosan összhangba kell hozni az elõirányzatok aktuális összegével, melyrõl évente a Kormány a tárgyévet követõ 3 évre vonatkozó költségvetési keretszámokat rögzítõ határozatában dönt.
    3. Ez a határozat a közzétételét követõ 5. napon lép hatályba."
    (aláhúzás tőlem) kíváncsi leszek, az új kormány mennyiben fogja ezt keresztülvágni...
    Korábban itt: [link]

    No meg, ezt már gondolom láttátok anno a tévében:
    Összeszerelték az első pápai C-17-est március 13.

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz Gyantusz #987 üzenetére

    Kis lokátorosdi ismét.

    Nyílt szavazást kezdeményez a parlamentben a Fidesz a Tubes ügyében április 14-én, jelentette be Bánki Erik, a párt baranyai országgyűlési képviselője. - vg.hu

    "Bánki Erik (Fidesz) kiemelte: az MSZP polgármesterjelöltje, Szili Katalin időnként „halkan megszólal” az ügyben, de nem tesz érdemben semmit ellene, még a népszavazáson sem vett részt. „Amit beszél és amit cselekszik, az éles ellentétben áll”, fogalmazott a képviselő. Páva Zsolt, a Fidesz pécsi polgármesterjelöltje azt mondta, programjának alapvető részét képezi a lokátorépítés megakadályozása a civilekkel közösen. Ha kell, akár a polgári engedetlenség eszközeivel is útjába állnak a radarberuházásnak."

    "Szili Katalin levelet juttatott el Vicze Csilla, a Civilek a Mecsekért Mozgalom szóvivője részére. Álláspontja az ügyben régóta ismert, világos és egyértelmű: nem támogatta és nem támogatja a lokátor megépítését. Ha ő lesz a polgármester, nem fog a Tubesen lokátor épülni. Pontosan tudja, hogy a tervezett helyszín oly közel van a lakott területhez, hogy annak megépítése csorbítaná az egészséges környezethez való alapvető emberi jogot. Az önkormányzatnak minden jogi korlátozó eszközzel meg kell akadályoznia a radar építését. Szili Katalin támogatja a civilek által benyújtott alkotmánybírósági beadványt."

    Aláhúzás tőlem.

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    Azért ez se "lótúró" egy cikk:
    260 millióért rendeltünk harcjárműveket Amerikából - MNO

    3 db Cougar-ról van szó. Magya a gyártói hír pedig itt: [link]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz Reno7 #1033 üzenetére

    Szerintem a tűzszerészeké lesz a darabszámból ítélve és az ISAF-ba megy az MH PRT-hez. Gondolom a Merci nem tudott záros időn belül hasonló MRAP-fokozatú UNIMOG-ot kreálni.
    Ekkora darabszámban egyértelműen ott kell bevetni, ahol több hasonló jármű is van, más nemzetek kötelékében. Márpedig ilyesmit Irakon és ganéisztánon kívül máshol nem látni.

    Én azt tartom zavarónak és nem szerencsés PR-tevékenységnek, hogy nem magától a megrendelőtől kell ezeket megtudni!
    Azaz csúsztatva, hátulról jövő - bulvár - információk alapján kell tájékozódni, mert a hivatalos hírforrások csöndesek.
    A hm.gov.hu-n a mai napig nincs semminemű hivatalos informálás, bejelentés, sajtóközlemény stb...
    Az sem kizárt, hogy a gyártó kacsát közölt. De nem túl valószínű.

    ***

    Hm, egy másik - mai - hír: Csapatpróbán az új homokrakodógép
    Hyundai HL 770–7A az MH 5. Bocskai I. ldd-nél.
    Már márciusban megvettük... szeptemberben rendszeresítés (nagy valség szerint, nem olyan rossz járgány)

    Piaci ára kb. 42-45 millió HUF/db. [link] Vajon mennyiért sikerült beszerezni?

    "Az új Hyundai HL 770–7A típusú homlokrakodót – a csapatpróba eredményei és tapasztalatai után – szeptembertől tervezik rendszeresíteni a Magyar Honvédségnél. Elsőként április 24-én a szentesi műszaki napon tekintheti meg a nagyközönség, ahol a technikai bemutató része lesz."
    Tegnapi:
    Csapatpróbán az új homlokrakodó-gép - hm.gov.hu

    Az előd L–220-ról egy kép: [link]

    ***

    És még egy kedvenc...
    Csobánkán készült a Dream Team - hm.gov.hu
    vezető: Bálint Zoltán főtörzsőrmester
    navigátor: Honfi Barnabás zászlós
    A nevük: Dream Team Gepárdok :D
    „Célunk kettős – emelte ki Palik László – egyrészt szeretnénk segíteni a Magyar Honvédségnek a toborzásban. Hiszen aki katona lesz, az akár versenyautót is vezethet. Emellett ez a hat ember egy év múlva már minden tapasztalatát átadhatja a Magyar Honvédségben szolgáló sofőrök számára.” - Palik Lacika

    Vajon ha lerohadnak jövőre, a MH dob át egy kis anyagot nekik?

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz Gyantusz #895 üzenetére

    Kis dömping...

    Magyar helikopterrel az Alpokban - hm.gov.hu

    A 703-as Mi–17 is Mi–17N lett.

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    Felületes cikk az [origo]-n.
    Benzinhiány miatt fújt le gyakorlatokat a honvédség

    Kis keresgetés az ÁSZ honlapján és itt az emlegetett Jelentés a Honvédelmi Minisztérium fejezet működésének ellenőrzéséről, illetve a kísérőlevél.

    Nem tudom, hogy egy 101 oldalas doksihoz hogy lehet egy ilyen minimál cikket írni... Persze a forrás nem lett megjelölve, hogy más is utána tudjon nézni.

    ÁSZ-jelentések listája.

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz Reno7 #1038 üzenetére

    Nem, semmi újjal nem tudok szolgálni. Mindössze annyi van, amennyi a gyári infó, azaz a megvett 3 darab járművön túl a cserealkatrészeket és a kiképzést is magában foglalja a díjazás, 2009 júniusi ütemezéssel. Egyáltalán azt sem tudni, hogy a 4x4, vagy a 6x6 hajtásképletű járgányokat vettük. Persze ha nem véletlenül került a 4x4-es a hírben főképnek, akkor vélhetően ezt, költségvetésünk szempontjából és a 'ganéisztáni terület közlekedési színvonalát figyelembe véve is ez a logikus.

    A homlokrakodó ügyében szintén kevés az infó. Egyelőre próbagép, ahogy a cikkből is kiderül, majd szeptemberre döntenek, hogy veszünk-e többet. De valószínűleg igen, az ISAF-ba megy ez is. Szerintem ebből is, feltételezem 3-6 darabos mennyiség jöhet szóba. Útépítési szempontból is érdemes a kategóriával foglalkozni, persze ahhoz be kell szerezni még pár kiegészítő munkaeszközét, mint légkalapács, vagy hasonló (ha gyárt hozzá a Hyundai - de a cég nem ma kezdte az építőipari gépfejlesztést). Ha tényleg építeni akarjuk a térséget (Pol-e Khomri) úthálózat szintjén, szerintem egy pofástörő kanál sem lesz haszontalan, amivel a nagyobb közetanyagokat, beton/téglatörmeléket aprítják szét beállított méretre és aztán terítik útalapba, vagy zúzott pályaburkolatnak, azaz makadámnak. De hát ez is a jövő zenéje, a CIMIC-csoport feladata többek között. Ki az MH PRT-hez tutibiztosan 2-3 gépnél több nem fog menni.

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    Nem túl új, de nem is régi, múlt heti (2009. ápr. 21. körüli) cikkek/hír:
    Litening célmegjelölő rendszer a magyar Gripen harci gépeken - JETfly
    Konténerizálva - legiero.blog.hu (Zord blogja)

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz Reno7 #1042 üzenetére

    Ilyenre gondoltál? [link] (típusra Caterpillar D9).

    Csak jelzem, hogy össztömegük 65-71,6 tonna között mozog, altípustól függően. Nehezebbek, mint egy nehézharckocsi.
    Munkagépeknek elég drabálok.

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    Más.
    Katasztrófavédelem. Nem árt ezzel is foglalkozzunk legalább elvi szinten, elvégre bármikor jöhet valami gebasz (vegyi-biológiai "támadás", de inkább katasztrófa).

    Benzinkutasnak is elvihetnek járvány idején - origo.hu

    Ez a lábtyű poén volt a cikkben, vagytényleg ez a neve ennek a cipőburoknak (emlékszem, középsuliban poénkodtunk a kesztyű-lábtyű szavakkal)?

    Nem tudom, mennyire ismert köztetek, de a hadkötelezettség ma is fennáll, attól függetlenül, hogy eltörölték a kényszersorozást.
    Ma is hadköteles minden 18 és 40 év közötti férfi. Ha ez lejár, akkor Honv. tv. 31. §, de férfi 55. éves koráig, nő 50. éves koráig polgári szolgálatra kötelezett (ld. 32. §).

    Lásd:
    Honvédelmi törvény (2004. évi CV. törvény a honvédelemről és a Magyar Honvédségről)

    "6. § (1) Az általános hadkötelezettség alapján rendkívüli állapot idején és az Országgyűlés külön döntése alapján megelőző védelmi helyzetben a Magyar Köztársaság területén lakóhellyel rendelkező minden nagykorú, magyar állampolgárságú férfi hadköteles. A hadkötelezettség a 18. év betöltésekor kezdődik, és annak az évnek a december 31. napjáig áll fenn, amelyben a hadköteles a 40. évét betölti.
    (2) A hadkötelezettség magában foglalja a
    a) tájékoztatási (adatszolgáltatási),
    b) bejelentési,
    c) megjelenési és
    d) szolgálati kötelezettséget.
    (3) Az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően nem hadköteles az a személy, aki e törvény hatálybalépését megelőzően vagy azt követően polgári szolgálat teljesítésére kapott engedélyt."

    Aki nem tesz eleget kötelességeinek, azt a Btk. "honorálja" (333-342. §).

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz #65675776 #1048 üzenetére

    :C

    Ami azt jelenti, hogy ugyanazon címen többet nem lehet az Ab-hoz fordulni.
    "Formai okokból", de egy amatőrség!!! :D

    Louro:
    Nekem anno azt mondták középsulis oskolatársaim 10-11 éve, azért kerülik ki a sorozási bevonulást, mert elhagyná őket a barátnőjük, mikor bent vannak. Csupán csak az a bökkenő, hogy ma már (10 év múlva) egyiknek sincs meg a "régi"... ;)
    A "[...] mert különben rászokok a dohányzásra/ivásta" szintén sláger volt.

    Ezt a hozzáállást már akkor is furcsáltam, nem láttam a sereg - akaratgyengeség között párhuzamot.
    Hidd el, nem a seregen múlik ez, viszont aki illegálisan marad távol a kötelezettségeitől, azt a Büntető Törvénykönyv különböző mértékben szankcionálja: 3-15 év börtön!
    A #1044-ben elírtam, 333/A-342. §. az irányadó. :B

    Az "italozó" katonák rendfokozattól függetlenül mindenkor megszegték/-ik a katonai esküt!

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    Szerintem már elég sokan láttátok a tegnap esti hírekben, de a későbbi utánna kereshetőség (pl. linkhiba) érdekében le is írtam a szövegét a hírnek/riportnak.

    Befulladt a Honvédség fegyverpróbája - videotar.mtv.hu

    "Használhatatlan géppisztolyokat szállított a Honvédségnek a több mint 7 milliárd forint értékű fegyverkorszerűsítési pályázat győztese. Az elvileg felújított Kalasnyikovok darabonként 1 millió forintba kerültek volna. A Honvédelmi Minisztérium ezek után nem fizet értük, hanem új pályázatot ír ki. - D. Tóth Kriszta

    Az 1 millió forintos géppisztolyok már a próbalövéseknél szétestek. A Honvédelmi Minisztérium fegyverzetkorszerűsítési programjában készült Kalasnyikovok prototípusai 2000 lövés után, vagyis még a kipróbálás alatt használhatatlanná váltak. - Vígh András, narrátor

    Elmozdulnak a helyükről a kiegészítő eszközök, ezek akadályozzák a hüvelykivetést, így akadály lép fel a fegyvernél, ami a tüzelést megakadályozza. Nyílvánvalóan e mellett a fegyver a pontosságát, megbízhatóságát is elveszti abban a pillanatban.
    Tömböl László mérnök vezérezredes, HM HVKF

    A Honvédelmi Minisztérium 7700 Kalasnyikov felújítására írt ki pályázatot. Az első négy fegyverrel végzett próba után a Minisztérium úgy döntött, hogy nem köt szerződést a pályázaton kiválasztott céggel. - Vígh András, narrátor

    Az volt a célunk, hogy ne kerüljön olyan eszköz a Magyar Honvédségnél rendszeresítésre, vagy akár még csapatpróbára se, amely az előzetes feltételeknek nem felel meg.
    Bocskai István HM-szóvivő

    Az Országgyűlés Honvédelmi Bizottságának Fideszes elnöke szerint a kudarc ellenére folytatni kell a hadsereg modernizálását. - Vígh András, narrátor

    Elengedhetetlenül szükséges, hogy a gazdaság teljesítő képességéhez képest, vagy annak mértékében növeljük a Honvédségre fordított pénzeszközöket csak azért, hogy a magyar haza védelmét és a missziós küldetéseket minimális szinten el tudjuk látni, egyébként összeomlik a rendszer.
    Lázár János (Fidesz), a Honvédelmi Bizottság elnöke

    A Minisztérium új pályázatot ír ki a Kalasnyikovok felújítására. A program így nem áll le, de hónapokat csúszik." - Vígh András, narrátor

    Érdekes a riportban olvasható egyik megjegyzés:
    "A Honvédségnek békeidőben tíz évre elegendő Kalasnyikov-lőszere van."

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz Reno7 #1052 üzenetére

    Persze, igazad van és nem is vitázok vele.

    Kis információ többletet adok azért:

    Az MSZ 500 szerinti szerkezeti acél testsűrűsége 7850 kg/m3.
    Ebből fakadóan 1 m2-nyi 5 mm vastag acéllemez tömege: 39,25 kg (0,005*7850)
    1 m2-nyi 10 mm-es acéllemez tömege pedig 78,5 kg.
    (csak hogy érezd, egy zsák cementé 50 kg, elég emelgetni)

    Na most csak saccolok, nagyolva kell rá kb. (1,5 m*2 oldal+2 m*2 oldal)*1,5 m=10,5 m2, legyen 12 m2-nyi acéllemez, ami 10 mm-essel 942 kilogram plusz szerkezeti tömeget jelent. Egyéb elemek (pl. ajtózsanérok) erősítése végett legyen 1 tonna.
    Szóval nem egyszerű, és még ez a 10 mm sem biztos, hogy elég. Lehet kellene még mögé egy 5 mm-es lemezsor is, mondjuk 10 cm-es hézaggal, arra az esetre, hogyha átütné a 10-est, a begombásodott lövedéket az 5-ös megfogja (plusz 500 kg).
    De gondolkodhatunk kerámiabetétekben is (1800 kg/m3 14 N/mm2-es nyomásállóság feletti esetén, MSZ 551/2, de vannak 2100-3000 között is - megj. a 14 N-os is "elég jó", pillértégla-anyag), vagy akár Kevlar-lemezeken, de ez utóbbiak ára nem acélár... persze könnyebbek. A síküveg testsűrűsége 2500 kg/m3 (MSZ 2735). Síküveg=pl. ablaküveg, de nekünk ugye lövésbiztos kell, ami akár még nehezebb is lehet.

    Tehát olyan 1,5-2 tonnát jelentene a páncélozása (a motor védelmével még nem is nagyon számoltam).

    A nevezett magyar szabványok már lejártak, nincsenek még meg az EU-harmonizáltak (pl. MSZ EN), de támpontoknak elég jó adatok szerintem.

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    Még egy, ha még nem olvastátok (2009. május 28.):

    Gépkarabély Modernizációs Program - hm.gov.hu

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    Sajtóközlemény:
    Fegyveres összecsapás Baghlan tartományban, Pol-e Khumritól északra 40 km-re - hm.gov.hu, 2009. június 10.

    12 rongyfejűnek harangoztak, plusz egy rakat hadianyaguknak "einstand". Személyi sérülés nem történt az OMLT-nél.

    Egységben az erő.
    Még az a szerencse, hogy az ellen ugyanazt a skulót lövi, mint a magyar srácok. Lévén sorstársaiktól nem tudnak a helyszínen 43M/39M lőszert kérni, ha kifogytak, az biztos.

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz lsc #1064 üzenetére

    A "rongyfejű" egy brit SAS-katona tollából származik (bővebben Andy McNab: Hívójele: Bravo Kettő Nulla). Használatát nem feltétlen degradálónak szánam, a muszlimokat jellemző fejfedők szinonímája. Használatával egyértelműen kifejezhető az illető vallási hovatartozása. Alapvetően igaz amit írsz: a saját ideológiájuk szerint szabadságharcosok, de igen gyakran a "tálibok" - ha nem baj én nem nevezném őket "tanulóknak" - és haduraik által megfenyegetett, megfélemlített afgán honpolgárok, akiket nemnagyon lehet szabadságharcosoknak, mint inkább szerencsétleneknek nevezni. Klasszikus és tipikus eset, hogy rendre nem azok halnak meg, akik uszítanak, hanem aki "belekeveredik", előbbi rohan el/emigrál legelőször, mint ez a történelemben már annyiszor igazolt tény. De ez nem is kérdés.

    Nevezett konfliktusoknak van egy kronológikus idősíkja, kéretik nem külön kezelni őket:
    Koreai háború után Észak-Korea kellően elszigetelődött.
    Afganisztáni polgárháború és szovjet intervenció->Pakisztán-indiai konfliktus szintén összeforr.
    Iraki válság->Irak-iráni háború->Öbölháború->2003-as iraki háború
    Szomáliai polgárháború és népírtás.

    A nemzetközi(/kül-) politika szerves folyama, önállóan nem értelmezhetőek teljeskörűen, bármely oldalról nézzük is.
    Mára nyílvánvalóvá vált, hogy a destabilizált helyszíneket nem szabad a fejlett társadalmaknak szó nélkül hagyniuk. Az ügy, hogy stabil, azaz kiszámítható politikai rendszerek működjenek ezen területeken globális érdek! Ezt a repülőgép-terrorizmus és a kereskedelmi útvonalak veszélyeztetése (pl. Szomália), azok megoldásaira tett kísérletek jól példázzák.
    Egy-egy ország, vagy katonai szövetség fegyveres ereje véges. Nem lehet ott mindenhol és nem avatkozhat be az összes destabilizált térségben. Noha egyébként titkosszolgálati és "különleges műveleti" szinten nagyon sok ilyen "fedett" tevékenység zajlik.

    #1072:
    Az öbölháború azért maradt "félbe", mert az ENSZ BT csak Kuvait felszabadítását hagyta jóvá. Ezt követően, hogy szavatolják a térség biztonságát és az ENSZ fegyverellenőreinek munkáját, Irak felett repüléstilalmi zónákat jelöltek ki (USA, brit, francia, szaúi) szintén ENSZ BT-határozat alapján. Miután a franciák érdekei sérelmet szenvedtek, 1998-ban felhagytak a "bulival".
    Ha az USA-nak figyelme elhagyta volna Japánt és Szomáliák, ugyan miért volna lassan egy vadászezred az okinavai Kadena légi támaszponton? Pluszban egy csapásmérő flottakötelék rendszeres a térségben. Szomáliát szintén elszigetelik a NATO-flottakötelékek. (a magyar elég virsli és rosszul is van fordítva).

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz lsc #1074 üzenetére

    Mivel a muszlimok a keresztényeket hitetleneknek nevezik, így nem kell sokat törnünk a fejünket a "bélyegeken".
    Az SAS-ről [link] konkrét infókat nem hiszem, hogy fogsz olvasni, de elégedjünk meg a ténnyel, hogy ahol brit katona van, ott ők is ott vannak (mélységi felderítők) Mellesleg az első hivatalos tűzharcot is ők kezdték az afganisztáni behatolsákor... Mivel nincsenek reflektorfényben és nem is lesznek, így hogy mennyire hatékonyak még csak fogalmunk sem lehet. A sajtóképbőli hiányuk a hatékonyság mércéje. De ilyen szinten a többi ilyen alakulatra is igaz ez. Egyébként nem lennék meglepődve, ha az Észak-pakisztáni területeken próbálnának beszivárogni. Ha figyelted az eseményeket, nemrégiben komoly csapásméréseket vitleztek ki ott a RAF és az USAF gépei. Valószínűsíthetjük, hogy nem a mezei bokorugrók voltak a felderítők olyan helyen, ahová pakisztáni katona még parancs után sem teszi be a lábát. Nem mellesleg itt komoly mennyiségű fegyvert szállítanak be Afganisztánba, illetve van pár eleddig lokalizálhatatlan fegyvergyár is (a csapásmérések főként őket érték).
    Hogy bevonulnak-e Észak-Koreában, arról max. Hillary Clinton külügyminiszter és tanácsadói tudhatnak (köztük a CIA). De az biztos, hogy a hadműveleti tervek vázlatai már elkészültek, illetve a régiek felülvizsgálaton és pontosításokon esnek át. Pláne a terep nem is ismeretlen az amerikaiak előtt, mert már jártak ott 50 éve... Mindenesetre az borítékolható, hogy ha kitör a gebasz és elönti az emberek agyár a szarlé, az a rezsim hamar kinyúl(hat). Katonai potenciálja mindössze a nukleáris csapásmérő képeségre koncentrálódik. Márpedig ha bevetik, isten irgalmazzon a rezsimnek. És erősen kétlem, hogy ekkor Kína és a SZU is mellé állna egy olyan országnak, aki a feneke alá radioaktív sugárzást eregetne.

    Észak-Korea–Pakisztán–Afganisztán–(India)–Irán kapcsolatok. Gondolom látod a geopolitikai összefüggéseket, hogy miért is fontos a középső két muzulmán országban az ellenőrizhető felügyelet, azaz erős kormányok (és jóllakott népek) fenntartása. A "jóllakottság" nem ideológiai, hanem szociális értelmű, lásd: "szívvel-lélekkel" hadviselést.

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz lsc #1074 üzenetére

    "Azt még megemlíthetnéd irak megszállására melyik ensz adott felhatalmazást, amelyiket én ismerek az nem . Korea és japán úgy került bele a dologba hogy őket is fenyegeti észak, akkor most oda is bevonulnak ?"

    Nem a "bevonuláson" van a hangsúly! HA sikerül az észak-koreai demokratikus ellenzéket annyira feltüzelni és a kommunista rezsimet kiiktatni, hogy kormánypuccsal megdönthető lesz a rendszer, hidd el, ezt fogják választani! És ebben partner nemcsak a mai napig hadban álló Dél-Korea, hanem Japán is! Az USA-nak nem érdeke (ellentétben a magyar "nemzetieskedőkkel"), hogy felelslegesen ontsák ki saját honfiaik vérét, ha kitkosszolgálai és "különleges műveleti" eszközökkel is megdönthető egy diktatórikus hatalom.
    Ha nem (és cassus bellit-t, azaz kiváltó okot is ad), akkor viszont marad a katonai intervenció.

    A 2003-as iraki háborúnak az ENSZ BT 1441-es határozata elég jó?

    Egyéb esetben az összes BT-határozat 1946-tól napjainkig.

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz lsc #1076 üzenetére

    Az SAS-el kapcsolatban lehetnek fenntartásaid, de ha vennéd a fáradtságot és utánuk olvasnál a (már magyar nyelven is) fellelhetető irodalomban, finoman szólva is kissé árnyaltabb képet kapnál róluk... Elgondolkodnál azon, hogy pl. az orosz Szpecnaz miért vallja magát az "orosz SAS"-nek...

    Kurdisztán nem csak Törökország problémája, hanem az egész Közel- és Nyugatközép-Ázsiának (már ha van ilyen fogalom). Láss egy 1992-es CIA-térképet. Látható rajta, hogy Töröko., Szíria, Irak, Irán és Azeerbajdzsán is érintett a kérdésben. Arról nem is beszélve, hogy ezen a területen jelentős mennyiségű fosszilis nyersanyag van a felszín alatt, amit "érthető" okokból egyik ország sem akair autonómiával kivonni az ellenőrzése alól (úgy teszünk, mintha mi nem ezt csinálnánk a kérdéses esetben...).

    Pakisztán 20. század második felébeni történetét összevetve nem volt komoly változás a maihoz képest. Lázadások, terror, minden volt a két muszlim országban. Láthatóan a helyi klánok nem tudják és nem is akarják a nyugati minta szerint vezetni az országot.

    <szerk>
    Mit "nyugati minta"? Még az öbölmenti országok mintáját is elveti a többség (mármint a lázadók). A többi békét és fejlődést akar, mint a királyok idejében.
    Tudod, az iszlám fundamentalizmust nem lehet legitimálni semmilyen szinten!!! A Korán nem ezt tanítja, amiben hisznek!

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz lsc #1080 üzenetére

    Ha azt állítod, hogy a tálibok idején remekjó volt az élet Afganisztánban, akkor nem szóltam semmit!
    Ha azt állítod, hogy remek felfogás az, amikor a sariját be nem tartókat, meg az "állítólagosan" be nem tartókat (mint nálunk a kémkedések, feljenetések, csak mert két marhával több van neki), illetve a rendszerre nézve "káros" embereket stratásiálisan kivégezték (pl. fotballstadionokban, meg ahol kell), akkor nem szóltam.
    Ha azt állítod, hogy normális dolog kisgyerekeket felgyújtani a falu közepén, csak mert "nem nekünk hisz", akkor nem szóltam.
    Ha azt állítod, hogy rendben van, ha a gyereked, meg az enyém afgán narkót szúr fel magának, csak mert cseszünk rá és nem neveljük "normálisan" a kölyköt, akkor nem szóltam.

    Ha szerinted normális dolog az, hogy akik ezt a (tálib) rendszert nem viselik el ezért meg kell halniuk a saját országukban és az ott folyó "bűnözés" már elérte az EU-t is, nem kell ennek az afgán többségnek segíteni, hogy kipicsázza a rendszert, mert "nem kell rájuk erőltetni" a rájuk erőltetett rendszer ellenkezőjét, akkor nem szóltam...

    SAS: Ízelítőnek Szuvorov könyvét javallom, még a kommunista érában íródott... De persze ez csak egy regény.

    Egyébként had kérdezzem már meg Tőled! Elolvastál egyetlen egy ENSZ BT-határozatot is Észak-Korea ügyében?
    Mert úgy tűnik, hogy nem! Akkor miről akarsz vitatkozni??? Honnan veszed, hogy nem foglalkoznak velük?
    ENSZ BT-éves jelentések

    Dare2Live #1079: Igen, elfelejtettem...
    Oroszország és Kína pedig hol is van a BT-tagok listájában? Csak nem állandó tagok?

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    Egyébként "vicces", de inkább morbid "véletlen", hogy a mostani ENSZ-főtitkár dél-koreai.

    lsc #1080.:
    ""A Korán nem ezt tanítja, amiben hisznek!" Ehhez a kijelentéshez nem ártana ismerni a koránt, de ha olvastad akkor nem szóltam /én nem / ."

    Ha az állításomnak az ellenkezője lenne az igaz, amit gondolsz/sejtetsz is, már régen vallási világháborúban múlt volna ki a Föld lakosságának 1/3-a, 1/2-e Szingapúrtól-Marokkóig, az iszlám fennállásának 1400 éve alatt.

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz Dare2Live #1085 üzenetére

    Szerintem igen, volt/van haszna az USA-nak az iraki háborúból, több szempontból is (erre irtam a #1077-ben: "Az USA-nak nem érdeke (ellentétben a magyar "nemzetieskedőkkel"), hogy felelslegesen ontsák ki saját honfiaik vérét, ha titkosszolgálai és "különleges műveleti" eszközökkel is megdönthető egy diktatórikus hatalom.").

    Egyrészt gondolom láttad a Michael Moor-filmeket. Konkrétan Fahrenheit 9/11. Utálom a faszit, mert jó dolgokat csinál, de szándékosan a saját szája ízének (ill. a pénzügyi támogatóinak) megfelelően vágja a filmjeit. Végül is ha belevesszük, hogy ki ad pénzt a másiknak, hogy aztán az nyíltan lefikázza, -okádja, még érthető emberi viselkedés is ez a célzott vágás... a nem objektivitás... (sajnos -- politika)
    Az ott felvonuló gazdasági szereplők (ránézésre nem sok zsidó tűnt ki, de etnikai, vérvonalbeli hovatartozásra nem vállalkozok, esetleg a sajátoméra) egyértelműen bizonyították, hogy "jó üzlet" lesz a háború és az azt követő időszak.

    - A fennálló Szaddám-rezsimet nem lehetett kontrollálni és ezzel destabilizálja a térséget, ami nem jó hír az "amerikai" (USA-ba befelé import) gazdaságra nézve. Az "amerikai" szó helyére mindenki a saját országának nevét is tehetné és mindjárt személyesebb a dolog. (ha pl. lennének magyar érdekeltségek akárhol... - osszuk fel újra a világot! ;) )

    - Az iraki (és kurd) kőolajlelőhelyek kiaknázása mindenképpen az USA gazdaságát gyarapították. Ehhez figyelembe kell venni, hogy a kitermelést főként az amerikai cégek végezték. Személyeskedés: hiába van Szeged–Makó térségében földgázunk, ha olyan mélyen van, hogy egyszerűen magyar vállalaát azt nem tudja a felszínte hozni! Nyílvánvalóan külföldi, fejlett technológiájú kitermelők eszközei kellene a kiaknázásához. Ők viszont csak akkor jönnek, ha van hasznuk a dolgok, különben megb*hatjuk a földgázunkat, ülhetünk rajta napestig, gazdasági hasznunk nem lesz belőle...
    Tehát minkét fél jól jár (honiország és külföldi kitermelő). Természetesen szerződéskötéstől függ, hogy a honi országban a szerződő fél kinek az érdekeit képviseli. Ha az országét, akkor jó, ha saját kis pénztárcáját, akkor az anyjába vele! Vajon hogyan lehetséges, hogy Irakban benzinhiány volt/van és jegyre osztották a benzint?

    - Vegyük figyelembe, hogy az amerikai kutatás-fejlesztési technológiai hivatalok a háború miatt pénzt kaptak az államtól, hogy a legfejlettebb katonai és információstechnológiai eszközökkel segítsék az amerikai haderőt: egyrészt a minél kevesebb veszteségért cserébe, másrészt annak minél hatékonyabb működéséért, hogy (időben) minél kevesebb hadianyagot kelljen bevetni, ami egyértelműen terheli az USA-gazdaságot/államháztartást.
    Ha belegondolunk, hogy 2003 óta ~7000 amerikai katona hallt meg, ez igen baráti szám...! Ugye az özvegyi nyugdíjak és családsegélyek sem két fillérek, amik szintén az államkasszát terhelik.

    - Az új iraki kormányzat pedig jogi, katonai és szociálpolitikia (egészségügyi felszerelések, gyógyászat, építőipar, gépipar, kohászat, agrártechnológiák, mezőgazdaság stb.) szempontból is függőségbe kerül az USA-val, illetve a koalíciós országokkal. Nem kell álszentnek lenni: a britek és a többi NATO-tag is - részben - ezért csatlakozott az iraki misszióhoz.

    Ugyanezen okok - számomra - teljesen nyílvánvalóak Afganisztánban is! Egyes brit kutatók szerint a "Mengyelejev-féle táblázat <periódusos-rendszer> összes eleme megtalálható Afganisztán földjében". Benda Lászlótól most elnézést kérek, ha nem pontosan idéztem a illetékes Panoráma-adást. Tehát lehet úgy csinálni egy háborút, amiben - idővel - mindenki jól fog járni. Még a korábbi rezsim, a mostani ellenzék is.

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz Gyantusz #1086 üzenetére

    A biztonságpolitikai aspektusai a kérdéskörnek pedig eléggé nyílvánvaló!

    biztonságos piaci területek = gazdaságos és haszonnal bíró kereskedelem!

    Hogy ez az elv sokáig fennmaradjon, úgy kell csinálni, hogy mindenki jól járjon!!!
    Mit gondoltok, miért nem szőnyegbombázták már szarrá az afgán mákültetvényeket (meg napalm)? Mert éhen halna fél ganéisztán lakossága, a megmaradtak fele meg az ellenzéki tálibok oldalára állna! =>

    Mezőgazdasági kultúra fejlesztése: jöhetnek az európai hegyes kultúrák agrármérnökei, hasznosítani a földet. Dél-Vietnamban is sok francia telepes termelt helyi munkaerővel. Elzavarták a franciákat, éhezett a jónép egy ideig... Etették őket az ideológiával.

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz Dare2Live #1089 üzenetére

    Nos, sikerült már megválaszolni kérdéseitekre a válaszokat?

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz lsc #1090 üzenetére

    Nem tudom, lejött-e neked, de nem a BT-határozatok eredményességéről, vagy az ENSZ BT döntéseinek hatékonyságáról, végrehajtó képességéről van szó (egyébként ezért is van a NATO és az EU-haderő...), hanem arról, hogy Te mennyit ismersz közülük?!
    Ha jól sejtem, Észak-Korea nem azért van "izolálva" már idestova 50 éve, mert azt a tisztelt nagybecsű észak-koreai kommunista párt önhatalmúlag így akarja, hanem azért, mert az ENSZ igen. Pusztán csak azért likas a zsák, mert a BT állandó tagjai között van két "kvázi" szövetségese...
    Ezzel "spontán" felvetődik az ő felelősségük is, ha kaki lesz a palacsintában és vihar a biliben.
    Tudnám díjazni, ha utána néznél, mikor melyik határozat miről szólt, mit szankcionáltak vele, mint engedtek és meddig, illetve elemzésképpen hol maradt kibúvó?
    Pusztán csak azért, hogy ne nekem kelljen...
    A demokráciába való belebombázás esetéhez meg csak annyit tudok fűzni, hogy ha nem is világos, de minden diktatúrának vannak politikai ellenfelei egy adott országban (ld. Irán). Pusztán csak őket kell a hatalomra segíteni. Vagy politikai (diplomáciai), és/vagy ha ez eredménytelen, pénzügyi/katonai segítségnyújtással (fegyvereladások, egyéb finanszírozások), vagy legvégső esetben katonai beavatkozással.
    Észak-Korea esetében ez utóbbi még nem jött el (még csak a külügyisek szívják egymás vérét). Egyébként sincs rá effektíve hadereje az USA-nak. Legalább 3-6 hónap kell az előkésztésre és a felvonulásra! (ld. Afganisztán és Irak esetét)
    Ha egyébként igaz lenne, amit írsz (belebombázás), fel tudod nekem itt sorolni az összes országot, ahol a mai napig nincs demokrácia és az USA, vagy bárki korábban katonailag beavatkozott a demokrácia nevében?

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz Dare2Live #1089 üzenetére

    Miért milyen legyen egy magamfajta (a naivitás mondjuk kissé erős volt, azért próbálok erősen a ráció felé hajazni...)? Neveltetésemnél fogva nem lehetek pacifista (háborúellenes). Azt meghagyom Gandhinak, Teréz anyunak (meg a "lámáknak"). Meg Krisztusnak is, keresse csak tovább a mennyország kapujának a kulcsát. A HEL-nek meg végképp. Erőszakellenes az igen, vagyok, de következetesen, nem elfogultan. Példának említhetném a lopást, betörést és a makarenkói pofon esetét... Krisztust egyébként nagyon nem kéne várni, de Mohamed visszatérhetne már, pofán vagdosni a fundamentalistákat.

    Mi lett volna a Szaddám-féle Irakkal a légtérzárlat és az OIF nélkül?
    Diktatúra. De gondolom, talán még ma is élne Szaddám Huszein? :P (vagy nem?)
    Verné a tamtamot, hogy a piszkosmocskos nyugat kihagyta a szaknévsorból.
    Politikai ellenzékét továbbra is terrorizálná, az államapparátus továbbra is mindent megtenne, hogy a hatalmát semmilyen polgári kezdeményezés ne veszélyeztesse (és titkosszolgálati úton se lehessek kinyírni), a "demokratikus" választásokat meghamisítanák, ahogy az lenni is szokott. Ugye, a naaagy példakép, Ioszif Visszarionovics Sztálin nyomdokain... Északon a kurdok, délen a siíta "honfitársak". A nyugatot pedig végképp be nem engedné (talán csak a franciákat?). Jókat röhögne, hogy idestova 18 éve szivatja az ENSZ-t, a UNSCOM-et (1998-ban kirugdalta őket), a UNMOVIC-t, az IAEA-t, a NATO-t stb. Az, hogy támogatná-e a nemzetközi terrorizmust, jó kérdés? Mivel előbbi fenn áll, azaz a Nyugat kizárása, így annak nem is lehet rálátása az alapvetően a Nyugatot veszélyeztető iszlamistákra az országban. Azaz olyan kiképzőtáborokat fabrikálhat, olyan anyagokkal készíttetheti fel őket, ahogy csak akarja. Az már más tészta, hogy a fundamentalistáknak az ő, Husszeines Baath-féle iszlámja, ami az országban teng-leng is egy merő métely, félig-meddig ellenség ez is nekik. Kérdés, mennyire lenne ellenség nekik a Baath-Irak egy Nyugattal szembeni harc mellett. Tehát lenne egy macska-egér harc, egy biztos iraki területi háttérrel. Szaddám 1937-ben született, mondjuk élni fog 2020-ig, amikor aztán meghó 83 éves korában. Addig meg majdcsak ujjaikra tekerik a nyugatiak a világot, természetesen Irakon kívül. Persze az ENSZ által - tettei méltó jutalmáért - "baráti kézből" nyújtott gazdasági szankciókba aztán végleg kakukkolna az ország: se kaja, se gyogyószer, se vegyszer, se fegyver. Tovább roggyan a haderő, a GCC meg továbbra sem ad neki anyagi támogatást (amit szerinte jogosan követelt mindíg is), sőt szopatja az olajár libikókáztatásával... Aztán ha már kihullik az összes foga is drága oroszlánunknak, vajon mit is csinálhatna...?
    Rádbízom.
    Irodalomnak ajánlom:
    John Keegan: Az iraki háború. Európa Kiadó, 2004
    Bob Woodward: A támadás terve. Geopen Kiadó, 2004.

    Voltam-e Afganisztánban?
    Persze hogy voltam már Afganisztánban, a múlt hét közepén jöttem haza onnan. Nem értem miért kérdezed, mikor együtt voltunk ott?! Igazán megtörölhetted volna néha a heművegedet attól a kecsketrutyis portól, ami szállingózott naphosszat, láttad volna Te is. Még jó hogy hazajöttünk, menni kéne kicsit (ideg)szanatóriumba... :P
    Ez [link] pl. egy teljesen remek domborzati rajz.
    Mellesleg láttam róla valag fényképet és ösmerem a klímáját (nagyjából). Hogy lehetne bármit is termelni azokon a hegyvidéki területeken, ha egy deka kutat nem bírnak fúrni, mert nincs mivel? (ásott kúttal operálni kissé érdekes művelet...)
    Kedves, "nagyra tartott" tálib vezetők miért nem inkább erre, az általuk uralt területek logisztikai fejlesztésébe ölnek pénzt, mint fegyverekre? A törzseik megosztására, nem a nemzeti egységre uszítanak? (nem ismerős "az ideál" idehaza...?)
    No meg a vallási agybetegségeik kő-kövön való véghezvitelére.
    Tud valaki olyan infót, hogy mit építettek a tálib-éra alatt Afganisztánban?
    Mert rombolni azt szerettek, de nagyon... (tipikus épiparos hozzállás, tetű "ájszef" meggátolta őket abban, hogy elkezdjék az építést, mi...) Világorokségi, országbecsű dolgok eltüntetése örökre? Mnekazt! "Bálványimádás!", mondják.

    Azt hiszed, hogyha így lenne, azaz a tálibok is fejlesztettek volna dögivel, támogatná bárki is az ISAF-et? Eleve létre sem jön és oda se mentek/-ünk volna... (bár ez a "valós nemzetközi terrorizmus", meg a veszélye ifj. Bush-történet nem éppen egzakt fogalom)
    Az meg, hogy az ISAF az elkülönített zsozsót mire költi...? Hát nem mindíg arra, amire íppeg szüksége lenne a jónépnek.
    Viszont ez egy jópofa dolog: kabulis rendezési terv 2005 májusából
    Kabul - City of Light Development
    Egyetlen reménye az országnak az ISAF. Ez kétségtelen (szerintem). A jelenlétük miatt fejlesztik a tőkések az országot (természetesen haszonra "áhítva"). Ha kivonulnak idő előtt, az afgani az egekbe inflálódik, gyakorlatilag államcsőd és káosz. Narkó, mocsár, semmi más. Meg élő "Toyota-múzeum". És aztán megint lehet visszamenni lepofozni a tálibokat, vagy aki éppen akkor ott lesz. Igazából ennek az egésznek vajmi kevés reménye van, hogy jobbra fordulhat a sorsuk mostanság, ha nem tesznek érte. Egyértelműen oktatással (azaz az afgán nemzet legtöbbje felfogja, hogy van érteme, hogy ott vannak a nyugatiak) lehet fejleszteni, de ez piszkos sok idő. Talán 2020-2030 körülre lehet valami foganatja ennek a mai agymenésnek.

    Egyébként te nem szeretnéd látni közelebbről Afganisztánt úgy, hogy piszkosbikafas*a utak vannak mindenhol, az afgán értelemből csak úgy pattan ki a szikra, kismillió afgán szabadalom világszerte, úgy mint pölö - hogyan lehet hegyvidéki területen is belterjes mezőgazdaságot folytatni (a NASA legalább tudna honnan újítani a Hold betelepítéséhez, de persze előtte engedélyt kérnek a néhai III. Birodalomtól, hogy "Szabad-e?", mer' ugye egyesek szerint az övék legalább fele...); tervszerű erdőgazdálkodás; földikukucok turbópárosításával, gilisztanemesítésével (pl. lesz afgán földigiliszta, mint új kukuccsalád: lumbricidae afganistanus (gyantusus)) megeszi a földet és extrahumuszt kakil ki... Ami jószágokat aztán exportálnak hegyekben, mint a műtrágya megváltója. Van itt ám innováció!
    Vagy bányatavakban pisztrángokat, meg tükörpontyokat tenyészteni zsákszámra Debrecenből csárterrepülőjáratok mennének Pol-i-Khumriba... ha már úgy is az MH 5. Bocskai a törzsdandár, mondjuk 2020-ban meg Kósa Lajost nevezik ki ottani polgármesternek. CBA-bevásárlóközpontok nyílnak az afgán városokban gombamód, a Szolnokon gyártott "debreceni" párost meg eszik majd mint a bolond, Ráma margarinnal kanyarintva... (esetleg még a "brátvúrsztot") Most komolyan, szerintem frankó lenne.
    Természetesen bányatavakat csak ott lehet csinálni, ahol nem fakanállal bányásznak... Platina, gyémánt, csak hogy mik lehetnének ott a föld mélyében... Geológiajártasság ide, hogy na, vajon lehet-e ott? A színesfémeket direkt nem írom.

    Csak a puszta informálódás végett:
    Afghanistan Geological Survey
    Mining in Afghanistan - nincs kedvem lefordítani. Aki akarja, elolvassa.

    A vietnamiak meg tőlem ehetnek annyit rizset, amennyit csak akarnak, ha csak az kell nekik. A lényeg: blődség egy magasabb termelési kultúrát csak azért kiebrudalni, mert "nem nemzeti". Természetesen nem 1956-ban vagyunk. Az adott terület maximális hasznosíthatósága miatt fejleszteni kell!

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    Kár hogy lejártam, mint az óra. Utolsó mondatnak jó példaként akartam volt írni Palesztinát: az 1920-as évek elején 10%-a volt lakott csupán. Az imigráló zsidó telepesek és a tervszerű mezőgazdaságnak, tangazdaságoknak, mezőgazdasági egyetem létrejöttének "hála", éghajlatspecializált növények telepítésével, célorientált telepek létrehozásával 20 év múlva hol jártak?! Mindenféle ideológiától mentesen írom ezt (a célorientáltság persze ideológiát takar: cionizmus és a későbbi állam létrehozása). Nőtt a földterületek művelés alá vonása, nőtt annak népességmegtartó képessége (nagyon általánosan: bevándorlás arab és zsidó részről egyaránt).

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz lsc #1108 üzenetére

    Mert tán Magyarország a demokrácia példaképe? Ne viccelj. Pedig idehaza még csak nem is volt komoly USA-jelenlét 1989-ben és még csak bele sem bombáztak minket sehova. Utólag megtettük magunkkal, még csak segíteni se kellett.
    Az a felületesség, ahogy kezeled a dolgokat, meglepő kissé (számomra). Ha nem látsz a dolgok mögé, sajnálom, mert nem is akarsz látni, fárasztó az tény. Ez nem pusztán naivitás kérdése. Vagy inkább épp ez az... (meg más is)
    Mert tán nem azoké is a felelősség, akik védik és támogatják azt a nyomorult koreai rezsimet? Kié a felelősség, ha nem a védőké? Ha nem azoké, akik lehetővé teszik az 1945-ben (1942) lefektetett és a csatlakozók által elfogadott mormák átlépését?! Tipikus köntörfalazás.
    Gondolom szerinted csakis azé lehet a felelősség, aki, ha behajigálják a kertjébe más szemetét, kimegy és pofán vágja az illetőt. Vagy ha az sunyi módon elkavar, utána megy és annak a kertjébe górja a cuccot vissza... Illetve "ráerőlteti a saját akaratát", hogy még egyszer ilyet ne tegyen a szemetelő, mert ráfázik.
    Várom a válaszodat.
    Az egy más kérdés, hogy hogyan akarod Kínát és az oroszokat rendszabályozni. Pont ez az érdekesség a történetben. Utóbbi adja a "kaját" télire az EU kazánjaiba... De ha passzióból elzárja, idővel ő is ráfázik, mert sz*rá megy a "távközlési" rendszere, lehet felújítania. Addig, amíg ez neki megéri, meg is fogja tenni.

    Ha szerinted a "papírok" nem oldanak meg semmit - mert naivitás bennük hinni, és végrehajtatni (aminek van is eredménye) - és a belebombázás, azaz az erőpolitika támogatása sem szabad, mert nem erőltethetjük a másikra a politkai ideáinkat és nézeteinket, akkor mi a teendő?
    Fo*unk bele az egész külvilágba, zárjuk körül az ország határait, vasfüggöny 2, úgyis azt csinálhat mindenki, amit akar?
    Na öregem, ez a naivitás... nem más.

    Irak egyébként "ütemezetten" halad a 2011-es kivonás felé. Megintcsak naivitás azt hinned, hogy az amerikai katonák kivonásával megszűnne az "amerikai jelenlét", mert nem fog, ahogy eddig sem volt így más - nevezett - országokban sem.

    Egyébként javaslom, kicsit több haszonnal forgasd a jogszabályokat is, mert hasonlóan tanulságosak. Az elv és a rendszer ugyanez...

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz lsc #1110 üzenetére

    Azt meg tudod nekem mondani, hogy az oroszok és Kína konkrétan mikben támogatja É-Koreát?

    Másrész elvetsz mindent, de nem adsz alternatívát (klasszikus green peace-álláspont):
    Ha szerinted a "demokrácia-export"-nak nevezett USA-féle "totális diktatúra" nem megoldás és a jogállamiság sem az (ENSZ), mert naivitás, akkor mi a megoldás?
    Ja, hogy kit érdekel, "igaz én nem is vállaltam ilyet"? Ez is egy álláspont... Meglehetősen kényelmes.

    Mit szólnék egy pesti terület elzárásához? Felfognám, hogy miért van és elfogadnám. Igyekeznék alkalmazkodni, vagy áthágni. Természetesen úgy, hogy ne haljak bele... A Parlamentben eddig se sokat voltam.
    Különben szerinted miért van elzárva az a terület?

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz lsc #1112 üzenetére

    Nincs benne semmi furcsa. Egyszerűen ennyit a naiv titulusról.

    Attól, hogy nem tudod a megoldást, mert egyik sem működik, miért kellene tapsolni?
    Másrészt, ki állította azt, hogy szerintem üdvös a "papírozás" és sehova se haladás?
    Egyedül azt állítottam és szeretném is látni, hogy konkrétan a "papírozás" mennyire segítette elő Észak-Korea izolálását? (vagy nem izolálását)
    Mivel erre nem vagy hajlandó, részben érthető okok miatt (nem tudsz angolul) - meg egyébként is, ki vagyok én, hogy a két kicsi szememért nekem megtedd(?) - pusztán csak arra akartam kilyukadni, hogy nem ártana konkrét ismeretekre hagyatkozva vélerményt alkotni, hogy a "papírozás" mennyire hatékony. Ha ez mégsem lehetséges, megtenni a lehető legtöbbet, hogy a témát alaposan körüljáram.
    Márpedig, véleményem szerint, az ENSZ-BT-határozatok ismerete nélkül bajosan lehetne bármi okosat kijelenteni azok hatékonyságával kapcsolatban... (ld. fent aláhúzott)

    A "hülye kérdés" lényege pedig megintcsak az, hogy mennyire veszed a fárdtságot, hogy pontos infók után alkoss véleményt és nem általánosítással, feltételezett "lehetséges" végkimeneteleket vízionálsz (Irak "bukása"). Kívánom, hogy ne így legyen, de ha igen (ha egyszerűen képtelenek megvédeni saját demokratikus szabadságjogaikat a vallási fanatizmussal szemben), mit lehet vele cseszni?

    A jogállamiság működést pedig ne is várjuk el olyan országoktól, ahol ezeket nem tartják be (pl. Kína), vagy akkor teszik, ha úgy akarják. De ettől még a "papírozás" "szükségszerű".

    Volnának egyéb kérdéseim is, de kár lenne vesződni vele.

    Egyébként elméletileg 186 ország van a Földön. Pusztán csak nevezett 4-5-ben volna probléma? Vagy az ENSZ eszerinted csak ennyivel foglalkozik, "papírozik", a többivel nem? Mennyi ezek közül a demokratizált? Költői kérdések, nem kell rájuk válaszolni.

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

Új hozzászólás Aktív témák