Wireless LAN X-akták

Bevezetés

Bevezetés

Hideg, ködös téli este volt. Smith ügynök fázósan húzta össze mellén a kabátot, miközben a hivatal felé tartott. Smith a legjobbak közé tartozott, most mégis komoly fejfájást okoztak neki a hálózat legújabb ügyei. „Hiába, semmi se a régi” – Smith ügynök alapvetően jól viselte a hálózat változását, és bár nosztalgikus érzéseket táplált a régi esetek iránt, tudta, hogy nyitniuk kell a szélesebb tömegek felé. Ez az ügy azonban alapvetően más volt, és ez nem kisebb fejtörést okozott. Légen át jöttek az adatok, melyhez mindenki hozzáfért... Smith hóna alatt vastag akta lapult, elején hatalmas X-szel...

Olvasóink nyilván sejtik, ami minden krimi végére kiderül, Smith ügynök problémája mégsem olyan megoldhatatlan. Ugyanígy nem tartozik a megoldhatatlan dolgok körébe az X-Micro sikerének titka. Fél évtizedes működése során a tajvani illetőségű gyártó termékek széles skáláját fejlesztette ki és kínálja igen kedvező áron. Videokártyáktól az mp3-lejátszókig sok mindent találunk a palettán, melyen talán leghangsúlyosabb szerepet mégis a kommunikációs eszközök kapják.

Általánosnak és sikeresnek mondható stratégiát követett az 5 éves múltjával a piac „nagy öregjei” közt még mindig fiatalnak számító X-Micro. Míg a nagyok lassan mozdulnak, addig ő igyekezett az új technológiai fejlesztések legjavát gyorsan és olcsón megvalósítani, kitöltve az időlegesen keletkező űröket. Talán kicsit neheztelhetünk rájuk, hisz a sebességnek és olcsóságnak ára van, és például egy elkészült routerük tényleg földön kívüli okokra visszavezethető rejtélyes eseteket produkál(hat), de becsületükre legyen mondva, ilyenkor előbb-utóbb kijön egy új firmware vagy driver, és a probléma meg van oldva.

A WLAN technológia már nem számít annyira újnak, hogy kezdeti gyermekbetegségekkel küzdjön, elképzelésünk szerint épp elég idő állt rendelkezésre stabil rendszerek kihozatalához. Lássuk, hogy birkózott meg a feladattal az X-Micro. Gyors körképünkben két routert, egy PCI-os hálókártyát és egy USB-adaptert vizsgálunk meg.

WLAN 11g Broadband Router

X-Micro WLAN 11g Broadband Router

A cégre jellemző megjelenésű, zöld dobozban érkezett a gyors telepítési útmutató, a felhasználói kézikönyvet tartalmazó CD, tápegység és tartóállvány társaságában az X-Micro WLAN 11g Broadband Router. Lássuk először a gyártótól származó fontosabb adatokat:

  • Típus: XWL-11GRIX
  • IEEE 802.11b; IEEE 802.11g szabványok
  • Adatátviteli sebesség 54 Mbps (Wireless), 100 Mbps (Ethernet)
  • Modulációs eljárás: OFDM / DBPSK / DQPSK / CCK
  • Frekvenciatartomány 2,400 GHz – 2,4835 GHz ISM sáv, DSSS
  • RF kimenő teljesítmény: kb. +15 – +20 dBm 11g vagy b esetén
  • Vevőérzékenység:
    • kb. -95 – -90 dBm 11b (CCK) esetén
    • kb. -92 – -72 dBm 11g (OFDM) esetén
  • Lefedettségi tartomány nyílt terepen: max. 300 m
  • Külső antenna
  • Biztonság: 64/128 bites WEP, TKIP és WPA
  • Méret: 200 x 120 x 35 mm
  • Ár: nettó 12 992 Ft

Külső megjelenéséről első benyomásunk a „vagány” jelző volt, ugyanakkor az ezüstösen csillogó műanyag borítás nem titkoltan olcsó megoldást sugall.

A ház lekerekített sarkaival és éleivel azért jól mutathat számítógépünk tetején, melyre épp ráfér keresztben, de igen praktikus módon a kevesebb helyfoglalás érdekében a mellékelt állvány segítségével függőleges helyzetbe is állítható.

A router elején található fekete területen kaptak helyet a bekapcsolt állapotot, a vezeték nélküli, illetve vezetékes hálózati forgalmat jelző LED-ek. Sajnos a dizájn ezúttal is megelőzte a praktikumot, és a fények túl mélyre kerültek, ezért csak szemből látszódnak rendesen.

A készülék fedelén mélyen gravírozva díszeleg a márkajelzés, a széleken pedig ügyesen bújtatva sorakoznak a hűtést szolgáló piciny lyukak.

Gyanús, hogy a készülékház tetején az alján látható lábak inverzeként bemélyedéseket találtunk. Ezek első ránézésre lehetővé teszik a hasonló házak kényelmes egymásra pakolását, ugyanakkor ilyen burkolatú egyéb X-Micro termék nincsen, azonos routerből pedig minek vennénk kettőt? Vagy általános intézkedés a jövőre nézve, és újabb, hasonló házba öltöztetett hálózati eszközöket várhatunk a cégtől, netán csak egy egyszerű dekorációs elemmel állunk szemben?

Az útválasztó hátulján kapott helyet balról jobbra a tápcsatlakozó, reset gomb, 4 darab LAN és egy darab WAN (RJ45) port (melyek automatikusan felismerik, hogy keresztkötésű vagy egyenes kábel van beléjük dugva), illetve a külső antenna. Ez utóbbi nagy szívfájdalmunkra nem cserélhető, véglegesen rögzítették.

Üzem közben

Működésre bírva az eszközt első dolgunk a gyártó oldalán is elérhető legújabb firmware beszerzése volt. A 192.168.62.1-es IP címen értük el a web alapú konfigurációs felületet, melyen keresztül aztán a „Tools” menü alól könnyen frissítettünk a 2004 novemberében kiadott v.300110t18 verzióra.


[+]

A kék színekben pompázó webes felület 3 főbb területre osztható, egy egyszerű varázsló segít beállítani az internetkapcsolatot, egy „alapszinten” a fontosabb hálózati beállításokhoz férünk hozzá, míg a „haladó részben” kapunk lehetőséget a finomhangolásra.


[+]

Az alapszinten változtathatjuk a routerre vonatkozó általános adatokon túl az internetkapcsolatunk adatait vagy akár (igen hasznos módon) az MTU méretet, de itt férünk hozzá a DHCP és wireless beállításokhoz is. Ez utóbbi esetén kiemelendő a WEP titkosítás mellett a WPA támogatása, mindemellett természetesen MAC cím szerinti szűrést is beállíthatunk. Hasznosnak találtuk, hogy beállításainkat külön fájlba exportálva gépünkre menthetjük. Az alapvető állapotinformáción túl pedig különböző statisztikákat és naplókat is ellenőrizhetünk, bár a logok automatikus postázására nincs mód.


[+]

A részletesebb beállítások közt találjuk a virtuális szerverektől kezdve a DMZ hostokig a teljes tűzfal-finomhangolás (filterek és speciális programok) lehetőségét. Ugyancsak itt tudjuk megadni adatainkat a DDNS-hez, proxyt állíthatunk be, vagy akár kézre igazíthatjuk a routingtáblát és belőhetjük az SNMP-t.

Tesztünk alatt nagy hangsúlyt fektettünk a megbízhatóságra. Intenzív internethasználat, csevegő kliensek és távoli ssh-elérés DDNS segítségével mind-mind zökkenőmentes volt, ezt a routert nem sikerült kiakasztani semmivel. Bár az együtt töltött rövid idő után teljes biztonsággal nem jelenthetünk ki semmit, a tesztünk alatt elért újraindításoktól és lefagyásoktól mentes 9 napos uptime talán magáért beszél. Azért a kisördög nem aludt bennünk, így a tizedik napon ráengedve egy nyughatatlan DHCP klienst, mely kérések tömkelegével bombázta a routert, sikerült kifagyasztani szerencsétlen jószágot – hiába no, senki sem lehet tökéletes.

WLAN 11g Turbo Mode Broadband Router

X-Micro WLAN 11g Turbo Mode Broadband Router (108 Mbps)

Az 54 Mbps-os eszköz nagytestvére az X-Micro WLAN 11g Turbo Mode Broadband Router, mely a szabványon túl képes turbó módban is üzemelni, így a gyártó állítása szerint elérhető a 108 Mbps-os átvitel is.

  • Típus: XWL-11GRAG
  • IEEE 802.11b; IEEE 802.11g szabványok
  • Adatátviteli sebesség 100 Mbps (Ethernet), 11 Mbps (802.11b), 54 Mbps (802.11b), 108 Mbps (Super g mód, vagyis channel bonding engedélyezésével)
  • Adás típus: DSSS / OFDM
  • Frekvenciatartomány 2,412 GHz – 2,484 GHz ISM sáv
  • Rx érzékenység: max. -90 dBm
  • Hatósugár: nyílt terepen max. 300 m
  • Antenna típusa:
    • 1 x 2,4 GHz dipol antenna
    • 1 x 2,4 GHz Printed Antenna
  • Biztonság: 64/128 bites WEP, TKIP és WPA
  • Méret: 201 x 115,8 x 37 mm
  • Ár: nettó 13 492 Ft

A kék dobozból előkerülő útválasztó első pillantásra egy régebbi fazonú, de komolyabb eszköznek tűnik. Ezúttal egy vastagabb nyomtatott kézikönyvet tettek a csomagba, sajnos csak angol, ill. német nyelven, ugyanakkor egy hálózati kábel is jár a készülékhez.

A szürke színen kívül nem sokban hasonlít a kistestvérre, véletlenül se lehet összekeverni őket. A messziről fémes hatást keltő burkolat műanyag tapintása csalódást keltő, ugyanakkor kárpótol a kisebb méret, szeretünk a gépház végén látni minden szélessávú routert.

Az előlapon a márka- és szabványjelzések közé került sötétebb szürke, ovális területen kaptak helyet az állapotjelző LED-ek. Külön találjuk a bekapcsolást és alap rádiós kapcsolatot jelző fényeket, a WAN porthoz tartozó mellé került a WLAN aktivitást jelző pont, majd a négy LAN-szegmens egy-egy állapotjelző LED-je következik. A kialakítás előnyös, bármely szögből nézve egyértelmű képet kapunk az útválasztó pillanatnyi állapotáról, minden LED élesen látszik. Piros pont beírva.

Az általános szögletességet a router tetejének domborulata töri meg, kedves ívet képez a szellőzőnyílást is magába rejtő kanyarulat. A szürkén szedett márkajelzést és termékmegnevezést itt is megtaláljuk. Szellőzőt rejtenek még az oldalt található nagyobb bordák is.

A router hátulján bal oldalra került az antenna, amely ezúttal eltávolítható. Újabb piros pont az eszköz javára, sajnos ezt a tulajdonságát az öccse nem örökölte. Jobbra sorakoznak a LAN- és WAN-szegmensek UTP aljzatai, a reset gomb és a tápcsatlakozó.

A készülék hasa az alapadatokon túl tartalmazza a szériaszámot és a MAC címet, néhány szellőzőnyílást, és a biztos helybenmaradást segítő gumitalpakat. Ahogy a korábbi eszköznél, természetesen itt is találunk a falra szereléshez szükséges vályúkat (bár csavart az ő dobozában se találtunk).

Konfiguráció

A gyártó honlapján található legfrissebb (1.5.8-as) verzióval érkezett a router, így frissítésre ezúttal nem volt szükség. Böngészőnkkel a 192.168.1.1-es IP címre csatlakozva az 54 Mbps-os változatétól eltérő stílusú webes felület fogadott.


[+]

Elsőként a felugró ablakban található varázsló segítségével tudtuk megejteni az alapvető beállításokat. Tetszett, és igen felhasználóbarátnak tartjuk a megoldást, hogy automatikusan felismeri internetkapcsolatunk típusát, nem volt gond sem a PPPoE, sem a fix, ill. a dinamikus IP cím felismerésével sem.

Ezúttal a lényeges kategóriák kezdő és haladó szinttől függetlenül mind a bal oldalon található főmenübe kerültek. Egy-egy kiemelkedő témakörön belül az oldal tetején megjelenő almenük közül választva barangolhatunk. Sajnos az elrendezés nem mindenütt egyértelmű, szerencsére azért előbb-utóbb minden felhasználó könnyen kiismerheti magát.


[+]

A „LAN settings” alatt találjuk az IP cím, DHCP, WAN és DDNS beállításokat, illetve itt állíthatjuk az időt és szinkronizációját is. Hogy a jelszóváltoztatás miért került ide, az már fogósabb kérdés.


[+]

Külön menüpont alatt érhetők el a wireless beállítások, alap, azonosítás és haladó alpontokkal. Tetszett, hogy a WEP titkosítás mellett fejlettebb azonosítást is választhatunk, illetve a hozzáértőbb felhasználók egész precízen szabályozhatják a rádiós kapcsolatot.


[+]

Fejlettebb naplózó funkciókat is találunk a kezelő felületen, az összegyűlt logokat a beállítások függvényében akár emailben is megkaphatjuk. Egész aprólékosan beállíthatjuk a tűzfalat, és szabályozhatjuk az útválasztást.


[+]

A router kezelését segíti az SNMP és távoli elérés lehetősége, ez utóbbit azért hosszú távon nem tanácsoljuk engedélyezni. A segédeszközök alatt nyílik mód az újraindítástól kezdve a pingelésen át a beállítások fájlba mentéséig. Ügyes.

WLAN 11g Turbo Mode PCI Card

X-Micro WLAN 11g Turbo Mode PCI Card (108 Mbps)

Sok szó esett a hozzáférési pontokként is funkcionáló roueterekről, most nézzük meg, hogy mivel férhetünk hozzájuk. Természetesen UTP kábelt használva bármilyen hálókártya jó lehet, de mi a helyzet, ha nem szeretnénk pókhálót gyártani a lakásban, és szétfúrni a falakat? Bizony ilyenkor nem csak a noteszgépbe jön jól a rádiós kapcsolat, de wireless hálókártyára van szükségünk az asztali gépbe is. Erre lehet jó az X-Micro WLAN 11g Turbo Mode PCI Card. Nézzük, mit mond róla a gyártó:

  • Típus: XWL-11GPAG
  • IEEE 802.11b, IEEE 802.11g szabványok
  • Frekvenciatartomány 2,4 – 2,497 GHz ISM sáv
  • Szórt spektrum: DSSS (Direct Sequence Spread Spectrum – közvetlen sorozatú szórt spektrum)
  • Modulációs eljárás: DBPSK / DQPSK / CCK / OFDM
  • Adatátviteli sebesség: max. 54 Mbps (11g), ill. 108 Mbps (Super g módban)
  • Üzemmódok: ad-hoc / infrastruktúra
  • Adási teljesítmény: max. 17 dBm
  • Vételi érzékenység: 54 Mbps OFDM, 10 % PER, -68dBm
  • Antenna: SMA aljzatra csatlakoztatható antenna
  • Biztonság: 64/128 bites WEP; WPA
  • I/O interfész: 32 bit PCI v2.2
  • Támogatott operációs rendszerek: Windows 98, XP, 2000
  • Ár: nettó 7 992 Ft

Az ismerős dizájnú doboz mélyén a kártya mellett drivert és kézikönyvet tartalmazó CD és gyorstelepítési útmutató lapult. Ennek utasításai, no meg a kártya tasakjára ragasztott figyelmeztetés alapján előre telepítettük a meghajtóprogramot, és csak utána kaptuk le a KuDoz 7E/333 alaplapot és AMD Athlon XP 2200+-t tartalmazó gép tetejét, hogy egy szabad PCI-foglaltba illesszük a kártyát. Érdemes átgondolni, hogy mit hova rakunk, nehogy a külső antenna útban legyen. Ez utóbbi természetesen eltávolítható, ez már csak a szerelés miatt sem mellékes.

A hálózati kártya felépítéséről első pillantásra túl sokat nem tudunk meg, az előlapot nagyobb fémlemezzel takarta el a gyártó. Ezen a márka- és típusjelzésen túl megtaláljuk a szériaszámot és MAC címet is.

A Windows XP következő indításakor automatikusan telepítette a még szükséges drivereket, majd működésbe lépett a kártya. Az elérhető hálózat detektálása és a csatlakozás gond nélkül zajlott le. A hálózati beállítások menedzselése a Windows kezelőfelületén keresztül lehetséges, bár saját segédalkalmazást is kapunk az eszközhöz. Ez utóbbi a tálca ikonjai közt parányi skálán mutatja az aktuális jelszintet.

A jelerősség megfelelő volt, gond nélkül detektálta mind a kártya, mind a router, hogy eljött a Turbo Mode ideje, felépült a 108 Mbps-os kapcsolat. Precízebben kimérve alkalmazásszinten is érezhető a sebességnövekedés, egy TCP kapcsolat esetén átlagosan 39,187 Mbps-ot tapasztaltunk, de maximális sebességként az 50,955 Mbps-ot sikerült elérni. UDP forgalmat mérve a standard sebességet produkálta az X-Micro páros, és bár maximálisan 27,491 Mbps-ot is mértünk, az átlagsebesség 18,605 Mbps volt.

WLAN 11g USB Adapter

X-Micro WLAN 11g USB Adapter (54 Mbps)

Könnyen előfordulhat, hogy valakinek nincs kedve vagy – például garanciális okokból – nincs módja szétszedni a gépét. A notebooktulajdonosok mellett nekik lehet hasznos az X-Micro WLAN 11g USB Adapter. Körképünk utolsó darabjának gyári adatai:

  • Típus: XWL-11GUZX
  • IEEE 802.11b, IEEE 802.11g szabványok
  • Frekvenciatartomány: 2,4 GHz – 2,4835 GHz ISM sáv
  • Szórt spektrum: DSSS (Direct Sequence Spread Spectrum – közvetlen sorozatú szórt spektrum)
  • Modulációs eljárás: OFDM / DBPSK / DQPSK / CCK
  • Adatátviteli sebesség: max. 54 Mbps
  • Üzemmódok: ad-hoc / infrastruktúra
  • Adási teljesítmény:
  • 18 dBm @ 11 Mbps,
  • 14 dBm @ 54 Mbps
  • Vételi érzékenység:
    • -88 dBm @ 11 Mbps,
    • -72 dBm @ 54 Mbps
  • Biztonság: 64/128 bites WEP
  • I/O interfész: USB 2.0
  • Támogatott operációs rendszerek: Windows 98, ME, XP, 2000
  • Méret: 77,5 mm x 27 mm x 10,5 mm
  • Ár: nettó 5 200 Ft

Az igen praktikus, CD tok méretű csomagolásból a szokásos, kézikönyvet és drivert tartalmazó CD és a villámtelepítést segítő papírlapocska került elő, no meg természetesen az USB-adapter vastag szivacsba rejtve. (A belső körítés nosztalgikus érzéseket keltett, ennyi szivacsból egy komplett kockaépítős logikai játék is kitelt volna.)

A készülék maga a legújabb divat szerinti, enyhén áttetsző kék házat kapott, felületén csupán a fehéren rajzolt márkajelzés található. Első pillantásra egy aktivitást jelző LED-et hiányoltunk róla, szerencsére ez se lett lespórolva, a borítás alatti nyákra ültették rá közvetlenül – működés közben így is igen jól látható. Az eszköz hátán természetesen helyet kapott a szériaszámot és a MAC címet is tartalmazó címke.

A segédalkalmazást és a meghajtóprogramot feltelepítve csatlakoztattuk Fujitsu Siemens Lifebook S7010-es gépünk egyik USB kapujához a wireless hálózati adaptert. Az XP automatikus drivertelepítése, a hálózat megtalálása és a csatlakozás röpke perce után teljes körű tagjai lettünk a helyi hálózatnak.

A mellékelt segédprogram szemléletesen jelzi a jelerősséget és -minőséget. Az elérhető hálózatokhoz külön profilokat hozhatunk létre, így nem kell mindig külön bajlódnunk az eltérő beállításokkal. Ezen beállítások közt találjuk a titkosítást, a csomagméretet, az energiatakarékos üzemmód kiválasztását is.

Az eszköz egy átlagos USB-s rádiós hálózati adaptertől elvárható teljesítményt nyújtotta a teszt alatt, 54 Mbps kapcsolódási sebesség esetén TCP szinten átlagosan 19,512 Mbps átviteli sebességet, míg UDP szinten 16,327 Mbps-ot mértünk.

Értékelés

Zárszó

Az X-Micro WLAN 11g Broadband Router kinőtte a cég routereinek kezdeti gyermekbetegségeit, elég megbízható eszközzel volt dolgunk, melynek alapbeállításai sem jelenthetnek különösebb gondot, bár a részletesebb tűzfalbeállításokhoz nem árt egy kis szakértelem. Kár, hogy az amúgy elég részletes felhasználói útmutató magyar nyelven nem érhető el. Másik szívfájdalmunk a fixen rögzített antenna, egy SMA csatlakozó talán nem sokat dobott volna az előállítási költségeken. A kategórián belül ugyanakkor igen olcsónak számít, egyértelműen a legjobb ár/érték arányú készülékek közé tartozik. Értékelésünk szerint ajánlott.

Ugyancsak ajánlott az X-Micro WLAN 11g Turbo Mode Broadband Router (108Mbps). Elismerésre méltó a ténylegesen elérhető nagyobb sebesség, pár fős WLAN-partik csomópontja lehet, de nagyobb adatforgalmú kis irodák is jó hasznát vehetik. Kicsit szokatlan volt a webes felület menürendszere, és hiányoltuk a magyar nyelvű segítséget is. Az antenna ezúttal szerencsére eltávolítható. Ára, bár kicsit magasabb, mint kisebb testvérének, még így is alacsonynak mondható.

Ugyancsak támogatja a gyorsabb átvitelt a PCI-os wireless hálókártya, melynek telepítése nem volt bonyolultabb egy átlagos Ethernet-kártyáénál, ugyanakkor megkímél a lakás vagy iroda bedrótozásától. Tetszett az elért sebesség is. Ára kicsit több, mint egy kábeles változaténak, de a hosszabb vezetéket beszámolva már nem is tűnik olyan soknak. Összességében az X-Micro WLAN 11g Turbo Mode PCI Card (108 Mbps) ajánlott azon irodákba és otthonokba, ahol az asztali gépeknél is hasznosabb a wireless kapcsolat.

Utolsóként teszteltük az USB-adaptert. Telepítése egyszerű volt, a Windows magától is felismeri, a mellékelt segédprogram ugyanakkor kicsit többet nyújt. Amit hiányoltunk, az a WEP-en kívüli fejlettebb titkosítás támogatása. Mindazonáltal értékelésünk szerint az X-Micro WLAN 11g USB Adapter (54 Mbps) is ajánlott.

Összességében elmondhatjuk, nem jelentett különös problémát a WLAN-világ az X-Micro számára, drótnélküli palettájuk nálunk járt darabjai kiállták a próbát. Ezen eszközökből válogatva egy picit tapasztaltabb felhasználó számára már biztosan nem jelenthet komolyabb nehézséget egy teljes vezeték nélküli hálózat otthoni összerakása.


X-Micro WLAN 11g Broadband Router (54 Mbps)
X-Micro WLAN 11g Turbo Mode Broadband Router (108 Mbps)
X-Micro WLAN 11g Turbo Mode PCI Card (108 Mbps)
X-Micro WLAN 11g USB Adapter (54 Mbps)

zoliw

Az X-Micro hálózati eszközök forgalmazói a Coomp-Ker és a Mistral.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés