Az eddigi legkisebb Ada Lovelace GPU
Az Ada Lovelace architektúra alapvető jellemzőiről korábbi cikkünkben már részletesen írtunk, így nem ismételjük meg a tényleges működést, ugyanakkor a GeForce RTX 4070 Ti nem ugyanazt a GPU-t használja, amit GeForce RTX 4080 nevű társa, ami miatt érdemes kicsit kielemezni a változásokat.
Hirdetés
Az NVIDIA friss fejlesztése konkrétan az AD104 kódnevet viselő lapkát kapta meg, ami a TSMC 4N jelzésű 5 nm-es node-ján készül, és 35,8 milliárd tranzisztorból épül fel, miközben kiterjedése 295 mm².
A multiprocesszorai nem változtak, ahogy a strukturális felépítés sem, vagyis az NVIDIA továbbra is egy raszteres és egy úgynevezett PolyMorph részre vágja a hagyományos értelemben vett setup motort. Az előbbi egységből öt található az AD104-ben, és egy raszter motor maximum hat darab Texture Processor Cluster (TPC) ellátásáról gondoskodik. Ezt a felállást a vállalat – szokás szerint – Graphics Processing Clusternek (GPC) nevezi. A raszter motor órajelenként 16 pixelt képes feldolgozni, ami a AD104 esetében a teljes lapkára nézve 80 pixelt jelent, amely adat egyensúlyban van a 80 blending egységgel is, azaz a friss GPU ezen a téren kiegyensúlyozott.
A TPC-kben található PolyMorph motor továbbra is a geometriával kapcsolatos munkálatokat végzi, és mivel az AD104-ben 30 TPC található, logikusan kikövetkeztethető, hogy ugyanennyi PolyMorph motor van a lapkában. A ROP-blokkok az Ada Lovelace architektúrán belül párosával találhatók a GPC-ben, de képességeik nem módosultak, tehát továbbra is 8 blending és 32 Z mintavételező egység foglal helyet bennük.
Az AD104-es GPU 48 MB megosztott L2 gyorsítótárat kapott, és ehhez kapcsolódik a GDDR6X szabványú memóriákat támogató memóriavezérlő, ami a friss lapka esetében 32 bites csatornákra szétosztott, 192 bites buszt eredményez. Szokás szerint nem elhanyagolható, hogy lapka rendelkezik még két DMA motorral, illetve x16-os PCI Express 4.0-s vezérlővel. Az NVIDIA a GeForce RTX 4070 Ti-hoz a teljes kiépítésű lapkát használja, vagyis nem tilt le benne semmilyen részegységet.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!