Szintet lép az ARM Mali sorozata

Az ARM az elmúlt év augusztusában mutatta be a Mali-T600-as sorozatot, melyek az akkor még újnak számító Midgard architektúrára épültek. Ezek meglehetősen széles spektrumon fedik le a piacot, de a vállalat idén is készült újítással, így a jelenleg is zajló ARM TechCon 2013 nevű rendezvényen bemutatkozott a Mali-T720 és Mali-T760 jelzésű megoldás.

Hirdetés

Az alapokat tekintve a Midgard architektúrára köszön vissza, ami az úgynevezett Tri-Pipe metodikát használja, vagyis a shader feldolgozónként belül a feldolgozás három különböző futószalagra oszlik. Azon belül a 256 bites vektoros feldolgozók száma kettő darab lehet.

Az elődök általános jellemzői természetesen megmaradtak, továbbá shader feldolgozónként továbbra is minimum 32 kB-os kapacitást ajánl a megfelelően gyors működés érdekében. Ettől persze el lehet térni, de nagyon nem ajánlott. A gyorsítótár egyébként részben megosztott a shader feldolgozók között, pontosabban a Mali-T720 maximum négy, míg a Mali-T760 maximum nyolc shader feldolgozót szolgálhat ki ugyanabból az L2 cache-ből. A Mali-T720 egyébként két 128 kB-os, azaz összesítve 256 kB-os gyorsítótárat használhat, de a Mali-T760 már az általános számításokra készült, így igény esetén két darab 1-1 MB-os, vagyis összesítve 2 MB-os tár is beépíthető. Mindezek mellett mindkét megoldás tartalmaz még legalább egy MMU-t az I/O koherencia biztosítására.

A skálázhatóság igen széles határok között lehetséges, így a Mali-T720 minimum 1 maximum 8 shader feldolgozót tartalmazhat, míg a Mali-T760 már maximum 16 shader feldolgozót használhat. Az API-k szempontjából mindkét újdonság támogatja az OpenGL ES 1.1-et, 2.0-t és 3.0-t, az OpenCL 1.1-et, az OpenVG 1.1-et, a DirectX 11-et és a Renderscriptet. Mindemellett az ASTC textúratömörítési formátumot is kezelik, támogatják az ARM pixelgyilkos eljárását, illetve rendelkeznek az úgynevezett Transaction Elimination technikával, ami új dolognak számít az architektúrában. Ez a rendszer elsősorban energiát takarít meg és kíméli a memóriahasználatot. A technika a működés szempontjából a képkockapuffert és a háttérpuffert osztja egységnyi területű mozaikokra, majd azokat összehasonlítja. Ha a két mozaik tartalma megegyezik, akkor a háttérpufferben tárolt információk az adott mozaikra vonatkozóan nem írják felül a képkockapuffert. Ezzel a hardver spórol az adatok másolásával. Persze a Transaction Elimination által kínál takarékosság nem mindig használható ki egyértelműen, hiszen ha a vizsgált mozaik tartalma megváltozott, akkor nincs mit tenni, de nagyon sok olyan alkalmazás van a piacon, amelyek a kép egy bizonyos területén igen sokáig ugyanazt a tartalmat mutatják, amelyeknél az ARM új ötlete nagyon is hasznos funkció.

A Mali-T760 úgymond extra újítása még a Smart Composition technika, ami ismét a memória-sávszélességgel próbál spórolni. Ez az eljárás még a végleges képkocka kompozíciója előtt megvizsgálja, hogy vannak-e olyan tartalmak a képen, amelyeket az előzőleg kiszámolt képkockáról újrahasznosíthatók. Amennyiben igen, akkor azt a rendszer felhasználja, ezzel spórolva meg az elvben nem szükséges memóriaolvasásokat. Végül igen érdekes újítás még az AFBC (ARM Frame Buffer Compression) protokoll, melyet szintén csak a leggyorsabb fejlesztés tud. Ez egy veszteségmentes tömörítési eljárás a képkockákra vonatkozóan, így azok kevesebb helyet foglalnak a memóriában, illetve ennek megfelelően kevesebb memóriamásolás is szükséges. Ezek az újítások egyébként az új Advanced Tiling Unit részei.

A Midgard architektúrára felújítása a számok tekintetében megérte, ugyanis az ARM a Mali-T760 esetében 400%-os előrelépést mért az energiahatékonyság területén a Mali-T604-hez viszonyítva, mindezt ugyanazon a gyártástechnológián. A vállalat az eddigi Mali-T700-as dizájnokhoz 600 MHz-es magórajelet ajánl. Ezzel számolva a legerősebb Mali-T760-as konfiguráció másodpercenként 9,6 gigapixeles kitöltési sebességet, 326,4 GFLOPS-os számítási teljesítményt és másodpercenként egymilliárd háromszög feldolgozását kínálja.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ARM

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés