Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • tkazmer

    addikt

    válasz Gyantusz #232 üzenetére

    Áruld el nekem, hogy miért van szükség feltétlenül arra, hogy egy nato misszióra soktíztonnás, nagyon jó állapotú tankokat vigyünk magunkkal mondjuk afganisztánba, vagy hasonlóan távol lévő helykre.
    A natónak építünk egy csomó radart, kockáztatva ezzel a radarok környékének élővilágát, vettünk gripeneket, és ott vagyunk egy csomó helyen, ahol a nato feladatokat lát el. Ennyi legyen már elég nekik.
    Az usa mint szövetséges: még a szövetségeseit sem engedi be vízummentesen? fura...

    Haderő igenis kell, de valóban nem a 20.-ik századi háborúra kell berendezkednünk. Ennél fogva semmi szükség pl tankokra. A repülőgép, és a rakéta korában ezek már egy kicsit elavultnak számítanak szerintem, mint ahogy a tüzérség is pl..

    A sajnálják tőlük a pénzt azért enyhe túlzás, az előrejelzésekből az látható, hogy 2010-ig a mostaninál több, mint 40mrd huffal jut majd több a hadi kiadásokra. Más kérdés, hogy a katonák fizetése nem kielégítő.

    úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

  • Gyantusz

    tag

    válasz Gyantusz #241 üzenetére

    Illetve ott van még a ''Glória'' Püspökladányban (ami már régóta ott van, csak most már végre kissé korszerüsített gépek forognak benne...), és Ferihegy, valamint Kecskemét is (előbbi a polgári légiirányításé, utóbbi közvetlenül a kecskeméti vadászoké). A Tubes-Zengő helyszín lenne a 3. az említett kettőn (B.csaba, Bánkút) kívül, ami elsősorban Magyarország légvédelmét szolgálná.

    Érdekes módon hogy fel volt háborodva a közvélemény, mikor 1991. október 27-én, helyi idő szerint 20:51-kor egy jugoszláv MiG–21MF lebobott egy BL 755-öt Barcsra és nem történt semmi a légvédelem szempontjából! :U :F

    A másik. Elfelejted azt is, hogy támadás esetén a támadó alakulatokkal együtt jönnének a csapatlégvédelem tagjai is:
    - SA-6 [link], (GRAU-kódja 2K12). Az izraeliek mesélhetnének róla a jóm-kipúri haáborúból...
    - Egy kis nagyvas: SZ-300 [link]

    - Gepard [link]
    - ADATS [link]
    - Tunguszka [link]
    - ZSZU 23/4 Silka [link] Ebből van nekünk is, igaz csak M-készleten (mozgósítási) már legalább 20 éve, mint ahogy daa-raa is említette.
    És a többi.
    A csövesekkel igen hatékonyan lehet a gyalogságok is pusztítani... És lövészpáncélosaikat is. Ezért is kellenek a harckocsik.

    Remélem érted, hogy a haderőnemek az ''egymást védjük'' elvére épülnek. Na, a magyarban, hála a nagytudású, idióta politikusainknak, ez nincs már meg.

    [Szerkesztve]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • tkazmer

    addikt

    válasz Gyantusz #241 üzenetére

    némi ellentmondást érzek:
    Ugyan mivel vinnénk el egy 47 tonnás harckocsit (T-72) Afganisztánba?
    a felvetést sem értem...
    tehát nem nagyon tudnánk elvinni.

    Ennél fogva semmi szükség pl tankokra.'' Ezt a véleményedet oszd meg egy magyar gyalogossal és előtte, ha szemüveges vagy, vedd le, mert tuti, hogy orrba fog verni!
    Namost ha nem viszünk tankot, akkor minek is vegyünk tankot? Jah, és mégegy, gondolod, hogy mo ilyen szerepet fog vállalni bármikor is egy nato misszióban?



    Eddig építettünk keményen 2 db-ot:
    ha szerinted 2 db semmi, nem is érdemelsz többet...

    Az utolsó bekezdésedet inkább nem idézném, hosszú lenne. Te most azt gondolod, hogy mo feladata lenne egy ilyen komplett támadás tüzérséggel, meg minden hasonlóval bármelyik nato misszióban? miért gondolod, hogy mo bármelyik országgal is iilyen viszonyban lenne, és egy ilyen támadást finanszírozni tudna? irakból még az angolok is igencsak szeretnének nagyon messzire eltűnni, mert nekik is túl sokba fáj a dolog. pedig nb és mo között gazdaságilag van némi különbség az előbbi javára. A tüzérséggel kapcsolatos állításomat annyiban visszavonom, hogy rakétákra igenis szükség van.


    Nekem nagyon úgy tűnik, hogy az itteniek közül minden haderőt nagyban támogató azt képzeli, hogy mo-nak támadnia kellene, mégha egy nato misszió keretében is. Namost akkor vessetek egy pillantást az usa-ra. Egyik oldalon háborúzik, iszonyú pénzeket öl a hadi fejlesztésekre és beszerzésekre, elítéli a nem demokratikus államokat, és háborúzni akar, már amelyikkel megteheti, de még ő sem engdeheti meg magának ezt úgy, hogy ne egy történetesen kommunista állam, kína finanszírozza neki.
    Ezek után mo-nak feltétlenül támadnia kell?

    úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

  • tkazmer

    addikt

    válasz Gyantusz #247 üzenetére

    Az odáig lehet, hogy a tank a legerősebb szárazföldi fegyvernem, de ha nekem van egy rakétám, azzal bizony kilövöm a tankot, ha tetszik ha nem.
    Itt alapvetően védelemről van szó, mégpedig igazából csak egy nagyon kis határszakasz védelméről, az ukrán-magyar határéról. Oda elégnek kell lennie a jelenlegi harckocsiknak, pláne, hogy hiába vesznek újakat, ha egyszer nem lesz mivel etetni őket, mert az ukránok fogják magukat, és azt mondják, hogy nekünk jobb, ha ti nem juttok gázhoz ill üzemanyaghoz. kérdem én, ilyenkor mit kezdenél a csudajól felszerelt hadseregeddel? tudom, nem jó dolog egy filmből idézni, de mégis azt teszem, illetve csak utalok vmelyik második vh-s film azon részére, amikoris a németek azért nem tudták legyőzni az ameriakiakat, mert a szuperjó tigris tankjaikhoz egyszerűen elfogyott az üzemanyag. ez bizony reális veszély egy ukrán-magyar viszály esetén. Ja, és ehhez hozzá tartozik, hogy a két fél közül pont a gáz és olajvezeték miatt egyiknek sem érdeke a háború...

    de minek is vinnék el olyan messzire? Én ezt tőled kérdezem, nekem fel sem merült a fejemben?
    Miért kellene harckocsikat vinnünk Afganisztánba?

    biztos csak félreértettem az első hsz-edet, de nekem az jött le, hogy te a nato miatt akarsz harckocsikat...


    a jelenlegi radarmennyiség nyilván nem elég, de akkoris: egyrészt vannak országok, amelyek még rosszabbul állnak ilyen szempontból, másrészt örülni kellene neki, hogy az a 2 megépült, és már csak a zengői körzetbe tartozó részeket nem tudjuk figyelni. nem azt mondom, hogy ez jó, hogy ott nincs radar, mert nyilván nem árthat, de szerintem érdemes figyelni, hogy fejlesztenek. tehát nemcsak szidni, hogy nincs ez, és nincs az, hanem elismerni, hogy igenis, csinálnak azért néhány dolgot. persze, lehet azt mondani, hogy inkább vegyünk tankot, mert az jó, de akkor meg nem lesz radar. el kellene fogadni, hogy mo így is rengeteget költ hadászati célokra, többet már nem képes, és nem is kell, hogy képes legyen.*


    *itt azt értem, hogy nem kellene, hogy a kiadásokat a gdp-hez mérten növelje


    Azt nem állítom, hogy egyáltalán nem kell hadsereg. Szükség van rá, de szerintem bőven elég, ha ehhez a natosdihoz megfelelő hadseregünk van, ami pedig már most is megvan.

    ui: az idézet nagyon szép, de azzal kezdi, hogy ''a legjobb hadászat''...tehát már feltétlenül háborúról van szó. a környéken ez nem fenyeget, a nato missziókhoz megfelelőek vagyunk, tehát lényegében a jelenlegi állomány többsége is csak naplopó, igaz, azt elismerem, komoly kockázat mellett naplopó.

    ui2: van msn-en elérhető légvédelmis ismerősöd?

    úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

  • Dare2Live

    nagyúr

    válasz Gyantusz #248 üzenetére

    sajnos MOon ez az általános vélekedés, hogy minek nekünk haderö: Nato tagállamok vagyunk, körbe vesznek a Nato tagállamok.... hülyeség erre költeni.

    érdekes modon egyik szomszédunk se gondolkodik igy és szvsz olyan nálunk lényegesen kissebb országok mint szlovénia/szlovákia/horváto is lényegesen erősebb hadsereget tart fent mint Magyaro..... olyan nálunk nagyobb országok hadseregéröl mint románia/ukrajna inkább nemis mondok semmit.

    hülyék azok mind sose lesz már többet háboru itt.

    don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

  • tkazmer

    addikt

    válasz Gyantusz #248 üzenetére

    Én a logikus, korszerű és hatékony védelemben hiszek és nem a támadásban!
    Ezek szerint Ti, haderőt ellenzők úgy vélitek, hogy minek is a hadsereg, mikor elmúlt minden reális veszély?

    minek is a jelenleginél sokkal jobb hadsereg, legalábbis én így gondolom.

    egyébként nem egészen értem, hogy a védelemben hiszel, de közben a jelenleg harcoló alakulatainkat félted? mo határai azért messze vannak azoktól a helyektől, ahol a harcoló alakulataink vannak...

    úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

  • Gyantusz

    tag

    válasz Gyantusz #271 üzenetére

    Még azt is elfelejtettem közölni, megintcsak az 5. Bocskai István GLD-ben történt, hogy vagy a hajdúhadházi, vagy a hajdúsámsoni tankpályán ~2002 nyarán az egyik BRT-80 belehuppant egy gödörbe, mert az előtte haladók menetpor-felhőiben már nem tudott tájékozódni. A bent ülők közül a vezető súlyos sérüléseket szenvedett (gerinccsigolyái összecsúsztak, bár ebből sikeresen felépült), a kocsiparancsnok agyrázkódást kapott, a 6 fő lövésszel és a toronylövésszel nem tudom, mi lett, de gondolom nem nevetve másztak ki belőle, ha egyáltalán kimásztak saját lábukon. Eléggé szűkös az a kocsi is belülről...

    Egy PKM géppuskával [link], megfelelő lövedékkel 100 m-ről csont nélkül át lehet lőni.

    A kivont BMP-1-eink közül egy úgy járt, hogy szintén tankpályán vízben gázolás alkalmával alulról ''beköszönt'' a lövészeknek egy fatörzs a kocsiba.

    Ennyit a ''legkorszerűbb'' harcjárműveinkről...

    Érdekesség:
    Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem
    - A MAGYAR HONVÉDSÉGBEN RENDSZERESÍTETT HARCJÁRMŰVEK HARCI LEHETŐSÉGEINEK ELEMZÉSE ÉS ÉRTÉKELÉSE [link]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • tkazmer

    addikt

    válasz Gyantusz #271 üzenetére

    Te már megint arról beszélsz, hogy szárazföldön támadnak minket, vagy mi támadunk mást.

    Sivatagi Pajzs hadművelet
    ez itt volt mo-n nem?

    De szerencsére nem ez a felfogás dívik most a haderőnél, így kis lépésekben, de halad a reform... Látszik a fejlődés.
    erről beszélek, akkor minek még többet költeni


    hogy még azt a nyavajás GDP 2 %-át sem adjuk meg a fejlesztéshez, amit ráadásul mi ajánlottunk fel anno
    baromság volt felajánlani, így is többet költünk, mint sok más nato ország(a gdp-hez viszonyítva)

    Hogy érted azt, hogy ''naplopó''?
    mit csinál most egy olyan katona, aki nem része semmilyen missziónak?


    Miért segítsenek nekünk, ha letojjuk a szervezet igényeit?
    az a gond, hogy mo nem eldönti, hogy a nato-nak hol legyen missziója, ő csak kapja a kérést, hogy kell ennyi és ennyi katona, tudjátok e biztosítani. szerinted mo-nak olyan fontos, hogy az usa háborúzik irakban, afganisztánban, stb? tudom, éppen erről szól a szövetség, hogyha háborúzik, akkor segítünk neki. de én ebben a segítségben csak azt látom, hogy meghal néhány magyar katona azért, mert az usa-nak nem tetszik az, hogy egy közel keleti diktátor több ezer km-re tőle éppen mit csinál. ''letojjuk a szervezet igényeit'' hát szerintem francokat tojjuk le. ha letjnánk, nem nagyon lenne missziónk sehol. a nato-nak meg kell értenie, hogy nincs több pénz mindenféle háborúsdira.

    úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

  • Dare2Live

    nagyúr

    válasz Gyantusz #275 üzenetére

    mármint helyesírásom miatt kéne keretezni? :)

    don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

  • Dr. Ernő

    tag

    válasz Gyantusz #271 üzenetére

    A T72-es megalkotásakor a 3. világháborúra való készülést volt az irányelv. Amí úgy nézett ki, hogy ledobálják az atombombákat a célterületre és aztán megindul egy csoportban 500 - 1000db! T72-es (sugárvédelemmel) az elpusztított részekre a maradék ellenállás felszámolására. Egyéni akciókra a 1-2 db T72 teljesen alkalmatlan, ezért adtak ki jónáhány korszerűsített kivitelt. A T72-es nem vallot kudarcot csupán azt hozta ami várható volt tőle, azaz nem arra alkalmazták amire kellett.
    Hallani lehetett olyanról hogy a halálosztó A10-es uránlövedéke a T72-es egyik oldalán ''bement'' a másik oldalon ''kijött'' iraki bevetésen. Véleményem (és mások véleménye szerint is) szerint M1A1 és társai modern tankelhárító technikával szemben ugyanolyan védtelen (ilyenekkel viszont nemigen találkozhattak sehol) beleértve a személyzetet is, persze ennek ellenére harctéri szerepe a harkocsiknak továbbra is vezető.

  • #65675776

    törölt tag

    válasz Gyantusz #421 üzenetére

    Nesze.

    Ami meg többet bír mint a 39M, az már legalább Bradley.

    Szóval a változatosság kedvéért megint egy eddig nem alkalmazott eszköz. De az se jobb, mint a szarcédeszek. Aminek a páncélozott verziója ugye már két éve is ott volt a C+D-n...

    A vicc az egészben, hogy ezek a tréjoták kerülnek majd egyenként 20M HUF-ba.

  • Gyantusz

    tag

    válasz Gyantusz #427 üzenetére

    Bocs, elhamarkodtam.
    Ez a török Otokar Cobra erősített változata.
    [link]
    [link]

    Egyébként még:
    [link] - van 1-2 fejlesztési ág... Alul érdemes lapozgatni.
    [link] - AM Genereal

    <a Global Security-n is van [1-2 okosság]>

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • lsc

    nagyúr

    válasz Gyantusz #427 üzenetére

    Hali
    Nem tudom az életkorukat, de ha öregek is voltak, nálunk talán nem , fognak öregedni?
    Amennyiben a saját ezközeikhez nem jó az alkatrészellátás ,akkor a mieinkhez milyen lenne?
    "logisztikailag a lehető legjobb lépés." Igazad van ,még villáskulcsot is újat kellene beszerezni az idóta 3/4-es és társai csavarokhoz.Azt hiszem az alkatrészellátás sem lenne felhőtlen a csak gyári alkatrészek miatt . Egyébként ültél már benne? Igaz nem vagyok egy sportos alkat /azért a sumosokhoz képest nagyon/, de az uazban sokkal jobban elférek. Egy nagy masztodon jármű, aminek az utastér egy része is motortér /nem is kis része/. Ráadásul
    nem is az EU utakhoz van méretezve, talám nem véletlen, hogy nem nagyon rendszeresítgették. Azt hiszem a MOWAG csinált egy koppintást ,de az sem igazán terjedt el.
    Talán nem véletlen, hogy az amik is inkább a Striker-t erőltetik irakban , mert rájöttek , hogy szállítónak kicsi , pszhnak meg gyenge még páncélozva is.

    [ Szerkesztve ]

    Az élet kegyetlen .

  • lsc

    nagyúr

    válasz Gyantusz #428 üzenetére

    Hali
    Csak hogy ne a levegőbe beszéljek[link].
    Köszi a linkeket, esetleg angol tudásom hiányosságai miatt megoldható magyarul :B ?

    Az élet kegyetlen .

  • lsc

    nagyúr

    válasz Gyantusz #431 üzenetére

    Hali
    "„Eddig a megerősített páncélzatú Humveek nyújtották a legnagyobb védelmet a frontokon, de az MRAP-k még többet nyújtanak” – nyilatkozta Gates államtitkár riporterek kérdésére még májusban."
    Nos ha ebböl nem érted ki azt, hogy a HMMWV kevés irakba, hát akkor nem is tudom..Azt egy amerikai államtitkár amerikai eszközről szerintem nyíltan nem fogja mondani.
    A logisztikai mizériáról csak annyit ,hogy természetesen nem megoldhatatlan, csak még az is plusz pénz. Lehet kapni whitworth menethez is minden szerszámot /előbb-utóbb/, csak amíg metrikus minden sarkon van a whitworth nem ennyire egyszerű.
    "Bár kétlem, hogy ne lehetne hüvelykesre metrikus - és fordítva - alkatrész"A fűnyíróknál sok okos behajtja a nem tudom hányas whitworth menetbe a 6-os csavart , csak utána az a menet már egyikhet sem jó. Sajnos ilyen átalakító nem létezik.
    A "kényelmére" visszatérve ,természetesen tudom, hogy a váltó és a terepváltó nyúlik be az utastérbe, csak más járműveknél ez nem az utastér "berendezése".Akkori méreteimmel / 178 cm, 95 kg/ golyóálló mellényben,tár- és vv táskával igen meg kellett gondolni hogyan ülsz be és hogyan zárod az ajtót.Egyébként ők is többen mondták, hogy elöl szűk a hely.
    Ha ez a wikipediás dolog meg lesz, légyszi dobj majd linket róla.
    Több infom nem nagyon van róluk ,szerintem egy túlméretezett,nem igazán fordulékony,túlbecsült jármű, feleslegesen nagy motorral , amire már az amik is rájöttek.

    Az élet kegyetlen .

  • lsc

    nagyúr

    válasz Gyantusz #447 üzenetére

    Nyugodjék békében , ő már egy másik dimenzióban szerel .

    Az élet kegyetlen .

  • mityku

    aktív tag

    válasz Gyantusz #457 üzenetére

    Az új telepítésű rádiolokátorról szóló cikben van az a kép hogy "előtte és utána", hát az első képen nem sok katonai létesítményt látok! :D Vagy nagyon is jól álcázták! :DDD ( csak lerobbant épületet látni, háttérben pár távközlési torony.) :D

    Optimistán bele a reménytelenségbe! ''a légifölény olyan mint a pénz: nem boldogít, de nem árt ha van'' - by: JagdPanther

  • mityku

    aktív tag

    válasz Gyantusz #460 üzenetére

    Egyébként tényleg szuper eszközök! Ilyen eszközökre nem szabad sajnálni a pénzt!!!
    Volt egy cikk még az egyik Aranysas-ban miután bush itt járt, bemutatták milyen jármüveket hoztak magukkal az amcsik. Valami hasonl´s´öveg volt a cikkben, mikor a tüzszerészek autójáról volt szó: " a magyar kollégák mind a tíz ujjukat megnyalták volna egy ilyen autóért illetve a felszereléséért" :D

    ( bocs helyesírási hibákért, német billentyüzetröl írok, nincsen minden hosszú ékezet rajta)

    Optimistán bele a reménytelenségbe! ''a légifölény olyan mint a pénz: nem boldogít, de nem árt ha van'' - by: JagdPanther

  • mityku

    aktív tag

    válasz Gyantusz #469 üzenetére

    Cégünk bemutatja a " A betonkockák támadása c. " produkciót. Főhősünk ( alias Gepard) sikeresen leküzdi a betonkockák támadását és használója amolyan Rambó stílusú ( csipőből tüzelés rulzz :D ) totális támadást hajt végre. Hamarosan a mozikban... :DDD

    Optimistán bele a reménytelenségbe! ''a légifölény olyan mint a pénz: nem boldogít, de nem árt ha van'' - by: JagdPanther

  • lajafix

    addikt

    válasz Gyantusz #481 üzenetére

    "KSH: 2007-ben a bruttó hazai termék értéke folyó áron 25 374 milliárd Ft, egy főre vetítve 2 millió 523 ezer Ft volt."
    ez 100 milliárd EUR

    És az ok:
    2 éve a dezső még 220 volt, most meg 165

    Rock'n Roll

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Gyantusz #478 üzenetére

    nem tudok mindegyikőtöknek válaszolni - kezdjök az elsővel:

    Természetesen már magukból az ügyletek lebonyolításából következően több évre eloszthatók lennének a költségek. Ekkora lemaradásban amiben most vagyunk egyértelmű, hogy egy egyszeri stratégiai megnövelt költségvetési keret tudna csak megoldást nyújtani.
    Ahhoz képest hogy kissé problémás helyen lakunk egyáltalán nem nagy ez a mennyiség.
    Sőt probáltam a szükséges minimumra koncentrálni - hogy ne legyen szégyenkezni valónk.
    Érdekes hogy pont szóba került az Euró-USD kurzus, a jelenlegi szövetségi rendszerek alapvetően az amerikai szándékokra épülnek. Hogy most pld. az USD kurzuson csak nyerészkedni akarnak vagy mi lesz azt még a gazdasági elemzők sem tudják. Csak olyasmiket mondanak hogy a "vártnál nagyobb ütemben" etc... :U Azt szerintem nem érdemes feszegetni hogy ki (v.többes számban) támadna és miért, egyszerűen ha legalább olyan minőségű hadsereget tartanánk fent mint pld. Csehország nem is volnék itt ezen a fórumon.
    Már most is az a gond hogy Balkáni állapotok uralkodnak a hadseregen belül. Senkisem akar ezen a szinten lecövekelni. Úgy tudom szeretnénk a nyugathoz tartozni. Ha ott ez szerves része a gazdáságnak nálunk is annak kéne lennie. Megj.: ha vigyázunk és normálisan ellentételeztetjük ezeket a beszerzéseket, bizony még gazdaságélénkítő, kapcsolatépítő hatása is LESZ. Sőt nem tudom hallottátok-e hogy önszántukból külföldiek mostmár állampapírunkba sem szívesen fektetnek - úgy kb. semennyire se.
    Az egyéb költségek amit felsoroltok , hát nem hinném hogy csak és kizárólag M.O.-n jelentkeznének. A többiek is elszámolják vhogy. :D Nézzétek végig a wiki-t, az egyik kedvencem pld. görög (Hellen) haderő. Csak nekünk ne menne? Elvileg fele GDP-re jók vagyunk (feleannyira).
    Egyébként meg nyilvánvaló, hogy amíg a adósságkezelésből nem dobunk le valamennyit addig ez tényleg egy szép kérdés. / ;] egész addig.../
    Felhívnám a figyelmeteket arra apró momentumra, hogy már szépen ki van mosva az agyunk, az enyém is. Szerintem nem igazán tudjuk már hogy mi van odakinn a nagyvilágban. Ha lenne pénz nem izgulna, senki semmin. Felszegfűzném a harckocsikat :) .
    iwiw-en 150 ismerősöm van. És ők még a normálisabbak. Akkor mi lehet a többi ember fejében itt nem messze nyugat-ázsiában. Na mindegy csak sokan ezzel a langyos lavór magyaros megközelítéssel kezelik a külpolitaikai kérdéseket.
    Momentán azért foglalkoztam ezzel a dologgal mert ráértem, mostmár pont nem - úgyhogy ne kérdezzetek annyit. :))

    nagyon sok beszerzés már most is égető - és máshol is olvasom : szállítógépek, Mi-17-ek, BTR cserék, Mi-24 intéződik. Merdzsó beszerzés is jól megvolt :O, a Gripenek kevesek. Egyébként végső soron az én számaimon is lehet azért kicsit faragni. ami ezeken felül van az már nem is olyan rettentő. :o

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • #65675776

    törölt tag

    válasz Gyantusz #493 üzenetére

    A nagyobb felfekvő felület miatt önjáró lövegnek mindenképpen jobb a lánctalpas.

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Gyantusz #493 üzenetére

    Csatlakozok az előttem szólóhoz - mondjuk énelőttem az villant fel amint Vipereket az Apache-ok célravezetik, de állítólag... a J-Star művelet csak Apache-okkal müxik. :DD
    jaaa, új... mindegy, cenzúrázatlanul:
    Konkrétan nem tudom , de azt sejtem hogy most tkp. a 6 db MiG 29 UBT-re gondolsz, és talán a 3 NH-90-re.
    Mivel jelen pillanatban is úgy tudom hogy 4 Mig29 (2-2 váltásban) üzemel, nem akartam túl feszíteni ezzel már a húrt.
    Mig 29-ből tkp. "semmiből :F " nem állna megtartani melette pár egyszemélyes típust is (tehát min.+6db-ot kirittyenteni) - múltkor kérdeztem tőled hogy a tisztességes modernizálásuk mennyibe fájna, de nem nyilatkoztál.
    3db lopakodó NH-90-t azért bármikor :F kitartanék, ahhoz meg egyelőre drága hogy többet vegyünk, legalábbis ezekre a típusokra lehet alapozni és később még bővíthető lenne a létszám :)

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Gyantusz #501 üzenetére

    Ok nem kis meló. De a déli-áramlatot átszerkeszteni M.O.-n sem volt épp egy laza amőbajáték.
    Az ajándékcuccokról meg persze sejthető volt hogy nem a gyári csomagolással szórják ki. ;) Mégsem maradt ebek harmincadjára.

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Zenty

    őstag

    válasz Gyantusz #501 üzenetére

    PT-91 is van nekünk? Mert azt írják az a alapja.
    Egyébként nem azt mondtam, hogy nem megoldható, mert minden megoldható, de kétséges. Például az is lehet, hogy a gyár t72 licenc alapján újat gyárt, és nem a régiből rakja össze. Mivel új termékként adják, és nem update eszközként.
    Viszont jó lenne tudni a pontos árát a gépnek. A végén kiderül, hogy annyiba kerül mint a gepárd :)

    Guild Wars - Zenty a survivor

  • Zenty

    őstag

    válasz Gyantusz #506 üzenetére

    Mondom mindent lehet.
    Csak akkora felújítás kéne, hogy lehet a végén nem is lenne annyival olcsóbb.

    De írjunk a gyárnak hátha bele mennek, és a HM kitüntet, vagy lefejezz minket az üzletért :DD

    Guild Wars - Zenty a survivor

  • #65675776

    törölt tag

    válasz Gyantusz #506 üzenetére

    Nem kell feltétlenül átépíteni a hajtásláncot, a mostani is alég, lévén az ütközeti tömeg gyakorlatilag változatlan. A PT-91 alváza meg szinte 100%-ig azonos a T-72-ével.

    A felfüggesztés esetén leginkább a jelentősen eltérő irányzási határok miatt kell változtatni.

    A teknő tetejére ráhegeszteni néhány új lemezt a régiek levágása után meg nem nagy kunszt.

    Az, hogy nm üzemelnek a román Herculesek leginkább egy dolognak köszönhető: basztak alkatrészeket rendelni hozzá.

    Zenty: Először is nem "fenség jel", hanem felségjel. A C-17A-k meg csak annyi miatt lesznek magyarok, mert nálunk lesznek regisztrálva. Egyébként meg Mo-nak nem kell annyira költenie ezután szállítógépekre, inkább el kell érni, hogy a pápai flotta bővüljön lefelé is, mondjuk C-130J-kkel. Ami esetleg belefér saját típusként, az a C-27J.

    Az meg értelmezhetetlen, hogy az Apache sor repidőt igényel. Ez igaz minden harci helikopterre. Nem típusfüggő, hanem a bevetési profil indokolja.

    Maga a SuperHornet ~$50-55M. De ez csak a gép ára. A logisztikai csomag meg további költségekkel jár. Viszont az amerikaiaktól kapnánk alkatrészt ha rendelnénk. Az oroszoktól még úgy se nagyon. Szóval lehet modernizálni a MiG-29-eket, de szerintem mindegy, hogy mivel nem tudunk repülni, mert üzemképtelen...

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Gyantusz #515 üzenetére

    Pedig láttam, nem is olyan rég - pici fénykép volt a Loara-ról alatta 3db kérdőjellel.
    Huh , lehet hogy már Loara-val álmodok?
    Várjatok mindjárt feltöltöm és jöhet a pötty :o

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Gyantusz #517 üzenetére

    Óóóóó nahát :Y :C

    Mostmár Kecskeméten is szeretném látni ahogy alápörköl egy-két Sárkánynak.

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Zenty

    őstag

    válasz Gyantusz #517 üzenetére

    a forrást mellé én írtam oda :D
    Csak VArga úr kivette, pedig egy két napig várni lehetett volna a forrásra :)

    KGyST nevezetű írta.
    vita lapozni még nem vita lapoztam :) . De érdemes lenne megkérdezni honnan vette ezt

    [ Szerkesztve ]

    Guild Wars - Zenty a survivor

  • lsc

    nagyúr

    válasz Gyantusz #521 üzenetére

    Mondjuk ködben elég nehéz zárni a lőteret . Egyébként ködben csak a cél felderítése macerás , a többi megoldható /amennyiben nem kiképzésről van szó /.

    Az élet kegyetlen .

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Gyantusz #521 üzenetére

    Ezek szerint van 50 db Silka , ami nem rohadt még szét ? Mik kiderülnek.
    Egyébként normális - korszerű, modern - hadsereg fenntartása esetén még csak gondolkozni se kéne kényszersorozáson stb., mert öngyilkosság volna velünk háborúba kezdeni. Hacsak nem műholdakkal jönnek.
    (látom még mindig az emberi élet a legolcsóbb)
    Mindenki tudja (aki elég tapasztalt már) hogyha változni kezdenek a dolgok, minden a legkissebb ellenállás irányába fog haladni. :C /lássuk csak - például - Trianon? Nem volt még elég??
    Ez persze nem nektek szól ;)

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • lsc

    nagyúr

    válasz Gyantusz #525 üzenetére

    Vagy a lövészek , vagy a felderítők dolga . Az viszont még morbidabb lett volna , ha a gombászó Jancsi bá és Juliska néni közé esik egy " bomba " .

    Az élet kegyetlen .

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Gyantusz #525 üzenetére

    :F - nincs véleménykülönbség.
    Itt a végszükség az a fogalom ami nekem nem tetszett. Évente 2 ezer millió elköltött USD után ne kelljen már az egyenruháról fórumozgatni (hogy új kellene). Szumma-szummárum az én véleményem az hogy a következő 5-10 évben jobban kell koncentrálnunk a védelmi szegmensre. Utána megint a húsosfazekakhoz lehet majd járulni. Tegnap pld. gondolkoztam hogy belinkeljek-e nektek ide egy cikket az élelmiszerellátásról (mármint arról hogy úgy fognak drágulni, mint most a kb. a benzin) stb.
    Végülis mondom nem vészes, fejlesztgetjük a Nato-haderőket, csak a honvédelemre jobban oda kell majd figyelni, mint ahogy 20 évvel ezelőtt elképzelték. Talán ha nem lopták volna ki a gazdaságot a költségvetésből, rövid-távú érdekeket szem előtt tartva (10 parancsolat - nem túl bonyolult) akkor most nem tartanánk ott, hogy a katonaságot lassan össze kell vonni a mentősökkel. A stratégiai előny megszerzése is egy dolog, és azzal visszaélni megint egy másik. Kipörgettek minden szellemi és anyagi tartalékot az emberekből. Nincs tovább. Itt vége van az útnak, ezt már csak a miliárdosok nem látják, mindenki más igen - ezért vagyok ezen a fórumon.
    Fejleszteni kell, nem csak a vállalkozói szektort, mindent. Fejlődnünk kell ha életben akarunk maradni, vagy ledarál az evolúció (-ha máshogy nem úgy hogy kivágnak a Nato-ból)
    Adóságátütemezés -nagy tételben, Adósság-visszafizetések gazdasági ELLENTÉTELEZÉSE -biztosítandó hogy a hiteleikkel ne Piacot vásároljanak. Masszívan fejlődő térség közepén ne csináljanak belőle problémát. megj.: Látható hogy ebben a térségben van még a legnagyobb fejlődési potenciál világgazdasági szinten - :D mivel mindeddig mesterségesen lefojtották.
    A gazdaságban minden - mindennel összefügg. Ha jól olvasom Lengyelországban a Hadiipar HÚZÓÁGAZAT. Loara-ért, Sokolért már körbeudvarolják őket.
    Szóval én is gazdaságélénkítésről fejlesztésről és kapcsolatépítésről beszélek ami egybecseng a gazdasági kényszerrel is. Mondjál már nekem egy stratégiai szövetségest a Nato-n belül - :D és Oroszországon kívül ;) - a mai kihívásokat figyelembevéve. A súlypont Ázsiában van. Európa lehet az új kiegyensúlyozó szuperhatalom, de nem fogják az európai pozícióinkat ajándékba adni - nem állíthatnak minden magyar vállakozó mellé egy üzleti angyalt hogy kivakarják a térséget a trutyibúl. Le kell tárgyalni vhogy az Európai térségen kívül eső adósságállományunkat, akár Európai politikai segítséggel, hogy ne legyünk nehezékek a térségben.
    És ezzel párhuzamosan meg kell újulnia az elitnek, mert ha így marad a szokás-berendezkedés akkor pár év múlva megint könnyedén magukkal rántanak mindenkit a mostani szintre. És akkor már fejlődést is feltételeztem - pedig csúszunk befele.
    A kígyó a farkába harap: az életkörülmények által kiváltott karma , mindenki sorsrésze lesz - az elité is. (kivétel Gazprom, bár nem vennék rá mérget). Erre jött rá a 19.sz-i polgárosodó réteg. na mindegy ez már mese...

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • #65675776

    törölt tag

    válasz Gyantusz #521 üzenetére

    Az ENSZ-nek lófasz köze sincs egy NATO tagot ért támadáshoz. A NATO szerződés 5. pontja ilyenkor automatikusan életbe lép.

    Nem csak arról van szó, hogy a 122mm nem NATO szabvány (egyébként mivel több mint három tagország használja, annak minősül, még ha le sincs írva), hanem hatásadatai sem felelnek meg a mai elvárásoknak. Nem véletlenül vált lényegében egyeduralkodóvá a 155mm (oroszoknál 152).

    Zenty: Ami nincs megerősítve, azt nem kellene tényként beírni egy Wiki-s cikkbe. Főleg, hogy a gyártó a mai napig nem tud róla, hogy rendeltünk volna.

    Van Der: Az idézetek honnan származnak? Egyébként a "sok nagyarcú nemzet" között pont a magyarok a legnagyobbak... A pofánk megállás nélkül jár, csak nincs mögötte semmi. Egy gyakorlatra ki tudunk izzadni 4-5 működőképes eszközt. Ez bizony teljesítmény! Anno a délszláv térségbe irányuló missziókba éppen csak össze tudtunk szedni egy kisebb alakulatot. A többi NATO tag csak fog egy-két alakulatot és átdobja.

  • Gyantusz

    tag

    válasz Gyantusz #530 üzenetére

    Ha már háemgovponthu:
    10. éves a Magyar–román Közös Békefenntartó Zászlóalj

    Egyébként előzőből kimaradt az, hogy deaktiválva van az Egyesített Déli Főparancsnokság (JHQ SOUTH). [link]
    Elfűrészeltem, hiszen a Nápolyi Főparancsnokság alá tartozik ez is...

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Gyantusz

    tag

    válasz Gyantusz #531 üzenetére

    Kis olvasnivaló.
    Radarfejlesztés
    Ajánlom az alsó linkeket is.

    Részlet:
    "[...] A szigorúbb követelmények miatt szükségessé vált hazánk területén, annak délkeleti térségében egy harmadik helyszín kijelölése is. A SHAPE radartervét a SEACURE elfogadta, és megkezdődött a radarbeszerzésre vonatkozó képességcsomag kidolgozása, amelyet az egyeztetéseket követően a Észak-atlanti Tanács (NAC) 1999. június 25-én elfogadott. A jóváhagyás 2006. szeptember 30-ig tervezett befejezési határidővel, mintegy 23,5 Mrd Ft-nak (áfa nélkül) megfelelő előirányzattal számolt. Ennek az összegnek a 78 százalékát a radarok tették ki, amelynek 0,65 százalékát (kb. 153 MFt) hazánk fizeti.[...]"

    Szentesi György a Mecsek-radarról: "[...] Itt ugyanis nem nukleárisanyag-lerakóról van szó, hanem az ország védelmét, biztonságát szolgáló, a legmodernebb technikát alkalmazó létesítményről, amelynek elektromágneses környezetszennyezése nem éri el azt a szintet, mint amit a mobiltelefonjaikkal egymást demonstrációra felszólító környezetvédők okoztak.[...]"

    Ezek szerint a három telepített tornyon kívül Kup (11. RSz.), Juta (12. RSz.), Debrecen (21. RSz.) és Békéscsaba (22. RSz.) fix radar-pontok, a NATINADS (NATO Integrated Air Defense System) szerves részét képezik. Ezek a CRC-k (Command and Reporting Center, hivatalosan "Légi Irányító központ").
    (pedig mintha arról is esett volna szó nemrég, hogy Kósa úr el akarja takarítani a reptérről a lokátorokat - kérdés: A NATO mit szól hozzá?)

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • #65675776

    törölt tag

    válasz Gyantusz #530 üzenetére

    Ilyen esetekben kváziszabvánnyá válik az eszköz. Nincs írásba foglalva, de az.

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Gyantusz #530 üzenetére

    úgyamúgy "utolsó bekezdésben" nem túlélésről , hanem élet :(((minőségről van szó.
    És közelsem közvetlen visszahatásról beszélek. Mindjárt keresek én is egy linket a boldogságkutatásról. :D jó példa erre hogy az emberek tkp. azt sem érzékelik hogy öregednének - aztán meg mégis ;] szevassz

    Ui: Most látom csak az anyaggyűjtésed, na ez már komolyabb

    (#530): bla-bla-bla-bla :( :C :DDD :DDD :DDD ;)

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Gyantusz

    tag

    válasz Gyantusz #534 üzenetére

    Még ez kimaradt:
    Hadmérnök - a ZMNE BJKMK on lájn kiadványa
    ZMNE BJKMK - bár ezt már biztos ismeritek, Tudományos élet -> Bolyai Szemle archivált részei.

    Van Der: Gazdaságélénkítő elképzeléseidet hogy hozod össze a #477-ben leírtakkal?
    Az #530-ban melyek a komolytalan linkek?

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Gyantusz #536 üzenetére

    :U - nem tudom :P

    Nagyobb tételek ellentételeztetése - befektetésekkel
    ilyen szempontból könnyebb üzlet lehetne (koreai autóalkatrészeknek is van jövője..) a T-50 Golden Eagle mint az Aeromacchi, de az olaszokkal is (vs.déli parancsnokság) "biztos" találnánk vmi kedvező konstrukciót, ha az kell.
    Utóbbiakkal a konstrukcióba be lehetne venni a Dingo - k megvételét is.
    Ugyanez igaz a VBL-kre is a Mirage üzlet esetén. Korábban már írtam, de pláne előnyös ha ugyancsak a stratégiai szövetségi rendszerből és a Déli-parancsnokság kapcsolatából indulunk ki.

    Apache Longbow - hát az ölég nagy mennyiség - legutóbb az amik amúgyis hajlottak volna már ellentétetelezésre csak elkéstek vele.

    140 db Terrex - Szingapúrral amúgy sincsenek szerteágazó üzleti kapcsolataink, és Kínába is jó hídfőállást jelentenek (ugyanez igaz Koreára feat. Japan)
    Boxer Pszh - németekből még azt is kinézem hogy névnapunkra is odaadnának egy kissebb mennyiséget. (ez már úgyis egy plusz tétel Pszh) + akciós Leopardok áráról nem volt itt szó, de ha együtt vennénk a több még kevesebb lehetne.+ Fennek is

    A lengyel üzletet most tárgyaltuk - az mazsola :B (leopard story)

    Rendszerbeállítási idők jól áthidalhatók a meglévő orosz rendszereink ideiglenes korszerűsítésével - amit nagyrészt mostis MiG29-ből menedzselünk, talán szóba jöhetnek még ilyen tényezőként a "talonban" lévő pár db Mi-24-k is /azért nem az összes/

    + a legújabb fejlesztésű Gripenek már elég komolynak tűnnek - bár :F még csak kísérleti periódusban vannak. /ellentételezési szerződéskötéskor pedig lehetne hivatkozni a mostani banális végrehajtás kárpótlására/

    howitzer - nem vagyok egy Dél-Afrika szakértő

    A tankok vételét pedig akár más vételekhez is lehetne igazítani szükség esetén (Mirage+ Leclerc, Abrams+Apache - USA)
    Na a fegyverzet vásárláshoz kevés vagyok, talán ha Daa-Raa besegít, és ad egy két támpontot - bár szerintem ezek nagy része úgyis AMRAAM lenne (USA).
    USA-val kapcsolatban megjegyezném, hogy Nato szövetséges országként :((( az orosz oldalról mintha még mindig több tárgyi támogatást kapnánk , mint tőlük :F
    És korábban emlegettem azt is hogy az adósságkifizetésünk nagyrésze vsz az ő államkasszájukba vándorol, tehát ha ezt egy 50% kulccsal a business-be számítanánk abba nem halnának bele. (az éremnek két oldala van, ők is jobbak lennének egy erős keleti Nato országgal). Politikailag azért kipuhatolnám hogy várható-e Nato segélyezési rendszer kialakítása, mert szerintem az ő elemzőik sem vakok. Biztos ugyanezekről a dolgokról beszélgetnek mint mi.

    A folyamat kivitelézését (típusokat tekintve) úgy is vizsgálnám hogy egy fejlettebb haderővel mennyivel több előnyünk származna ha azokkal a Nato bevetéseken is részt veszünk. (a lengyelek ezügyben már az asztalra csaptak) Megj. szerintem mire ezek a beszerzések lerendeződnek addigra a Nato keleti jelenléte rendeződni fog - vagy visszajönnek vagy mégnagyobb erőkre lesz "szükségük :D ".
    Egyébként a franciák pár hete küldték az "egyfeladatú" Mirage D -iket az Afganisztáni térségbe.

    Erről hirtelenjében ennyi , ezen a témán jobban el kéne azért gondolkodni.

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • csibor

    őstag

    válasz Gyantusz #560 üzenetére

    Pár katona volt a németeknél gyakorlaton,és a saját tapasztalatukat írták le ,de hogy hol olvastam?De német ismerősöm sincs túl jó véleménnyel róla.Behajtott válltámasszal nem ajánlott vele sokat lőni,a helyretoló rugó rögzítője nem szereti,nagyon melegszik,több hirtelen nem jut eszembe.

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Gyantusz #560 üzenetére

    :) Indokot mindig lehet találni... rakettát már kevésbé.
    Nemzetbiztonság ide - nemzetbiztonság oda, ez ciki :U . Először írják ki a tendert, bonyolítsák le. Aztán-aztán..., mondom én .
    Minden fórumon mindenhol azt mondják hogy a mobilis haderő fejlesztése a jövő stb.
    Álmomban nem gondoltam volna, hogy erre a legmobilisabb cuccot leselejtezik, úgy hogy nincs helyette más. Ezért is mondtam hogy gyártani kéne valami hasonlót. Fenntartási költsége is minimális. Milyen jó volna hogyha a bekerülési "ára" is minimális volna (Forever Young :B ). Ennél a fegyvernemnél nincs jobb hatékonyság, összességében. (14mm feletti tűzerő azért csak megvan, de ez kb olyan mintha azokat is elkezdenék kivonni :D)
    Vega-t , Nyeva-t direkt nem is hoztam szóba - mert az tényleg komolyabb lélegzetvételű téma.

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Gyantusz #573 üzenetére

    ERRF -t , aha .

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Gyantusz #573 üzenetére

    A végén..? Az izgi lehetett. Az NRF az majdnem = NATO. Csak Európai kiadásban. Mondjuk az is tanulságos egy téma. Gondolom az NRF végsősoron taktikailag a NATO-ra hagyatkozik. Az ERRF elméletileg nem.

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Gyantusz

    tag

    válasz Gyantusz #588 üzenetére

    De csak hogy teljes legyen a kép...

    Az NRF-szervezetéhez:
    (ami egyébként általam még nem teljesen tisztázott - eltérő időben dokumentált források miatt)

    Az ACO-nak (Allied Command Operations) három főparancsnoksága van:
    - Allied Joint Force Command Brunssum (Hollandia, Limburg tartomány/hercegség)
    - Allied Joint Force Command Nápoly (Olaszország) - ehhez tartozunk mi is
    - Allied Joint Force Command Lisszabon (Portugália)

    Az NRF áll: szárazföldi, légi, haditengerészeti, valamint különleges műveleti erőkből/komponensekből. Utóbbiak érthető okokból nem publikusak, de az egész biztos, hogy a brit SAS egy-két százada benne van.
    Komponensek: LCC/MCC/ACC

    Szárazföldi Komponens Parancsnokság (Land Component Command, LCC)
    - NRDC-IT: NATO Rapid Deployable Corps-Italy - ehhez vagyunk elvileg beosztva
    - NRDC-SP: NATO Rapid Deployable Corps-Spain
    - GE/NL Corps: German-Netherlands Corps
    - EC-FR: EUROCORPS-France
    - ARRC-UK: Allied Rapid Reaction Corps-UK, 3rd (UK) Division (azaz 3. brit hadosztály)
    Egy 2008-as NATO szervezeti-pdf szerint (amit nem találok és nem említi az NRF-et) van még
    - ARRC-ITA: Allied Rapid Reaction Corps-Italy
    - ARRC-SP: Allied Rapid Reaction Corps-Spain
    - ARRC-UK: Allied Rapid Reaction Corps-UK
    - ARRC-TU: Allied Rapid Reaction Corps-Turkey

    Haditengerészeti Komponens Parancsnokság (Maritime Component Command, MCC)
    - UK MARFOR: British Maritime Force
    - IT MARFOR: Italian Maritime Force
    - SP MARFOR: Spanish maritime Force

    Légierő Komponens Parancsnokság (Air Component Command, ACC)
    - JFACC-FR: Joint Force ACC-France
    - JFACC-UK: Joint Force ACC-United Kingdom
    Nem emlegetett, de ide jön még az
    - USAFE (United States Air Force Europe) is, mint legütőképesebb légi haderő, ami kiegészülhet az amerikai Kongresszus döntése esetén egyéb USAF-egységekkel is... A Fact sheet-je. Ezek szerint hét fő bázisa van Európában:
    - Angliában RAF Lakenheath és RAF Mildenhall;
    - Németországban Ramstein Air Base és Spangdahlem AB;
    - Olaszországban Aviano Air Base;
    - Azori-szigeteken Lajes Air Base
    - Törökországban Incirlik Air Base.
    Ez a hét bázis a Ramstein-i központnak jelent, napi kapcscolatban vannak egymással.
    A jelenleg aktuális felépítése. Szerintem önmagáért beszél.

    Egyébként a magyar szerepvállalásról leltem egy pdf-et: [link]
    Kiderül belőle többek között, hogy az #530-ban említett IT-HU-SL MLF az EUBG része, ill. az NRF-é is (azaz tényleg a Bocskai a gerinc).

    "The land forces strength as reported for 2007 is 10,523; deployable personnel is 1,993 (18.9%); sustainable personnel is 1,015 (9.6%). Land forces strength in 2012 will be: 11,010; deployable 3,439 (31.2%); sustainable 1,080 (9.8%)."

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Gyantusz #588 üzenetére

    Ezt még hozzá-passzintanám, mint forrás : EU Operations Centre
    Na nem mintha a BABÉRJAIDRA szeretnék törni. ;)

    [ Szerkesztve ]

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • Van Der

    csendes tag

    válasz Gyantusz #594 üzenetére

    Szekeres Imre: parlamenti "beszámoló" a Nato-csúcsról - tegnap.

    "A holnap egy másik világ" -F15Charlie

  • mityku

    aktív tag

    válasz Gyantusz #601 üzenetére

    Azért ez egy csöppet meredek! ( mármint a Gripen átadáskor készült videó) :D
    Az egy dolog, hogy a B. Jelcin jó pár alkalommal ( na jó lehet, hogy mindíg) tök részeg volt, mikor valami hivatalos eseményen ott volt.
    De a Szekeres Imiről nem gondoltam volna, hogy lelkes követője a Jelcinnek. :DDD

    Optimistán bele a reménytelenségbe! ''a légifölény olyan mint a pénz: nem boldogít, de nem árt ha van'' - by: JagdPanther

Új hozzászólás Aktív témák