Hirdetés

Túlfeszültségvédelem és tápellátás

Bevezető

A most következő cikk először a Logout portálon jelent meg, de annyira hasznosnak találtuk, hogy úgy éreztük: a PROHARDVER! olvasói számára is érdekes lehet. Ha a jövőben más, hasonlóan igényes és hiánypótló írásokra bukkanunk, akkor természetesen azoknak is próbálunk helyet szorítani oldalainkon.

Túlfeszültségvédelem és Tápellátás

Mire van szükség egy tartós, jó számítógép összeállításához? Azt hiszem, erre a kérdésre sokan azt vágnák rá kapásból, hogy erős CPU-VGA párosításra, sok memóriára, alaplapra stb...

Szerintem nem teljesen ez a sorrend. Nincs számítógép tápegység nélkül, azonban ma sajnos sokszor az emberek összesen annyiból akarnak megúszni egy komplett számítógépet, mint amennyibe egy márkásabb táp plusz egy szünetmentes áramforrás kerül egy vagy két túlfeszültségvédős elosztóval. Pedig ha valaki kockáztat, és egy gyenge, márkátlan tápegységet vásárol, könnyen előfordulhat, hogy egy "megszaladás" vagy áramingadozás esetén az egész gépe tönkremehet. A névtelen tápok egyik jellegzetessége, hogy ha elromlanak, jó eséllyel túlfeszültséget engednek az alaplapra, és akkor sajnos lehet újraépíteni az egész gépet. Ilyenkor kapnak sokan észbe, hogy a tápon spórolni nem szabad!

Hirdetés

Tehát a sorrend szerintem:

  1. Minőségi, márkás tápegység vásárlása
  2. Szintén márkás túlfeszültségvédő áramkör beszerzése a kívülről érkező áramtüskék ellen
  3. Belső megszaladás elleni védelem (ez opcionális, mivel a márkás tápegység tartalmaz ilyet, de fő a biztonság.)
  4. Minőségi, márkás szünetmentes tápegység vásárlása

A lista folytatódhatna tovább a ház, alaplap, CPU stb felsorolásával.

Akik figyelemmel követik az írásaimat, azoknak talán feltűnt, hogy majdnem egy hétig nem voltam online. Ennek az volt az oka, hogy a Chieftec HPC420-as tápegység, - melyről a prohardver is írt egy részletes cikket egy 26 tápegységet magában foglaló megateszt keretében - hang , füst és fényjelenségek közepette az örök vadászmezőkre költözött. Röviden az történt, hogy takarítás idejére a gépet áramtalanítottuk - nem, nem érte víz :-) - a HPC 420 főkapcsolójának felbillentésekor egy "sercegés" hallatszott, ezután a gép el sem indult. Újabb ki- és bekapcsolás következett, ekkor egy fél pillanatra beindult, majd leállt. Hátramentem megnézni, hogy mi a helyzet, bár tudtam, hogy a tápnak nagy valószínűséggel lőttek. Nem tévedtem, hátul már érződött az égett szag. Valószínűleg az egyik kondenzátorral volt probléma. A HPC 420 három és fél év szolgálat után adta meg magát. Szerencsére a HPC 420 is a márkás tápok kategóriájába tartozik, de hogy végül is ez a tény önmagában eredményezte, hogy az alaplapot nem tette tönkre, vagy pedig oroszlánrésze volt a MAXX számítógépvédő áramkörnek is a történetben, az már nem nagyon fog kiderülni. Jelen írásban kívánom bemutatni a Maxx számítógépvédő-áramkört is, melyet pont a tápegységek esetleges megszaladása ellen fejlesztettek ki.

Pár tény , gondolat és észrevétel a hazai vidéki "minőségpolitikáról"

Mielőtt kibontanám ezt a fejezetet - az érthetőség kedvéért - el szeretném mondani, hogy az ország keleti részén, egy majdnem 20 000 főt számláló kisvárosban lakom. A városka közigazgatásilag a megye második legfontosabb városának tekinthető, van itt jó pár középszintű képzést nyújtó oktatási intézmény, kórház és öt darab számítástechnikai üzlet is. Sajnos azt kell, hogy mondjam, hogy az öt nem tesz ki együtt egy nagy városit. Fentebb írtam, hogy jó pár nap eltelt a Chieftec tönkremenetele és az új tápegység megérkezése között. Ennek az volt az oka, hogy a helyi kereskedők egyszerűen nem készleteznek minőségi hardveregységeket - nyilván nincs rá kereslet. Körbetelefonáltam mind az öt boltot, de mindegyikben csak gyenge minőségű tápot kínáltak 6 000 Ft alatti áron. Az mondjuk nagyon tetszett, amikor a kereskedő azt mondta, hogy az általa árult, olcsó táp nagyon szuper, mert még eddig egyet sem vittek neki vissza... Inkább nem kommentálom ezt a mondatát.

Az ilyen jelenségek okán és mert a fővárosban minden olcsóbb, mi mindig pesti webáruházakból szoktunk rendelni. A dologban az volt a szerencse, hogy éppen előző este csütörtökön adtam fel a rendelésemet a kedvenc webáruházamban a Belkin F9A823en2M típusú túlfeszültségvédőre, másnap pedig telefonáltam, hogy szükségem van egy Corsair 450 VX tápegységre. A hölgy mindig nagyon kedves, most is az volt, és átütemezte a kiszállítást keddre, így egy futárdíjjal érkezett meg a két termék.

A magam részéről nem igazán tudom elfogadni a helyi kereskedők részéről azt az indokot, hogy nincs rá igény, hiszen nehezen hihető el az, hogy egy vállalkozót megterhelne, ha a raktárában lenne egy darab minőségi tápegység tartalékként arra az esetre, ha betéved egy magamfajta igényesebb vásárló.

Példa a kevésbé márkás tápegységekre:

A fenti tápegység dobozára az van ráírva, hogy MS industrial. Nagy ventilátora és aranyozott színű külseje van. Ezzel azonban ki is merítettük erényeinek listáját.

2005 végén kényszerből vettem, és csupán pár napig használtam; helyét egy DTK PTP-4007P tápegység vette át.

Chieftec HPC420

Chieftec HPC-420 tápegység

2006 elején lett vásárolva újonnan, és bár a ventilátorán szereplő gyártási dátum szerint 2005. júliusi készülékről volt szó, maga a tápegység nem számított valami friss konstrukciónak, hiszen már 2003-ban elkezdte forgalmazni a Chieftec. Nincs szégyellnivalója, hiszen egy mai szemmel már korosodó konstrukció még hat évvel a forgalmazásának megkezdése után is el tudott hosszú távon látni egy kétmagos processzorral szerelt AMD Athlon X2-es rendszert ATI Radeon HD 3850-es kártyával. Itt főleg a HD 3850-es kártyán van a hangsúly, mivel terhelés esetén leginkább a videokártya veszi igénybe a tápegység erőforrásait.


Az ábrák forrása: korábbi tesztünk

A fenti képekhez csupán annyit jegyeznék meg, hogy az általam használt Chieftec HPC 420-nak a doboza világoskék színű volt. Két 80 mm-es ventilátorral szerelték, melyek közül az egyik a gépházból szívta befelé a levegőt a tápegység kondenzátoraira, a másik pedig ugyanezt a levegőt szívta ki a tápegység belsejéből. A forgási sebességüket a tápegység automatikusan a hőmérséklet-változás függvényében szabályozta.

Felszereltségbeli különbségek régebbi HPC-420 és újabb HPC-420 között:

Még két érdekesség: az én HPC 420-asomnak fővezeték-kötegei fekete "harisnyával" voltak összefogva és volt egy SATA kábel is rajta. Valószínűleg ennek az lehet az oka, hogy későbbi kiadású volt, így nagyon is elképzelhető, hogy a gyártó módosított az eredeti terveken némileg.

Feszültségstabilitás vizsgálata:








Az ábrák forrása: korábbi tesztünk

A fenti táblázatokat tekintem relevánsnak. A magam részéről nem végeztem a sajátomon semmilyen mérést. Ugyanakkor elképzelhető, hogy esetleg az újabb kiadású HPC-420 esetében esetleg valamit módosítottak, így esetleg némi teljesítménybeli eltérés is lehet.

Terhelésvizsgálat


Az ábra forrása: http://www.hardwaretidende.dk

A diagramon a Chieftec HPC-420 melletti 417-es szám a tápegység által maximálisan leadni képes értéket jelenti wattban kifejezve. Tehát látható, hogy a kevésbé márkás tápok alig tudják teljesíteni a címkéjükre gyárilag írt értéket, addig márkásabb társaik, nagyon közel helyezkednek el hozzá. Ne felejtsük el, hogy a fenti tesztben szereplő tápok még nem a mai 80 Plus technológiával ellátott egységek.

Zajszint összehasonlítása


Az ábra forrása: http://www.hardwaretidende.dk

Látható, hogy a Chieftech HPC-420 zajzszintjének 38 dBA-t mértek. A HPC-420 nem számított különösen zajos tápnak, azonban mióta a Corsair 450 VX van a gépünkben, sokkal halkabb lett. Az Aerocool Jetmaster házon, ha az elülső 12 cm-es ventilátor potméterét alapjáratra állítom, akkor a merevlemezek fejének a mozgása élesen kihallatszik. Ez a hang egyáltalán nem zavaró, csupán azért említettem meg, hogy szemléltessem, milyen örömmel tölt el, hogy maga a gép ilyen halk lett.

(Aerocool Jetmaster)
Aerocool Jetmaster

Corsair 450 VX tápegység I

Corsair 450 VX



Logó forrása: wikimedia.org

A Corsair régebben leginkább jó nevű, és tuning barát memória lapkáiról volt ismert, melyekre hosszú garanciális időt vállalt. A céget 1994-ben alapították. 2006-2007-ben betört a tápegység piacra is, kiváló ár/érték arányú minőségi tápegységeivel. A Corsair tápok belsejét a Sea Sonic Electronics Co., Ltd ( alapítva 1975) készíti. A jó árazás, a kitűnő minőség és teljesítmény, a tápegységekhez csomagolt bőséges kellék mennyisége, valamint a kellő körültekintéssel megválasztott OEM beszállítók mind hozzájárultak a Corsair sikereihez, a memória után a PSU piacon is.



Az ábra forrása: Prohardver

Az informatika világában kevésbé járatos, de ugyanakkor egyedi gépet összerakni óhajtó felhasználókra is gondolt a cég, minek eredményeképpen a honlapján elhelyezett egy tápegység választó alkalmazást. A vásárlónak nincs más dolga, mint kiválasztania, a processzorának és a videokártyájának - vagy kártyáinak- pontos típusát, illetve megadni a gépben elhelyezett merevlemezek pontos számát. Ha ezt a pár lépcsős műveletet megfelelő módon elvégezte, akkor a kis alkalmazás elárulja neki, hogy milyen tápegységre is van/lesz szüksége.

A termék csomagolása és a csomag tartalma:


A Webárugázban alaposan becsomagolták, miután kihámoztam a védőfóliából egy mattul fénylő fekete-zöld tónusú doboz került elő, melyen kívülről egy külön tartó zacskóban volt a számla. Szerencsére a webáruház pontosan annyi garanciát vállalt a termékre mint amennyi a dobozra is rá van írva, azaz a gyári garancia idejét. A Dobozon az 5 éves garanciaidőn kívül szerepel a 80 plus jelzés is. Ez a korszerű, minőségi tápok hatásfokát hívatott jelezni. A doboz felnyitásakor legfelül a többnyelvű felhasználói útmutató van, magyarul nem találtam benne semmilyen szöveget, de nem is nagyon kerestem, mert minden magától értetődött.


A felhasználói kézikönyv alatt lapul a PSU maga, egy tetszetős fehér színű , összehúzható szárú, vászonzsákban, Corsair fekete felirattal. Mellette a hálózati aljzatba illeszkedő kábel, melyet jelen esetben az APC Back UPS CS 650 tápkábele helyettesíthet.
A képen láthatók a műanyag kábel rögzítők, ezekből 10 adott a gyártó, és alatta négy fekete színű csavart tartalmazó zacskó. Miután kivettük a vászon zsákocskából a tápot egy levegő buborékokat tartalmazó védőcsomagolás kerül elő, mely óvja a terméket a rázkódástól és az esetleges szállítás közbeni ütődés nem kívánatos hatásaitól.


A védőcsomagolás eltávolítása után elénk tárul a tápegység, melynek a kábeleit egy vastagabb kábelrendező tartja össze. Nincs más dolgunk mint beszerelni az egységet.



Az ábra forrása: Prohardver

A vászonzsákot és minden tartozékot meg kell őrizni, hiszen bármikor szükség lehet rá például garanciális ügyintézés esetén, és nem mellesleg még jól is néz ki.



Az ábra forrása: Prohardver

A felszereltség a fentebbi ábrákon is jól megfigyelhető, illetve a kábelek hosszáról , azok típusáról, valamint a csatlakozók számáról az anandtech.com által készített ábra is sok segítséget nyújt.



az ábra forrása: anantech.com

A tápot részletesen tesztelte a prohardver is, az ábrák egy része, ahogy az a forrás megjelölésnél is látható, a prohardver cikkéből származik. A külső igencsak tetszetősre sikeredett , a matt fekete doboz igencsak jól illik a szintén fekete színű Jetmaster házhoz.

Corsair 450 VX tápegység II

Beszerelés és elindítás után ami egyből észrevehető volt, az a halksága. Egyszerűen fantasztikus élmény a HPC 420 után, hogy a leghangosabb eszköz a gépben a merevlemez. Eddig a régi táp hangja elnyomta. A csendhez hozzájárul a Corsair alacsonyabb fordulatszámon járó 120 mm-es ventilátorán kívül a Arctic Cooling Freezer 64 Pro CPU hűtője is, mely eddig bár ugyanolyan halkan járt, de az összhatást a HPC-420 jóval hangosabb ventilátorai lerontották.



Az ábra forrása: Prohardver

A fentebbi ábrán összehasonlítható a zajszínt, mely evidenciaként a ventilátor fordulatszám-változás függvényében változik. Nagy előny, a 120 mm-es ventilátor hiszen jóval lassabb fordulatszámon tud annyi, levegőt szállítani mint amennyit egy gyorsabban pörgő 80-as. A lassabb fordulatszám pedig halk működést, és kevesebb por beszívást eredményez. Az utóbbi szempont is igen fontos lehet sokak számára, így nekem is az.

Az ATI Radeon HD 3850-es VGA-val szerelt gép alaphelyzetben az APC Back UPS CS 650-ről körülbelül 188-196 W teljesítményt igényel. Ennek az értéknek a gép belső alkatrészei körülbelül 80-90 %-át teszik ki. A fentebbi táblázatból látható, hogy ez 21 dBA zajszintet eredményez csupán. Vagyis igencsak halk működést tesz lehetővé.

A VX 450 nem moduláris táp, de ez egyáltalán nem hátrány. a Jetmaster standard nagyságú ház, és egy moduláris táp azon felül, hogy drágább is a nem moduláris tápoktól, még valamivel horizontálisan nagyobb helyigényű is. A Jetmasterben, ahogy az majd a lentebbi képeken látható is lesz, nem nagyon van már hely. A másik szempont pedig az, hogy egyre inkább köztudott , hogy minden műszaki eszköz esetében a felesleges kapcsolódási pontok növelik az esetleges kontakt hibák számát, ami egy moduláris táp esetében kézenfekvő veszély lehet.


A képen látható a 2 db 12 V-os tápcsatlakozó is. Ebből a Chieftec HPC-420-on csupán egy volt. A csatlakozók szintén feketék. A tápegységnek továbbá van egy PCIe tápcsatlakozója is. Megfigyelhető, hogy a Jetmaster háznak egy kissé "belóg" a széle hűtőrács alá, de szerencsére csak kicsit és nem veszélyes mértékben.

Voltak akik megjegyezték, hogy elég nagy rendetlenség van a csatlakozók elrendezésének szempontjából a házban. Nos egyfelől igazuk is lehetne, ha eltekintenénk a ház méretétől, és attól a nem elhanyagolható tényezőtől, amit a GlacialTech IceCrown 1000 helyigénye tesz ki. A Jetmasterek esetében ugyanis általában az üres 5,25"-ös helyekre szokták beszuszakolni a kábeleket itt azonban, zsúfoltság van, hiszen egyfelől az IceCrown 1000-nek is 2 darab ilyen helyre lenne szüksége másfelől pedig még a CoolWatch előlapi panel is szintén nagy helyet foglal el. Így is szerencse, hogy a két egyenként is két darab 5'25" helyet ígénylő eszközt sikerült egy helyére beapplikálni.

A tápegység a befelé áramló levegőt a hátsó hűtőrácsozaton engedi szabadjára. Helyet kapott rajta egy főkapcsoló is, melynek használata ajánlott áramtalanítás előtt.

Összegzés:

A Corsair egy remek tápegységet alkotott a VX 450-el, melynek születése megelőzte a CX 400-as tápét. Azoknak akik kisebb erőforrásigénnyel is beérik , ajánlott lehet a CX 400-as is, akik szeretnének moduláris tápot, elgondolkozhatnak a Corsair HX 450-en is.
Aki még nagyobb teljesítményre vágynak azok számára ideális lehet a VX 550 is.

MGE Pulsar CL8

MGE Pulsar CL8

Az MGE egy túlfeszültségvédőket és szünetmentes tápegységeket forgalmazó cég volt, korábban MGE UPS Systems néven működött, amelynek az egyfázisú üzletágát (MGE Office Protection Systems) később megvásárolta az EATON.

A Pulsar CL8-at még ez előtt vásároltam, amikor az MGE még a Schneider csoporthoz tartozott. A fő előnye akkor a 8 túlfeszültség elleni védelemmel ellátott aljzat, a védett UTP csatlakozó, és antenna csatlakozó mellett a kellemes ára volt.

A csomag tartalma :

Amint az a dobozon is látható, kerek 2000 Ft-al volt leárazva, a dobozán fel vannak tüntetve a főbb tulajdonságok, és a használatának a lényegesebb tudnivalói.

A csomagban egy koaxiális kábel, egy UTP kábel, kettő darab MGE felirattal ellátott tépőzáras kábel összefogó, valamint egy vinyettás jelző matrica címke is fellelhető a felhasználói kézikönyv mellett. A címkéket rá lehet ragasztani az egyes kábelekre megjelölés céljából, hogy a későbbiekben pontosan látható legyen, hogy melyik kábel hova is tartozik. Ez különösen akkor jöhet jól amikor a kábelek össze vannak gabalyodva vagy fixen beépített és nehezen hozzáférhető készülékekről van szó.

Megjelenés külsőleg:

A Pulsar túlfeszültségvédő szériának jellegzetes elliptikus formát tervezett a gyártó.
Az MGE UPS-ek egy részére jellemző kék színt kapott, középen egy fehér alapú márka jelzéssel, mely alatt a pontos altípus is olvasható. Szemből nézve bal oldalon a tápkábel bemenete mellett, a ki / be kapcsológomb látható, mely jól illeszkedik a környezetébe, hiszen a gomb maga is kék színű.

Jobb oldalon két állapotjelző LED látható, az egyik Protection OK a másik pedig on / off jelzéssel. Sajnos ezek már nagyon gyengén világítanak, olyannyira hogy sötétben is alig alig látszanak. Éppen ezen okból kifolyólag vásároltam a későbbiekben bemutatott Belkin túlfeszültségvédőt, hiszen nem biztos hogy egyáltalán védelmet nyújt e az MGE.

Itt jegyeznék meg két hiányosságot. 2006-ban amikor még új volt és rendesen világított is a két LED, egy olyan hálózatra kötöttük véletlenül mely nem volt földelt. A Protection OK led pedig világított. A Dologra akkor derült fény, amikor ugyanarra a hálózati aljzatra rácsatlakoztattuk az APC E 10-G-t is. Az APC ugyanis piros figyelmeztető jelzést küldött, mely felhívta a figyelmünket a hibás földelésre.


A készülék hátlapján fel vannak tüntetve a fontosabb műszaki adatok. Külön fejezet van a telefonvonal védelemnek és kábeltévé védelmi részének. A legfontosabb , hogy maximum 2500 W teljesítményt meg nem haladó eszközt szabad csak rá kötni.

A hátoldalon két rögzítő nyílás figyelhető meg, mely a tartó csavarok részére lett kialakítva, egymástól 16,5 cm távolságra.

A fentebbi ábrán a kábel TV védelmi aljzatai láthatóak. Itt még nincs aranyozás, a későbbiekben azonban erre is láthatunk példát a Belkin jóvoltából.

Szemből nézve a bal oldalon van a bemenet és jobb oldalon a kimenet.

Tel/Fax/Modem védelem, egyértelműen feltüntetve a bemeneti és a kimeneti vonalrészt.

Az eddigi egyetlen olyan nálam járt túlfeszültségvédős elosztó amelynek lecsatlakoztatható , és egyben a PSU-knál megszokott tápkábelt készített a gyártó. Csomagolás esetén nagyon praktikus, és könnyedén cserélhető abban az esetben ha véletlenül a kábel megsérülne.

Összegzés:

A francia MGE egy tetszetős túlfeszültségvédős elosztót dobott a piacra még 2006 előtt, ami ugyan korántsem hibátlan de jó pár hasznos ötletet tartalmaz.

APC E10-G / E20-G

APC E 10-G / E 20-G

Az American Power Conversion (APC) Cégtörténete:

1981-ben alapította három a Massachusetts Institute of Technologynál dolgozott villamosmérnök, akiknek ekkortájt a napenergia hasznosításnak a kutatása illetve az ezt elősegítő fejlesztések kidolgozása volt a feladata. Három éven keresztül ez volt működésük főterülete, 1984-ben azonban az állami támogatás megcsappanásának okán váltani kényszerültek piaci fennmaradásuk érdekében, az új terület pedig az áramvédelem lett. Mivel eredetileg is villamosmérnökök voltak, így nem okozott nekik tudásbeli nehézséget ez a lépés. Ma már ugyan történelem a lépésük, de az idő őket igazolta. Korszakalkotó szemléletet vezettek be a piacon, mivel felismerték a PC-k elterjedésének jelentőségét, és az abban rejlő piaci potenciált. Kis méretű, de otthonra ideális szünetmentes tápegységeket kezdtek el forgalmazni. Jelenleg több mint 5 000 embernek adnak munkát a világon.

Forrás : http://www.apc.com/corporate/history.cfm

Az APC E10-G a második túlfeszültségvédőm volt kronológiai sorrend szerint, rögtön a Trust Powerprotector 510 után. Elég kedvezményesen lehetett megvásárolni egy akció keretén belül az ára nem érte el a 2000 Ft-ot sem.

Bár volt E20-G-m is azt eladtam a régi gépemmel, az E10-G-t pedig meghagytam. A kettő között az eltérés, hogy az E20-G-nek újabb típusú aljzata van. A fentebbi képen az E10 látható, az eredeti dobozával

A Doboz tartalma:

Nem bonyolították túl: egy rövid leírás, és maga az eszköz volt a dobozban, a kábele egy gumírozott dróttal volt összefogva ahogy az szokott lenni.

A hátoldalon megtalálható a szintén szokásosnak mondható specifikációs címke, és a két tartó lyuk. Van kábelrendezője is és egy fekete biztosíték is látható a fentebbi képen.

A két LED közül normál üzemnél csak az egyik világít zölden. A felkiáltójel melletti LED csak akkor világít ha valamilyen veszély lehetősége áll fenn a biztonságos üzemeltetéssel szemben, például ha gond van a földeléssel.

A főkapcsoló hatalmas, de egyáltalán nem csúnya. Nehéz eltéveszteni.

Rövid összegzés:

Az APC E10-G / E20-G egy nem túl bonyolult túlfeszültségvédő, ami ugyan nem tartalmaz telefonvonal és kábel TV védelmet, de ezt leszámítva remekül teszi a dolgát. Külön piros pont, hogy figyelmeztet ha valami gond van a földeléssel.

Belkin F9A823en2M I

Belkin F9A823en2M

A legújabb és eddig a legjobb minőségű túlfeszültségvédős elosztó itthon. Ára alapján (5004 Ft plussz futárköltség) olcsóbb mint amennyibe az MGE került, minőségileg pedig felül is emelkedik rajta. Mindent tud amit az MGE, sőt annál is többet. Igazából házimozirendszerekhez lett tervezve a felíratok alapján, de van rajta telefonvonal védelem is. Külön kiemelném, hogy 10 év garanciát kaptam rá. Természetesen a dobozon jelölt érték garancia is létezik. Kicsit nehezen érthető számomra, hogy az interneten alig - alig találni róla képet.

Belkin Cégtörténet:

A vállalatot 1982-ben alapította három alkalmazott Belkin International, Inc néven. A székhelye a Kalifornia-beli Compton-ban van. Jelenleg több mint ezer alkalmazottja van világ négy kontinensén.

1996 óta van jelen Európában, a kontinensen Nagy Britanniában van a székhelye Northampton-ban. Jelen van irodái révén Hollandiában és Németországban is. Utóbbi két helyen marketing és értékesítési tevékenységgel foglalkoznak főként irodái. Az Egyesült Államokban jelen van a keleti és a nyugati parton egyaránt, New York-tól Hollywoodig. Hollywoodban szorosan együttműködik, a termékfejlesztéssel foglalkozó Ipari Formatervező Csoporttal, így biztosítva termékeinek a magas színvonalat nem csak minőségben, hanem megjelenésben is egyaránt.

A Doboz tartalma:

Aranyozott végű koaxiális kábel (1,8m) , hosszú telefonkábel (1,8m) , sok vinyettás matrica, kábelrendező, és természetesen maga a készülék valamint a szokásos írásos dokumentum.

A felhasználói kézikönyv lényegében a dobozon is megtalálható, és magyarul is le vannak írva a tudnivalók. Ez azért külön piros pont.

Specifikációk:
Először németül a honlapról - forrás : http://catalog.belkin.com

■8 überspannungsgeschützte Netzausgänge bieten 3-adrigen Wechselspannungsschutz
■Schützt Ihre Telefon-, Fax-, Modem- und DSL-Leitung und verzweigt einen Anschluss auf zwei Buchsen
■Schützt Ihre Unterhaltungselektronik, wie Fernseher, Video- und DVD-Recorder, vor Spannungsstößen
■Keramischer Blitzschutz für Antennenkabel
■Integrierte Telefon-Weiche
■Bis zu € 275.000 Garantie für angeschlossene Geräte
■30 Jahre Produktgarantie
■Garantie zur Wiederherstellung von Daten
■Bis zu 2700 Joule Nennenergie bietet Schutz für Ihre empfindlichen elektronischen Geräte
■Sicherheitssteckdosen zum Schutz für Nutzer und deren Kinder; Kinderschutz an Phase und Nullleiter
■BlockSpace™ Buchsen sorgen für genügend Platz auch für große Netzteile
■Hochbelastbares, 2 m Netzkabel
■Erleuchtete Anzeigen geben an, ob Ihre Geräte ordnungsgemäß geerdet und geschützt sind
■EMI/RFI – Rauschfilter
■Maximaler Überlaststrom von 75.000 A

Magyarul:

■ 8 túlfeszültség védett kimenet 3 váltóáramú feszültség védelem
■ védi a telefon, fax, modem és a DSL-vonalat
■ védi az otthoni elektronikus eszközöket, mint a televízió, videó-és DVD-felvevők.
■ Villám védelem az antennakábel csatlakozónak
■ Integrált Soft-Phone
■ Akár € 275,000 garancia a csatlakoztatott eszközök értékének függvényében
■ 30 éves termékgarancia
■ garancia visszaállítás
■ Akár 2700 joule védelmet kínál az Ön érzékeny elektronikai eszközeinek ( mennél magasabb az energia mértékegység értéke annál hosszabb ideig tartó túlfeszültségvédelmet jelent )
■ Biztonsági aljzatok melyek védik a felhasználókat
■ Blokkol Space ™ sockets = elegendő hely a nagy tápegységeknek
■ Erős, 2 m tápkábel
■ Enlighted hirdetések azt mutatják, hogy a berendezés megfelelően megalapozott és a védett
■ EMI / RFI - Noise Filter = zajszűrő
■ Maximális túlterhelési áram 75.000 A

A Maximális teljesítményterhelés 3680 W lehet. A címkéket egyelőre még nem ragasztottam fel, mivel számítógép van rákötve, illetve az MGE Pulsar CL8 valamint hosszabbítóval az APC E10-G. Közvetlenül az E10-G-ről kapja az áramot az APC Back UPS CS-650 is, de a fentebb leírtakból következik, hogy közvetetten minden a Belkin által van védve az esetleges feszültségtüskék, feszültségingadozás, és túlfeszültség ellen.

A dobozon rajzzal van illusztrálva, elől és hátul egyaránt, hogy mit hova is kell bekötni, illetve mint ahogyan azt már fentebb mondottam volt, magyarul is le van írva, hogy minek mi a szerepe.


Ahogyan az megfigyelhető, címkét bőségesen adott a gyártó, de mivel minden címke csupán egyszer használatos , és leginkább otthoni házimozi berendezésekhez van kitalálva, ezen okokból kifolyólag, jelenleg nincs egyik címke sem használatban.

Működés:

Bekapcsoláskor két darab állapotjelző LED tájékoztat arról, hogy a készülékben áram van, és a védelmi állapot mikéntjéről is. A LED-ek szerencsére nem a gyártók által mostanában nagyon erőltetett - és véleményem szerint nem teljesen megfelelő egészségügyi szempontból - fényes LED-ek, hanem teljesen normális, de ugyanakkor kellő fénnyel rendelkező állapot visszajelzők

A LED-eket két féle állapotban fényképeztem le, sötétben és nappal. Azt hiszem, mindenki számára látható, hogy kellemes fényük van.


A doboz némileg eltér a következő oldalon láthatóktól, de erre is fényfog derülni, hogy mi is ennek az oka.

Belkin F9A823en2M II

Tájékozódás a különböző Belkin F9M823 verziójú túlfeszültségvédők között, a honlapon:

Az EN HU RU jelzésből látható, hogy az angol, magyar és az orosz piacra szánták.
Azonban korántsem ilyen egyszerű a helyzet. Aki jobban utána akar járni a túlfeszültségvédőnek, viszonylag sok idejébe kerülhet kiigazodni, ugyanis regionálisan máshogy és máshogy néz ki az F9M823. Lényegében országról országra változik kis túlzással. Hol a szín eltérő, hol pedig a csatlakozó aljaz. A legmeglepőbb pedig az, hogy nem a dobozon feltüntetett régiók alapján célszerű utána nézni. Erre én is úgy jöttem rá, hogy elsőnek a EN / HU / RU regionális jelölések nyomdokain indultam el, és annak megfelelően írtam be a böngészőbe, hogy http://www.belkin.uk, http://www.belkin.hu, http://www.belkin.ru. Valamennyi címet átirányítja a központi szerverre. Azonban nevezett oldalakon nem azt találtam amit kerestem, hanem rendre az amerikai vagy az angol verziót. A Specifikációk azonban a védelem szempontjából azonosak.



Amerikai Belkin F9M823 http://www.belkin.com

Az amerikai verzió eltér az angoltól.
Érdekesség, hogy az angol Belkin F9M823uk2M túlfeszültségvédőnek az amerikai 110 V-os hálózatokénál megszokott csatlakozó aljzataira, nagyban hasonlító kialakítású csatlakozói vannak. A minap beszéltem a jelenleg Angliában élő keresztanyámmal Skype-on, viszont elfelejtettem tőle megkérdezni, hogy a briteknél tényleg 110 V van e. Legközelebb erre rákérdezek.



Angol Belkin F9M823uk2M. Az ábra forrása:http://www.belkin.com

Az angol verzió fehér színű, az amerikai viszont sötét tónusú . A mienk fekete-sötétkék színvilágban pompázik. Továbbá eltérés az is, hogy az angol verziónak a csatlakozói 180 fokban elfordíthatóak.

A Belkin oldalán végignéztem, az angol, és az orosz oldalak mellett a magyart is. A magyar oldal azonban az angolra irányít át amennyiben túlfeszültségvédőket keresünk, tehát ezért is csodálom, hogy nem úgy néz ki az angol F9M823 mint a magyar. Az orosz oldal viszont még csak át sem irányít.

Ezután következett a Francia illetve a Német oldalak megtekintése.



Francia Belkin F9M823fr2M. Az ábra forrása: http://www.belkin.com

Először a Francia Belkinre találtam rá. Érdekesség, hogy a franciáknál még az idehaza kevésbé elterjedt ,de a hazai feszültség230 V-os csatlakozó aljzat van. Itt jegyezném meg, hogy az APC E20-G-n is pontosan ilyen típusú aljzat volt.



Francia Belkin F9M823fr2M. Az ábra forrása: http://www.ecranlounge.com

A német oldalon ért a kellemes meglepetés, ahol a dobozt leszámítva valamint a színárnyalatot, lényegében ugyanazt a túlfeszültségvédőt lehetett látni mint ami nálunk is van.



Német Belkin F9M823de2M. Az ábra forrása: http://www.belkin.com

Összegzés:

A Belkin a túlfeszültségvédőket három osztályba sorolja ezek :
(fentről lefelé növekvő sorrendben)
1. PROTECTION LEVEL ESSENTIAL
2. PROTECTION LEVEL ADVANCED
3. PROTECTION LEVEL EXTREME

A Belkin F9M823 az EXTREME kategóriát erősíti. Összességében egy nagyon kellemes külsejű, és minőségi anyagokból összeállított túlfeszültségvédőről van szó. Használata árát ,minőségét és a ráadott 10 éves garanciás tekintve nagyon ajánlott.

Trust PowerProtector 510

Itt jönne a cégtörténet fejezet, de nem sokat tudok a cégről, tehát ez most kimarad.

A termékei már hosszú évek óta jelen vannak a piacon, jellemzően kedvező ár jellemzi őket.

A PowerProtector 510-nek van magyar nyelvű használati útmutatója is. Nekünk már lassan 7 éves lesz a készülék, és azzal az előnyős tulajdonsággal rendelkezik, hogyha 10 A-nél nagyobb áramerősséget észlel, automatikusan lekapcsol.

Kábelrendezője nincs, viszont falra akasztható .

MAXX Számítógépvédő áramkör

Főleg gyenge minőségű tápokra jellemző a "megszaladás" jelensége, amikor is a tápegység a +5V helyett annak a többszörösét adja le. A folyamat nem visszafordítható, és nagyon gyors lefolyású. A csatlakoztatott eszközök mindegyike, vagy egyike tönkremegy. A hiba leginkább bekapcsoláskor tapasztalható, mint ahogyan az történhetett az én Chieftec HPC-420-as tápom esetében. Talán pont a Maxxnak köszönhetem, hogy nem lett nagyobb baj. általánosságban elmondható azonban, hogy márkás tápok esetében ( mint amilyen a HPC-420 is volt) , nem kell rettegni állandóan ettől a veszélytől, hiszen ezek a tápok tartalmaznak védelmet.

Persze jobb még biztosabbra menni, így a Maxx beszerelése nem teljesen felesleges, nekem például az új tápnál is figyeli és méri a feszültséget. A táp figyeli a +5 V-os ágat és ha mérésközben 5.6 V-nál magasabb eredményt kap, akkor blokkolja a kimeneti ágat.

Jó tudni, hogy figyeli a 12 voltos ágat is, átmeneti feszültségingadozás esetén csupán táp rövidzár védelmét hozza működésbe.

A felhasználók ha egy kicsit tudatosabban vásárolnának akkor a sok kevésbé márkás táp mellé szereznének be ilyet is. Nekünk itthon kettő volt, ebből az egyiket a régi géppel eladtuk. A hazai kisvárosi kereskedők pedig azon felül, hogy ritkán tartanak márkás tápot, a maxx számítógépvédő áramkört sem ismerik, vagy ha ismerik is, nem nagyon forgalmazzák.

APC BACK UPS CS 650

APC BACK UPS CS 650



Az ábra forrása: prohardver

Idén májusban lett négy éves a szünetmentes tápegységem. Meglehetősen nehéz darab, és még ez nem az APC VA szériája, hanem a hagyományos típus. A CS-ek között viszont a legnagyobb.

25 000 Ft körüli árával meglehetősen jó befektetésnek minősült, mert tartja az árát, sőt ma van, hogy még drágább is.

A VA esetében már nincs gond a "Schuko" kábelekkel. A gyártó három tápkábelt ad hozzá , ebből az egyik arra való, hogy a hálózati aljzathoz csatlakoztathassuk , a másik kettő pedig a PC illetve a monitor tápkábele.



Az ábra forrása: prohardver

A kezelőszervei egyszerűek, és érthetőek, a jelzések pontos magyarázat magyar nyelven is elérhető.



Az ábra forrása: prohardver

A gyártó mellékeli az USB kábelt, és a Powerchute Personal Edition kezelő szoftvert, melyből érdemes az éppen legfrissebbet beszerezni mindig. Amit viszont hiányolok az a "Pwr Cord, 10A, 230V, C14 to Schuko rec" kábel. VA esetében nincs gond mert kompatibilis kábel nélkül is a IEC-320 C14 típusú csatlakozóval , viszont a Back UPS CS széria még csak speciális kábellel. A Hát oldalon látható 4 csatlakozó közül három biztosít áramszünet esetén is annyira elegendő időt amíg a felhasználónak sikerül lementenie a dokumentumokat és kikapcsolnia a számítógépet. Ez úgy általában 5-10 perc 200 W-os terhelés mellett. A CS 650 kapacitásának ez a fele. Nekünk jelenleg a gépünk, olyan 188 W - 195 W körül fogyaszt . Bár a táp képes közel 450 W-al kiszolgálni a rendszert látható, hogy még az Aktív PFC általi minimális veszteség mellett is sokáig elegendőnek számít ez az UPS.



Forrás: apc.com

A szünetmentes tápegységet egyébként a prohardver is tesztelte.

Remélem sikerült mindenkinek hasznára való írást készíteni.

GoodSpeed

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés