Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Speederer

    senior tag

    Sziasztok,
    Aljzatbetonozás (esztrich) előtt állunk, mindenhova padlófűtés tervezve, pontosabban a csövek is lenn vannak már, és a betonozós szaki is ideér elvileg pár napon belül. Ez így mind szép és jó, de...
    Egyik legnagyobb aggályom a garázs, mivel oda is 10 cm EPS-100 került, mint a ház többi részébe, erre jött a fólia, vasháló + padlófűtés csövek trió. Miután már le lett rakva a hungarocell, akkor jött a felismerés, hogy bizony a garázsba nem ártana keményebb lépésálló, nem csak a 100-as, hanem inkább a 150-es, vagy akár a 200-as (bár tudom, ez utóbbi már inkább ipari), hogy ne süllyedjen meg az egész. Hát nem lett, bár legalább kb méterenként raktunk 10*15 centis fatuskókat keményfából, amire remélhetőleg jól felül az aljzatbeton.
    Közben jött a betonozós szaki felmérni a terepet (azt mondta ilyen fatuskós megoldást még nem látott :D), de szerinte célszerű lenne a garázskapunál egy 7-10 centit leszedni a hungarocellből, mert az autó ott nyomja először a betont és jobb ha felfekszik a felső beton az alsóra. No, ez is meglett időközben.
    Az aggályom már "csak" a hőhídmentesítésre vonatkozik, mivel így a belső beton ki lenne lógatva az ajtó alatt végig, tehát hőtechnikailag nem tűnik túl jó megoldásnak.
    Próbáltam okosodni a témában, de nem találtam pont erre megoldást. Mit gondolttok hogy lehetne ezt a legjobban megoldani? Szekcionált garázskapu van tervben.

    A másik problémám, hogy a betonnak elég szűkösen maradt hely, ez konkrétan 5-6 cm-t jelent. Mondtam neki, hogy rakjon majd bele több cementet, de talán van más/jobb módszer is feltuningolni a betont, hogy legyen kellően erős ebben a vastagságban is.

    3. kérdésem az ajtók és az aljzatbeton találkozása. Az ablakos emberkém szépen rakott toktoldókat (kb 10cm) az ajtók alá, de azok nem érnek le a betonig, pedig szerintem úgy lenne az igazi. Így most maradt kb 6 centi a toktoldó és a kátránypapír között, amit szerinte elég kitöltenem XPS-sel, de szerintem főleg a teraszajtó (tolóajtó) alá kellene valami stabil cucc, hogy ne szálljon meg később sem.
    Mit gondoltok mit érdemes ilyen helyre? Hallottam a purenit nevű PIR táblás anyagról (hasonló a Bachl KombiTherm), de ezeknek aztán jól megkérik az árát. Jó lehetne ide is valami keményfa vagy műanyag ékelés a többi meg XPS?

    (bocs, kicsit hosszúra nyúlt)

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz A Zéé #124710 üzenetére

    Mi a baj a fával? Elvleg vizet nem kap, mert alulról ott a bitumenes lemez, fentről meg a fólia. Napfény sem éri, ráadásul vörösfenyő, így nem tűnt rossz választásnak.
    Szerk:
    Donki Hóte Látom közben te is próbálnál lebeszélni a fáról. A fentiek fényében (nem éri nedvesség) milyen véleménnyel vagytok róla? Mondjuk úgy, hogy már nem tudom kiszedni, rajta van a fólia, vasháló (sűrített) + a padlófűtés csövek is.

    Az anyagot én szereztem be, úgyhogy remélhetőleg vagy megmarad vagy tényleg belekerül a betonba, mert azért majd rájuk nézek. :)

    Az XPS-sel az a bajom, hogy bazi nehéz az ajtó. 250*210-es 3 rétegű üveggel, tehát saccra van vagy 150kg. Ez oszlik meg egy 250*6-8 centin (talán 8-as a toktoldó szélessége, de már belóg a lépésálló alá belülről 1-2 centit). Ráadásul nem sikerült valami hosszú csavarokat használniuk, ha jól emlékszem kb 5-6 centit lóghatnak a csavarok a falba, a többit felfogta maga a tok, a hungarocell + a ragasztó. És elképzelem ahogy majd cipeljük be rajta a dolgokat és rálép mondjuk a 100kg-os ember kezében egy ~50-80kg-os cuccal...

    Vagy csak én aggódom túl ezeket?
    Ha már beleölök nem kevés pénzt, akkor próbálnám úgy megcsinálni, hogy tartós legyen. Mondhatnám úgy is, hogy nem eladásra lesz. :D

    [ Szerkesztve ]

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    Ma került sor a padlófűtésünk első felfűtésére, a betonozás után 7 héttel.
    Egy gázkazán csinálja a meleget, amin a szerelő nem tudott 30 foknál kisebb hőmérsékletet beállítani, ezért most ennyivel indult el. Termosztát egyelőre nincs és a HMV tároló is ki van iktatva, hogy azt ne fűtse most.
    Azt tudtam, hogy ennek a felfűtésnek van egy procedúrája, de most jobban utánanézve elég hosszadalmas:
    25 fokról indulva 55 fokig napi 10-et emelve
    11 napig maxon járatva
    5 napig 10 fokonként csökkenteni

    A 25 és 55 fok helyett láttam valahol 20-at és 50-et is, de nekem az furcsa, hogy 50 (55?) fokon kellene olyan sokáig járatni. Gondolom ettől "jó meleg" lesz a padló. De nem sok ez az 50 fok?

    Burkolás viszont csak kb júniusban lenne, de lehet kicsi csúszik. Ebben az esetben van értelme most eljátszani a fenti procedúrát?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz macilaci78 #126668 üzenetére

    A nagykönyvben leírtak közül csak azt nem tudom teljesíteni, hogy a kazánból 30 foknál hidegebb víz jöjjön ki. A többire igazából van lehetőség.
    Tegnap este lett "beizzítva" a rendszer és azóta megy is, ebből most az látszik, hogy a kazán ugyan 30 fokra van állítva, de a hidrováltónál lévő hőmérő már csak 18 fokot mutat és a 2 osztó-gyűjtőnél is ennyit lehet mérni. Gondolom az elvárt hőfoknál inkább ezek a mérvadóak és az kb mellékes, hogy a kazánból közvetlenül hány fokos víz jön ki. Ez alapján viszont tudok 20 fokos vizet csinálni a csövekbe. :)
    Lesz hideg és melegburkolat is, ezesetben gondolom célszerűbb a szigorúbb követelményekre gyúrni, tehát pl az általad említett 1,8%-ra. Most közben megnéztem egyik már megvásárolt laminált padló leírását, abban a 2,0 CM%-nál kisebb érték szerepel. Ez mondhatjuk ugyanaz, mint amit te is írtál.

    Amúgy persze, fontos a garancia, valszeg ezért meg is csináljuk ezt a sok (5+11+5) napos procedúrát, de igazából a fő aggályom az volt, hogy biztos jó-e (kell-e) 11 napon keresztül 55 fokon járatni benne a vizet. Mint ahogy Donki Hóte is említette, rendes használat közben úgysem kellene még 40 fokra sem felfűteni. Szóval ezért értetlenkedek kicsit.

    Másrészt ha mondjuk csak másfél hónap múlva lenne burkolva, akkor érdemes-e most megcsinálnom ezt a 21 napos felfűtést?! Mert közvetlenül ezután a 21 nap után lenne elméletileg a legjobb kezdeni a burkolást, de mi van ha kimarad kb 1 hónap a 2 között?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz Donki Hóte #126678 üzenetére

    Oké, egyelőre úgy gondolom, hogy nem fog itt 50-55 fokos víz menni, bár a felfűtést tervezem sok napig elhúzni.
    A rendszert magát nem én építettem ki, hanem a szerelő, de tegnap pont nem tudtam ott lenni mikor elindította a rendszert. Annyit mondott, hogy 30 foknál kevesebbet nem tud a kazán kiadni magából, amit én egy kicsit sokalltam, mert emlékszem régebben már átfutottam egy leírást arról, hogy kb hogy zajlik egy ilyen első felfűtés, aztán inkább nekiálltam jobban utánajárni: google keresés aztán meg itt.
    Ma kérdezte, hogy hogy áll a helyzet, de elmondta, hogy ő ilyet nem szokott csinálni, csak az összeállítását, az elindítást nem, ezért pontosan nem tudta megmondani, hogy mennyi ideig és hány fokon kellene mennie.
    Tehát most össze van rakva a rendszer, úgy tűnik szépen működik, de a szabályozás még nincs megoldva, ezt mondta is.

    Így néz ki a rendszer:
    [link]
    [link]
    [link]

    Amit én látok: a kazánból kijön egy csövön a melegvíz, ez elágazik a HMV és a hidrováltó felé. A kettő közötti állítást Honeywell szelepmozgató motor végzi. Itt szerintem most ideiglenesen megoldották, hogy a hidrováltó felé menjen csak a melegvíz. Ebből kijöve fel van rakva 2 szivattyú, mivel 2 osztó-gyűjtő van. Ezekről most nem csináltam képet, 2db 7-es Rehau osztó-gyűjtő, egyelőre mindenféle külön szabályzás nélkül, csak 1 hőmérő van rajtuk. Aztán az ezekből visszajövő csövek belemennek a hidrováltóba, majd onnan a kazánba.
    Tehát eddig nem túl bonyolult.

    A cél amúgy az, hogy van 14 kör (2x7), amiből 2 törölközőszárítós radiátor a maradék 12 pedig a padlófűtéshez. Ez a 12 kör 8 zónára lesz osztva, amit 8 termosztáttal akarok vezérelni. Annyit tudok, hogy ezekre kell külön motor, de hogy az általad említett keverőszelep kell-e és hogy hova, azzal sajnos nem vagyok képben. De szívesen művelődök a témában, mert okosotthonba integrálása is tervben van, úgy meg nehéz, ha nem értem hogy működik. :)

    Az amúgy mennyire normális, hogy ~20 órányi üzem után a hidrováltóra kötött hőmérő 20 fokot mutat miközben a kazán 30 fokra van állítva?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    Födémet kellene szigetelnem, de a tavalyi üveggyapot beszerzésről már lecsúsztam, idén meg annyi pénzt kérnek érte amennyit nem sajnálnak, szóval egyéb alternatívát keresek.
    Fagerendás födém, alul-felül deszkázva, egy részén még stukatoros. A felső deszka lenne majd felszedve így valami fólia menne először, majd ide kellene valami szigetelőanyag kb 15 centi vastagságban. Tetejére visszamenne a deszka, arra meg 2*10cm lépésálló grafitos EPS (ez már megvan, még relatíve olcsóért), a széleken meg üveggyapot, amit betömködnék a tető és a fal csatlakozásához. Így a padlás nagy része járható maradna.
    Szóval ez a terv, már csak valami nem horror áron osztogatott anyagot kellene berakni a 2 deszka közötti 15 centire. Ajánlották a cellulózt, ami még kivitelezéssel is olcsóbbnak tűnik, mint maga az üveggyapot. Illetve ahogy látom van purhabos lehetőség is, erről most árat így hirtelen nem találtam.
    Mit gondoltok melyikkel járok a legjobban? Esetleg konkrét megbízható kivitelezőt tudtok ajánlani? (A neten talált aljzatbetonozós emberkével kicsit megszívtam, nem akarok ennél is úgy járni.)

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz Poultier #127344 üzenetére

    alulról felfelé:

    kavicságy
    beton (szerelőbeton)
    vízszigetelés (bitumenes lemez)
    hőszigetelés (EPS, lehetőleg 2 rétegben, egymástól eltolva)
    fólia (padlófűtéshez szokták ajánlani a hőtükrös fóliát)
    aljzatbeton (esztrich)
    aljzatkiegyenlítő (ha a beton nem úgy sikerült, de parkettánál erősen ajánlott, hogy egyenes legyen)
    valamilyen alátét, de ez szerintem már a pontos burkolat függvénye
    burkolat

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz kiir #127351 üzenetére

    Igen, ez bennem is felmerült már, persze csak mostanában, nem még amikor tavaly beszereztem az EPS-t. Viszont most rákeresve az Austrotherm-nek van hasonló direkt padlásra szánt szigetelése: [link] Ez meg igazából lépésálló EPS + faforgácslap.

    Magát a hőszigetelést meg lehetne védeni szerintem úgy, hogy felülről az alsó deszkára a gerendák közé beterítem a párazáró fóliát, rárakom a gyapotot (vagy befújt cellulózt, ez most mindegy), rá a felső deszka, majd erre a fent említett EPS és arra megint egy párazáró fólia. Erre mehetne később OSB lap vagy valami hasonló.
    Ha sikerülne rendesen lezárni, akkor ugye be sem jutna a pára.

    Vagy ha felülre nem raknék fóliát, vagy csak páraáteresztőt, akkor elvileg a padlástérből ki tudna talán menni a pára, mivel a cserép alatt csak páraáteresztő fólia van. Tehát a padlás nincs hermetikusan lezárva, igaz direkt szellőző sincs rajta.

    Ami nekem még kicsit aggodalomra ad okot, az az hogy a gerenda alulról kapja a párát. Ugyan van álmennyezet és még le sincs zárva, de a gipszkarton profilok és a csomó vezeték miatt már nagyon körülményesen lehetne csak alulról fóliát rakni.
    Igaz lesz gépi szellőztetés, ami azért talán javít a helyzeten.

    Ja és nem érzem túlzásnak a 20cm grafitos EPS-en kívül még kitölteni azt a kb 15cm helyet a gerendák között, mert elvégre felfelé megy el a legtöbb hő. Akkor meg már ne álljon ott üresen. :) Bár a ló túloldalára sem akarok átesni, tehát nem a legdrágább megoldást keresem.

    Szóval jó lehet ez a befújt cellulóz? 2 kalkulátor alapján is kb 400e lenne bruttóban 15cm vastagon, ami olcsóbb, mint az 500-700e körüli üveggyapot ár. Ráadásul magához a szigeteléshez akkor hozzá sem kell nyúlnom, a munkadíj gondolom benn az árban.

    Közben találtam egy kalkulátort a purhabos verzióhoz is:
    140m2, 12cm vastagságban bruttó 3,36M Ft. :Y
    Mondjuk nem engedett 12-nél nagyobbat kiválasztani és ebbe benne van ~90k kiszállási díj is, de ilyenem ennyi pénzért biztos nem lesz.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    Központi hővisszanyerős szellőztető beépítésének mikéntjéről szóló irományt keresek.
    Próbáltam szakival megcsináltatni, de valamelyik ide sem ért, amelyik meg igen, az csak annyit csinált, hogy felrakta a gépet a falra és kifúrta a lyukakat a padlás felé minden helyiségben, ahol lejönnek a 75mm-es csövek. A kivezetések beépítését megoldottuk végül mi házilag, a csövek végei fönn vannak a padláson, kb rá is lehetne dugni az osztó-gyűjtőre. De hogy a gépet hogy illene összekötni az osztó-gyűjtőkkel illetve a fali ki/bevezetést megcsinálni, arról nem nagyon van infóm.
    Szívesen olvasnék a dologról többet is, de ha valaki a konkrét helyzetemre tudna tanácsot adni, annak is örülnék.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz Ispy #130631 üzenetére

    Mondhatjuk, hogy helyiségenkénti befújás és elszívás van, ezt a részét még az egyszer kis időre megjelent kivitelezővel megbeszéltem. És igen, a csövek nagy része a hőszigetelő burkon belül lesz, az osztó-gyűjtőhöz való csatlakozásuk a problémásabb, mert az már a szigetelés fölé kerül, de majd jól körbeszigetelem.
    És tényleg hívtam volna hozzá szakit, de rendesen felcseszett a dolog, hogy 2 ide se ért, a 3. meg pár órát volt, azt mondta, hogy még ki kell találnia, hogy hogy fogassa fel a mennyezeti kivezetőket (ezt mi azóta megoldottuk). Na hát azóta ő se jött, hiába hívtam, ezért vállalkoznék arra, hogy akkor megoldom magamnak. Már keresgettem a neten a témával kapcsolatban, de nem sok használható infót találok. Egy fizetős könyv is megtenné, ha tudtok ilyet.

    passatgt: entalpiás a gép, vagyis ha jól értem, akkor a párát is kb visszaforgatja, bár attól még egy páreérzékelő biztos nem ártana majd. Ahol összeszedték/megrendelték nekem a hozzá való anyagokat ott raktak mellé fűtő kalorifert is, mondjuk nem tudom minek, mert nem egy elektromos fűtőszállal szeretnék fűteni a hatékonysága (ára) miatt.

    A 2 oldali beszívás az jól hangzik, bár még a sima verzióval is "gondjaim" vannak.

    Hogy még konkrétabb legyek, ilyeneket kéne még bekötnöm:
    - 2x hangcsillapító betét (60cm hosszú)
    - 2x spirálkorcolt merev cső (1m)
    - flexibilis szigetelt cső (10m)
    - elektromos fűtúkalorifer (de ezt lehet inkább kihagynám)
    - merev légtechnikai cső (1,5m)
    - 2x inox védőrács

    Mindegyik 125mm-es.
    A 2 védőrács gondolom értelemszerűen a külső falra valahova. Itt mekkora távolság kellene közöttük? Északi falra mehetne?
    A hangcsillapító hova megy?
    És a 3 fajta csőből melyiket hova?

    A gép a kazánházban a falon (északi oldalon), a belső hőszigetelő burkon belül. A 2 osztó-gyűjtő pedig a padláson, amit majd üveggyapottal letakarok. A 2 kb 6 méterre van egymástól. Könnyen lehet, hogy így nem is elég a meglévő cső hosszúság, de mindegy, majd veszek ha már tudom miből mennyi kellene.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    Laminált parkattát kellene raknom 3 szobába úgy, hogy a mellettük lévő helyiségek már le vannak burkolva járólappal és nem szeretnék küszöböt és amennyire lehet szintkülönbséget sem. A probléma az, hogy valamennyire mindegyik laminált padlós helyiség most lejjebb van, mint amennyire kellene, ráadásul a betonozás annyiból nem az igazi, hogy középen ugyan egész jól síkban van, de a széleken és főleg a sarkokon magasabb kb fél centivel (gondolom oda nem fért be a körkörös betonsimítóval, vagy mi az).
    Konkrét számokat nézve van mondjuk 22-25mm a beton és a végleges szint között, miközben 5 és 10mm-es laminált padlót raknék majd le, tehát van kb 15mm áthidalandó felület (a 3. helyiségben mondjuk csak 10mm-nyi).
    Mit érdemes ezzel kezdeni? Egyértelműen aljzatkiegyenlítő? Más módszerrel nem nagyon lehet ennyit "elcsalni"?
    És milyen alátétfóliát érdemes alá rakni?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz pjen #131360 üzenetére

    20 centis hőszigetelésbe már belefér a vakolható redőnytok, tehát ilyenkor már nem fog látszani. Egyébként a hőszigetelés miatt szokták javasolni ezt a módszert, nem kell a 2 centis beforduló hungarocellel maszatolni, ami még mindig kissé hőhidas tud lenni, hanem mehet telibe minden oldalról a szigetelés.
    Ennek mondjuk leginkább passzív házaknál látom értelmét, ahol van 30 centis szigetelés és akkor így kb középre kerül az ablak.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    IKEA-s konyhaszekrénnyel és központi porszívó szemétlapát adapterével van valakinek tapasztalata? Elsőre nem tűnik annyira kompatibilisnek a kettő. Ha jól gondolom ennek a szemétlapát adapternek valami merevebb felfogatási hely kellene.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    Teraszt kellene betonoznunk, de gondoltam előtte azért kérdezek.
    Jelenleg a benti szerelőbeton magasságával megegyező betonréteg van a teraszon, így a szintkülönbség kb 17-18 centi (10 cm hőszigetelés + 7-8 cm beton). Ha jól tudom erre most kellene ugyanúgy egy bitumenes lemez réteget rakni, mint ahogy belül is történt. De hallottam olyat, hogy a falra is fel kellene valamennyire fordulni vele. Ezt meg tudjátok erősíteni?

    Illetve maradt a lépésálló EPS-ből, érdemes lehet ezt egy kinti terasznál elhasználni? 6-8 cm vastagon lenne (4-es és 6-osból volt eredetileg összerakva a 10cm, itt meg ahogy kiadja a maradék anyag, vagy 6cm vagy 2*4cm). Vagy öntsük telibe azt a 17-18 cm-t betonnal aztán jó az úgy? Bár akkor meg annyi betonhoz kell még anyagot szereznem, szóval ha önmagában olcsóbbnak is tűnik a csak beton, perpill anyagilag jobban kijönnék ha beleraknám a hungarocellt. És már így is kb 15-20cm vastag a beton, nem feltétlenül akarok erődítményt építeni. :D

    [ Szerkesztve ]

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz pjen #132250 üzenetére

    Na igen, nekem is ezen akadt meg a szemem. :) Szóval nincs alatta semmi, de egy fotó hátha többet mond minden szónál... [kép]
    A vízszigetelés így már ok, köszi Zéé. Viszont nem tudom a mellékelt kép alapján változott-e a véleményetek az EPS-t illetően.

    Szerk: Közben fele kommentről lemaradtam...
    Donki Hóte: elvileg azért kell bele a vízszigetelés, hogy a rajta lévő járólap ne jöjjön majd fel. Ráadásul ebből is van pont annyi maradék, úgyhogy az az 1-2 órányi időnk amibe "kerül". Az EPS-t meg tényleg elsősorban azért raknám, hogy ne olyan vastag betont kelljen rakni. Mert amúgy különösebben nincs mit hőszigetelnie.

    Egy [link]
    bár tudom, hogy bármit le lehet írni, aztán vagy igaz vagy nem. :D

    [ Szerkesztve ]

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz Donki Hóte #132261 üzenetére

    Mondanám, hogy jó a kérdés. :)
    Több szakitól is hallottam, hogy ide kell a vízszigetelés.

    Kömkel 1-2 gondolata a dologról:
    "A nem fagyálló falszerkezetet védeni kell a felcsapódó esőtől/viztől. Amennyiben a fal alja a terepszint +30 cm alatt van, akkor ez KÖTELEZŐ. Tökmindegy, hogy van rajta hőszigetelés vagy nincs.Tehét van a vízszintes vízszigetelés a falak alatt és a padlón, valamint van felhajtott vízszigetelés a lábazaton."
    "Külön kell csinálni, mivel függőlegesre modifikált anyag kell, míg a vízszintesre nem kötelező.elkészül a vizszintes, nem kilógatva. Utána kellősitett felületre megy a függőleges, lefelé 10-15 cm-t túllógatva. Igy van egy fektett T-alakod"

    De ha a teraszon nem folytatnám a vízszigetelést, akkor a falak alatt most kilógó bitumenes lemez csak úgy végetérne a terasz "kezdeténél"? Bár a végtelenségig így sem lehet elvinni, de legalább minél messzebb legyen a falaktól és az épület belsejétől.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    Konyhai páraelszívó csövezését kellene megoldanom, de úgy, hogy a fal áttörésnél már benne van a PVC, mint védőcső. Ez ezért probléma, mert a 160-as PVC cső kívül 160mm, belül meg kb 152mm. Cserébe ha jól tudom a légtechnikai csövek méreténél a belvilágot adják meg, tehát egy 150-es cső külső átmérője kb 153mm, ami sajnos több, mint a fent említett 152mm.
    Mit tanácsoltok, hogy lehetne ezt rombolás nélkül megoldani? Ja tudom, léteznek szűkítők mondjuk 125-re, de nem akarnám annyira leszűkíteni, valami "barkácsolt" 150-esre gondolnék, pl hátha vékonyabb valamelyik fajta légtechnikai cső.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz tothjozsi96 #132371 üzenetére

    Szia(sztok),
    Az a bajom, hogy meglévő narancssárga PVC csőbe nem fér bele a műanyag 150-es légtechnikai (páraelszívó) cső. Hiába nevezik az egyiket 160-asnak a másikat meg 150-esnek amiből azt hinném így elsőre kis naívan, hogy simán belemegy a 150-es a 160-asba, közben meg úgy néz ki mégsem, mert a PVC-nél a külső átmérőt adják meg, a másiknál meg a belsőt.
    Ugye a PVC cső belső átmérője (maga a nyílás) legalább akkora kellene legyen, mint a belehelyezendő cső külső átmérője.

    Narancssárga PVC cső méretek: [link]
    Merev PVC szellőzőcső: [link] Itt a 2. képen látszanak a méretek.

    Közben látom van alumínium flexibilis cső, de arról nem találok pontos méretet. Vajon tudnám valamennyire szűkíteni ezt a flexi csövet pár mm-nyivel kisebbre, hogy sikerüljön belerakni a védőcsőbe? Ha nem, akkor milyen megoldások lehetnek?

    [ Szerkesztve ]

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz tothjozsi96 #132379 üzenetére

    Csőszorító bilincsre gondolsz? Vagy hogy fogóval nyomjam kicsit össze?

    beers és z0d1@Ku$ és Donki Hóte: köszi a tippeket!
    Úgy tűnik a flexibilis csőben van a legtöbb "játéktér", (mondjuk a neve is erre utalna már alapból :D) első körben megpróbálom azzal...

    [ Szerkesztve ]

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    Sziasztok,
    Cserepeslemez létezhet 170cm-es szélességben? Egy ilyen széles pincelejáróhoz kellene, de jó lenne egy darabból megoldani, mert nem túl nagy a lejtés. Kb 170*240-es méret kellene, de ahogy látom a szélesség általában adott (120cm).

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    Sziasztok,
    Csatornalefolyóhoz vennék bilincset, de az extra hosszúnak nevezett 25 cm-est is kicsit kevésnek érzem. 15cm a hőszigetelés, ugye van alatta ragasztó is, néhol a régi vakolat, meg ki is kell lógnia 2-3 centit, de úgy már alig tartana.
    Csak nekem tűnik úgy, hogy talán nem annyira haladnak a korral ezen a téren vagy máshogy oldják meg a dolgot? Tehát pl mit csinálnak a 20 vagy akár 30cm-es hőszigetelés esetén? Tényleg toldozgatni kellene?!

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz pjen #137375 üzenetére

    Lehet, hogy csak túl konzervatív vagyok, de nekem ez a megoldás nem tűnik túl strapabírónak, még ha esetleg mostanság ez is a módi.
    Sokkal logikusabbnak tűnne egy megfelelő hosszúságú hagyományos csatorna bilincs, aminek esetleg a vastagságát is lehetne növelni a megszokott hossz felett. De gondolom a kérdésemből kiderült, hogy laikus vagyok a témában és biztos van erre magyarázat, hogy miért nem ez a megoldás van használatban az új, vastagabb szigetelések esetében.

    Mindenesetre köszi a választ!

    A Zéé: pont az a 3-4 cm ami neccesnek tűnik. Kinti kapcsolóknak és lámpáknak fogattunk fel még a szigetés előtt műanyag tartót/kiemelőt és a hasonló méretű tipliben vagy fogott a csavar vagy nem, ugye attól függően, hogy éppen hova ment.
    A beragasztott menetes szárat hogy érted? Hogy a bilincs vége menetes és abba belemegy a menetes szár? És a másik vége a szárnak?

    Chris0321: nálunk sajnos nem lehet ezt ilyen egyszerűen megoldani, ráadásul van 5 lefolyó, mert hosszú a ház, tehát valahogy mindenképp a falon kell levezetnem.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    Sziasztok,
    Külső párkányt (vagy könyöklőt?!) hogyan kellene szakszerűen beépíteni?
    Rakok alá csemperagasztót, nekitolom a párkányfogadónak és adok neki egy kis lejtést kifelé. Kb ennyi lenne? Ja meg gondolom a szélét ki kellene szilózni.

    Csak hogy pontosabb legyek, gránit párkányról van szó.

    [ Szerkesztve ]

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    Terasz és járda közé kellene 2 lépcsőfokot csinálnom, kb 150-180 cm széles lenne. A teraszon járólap lesz, de majd csak jövőre, a járda viszont most készülne térkőből.
    Egy ilyet már találtam a lépcső építéséről: De nem tudom, hogy a 2 szélét hogyan kellene megoldani, mert ugye oda hagyományos szegélyt nem tudok rakni, az ahhoz túl pici. Ki kellene mondjuk önteni betonból? Vagy mi lenne erre a jó megoldás?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz Blackmate #143748 üzenetére

    Köszi, nem hangzik rosszul.
    Rámpa esetében pedig akkor maradna a zsaluzás + betonozás? Csak mert egyik oldalra ilyen rámpa feljárót gondolok, ahol pl babakocsival könnyen lehetne közlekedni. És utólag jutott eszembe, hogy ide is kellene valami.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    Garázsba szeretnék ütközésvédőt/túlfutásgátlót, de egyelőre csak olyat találtam, amit le kell fúrni. Ilyet viszont nem szeretnék, mert padlófűtés van alatta és nem akarom elfúrni a csöveket. Olyasmire gondoltam, hogy a falnak rögzíteném és valami távtartó jelleggel fixálnám. Még jobb lenne olyan, ami állítható távolságú.
    Találkoztatok ilyennel vagy ez egyedi összerakós móka lesz?

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz Chris0321 #145621 üzenetére

    És a cseréplécet hogy/hova rögzítetted? Sajnos nálam eléggé szűkös a hely, mondanám, hogy nagyon minimál, tehát valami fix dolog kellene.
    Annyiból igazad van, hogy lécből vagy gerendából is meg lehetne oldani (a távtartót is), csak láttam vannak az "alap problémára" szép megoldások, csak éppen azt hiányolom, amit nem lefelé kell rögzíteni.

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz Chris0321 #145625 üzenetére

    Köszi, megnézem. :)

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

  • Speederer

    senior tag

    válasz macilaci78 #145653 üzenetére

    Hú, ezt tényleg jól odarakod. :)
    Orral tervezek bejárni, csak mert úgy könnyebben látom ugye, hogy mi van előttem. Annyiból mondjuk nem ideális a helyzet, hogy a töltőcsati jobb hátul van, vagyis bal oldalt kell a hely a kiszálláshoz, jobb oldalt meg a töltéshez. Ez miatt nem vihetem a jobb felét közel a falhoz. Mellesleg így még lehet kábelt húzni a garázs átellenes sarkáig a töltő miatt, de talán még mindig jobb, mint mindig tolatni.

    Az első gondolatom nekem is az volt, hogy valamit fel kell rakni a falra, mondjuk xps-t, de az egyrészt elvesz az amúgy is szűkös helyből, másrészt nem tudom mennyire jó ötlet mindig ötközésig nekimenni. Szó szerint. Ja és hogy kicsit konkrétabb legyek, kb 4-5 cm hely van összesen elől és hátul, vagyis kb 2 cm elől és 2 cm hátul! Tehát a 7cm-es párna kapásból kiesett, a 4mm-es viszont jó lehet kiegészítés képpen, de szerintem valami akkor is kellene, hogy megfogja az autót. Mondjuk egy kétoldalúval leragasztott léc, ahogy javaslod.

    6030D: köszi, de sajnos a tükör nem tud a falnál lenni, a fentebb írt töltőcsati miatt.

    Met: kiegészítés képpen jó lehet, nem árt ha van még egy viszonyítási pont. :) De csak erre azért nem mernék hagyatkozni.

    És akkor így született is egy jónak tűnő terv:
    - 2 oldalú ragasztóval leragasztok 1 lécet, aminek a kerék neki tud menni
    - a falra rakok 4mm-es ütközésvédőt a biztonság kedvéért
    - teniszlabdát lelógatok a plafonról, mivel gipszkarton, ezért akár oda is csavarozom.

    A lécet gondolom jobb lenne háromszög/trapéz alakúra, mint ahogy a "gyári" megoldások is vannak, úgy talán már ragasztó nélkül is jobban a helyén maradna. Jól mondom?
    Bár ez már talán részletkérdés, mindenesetre köszi mindenkinek a tippet.

    [ Szerkesztve ]

    A rendrakás a kisemberek mániája. A zseni átlátja a káoszt!

Új hozzászólás Aktív témák