U.S. Robotics 8200 business router

Üzembe helyezés, kezelőfelület

Üzembe helyezés és a kezelőfelület

Összedugva az ADSL-modemmel, a számítógéppel és feszültség alá helyezve máris üzemképes volt a router. Ezután egy böngészővel a 192.168.1.1 IP-címen tudtunk csatlakozni a kezelőfelületéhez, de a továbbiakban a http://usr8200.home címen is elérhető a központ, és tetszőleges egyedi hostnevet is beállíthatunk.

Az első üdvözlőképernyőn túllépve új admin jelszót kellett megadni, ezt a lépést – saját érdekünkben – nem lehetett kihagyni. Ezt követően helyi hálónk semáját tekinthettük meg egy szemléletes ábrán; ez a kép fogadott ezentúl minden belépés után.

A topológián belül minden ikon él, azaz rákattintva továbbjutunk az adott hálózati elem tulajdonságait leíró és módosító oldalakra. Aki nem kedveli az ikonokat, az egyébként könnyen nézetet válthat, és külön táblázatokba rendezve is áttekintheti hálózatának elemeit.

Ez a stílus jellemző az egész kezelői felületre, melynek megjelenése egy fejlett „tenyérgépre” emlékeztetett. Az igen sok adminisztratív funkció főbb csoportjaihoz (nyitóoldal, hálózati kapcsolatok, biztonság, korlátozások, haladó beállítások és rendszermonitor) a bal oldali menüsoron keresztül lehet hozzáférni, és a további navigáció is hasonló módon, áttekinthető grafikus felületen folyik.

A lényeges tulajdonságok beállítását varázslók teszik kényelmessé, de a menürendszer mélyére ásva lehetőség van a sokkal összetettebb finomhangolásra is, amihez persze egy kis szakértelem se árt, főleg hogy a CD-n mellékelt felhasználói kézikönyv a lehetőségeket ismerteti ugyan, de az apró részletek jelentéséről már alig nyújt információt.

Az opcionális távoli webes hozzáférés mellett telnetes kapcsolattal elérhető a router saját operációs rendszerének (OpenRG) parancssora is, ami profik számára esetleg hasznos lehet, de állandó jelleggel biztonsági okok miatt semmiképp sem érdemes engedélyezni.

Első lépésként internetkapcsolatunkat állítottuk be, a „Network Connections” alatt található kapcsolatvarázslóval. Mi most a külső DSL modemet választva csatlakoztunk a nethez (PPPoE), de a router ezen kívül támogatja a fix és dinamikus IP mellett a PPTP protokollt is. Itt is jellemző, hogy a varázsló a legalapvetőbb tulajdonságokra kérdez rá, de később lehetőség nyílik részletekbe menő beállításra is.

Élő hálózati kapcsolatnál első dolgunk a 2.4.21-es firmware frissítése volt. Az automatikus ellenőrzés után magától a 2.5.31-es verzióra akadt rá, de miután az U.S. Robotics honlapján szereplő konkrét fájl címét megadtuk neki, hajlandó volt a legújabb 2.6.12-es verziót is feltelepíteni. A jövőbeli rendszerfrissítéseket automatizálni lehet, a beállítás függvényében vagy felrakja a legújabb firmware-t, vagy e-mailben küld értesítést a lehetőségről. Ezt az online frissítést már csak biztonsági megfontolások miatt is érdemes kihasználni. Persze nem csak ezen múlik a védelem, nézzük, mit kínál ezen a téren a USR8200.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés