Általános értékelés
Rendszerint a legalsó kategória az, ahol a gyártók a legközelebb kerülnek egymáshoz árban, hiszen a legalacsonyabb végösszeg érdekében mindenki alaposan lecsupaszítja a rendszert. Gondolatban kiigazítva az egyes konfigurációk különbségeit – memória, merevlemez, akku mérete, kiegészítők – az eltérések még kisebbé válnak, amit egy-egy apróbb, kereskedői akció akár tovább tud kavarni.
Hirdetés
Mindenesetre le lehet vonni egy jó adag általános következtetést. A 130 000 forint alatti kategóriában szereplő laptopok kényelmesen ellátják a felhasználók döntő többségének internetezős, irodai felhasználós, alap multimédiás igényeit, így akinek ez a célja, nem szükséges feltétlenül, hogy magasabb árkategóriában nézelődjön. Egyedül arra érdemes figyelni, hogy ha a játék akár csak minimálisan is szóba jön, akkor az AMD llanós megoldásait kell keresni, mert az Intel alternatíva kevés ehhez. Az olcsó gépek anyaghasználatára, összeszerelési minőségére nem lehet panasz, rendszerint az eggyel magasabb kategóriában használt alapokra építik őket, és inkább a konfiguráción spórolnak.
A majdani operációs rendszer kapcsán azt ajánljuk, hogy aki bolti áron, 30 000 forint környékén tervez OEM Windowst venni ezekhez a gépekhez, keresse inkább az előtelepített operációs rendszerű változatokat, mert a notebookgyártók rendszerint olcsóbban adják ezt a tételt. Ha 64 bites Windows a cél, akkor célszerű 4 GB memóriával választani gépet, vagy olyan 2 GB-osat, amiben egy modulban van a memória, és relatíve olcsón bővíthető házilag. Ha nagyon szűk a keret, akkor szerintünk érdemes lehet a merevlemezen spórolni kicsit, ugyanis régi tapasztalat, hogy az 500 vagy akár 1500 GB is ugyanúgy betelik egyszer, mint a 320, aki pedig egy kis odafigyeléssel kezeli a tárat, lényegesen kevesebb helyre is elfér.
A vételárak puszta összevetése mellett nagyon alaposan nézzük meg a specifikációs listákat, mert vannak olyan apró különbségek, amiken érdemes pár ezrest spórolni, és olyanok is, amelyeken nem. Például a HDMI csatlakozó, a kettőnél több USB aljzat vagy a matt kijelző nagyon hasznos, az pedig különösen kellemetlen, ha csak otthon derül ki, hogy az 5000 forinttal olcsóbban megvásárolt gépünknek a többieknél lényegesen kisebb akkumulátora van.
Ha ezeket a részleteket megfontoltuk – vagy akár még előtte – jöhet a beviteli eszközök milyenségének – lehetőleg helyszíni – szemrevételezése, és sokak számára a külcsín is fontos, míg mások a hosszabb garanciát részesítik előnyben. Az Acer és Packard Bell szokása, hogy rövidebb garanciaidővel férnek be egy alacsonyabb árkategóriára, ez mai versenyzőinkre is igaz volt.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!