Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • BeZol

    őstag

    válasz juliensorel #6112 üzenetére

    Szemmel látható különbség van pl. wow alatt, ami nem éppen rétegjáték. Alig használ 2 szálat, és amikor 20+ fővel raidelek, bezuhanok 50fps alá olyannyira, hogy képregényes a játék. Felhúztam a procit 3.8ghz-re, így is akadt, de már nem annyira. Felhúztam a ramot 3200mhz-re, így is akadt, de már nem annyira. Kikapcsoltam az SMT-t, és megszűnt az akadás (és pont h 1060-asom van, ami 3gb-os és nem a gpu a limit). Akad még pár ilyen játék sajnos, és ezek szerint erről nem tudtál még, de jobb ha tájékozódsz. Ilyen játékokhoz még egy i5 is jobb és még talán sok is! :DDD
    Ezek azok a sztorik, amikor kell a gyors ram, kell a procituning és még az SMT-t is le kell kapcsolni, hogy NE AKADJON, mert trágya a játék motorja... Vagyis nem annyira trágya, csak ryzen-re nem optimalizálták.

    A problémák ott kezdődnek a ryzennel, hogy ha ezen a fenti szitun túllendülünk, akkor kb. 90fps-es szint felettől jön ki a modernebb játékokban a ryzen gyengélkedése, márpedig 144hz-es monitorok korában ez történhetne inkább 144fps felettől! HA nem húzod itt fel a procit, nem húzod fel a ramot, ill. nézed meg h vajon smt kikapcsolásával gyorsul-e itt is akár 10%-ot (de láttam már tesztet 50fps smt on, 75fps smt off-ra is, ami +50%...), akkor leragadsz a 90fps-nél, egyébként pedig 120-130 is lehetne, ami már majdnem a 144hz szintje.

    Egyébként gtx 1060/970 szinten valóban nincsen nagy para, de gtx 1070 felettől sajnos gáz van. [link]

    Persze lehet feljebb menni a felbontással, ahol már gpu limit van, de nincs meg a 144fps több játékban sem, egy intellel pedig megvan. A fenti linken 4ghz a ryzen és 4.4ghz ( :F ) a 7700k all core turbója, ami extra 10% fps-t megmagyaráz, amihez hozzájön az 5%-kal jobb IPC, tehát csupán 15%-kal lehetne több fps, én viszont extra 30-40%-okat látok. (valszeg itt jön be, hogy "csak" 2933mhz-en megy a ram, és az SMT be van kapcsolva).

    Kár szépíteni, nem lehet 100%-osnak mondani a ryzent, viszont nincs is ugyanabban az árban mint az Intel, és pontosan emiatt van az, hogy ezeknek a hibáknak a dacára is érdemesebb egy 6magos ryzent venni, mert kis hozzáértéssel nem fog akadni az ami sajnos alapból akadna.

    Itt egy 4ghz kontra 4ghz 1070-essel smt on/off-ra, viszont "csak" 2666mhz-en ment a srácnál a ram (3200mhz-en extra 5% fps lenne az említett 1080p felbontásodon): [link]
    Látható, hogy néhol vaskos különbség lesz, de a szakadék szűkíthető egy gyorsabb memóriával, ugyanakkor az életben nem fog egy ilyen ryzen normális feszültség mellett 4ghz-nél nagyon gyorsabban menni, ellenben az a vacak 4magos intel feltekerhető legalább 4.6ghz-re, deliddelve pedig 5ghz-re is, ami pedig már extra 25%-os órajelelőny, ami extra 25% fps lesz... (úgy, hogy eleve gyorsabb a tesztekben azonos órajelen az intel 10-20%-kal, elég csak belekattingatni a videóba a pillanatnyi fps-ekre)

    Tehát még1xer tisztázva a dolgokat:
    1. kevés szálat használó programoknál számít az órajel: AMD << Intel
    2. sok szálat használó programoknál is számít az órajel, kérdés mennyi szálat dolgoztat meg: AMD < Intel
    3. ha azonos órajelből indulunk ki (sima i5-i7 szintekre gondolok itt, ezt mindegyik ryzen hozza. 6-7xxx-es Intelek extra 5% ipc teljesítmény ugye): AMD < Intel
    4. A fenti AMD hátrányok csökkenthetők:
    - minél gyorsabb memóriával, lehetőleg 3200mhz, de ár alapján a 3000mhz-es a tuti (a kollega 2x16gb-os igénye alapján, 2x8gb-nál lehet más a helyzet)
    - ha ennél is gyorsabbat veszünk, akkor azt egyelőre csak bclk tuningra képes x370-es alaplappal használhatjuk ki (ill. X300 is elvileg, de az mini-ITX 2slot memóriával), ezek pedig 50ezer Ft-ba kerülnek már, és nem 30ezerbe (B350 ha 4slot memória kell)
    - SMT ki/be kapcsolgatással (értelem szerűen sokszálasított BF1-nek pl. tök8 mert király modern játék jó motorral, és ha 4magos ryzent veszel és még pl. wow-ozol mellette, akkor minden játékváltás esetén léphetsz be bios-ba kapcsolgatni, mert a 4mag4szál kevés lenne bf1-hez)
    - (procituninggal, de ez 4ghz-nél kb. véget ér, és eleve azonos órajelekről beszéltem)
    5. A fentebbi intézkedések dacára is 10-15%-kal több fps lehetséges egy Intel processzoral, HA azonos az órajel és nincs gpu-limit (főleg 1080p és alatta), ha pedig K-s Intel proci van szépen megrángatva, akkor akár további 25%-ot hozzácsapva a végén lesz az 35-40% is (na jó, ez már az 5ghz-es deliddelt eset, egy 4.6ghz-est nézve legyen 25-30%).

    Sajnos kevered a dolgokat, de van amiben egyetértünk. A 10-15% extra fps szerintem sem nagy eresztés ott ahol ez előjön (bár a wow nálam pont a határeset!!!), ellenben ahol ilyen jellegű limitáció lép fel a processzor oldaláról, és az Intel processzor még meg is rángatható és 25-30%-kal több fps-t tud hozni, na az már sok, az már +1 kategória videókártyában, de közben a proci miatt mégsem! Ami teszteket én néztem, meg amit linkeltem is, ott megvan a 60-70fps mindenhol, és ahogy írtam is, főleg 90fps felettől repeszt el az Intel, ami a 144hz-es monitorok korában feketepont. Nekem ugyan g-synces a monitorom, meg léteznek freesyncesek is, és az lekezeli ezt, de akkor is... (gondolhatod milyen az, amikor g-synces monitornál érzékelem a képregényesedést wow-ban, tehát nálam már eleve korrigálva van rendesen!)

    Amit az utolsó bekezdésben írtál, az szerintem főleg a gpu-ra van hatással, semmi köze a processzorhoz, ellenben lehet, hogy ha eddig 90fps-ed volt és visszább vágod a grafikát, ugyanúgy 90nél ragadsz, mert ryzened van ;]

    Ennyi AMD fika után nem kell temetni a ryzent, mert jó olcsó! Én eleve butaságnak tartom a 6magos ryzent i5-höz, a 8magosokat pedig i7-hez mérni.
    Szerény véleményem szerint a következő alapján érdemes összemérni őket, még ha ezzel kb. senki nem is ért egyet:

    Adott az R5 1400-as, ami nyesett cache-el rendelkezik, ezért gyengébb, na őt felejtsük most el, és induljunk ki az R5 1500X-ből. Ez 4mag8szálas és húzva 4ghz-et viszi. Ennek a konkurenciája egy 4ghz-es i7-es, éspedig az i7-6700 (3.6ghz all core turbo de 5%-kal gyorsabb IPC-ben, ezért 3.8ghz-es ryzen szint), és i7-7700 (4ghz turbo ami viszont már 4.2ghz lenne ryzen részről). Azt már tudni, hogy azonos órajelen gyorsabb az Intel 10-15%-kal, de ehhez már gyors ram kell h "csak" ennyivel legyen gyorsabb, ha pedig az SMT kikapcsolásával kell ügyeskedni, akkor egy 4szálnál többet használó játékban cumedli van a ryzennel, ellenben ekkor ledegradáltuk a procinkat i5 szintre, hiszen az is 4mag4szál.
    i5-6600/6600K/7500 -> 3.6ghz 4core turbo = 3.8ghz ryzen
    i5-7600 -> 3.9ghz = 4.1ghz ryzen
    i5-7600K -> 4ghz = 4.2ghz ryzen
    A legolcsóbb per pillanat az i5-7500-as, 61ezer Ft, a legdrágább pedig i5-7600K, 72ezer Ft.
    Ryzen 1500X-et 64ezertől látok. Ha pechem lesz a ryzennel mert az SMT-t is le kell kapcsolni, akkor ezeknek az Intel processzoroknak a szintje körül fog teljesíteni, bár 10-15% előny ekkor is lesz az Intel javára azonos órajelen, ellenben ha olyan a játék, hogy maradhat bekapcsolva az SMT, akkor kapásból i7-6700/7700-asnak megfelelő processzorom van, ami viszont már 95ezer Ft-tól indul, igaz, azonos órajelen továbbra is ott lesz a 10-15% (amire azt mondtuk h lenyeljük, nem gáz). Tehát proci árban i5 árért i7-est kapunk, és 10-15% fps-többletet bukunk itt-ott.

    Nézzük az anyagiakat:

    Ha nincs tuning az Intel procival:

    Alaplap: 21ezertől
    Proci: 61-95ezer
    Memória (2x8gb): 40ezertől, amin azért van hűtőborda és ismert márka, az órajel pedig tök8 mert Intel
    Ez így összesen 122ezer Ft i5 esetén, és 156ezer i7 esetén.

    Ryzen esetén (kötelező tuninggal 3.8-4ghz-re):

    Alaplap: 25ezertől
    Proci: 64ezertől
    Memória (2x8gb): 42 - 46ezertől (3000-3200MHz)
    Ez így összesen 131-135ezer Ft.

    Az Intel 10-15%-kal gyorsabb a játékok többségében. Az i5 ilyen szempontból jobb vétel, de tudjuk, hogy pl. Battlefield 1 megeszi a 4mag4szálas i5-ösöket, tehát ez egy nem éppen jövőtálló beruházás, ha már a jelenben is vannak problémái. Ha az i7-eshez képest nézem, és hozzávágom azt a 10-15%-ot, akkor kb. meg is érkeztem az i7-es konfig árához!

    Tehát sima i5-i7 kontra 1500X megmérettetésben mindegyik választás egyformán jó, az i5 vétel pedig még jobb is azoknak, akik nem terveznek hosszabb távra, és nem BF1-eznek (és még ki tudja mely játékokhoz kevés a 4szál).

    És mi van ha Intelből is tuningos konfigot állítunk össze?

    Alaplap: Z170 (bios frissítés szükséges 7xxx procihoz, mert gyárilag 7xxx procival nem fog elindulni) - Z270 --> 32-37ezer Ft
    Processzor: i5-6600K/7600K - i7-6700K/7700K - 70-72ezertől 98-107ezerig
    Memória: ugyanaz mint korábban 40körül
    Összesen: 142-144/147-149ezer - 170-179/175-184ezer

    Kicsit furán festenek ezek a számok :N
    Ezek a procik gyári hűtéssel nem tudom mire képesek (a ryzen tuti viszi a 3.8ghz-et gyári hűtővel), de egy 10-12ezer Ft-os hűtővel 4.6ghz-et biztos visznek, ahogy a ryzen is vinné a 4ghz-et, ezért maradjunk az órajeleknél.
    A tuningolható Intelek a Z170/270-es alaplapokkal 4.6ghz-re húzva egy procilimitáltabb játéknál 15% extra órajelet hoznának, amihez hozzácsapódik az eredeti 10-15% fps-többlet az azonos órajelekről, és kijön a 25-30%-os fps-többlet az Intel javára. A csattanó, hogy a ryzen nem húzható nagyon 4ghz fölé, az Intelt pedig tovább lehet mókolni 5-5.3ghz-ig is ha szánunk rá.
    Ha visszanézzük a Ryzen 1500X konfig 131-135ezer Ft-os árát, és ahhoz hozzácsapjuk az extra 30%-ot, az 170-176ezer Ft. Ismét az jön ki, hogy az i5 jó vétel (még ha el is fogy a K verziós is BF1-ben), és a húzható i7-esek sem rossz vételek, mert kb. pont ott vannak árban amennyivel gyorsabbak!

    Itt ismét csak a fentebbi megállapításomat tudom hozni, ár/teljesítmény alapján mindegyik jó vétel, a húzható i5 még jobb is ha max 4szálig dolgoznak a játékok (csak ugye egyre inkább nem állnak meg 4szálnál).

    Ezek után mindenki maga dönti el, melyik a jobb választás számára, de az árak teljesen rendben vannak 4mag fronton, és azt is tudni, hogy 8szálnál többet még nem igazán mozgat meg egy játék sem, de ahol lenne is előnye, ott az még minimális.

    Játékokban egy 6-8magos Ryzen egyelőre semmivel sem lesz gyorsabb ha a 4magossal azonos órajelen pörög, kivéve ha mást is csinálunk mellette, ill. a jövőben az extra mag/szál is ki lesz majd aknázva a játékokban, és vagy akkor váltunk több magos processzorra, vagy már most megvesszük minimálisabb felárral a 4magoshoz képest. Lényegében ha a 4magos került 64ezerbe (1500X), akkor a 6-8magos +50-100%-os felárba kéne kerüljön, DE 78ezerért (1600) és 105ezerért (1700) már kapni ezeket, ami viszont az +50-100%-os felár helyett "csupán" +22-64%! A 6mag kontra 8mag +33,33%-os felára +35%-os a valóságban, tehát még ez is rendben van!

    A 4magos ryzenek tehát árban rendben vannak a konkurenciához képest (kisebb igényűeknek az i5 még jobb vétel is), ugyanakkor a 6-8magos ryzenek nagyon olcsók. Elég csak megnézni mit művelt eddig az Intel.
    6 magot szerettél volna? Vegyél X99 alaplapot (62ezer), hozzá 125ért i7-6800K-t, a memória ugyanúgy 40ezer, csak 4db kell. Ez 227ezer Ft, és gyári hűtő azt hiszem nem is jár hozzá, és pár hónapja még 75től volt alaplap és 140ért proci!
    Egy 6magos Ryzen 1600-as konfig megáll 145-149ezerből! Egy ilyen Intel konfig pedig már max. 4.4GHz-ig húzható, tehát már csak 20-25%-kal tud gyorsabb lenni egy 4ghz-es ryzenhez képest (szokásos 10-15% + 10% órajel), és akkor sem kerülhetne az Intel 180-190ezer Ft-nál többe! Na itt már nem adja ki a matek, és egyértelműen sokkal jobb választás a 6magos Ryzen.
    8magot szerettél volna? Hát Intelnél 360ezer a proci, alaplap és memória ugyanaz mint 6magnál, de szerintem hülyeség is tovább számolni, itt giga-budget vétel a ryzen :DDD

    Tehát annyi történt, hogy 4mag fronton árban pontosan ott van a ryzen, ahol lennie kell teljesítményben, ugyanakkor a 6-8mag fronton az Intel eddig extra profitokat termelhetett, ezt most az AMD nem elég h durván megnyeste, hanem még a saját 4magos processzoraihoz képest is arányaiban olcsóbban kapsz 6-8magot, nemhogy még külön felára legyen mint az Intelnél (a 6800k-t a mostani árának a felárával és a drágább alaplap árával nézve pont +50% extra költség az extra +50% teljesítmény, ami viszont tuning mellett nem lesz extra +50% mert 4.4ghz-nél elhal és már vizezni is kell ehhez)!

    Az átlagfelhasználók igazából nem nyertek a ryzenen semmit, közben pedig mégis, mert budget áron lehet 6-8magos procit venni, ami egyszer majd jó lesz játékoknál is.

    Na ki olvasta végig? :U

Új hozzászólás Aktív témák