Hirdetés
WLAN 11g Broadband Router
X-Micro WLAN 11g Broadband Router
A cégre jellemző megjelenésű, zöld dobozban érkezett a gyors telepítési útmutató, a felhasználói kézikönyvet tartalmazó CD, tápegység és tartóállvány társaságában az X-Micro WLAN 11g Broadband Router. Lássuk először a gyártótól származó fontosabb adatokat:
- Típus: XWL-11GRIX
- IEEE 802.11b; IEEE 802.11g szabványok
- Adatátviteli sebesség 54 Mbps (Wireless), 100 Mbps (Ethernet)
- Modulációs eljárás: OFDM / DBPSK / DQPSK / CCK
- Frekvenciatartomány 2,400 GHz – 2,4835 GHz ISM sáv, DSSS
- RF kimenő teljesítmény: kb. +15 – +20 dBm 11g vagy b esetén
- Vevőérzékenység:
- kb. -95 – -90 dBm 11b (CCK) esetén
- kb. -92 – -72 dBm 11g (OFDM) esetén
- Lefedettségi tartomány nyílt terepen: max. 300 m
- Külső antenna
- Biztonság: 64/128 bites WEP, TKIP és WPA
- Méret: 200 x 120 x 35 mm
- Ár: nettó 12 992 Ft
Külső megjelenéséről első benyomásunk a „vagány” jelző volt, ugyanakkor az ezüstösen csillogó műanyag borítás nem titkoltan olcsó megoldást sugall.
A ház lekerekített sarkaival és éleivel azért jól mutathat számítógépünk tetején, melyre épp ráfér keresztben, de igen praktikus módon a kevesebb helyfoglalás érdekében a mellékelt állvány segítségével függőleges helyzetbe is állítható.
A router elején található fekete területen kaptak helyet a bekapcsolt állapotot, a vezeték nélküli, illetve vezetékes hálózati forgalmat jelző LED-ek. Sajnos a dizájn ezúttal is megelőzte a praktikumot, és a fények túl mélyre kerültek, ezért csak szemből látszódnak rendesen.
A készülék fedelén mélyen gravírozva díszeleg a márkajelzés, a széleken pedig ügyesen bújtatva sorakoznak a hűtést szolgáló piciny lyukak.
Gyanús, hogy a készülékház tetején az alján látható lábak inverzeként bemélyedéseket találtunk. Ezek első ránézésre lehetővé teszik a hasonló házak kényelmes egymásra pakolását, ugyanakkor ilyen burkolatú egyéb X-Micro termék nincsen, azonos routerből pedig minek vennénk kettőt? Vagy általános intézkedés a jövőre nézve, és újabb, hasonló házba öltöztetett hálózati eszközöket várhatunk a cégtől, netán csak egy egyszerű dekorációs elemmel állunk szemben?
Az útválasztó hátulján kapott helyet balról jobbra a tápcsatlakozó, reset gomb, 4 darab LAN és egy darab WAN (RJ45) port (melyek automatikusan felismerik, hogy keresztkötésű vagy egyenes kábel van beléjük dugva), illetve a külső antenna. Ez utóbbi nagy szívfájdalmunkra nem cserélhető, véglegesen rögzítették.
Üzem közben
Működésre bírva az eszközt első dolgunk a gyártó oldalán is elérhető legújabb firmware beszerzése volt. A 192.168.62.1-es IP címen értük el a web alapú konfigurációs felületet, melyen keresztül aztán a „Tools” menü alól könnyen frissítettünk a 2004 novemberében kiadott v.300110t18 verzióra.
A kék színekben pompázó webes felület 3 főbb területre osztható, egy egyszerű varázsló segít beállítani az internetkapcsolatot, egy „alapszinten” a fontosabb hálózati beállításokhoz férünk hozzá, míg a „haladó részben” kapunk lehetőséget a finomhangolásra.
Az alapszinten változtathatjuk a routerre vonatkozó általános adatokon túl az internetkapcsolatunk adatait vagy akár (igen hasznos módon) az MTU méretet, de itt férünk hozzá a DHCP és wireless beállításokhoz is. Ez utóbbi esetén kiemelendő a WEP titkosítás mellett a WPA támogatása, mindemellett természetesen MAC cím szerinti szűrést is beállíthatunk. Hasznosnak találtuk, hogy beállításainkat külön fájlba exportálva gépünkre menthetjük. Az alapvető állapotinformáción túl pedig különböző statisztikákat és naplókat is ellenőrizhetünk, bár a logok automatikus postázására nincs mód.
A részletesebb beállítások közt találjuk a virtuális szerverektől kezdve a DMZ hostokig a teljes tűzfal-finomhangolás (filterek és speciális programok) lehetőségét. Ugyancsak itt tudjuk megadni adatainkat a DDNS-hez, proxyt állíthatunk be, vagy akár kézre igazíthatjuk a routingtáblát és belőhetjük az SNMP-t.
Tesztünk alatt nagy hangsúlyt fektettünk a megbízhatóságra. Intenzív internethasználat, csevegő kliensek és távoli ssh-elérés DDNS segítségével mind-mind zökkenőmentes volt, ezt a routert nem sikerült kiakasztani semmivel. Bár az együtt töltött rövid idő után teljes biztonsággal nem jelenthetünk ki semmit, a tesztünk alatt elért újraindításoktól és lefagyásoktól mentes 9 napos uptime talán magáért beszél. Azért a kisördög nem aludt bennünk, így a tizedik napon ráengedve egy nyughatatlan DHCP klienst, mely kérések tömkelegével bombázta a routert, sikerült kifagyasztani szerencsétlen jószágot – hiába no, senki sem lehet tökéletes.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!