Tesztelés, értékelés
Kicsit trükkös volt az Alcor Nun bekapcsolása. Először a reteszt kellett ON-ra állítani, majd a play/pause hosszabb letartása után éledt a masina. Nem nyerte el tetszésünket a három LED-del egyenetlenül megvilágított kijelző. A menükben könnyű volt navigálni a két érintős nyíllal, de kicsit közel kerültek a középső gombhoz, így néha jóváhagyás helyett jobbra léptettünk. Kényelmetlen, hogy az ismétléssel és hangszínekkel kapcsolatos beállításokat csak a főmenün keresztül érhetjük el, egy szintet még befelé is kell lépni hozzájuk a Setup részen.
Sajnos a hangminőségtől sem voltunk elragadtatva. A hangképe olyan volt, mint az olcsó megoldásoké. Volt némi basszus, de kopogós, nem elég bársonyos. A magasak nem voltak tiszták, a középen pedig hiányzott a dinamika. A Meizu sokkal jobb fülesével némileg javult a szituáció a végeken, de továbbra is tompa, élettelen maradt a hang, bárhogyan állítottuk az EQ-t. Ebben az árkategóriában ez mondható szokványosnak, illetve a gyártó a videó funkcióra helyezi inkább a hangsúlyt. A hátsó csipogó hangminősége magától értetődően gyenge, persze nem is arra való, hogy azon hallgassunk zenét, ez inkább egy extra szolgáltatásnak tekinthető, hogy füles nélkül is le lehessen játszani például egy diktafonos felvételt akár több embernek egyszerre. Az e-book óriási hibája, hogy nem kezeli az ékezetes karaktereket. A képnézegetéssel csak az volt a baj, hogy közben elhallgatott a zene, ráadásul, amikor végeztünk nem is jött vissza. Az Alcor Nun nagyjából 10 óráig bírta egy töltéssel.
A Head Music RC-890-at kézbe fogva nem estünk hanyatt a minőségtől, de azon az árszinten, ahol indul, ez egyáltalán nem meglepő, hiszen a 2 GB-os modell is csak 16 900 forintba kerül. Mindemellett kulturált a lejátszó megjelenése. A bekapcsolás itt is trükkös volt: először retesz, aztán a bal alsó gomb hosszan tartása. A menürendszer nem volt szemet gyönyörködtető, de legalább könnyen kiigazodtunk benne. A hangszínre és lejátszási módra vonatkozó opciók itt is a „Beállítások” részre kerültek, de egy szinttel kevesebbet kellett lefelé ásni, mint a Nunnál.
A szokatlan formájú füles könnyen kiesett, kényelmetlennek éreztük, és a hangminősége sem volt varázslatos. Basszusban viszonylag jól szólt, de a többi tartományban bizonytalankodott, meg sem közelítette a Meizu füldugó minőségét. Persze az igényesebb hangszórócskákkal sem volt sokkal jobb a helyzet, magasból túl sokat, középből szinte semmit nem kaptunk. Egy kis EQ variálással végül sikerült olyan eredményt elérnünk, ami szerintünk ezen az árszinten elfogadható. Jó pont, hogy képnézegetés közben is volt zene, bár a bélyegnyi ábrácskákat a Head Music nem forgatta el. Sajnos az akkumulátor nem volt valami fényes, három próbát is tettünk vele, és mindháromszor kevesebb, mint hat óra alatt feladta.
A Meizu M3, más néven Music Card bekapcsolásához csak a play/pause gombot kellett hosszabb ideig tartani. Induláskor mindig gyors könyvtárfrissítést végzett, hogy felépítse adatbázisát az ID3 tagek alapján. Ebből is sejteni lehet, hogy a másik két, USB-s külső meghajtóként működő modellel ellentétben az M3 lejátszó Media Playerrel vagy hasonló szoftverrel szinkronizálható. Szerencsére az USB üzemmódja a menüben átkapcsolható, és akkor működik külső meghajtóként is. A gépecskébe beépítettek egy tücsköt is, ami nagyon hasznosan akkor ciripel, ha ügyködünk az érintős részen; persze le is csapható. A menürendszer azonnal használhatóvá válik, mihelyt olvasható hátteret választunk alá. A húzós rész pillanatok alatt megszokható, bár zsebben biztosan nagyon nehéz lesz kezelni. Szerencsére a következő számra léptetéshez és megállításhoz nem ezt a részt kell használni. A főmenüt a szabadon konfigurálhatósága teszi tökéletessé. Mindenki olyan opciókat rak bele a hosszú listáról, amilyeneket csak akar.
Hangban is legalább olyan jó az M3, mint menüben. A mellékelt füles szerintünk kielégítő minőségű, persze mindennél lehet még jobbat találni. Utazás közbeni zenehallgatáshoz, és nem hifi-élvezetek hajszolásához bőven elegendő a gépecske hangminősége; basszusai, közepei és magasai is szépen szólnak, a hangerőt pedig jó magasra fel lehet tekerni. Akkumulátorban is versenytársai fölé nőtt a Meizu, majdnem 13 óráig bírta.
Értékelés
Az Alcor Nun ígéretesen indul, de van még mit finomítani rajta. Elsősorban a menürendszer igényli az átgondolást, de a füles minőségén is javíthatnának, viszont pozitívum, hogy memóriakapacitása bővíthető. A Head Music RC-890 tudásával nem tör magasra, ehhez szabták a 2 GB-os modell 16 900 forintos árát is. Amin mindenképpen jó lenne változtatni, az a kényelmetlen füles.
Mai tesztalanyaink közül egyértelműen a Meizu M3 volt a legjobb, a 2 GB-os modellt a maga 26 000 forintos árával nem sok konkurense tudja megszorongatni, ezért ajánlott minősítést érdemel. A Meizu szárnyalásának csak az szabhat némi gátat, hogy valamivel kevésbé ismert, mint márkás konkurensei, az iPod vagy a Zune, esetleg a Samsung gépei.
![]() |
Meizu M3 |
rudi
Az MP3-lejátszókat az Infopatika Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.