Új MSI játékos notebookok

Melegedés, zaj, akkumulátor

A komoly, játékos hardver miatt különösen kíváncsiak voltunk a fémkabátos MSI-k melegedésére és hangjára. Mindkét gép nagyszerűen vizsgázott. Ahogyan számítani lehetett rá, a kisebb csíkszélességen készülő processzorú és kisebb fogyasztású grafikus rendszerű GX620 volt a hűsebb. Nyugalmi állapotban, 22 fokos szobánkban felülete alig volt melegebb 30 foknál. Szerintünk fontos az is, hogy a két oldal hőmérséklete kiegyenlített legyen. Jó pontot érdemel a GX620 hangja, nyugalmi állapotban csupán 18 dB-es hangon duruzsolt. Egyetlen gyenge pontja van a gépnek, hogy a rendszerint egeret tartó jobb kézre fújja a meleget.

A processzor izzasztását megkezdve semmi extra hanghatást nem kaptunk, csak a CPU hőmérséklete ugrott 35 fokról 41-re. Szépen haladt fölfelé, egy perc alatt el is érte a 45 fokot, ahol belépett a második hűtési szint, melynek 25 dB-es, nem túl komoly hangja volt. Ezután a CPU még elment 50 fokig, de a hűtés már nem lett hangosabb fél óra múltán sem. A gép felületének csak a hardver lényeges részeit tartalmazó jobb oldala melegedett pár fokot.

Ezután játszani kezdtünk. A GPU hajtásával pár perc alatt megérkezett a következő hűtési szint 30 decibellel, ami játékos gépeknél kimondottan csendesnek számít. Csak tuninggal sikerült tovább hangosítani a gépet, nagyjából 34 dB-re. Találkoztunk már olyan integrált GPU-s notebookkal is, ami lazán túllépte ezt a szintet. A hűtés hatékonyságát dicséri, hogy a gép felülete még tuningos játék közben is csak a ritkán használatos numerikus pad környékén érte el a 40 fokot. Ekkor már kellemetlenül meleg levegőt kaptunk egeret tartó kezünkre.

Valamivel melegebb és egyben hangosabb is volt a nagyobb, AMD-s GT735. Már kiinduláskor volt olyan pontja a felületének, ami elérte a 35 fokot, hangja pedig 22 dB-volt, ami még mindig halknak mondható a játékosok mezőnyében. Sajnos itt is a jobb kezünkre kaptuk a meleget. Kár, hogy nem hátrafelé irányították a hőt.

Megterhelve a processzort hőmérséklete azonnal 49 fokról 54-re emelkedett, hangja pedig 27 dB-re nőtt. A következő szintet pár perc múlva, 65 fokos processzornál érte el. Ekkor már 30 decibelnél tartottunk. Végül 70 fok és 34 dB magasságában állapodott meg a teljes gőzzel hajtott processzorú rendszer. Eközben a külső felületen csak a jobb oldalon tapasztaltunk némi kis melegedést, és az egeret kínálta meg a gépmeleg levegővel.

Játékkal sikerült még két decibelt hangosodni, amihez a tuning hozzátett további hatot. Így már alaposan felmelegedett a jobb felső sarok, és a 42 dB-es csúcshang is eléggé emberes, amolyan csúcsjátékos teljesítmény.

Gyorsan lefutottak az akkumulátoros tesztek. A GT735 játékkal alig több mint fél órát bírt, de többre nem is számítottunk a kis, 51,84 Wh-s akku és a nagy teljesítmény ismeretében. Ehhez képest sokkal jobb volt a GX620, de alig több mint egy órás produkciója sem nagy szám. Videolejátszáshoz mindkét gép a grafikus processzorát használta, így szépen nőttek az idők. A GT735 kevesebb mint másfél órája továbbra is vicc kategória, de a GX620 több mint két órája már elfogadható érték. Nem lettek sokkal jobbak a nyugalmi állapotú eredmények sem. A GT735 majdnem elérte a két órát, kisebb testvére pedig közelített a háromhoz. Legalább töltési időben jobb volt a nagyobb G-s, nem is csoda ez, hiszen 120 wattos, féltéglányi tápot kapott. Szerintünk a nagyobbik géphez adhattak volna valami komolyabb akkut. A 6 cellás mellett kapható 9 cellás is, de az minden bizonnyal kilóg a gép hátuljából. Elég vicces látvány lehet egy 17"-os tepsilaptop kilógó teleppel.

Tesztjeinket a fogyasztás mérésével fejeztük be. Már csak a jobb akkumulátoros idők miatt is várható volt, hogy a GX620 lesz itt a nyerő. Úgy is lett. Nyugalmi állapotban 26 wattal beérte, amihez a monitor maximális fényerőre állítása 4 wattot, a vezeték nélküli hálózati eszközök további 2-3 wattot tettek hozzá. A GT735-nek legalább 36 watt kellett. Meghajtva a processzort a kisebbik gép 42 wattot, a nagyobb egészen 68-at emésztett fel, ami 62%-kal jelent többet. Játékban ez az arány alaposan lecsökkent, mert a GT735 „csak” 96 wattot kért, míg a GX620 elérte a 80-at. Tuningban ismét romlott a helyzet, ugyanis a nagyobbik MSI nem kevesebb mint 128 wattos csúcsértéket mutatott a konnektoron, míg a G620 megelégedett 86 wattal. Persze, nála a VGA-nem volt túlhajtva.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • MSI

Azóta történt

Előzmények

  • MSI notebook bőrkötésben

    Az MSI PX600 a Prestige Collection tagjaként fokozott hangsúlyt fektet az eleganciára.

  • Újabb AMD processzoros notebook az MSI-től

    Elsősorban otthoni és irodai használatra szánják az elegáns külsejű mobil számítógépet.

  • Gépek játékhoz és másra

    Notebookok és néhány Dell érdekesség mellett az MSI hibrid hűtéses grafikus kártyáját, továbbá egyéb piaci aktualitásokat mutatunk be.

  • Erősít az MSI

    Ezen a héten az MSI termékeivel foglalkozunk, de szó lesz régen látott házakról, új chipkészletes alaplapokról és egyéb aktualitásokról is.

Hirdetés