Mit tud egy olcsónak tűnő, márkás tévé?

Kipróbáltuk a Thomson 32HD3101, okostévé nélküli, hagyományos külsejű LED LCD televíziót.

Thomson 32HD3101

A kínai elektronikai óriás TCL jóvoltából a Thomson televíziók évekkel ezelőtt már visszatértek Európa néhány országába, és tavaly hazánkban is nagy számban felbukkantak. Korábban már mi is kipróbáltuk egyik friss terméküket, a 49UC6406 típusjelzésű, 4K-s, Android TV-s modellt, amellyel meglehetősen elégedettek voltunk.

Thomson 32HD3101
Thomson 32HD3101 [+]

A cég kínálatában helyet kapnak a kisebb tudású, belépőszintű, olcsónak tűnő készülékek is, közéjük tartozik az a 32HD3101 is, amelyet sikerült kölcsönkapnunk egy rövid időre. A korábbi pozitív tapasztalatokból kiindulva bőven benne volt a pakliban, hogy ez is egy jól sikerült, korrekt ár/érték arányú televízió. Ígérjük, a cikk végére kiderül, hogy tényleg így van-e, vagy épp ellenkezőleg, csalódást keltő-e a tévé.

Külső

Hirdetés

A belépőszint nem az a kategória, ahol a dizájnereknek sok terep jut, itt nincs arra keret, hogy különféle ötletes vagy meghökkentő formai elemekkel dobják fel egy készülék külsejét. Ennek megfelelően a 32HD3101 is totálisan átlagos megjelenésű az ezerszer látott formai elemeknek köszönhetően.

Thomson 32HD3101
Thomson 32HD3101

Az 1,8 cm széles káva fényes, úgynevezett zongoralakk fekete színt kapott. Ez régen nagy durranás volt, de mára kiment a divatból, többek között annak is köszönhetően, hogy az esetleges szennyeződések, a por, az ujjlenyomatok nagyon meglátszódnak rajta. A készülékház alsó részére felcsavarozható két virgácstappancs egymástól 60 centiméteres távolságra van, ami problémát okozhat, ha valaki egy kisebb éjjeliszekrényre állítaná fel a masinát. Az ilyen típusú kialakítás sajátossága, hogy nincs nyak, ebből fakadóan a képernyőt nem lehet forgatni, pedig ez olykor hasznos lehetne. A hátlapon található két HDMI 1.4 társaságában egy-egy USB 2.0, komponens, kompozit, digitális és analóg audió csatlakozó, CI slot, valamint egy funkció nélküli Ethernet port.


[+]

Főbb paraméterek
Thomson 32HD3101
Panel VA LED LCD
Háttérvilágítás Edge-LED
Képernyőméret 32 hüvelyk (82 cm)
Maximális felbontás HD Ready (1366x768)
Maximális fényerő 270 cd/m²
24p lejátszás Támogatott
HDR Nem támogatott
Képbeállítások Dinamikus, Mozi, Stúdió, Szabvány
Hangbeállítások Lágy, Rock, Pop, Élő, Tánc, Techno, Klasszikus
Hangrendszer 2 x 5 watt
Beépített digitális tunerek DVB-T2/DVB-C
Interfész 2 db HDMI 1.4, USB 2.0, komponens, kompozit, Ethernet, koaxiális digitális audió, analóg audió csatlakozó, CI slot
Extrák Médialejátszó
Teljesítményfelvétel 37 watt, készenléti üzemmódban 0,24 watt
Méret 735 x 480 x 182 mm
Tömeg 4,4 kg
Gyártó honlapja www.mythomson.com
Termék honlapja Thomson 32HD3101
Fogyasztói ár 67 000 forint

Képminőség

Az ilyen kategóriájú televízióknál legtöbbször VA panelt használnak, és itt is egy ilyen kijelzőtechnológia mellett tette le a voksát a cég. A keretbe épített LED-ek által szolgáltatott háttérfény eloszlása finoman szólva sem egyenletes, emiatt bizony a zavaró felhősödés markánsan jelentkezik olykor, és a foltok még tévézés vagy filmezés közben is szemmel láthatóak. A műszeres mérések szerint komoly eltérések tapasztalhatóak a fénysűrűséget illetően a kijelző egyes részein, például van egy olyan terület a bal felső saroknál, ahol majdnem 34%(!) a különbség a középső régióhoz képest.

Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett [+]

A betekintési szög is elég siralmas, 130 fok környékén már kezdenek láthatóan fakulni az árnyalatok, tág szögeknél, 165-170 fok táján pedig a tónusok enyhe metamorfózisába (pl. a türkiz szürkévé válik) is bele lehet futni. A folyadékkristályos képalkotási technológiából fakadóan a tökéletes, 0 cd/m² fénysűrűségű fekete megteremtésére nincs mód, normál módban 0,064 cd/m² feketeszintet mértünk 145,7 cd/m²fényerő mellett, ami 2278,4:1 valós kontrasztarányt jelent. Aki nem elégedett a kontrasztossággal, az a Dinamikus kontraszt bekapcsolásával hangsúlyosabbá teheti a különbséget a világos és sötét részek között, viszont ilyenkor azzal kell számolni, hogy a finomabb átmenetek egyszerűen eltűnnek.


[+]

A színek egyébként épkézláb beállítások mellett szépek, természetesek, bár azért kisebb anomáliákba bele lehet futni például bőr vagy fű megjelenítése során. A zajosodás az alacsony bitrátájú és felbontású tartalmaknál, gyatra videóknál és tévéadásoknál olykor látványos volt, amin nagyon a zajcsökkentés (DNR) funkció aktiválásával sem sikerült segíteni. A mozgásmegjelenítés rendben van, durva hibákkal nem találkoztunk, utánhúzás nincs, a képernyőn található objektumok körül sem figyelhető meg vibráló aura, és duplikálódástól akkor sem kell tartani, ha az alakok (pl. egy labda) gyorsan mozognak. Viszont néha némi akadozás, döcögés megfigyelhető, és mivel az interpolációs technológia hiányzik, ezért ezek elsimítására sincs mód.


[+]

HD Ready modellről lévén szó a maximális felbontás 1366x768 képpont. A készülék nem rendelkezik semmilyen felskálázási technológiával, és természetesen nem támogatja a HDR tartalmak megjelenítését sem. Maximális fénysűrűsége 270 cd/m², ami az otthoni használat során elég, viszont kültéren, egy kirakatban vagy világos szórakozóhelyen, vendéglátóipari egységben már kevés lehet. Az input lag kikapcsolt képmódosító funkciók mellett 43,1 ms, ami ma közepes eredménynek számít a tévés szegmensben.

Ideális beállítások, színpontosság

A felhasználói fiók mellett négy előre programozott képprofil közül választható ki a legszimpatikusabb. Ezek eltérnek egymástól a fénysűrűség, kontrasztarány és színhőmérséklet tekintetében is, így jó eséllyel akad köztük olyan, amelyik megfelel az adott felhasználó igényeinek.


[+]

Egy i1 Display Pro kalibrátorral, illetve a DisplayCAL névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az előzetes beállításokat. Sorrendben ezek a következők: Dinamikus, Mozi, Stúdió, Szabvány. A kapott értékek közül a legnagyobb fényerőt, a feketeszintet, a valós kontrasztarányt, a színhőmérsékletet, illetve a delta E értékeket tüntettük fel a táblázatban. Utóbbi egy olyan numerikus érték, ami két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül – minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához (sRGB), vagyis annál jobb.

Profil/beállítás Dinamikus Mozi Stúdió Szabvány
Fényerősség (fehérpont) 190,6 cd/m² 138,9 cd/m² 184,8 cd/m² 145,7 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0,0868 cd/m² 0,1561 cd/m² 0,2394 cd/m² 0,064 cd/m²
Kontrasztarány 2196,5:1 889,8:1 772,1:1 2278,4:1
Legnagyobb delta E 15,91 11,97 15,41 15,75
Átlagos delta E 8,08 4,17 7,07 6,79
Színhőmérséklet 13 900 K 6400 K 11 700 K 11 600 K

Ezután a célértékeket (120 cd/m² fényerősség, 6500 K színhőmérséklet, 2,2 gamma) próbáltuk elérni, ami nagyjából sikerült is. A színhőmérséklet 6900 K, a gamma 2,31, a fényerő 119,1 cd/m², a feketeszint 0,0572 cd/m², így pedig a valós kontrasztarány 2080.3:1 lett. A képen a színtérlefedettség látható: a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia színteret, míg a színes alakzatok a mért színteret ábrázolják. Eszerint a kijelző 79 százalékban fedi az sRGB színteret, de ezen belül a számottevő pontosság 77,2%, ami a televíziók esetében gyenge-közepes eredménynek számít. Az átlagos delta E 0,32, a legnagyobb pedig 1,44 lett: ezek viszont nagyon jó értékeknek számítanak, úgyhogy mindenképp érdemes rászánni egy kis időt a paraméterek módosítására, a helyes beállítások megadására.


[+]

Thomson 32HD3101 – ideális beállítások
Kontraszt 85
Fényerő 34
Háttérvilágítás 80
Színhőmérséklet Felhasználói
Takarékos din.háttérvilágítás Ki
Dinamikus kontraszt Ki
MPEG NR Ki
DNR Ki
Gamma 2
Túlpásztázás Ki
R erősítés 30
G erősítés 4
B erősítés -28

Kezelés, médialejátszó

Okostévé: nincs

A Thomson a nagy és egyre puffadó Android TV hadsereg tagja, ám ebbe a televízióba nem került sem ilyen, sem más okostévérendszer. A grafikus kezelőfelület nyolc éve még egész divatosnak számított volna, de ma már semmiképp nem mondható annak. Mindegy, a lényeg az, hogy a rendszer magyarul is kommunikál, kellően gyors és stabil, nem fagy le, nem produkál újraindításokat, használata pedig senkinek sem okozhat problémát.


[+]

A tévé mellé járó távirányító egy szimpla darab, amiről érthetetlen módon hiányoznak a médialejátszó vezérléséhez szükséges gombok. Háttérvilágítással nem rendelkezik, felülete pedig a kávához hasonlóan fényes lakkfekete, amin pazarul meglátszik minden ujjlenyomat és porszem. A távvezérlő mobil alkalmazással nem váltható ki, és USB-n keresztül csatlakoztatott egérrel, kontrollerrel sem képes együttműködni a tévé.


[+]

Hangrendszer

A beépített 2 x 5 wattos hangrendszer sajnos elég gyenge megszólalást produkál. A hangerővel mondjuk nincs gond, ha valaki csutkára tekeri, akkor még jó eséllyel a szomszéd is átjöhet vörös fejjel. Viszont a mély hangokból gyakorlatilag semmit sem hallani, a hangzás mesterkélt, természetellenes, hiányzik belőle az élet, a dinamika, és a sztereó hangteret is el lehet felejteni. Még egy belépőszintű, olcsó hangprojektor is messze jobb hangzásélményt produkál.

Thomson 32HD3101 Thomson 32HD3101
Thomson 32HD3101 [+]

Van egy csomó előre programozott hangmód (Lágy, Rock, Pop, Élő, Tánc, Techno, Klasszikus), de ezek között gyakorlatilag semmilyen különbséget nem hallani. Mindenesetre, ha valakinek egyik sem nyeri el a tetszését és nagyon ráér, akkor a hangszínszabályozó segítségével módosíthat az arányokon. Ugyanakkor bekapcsolható a beszédhang-kiemelés (Narráció) és a dinamikakompresszió (Aut. hangerő-szab.) funkció is, ezek viszont olykor kifejezetten hasznosak lehetnek.

Médialejátszó

A készülék rendelkezik előre telepített médialejátszó alkalmazással, ami azonban csak az alapszintű szolgáltatásokat biztosítja, azaz nagyon messze van a Plex vagy Kodi szintű komplexitástól. Még lejátszási lista összeállítására sincs mód, a grafikus kezelőfelület pedig kifejezetten csúnyácska. A képek esetében a JPG mellett a BMP, PNG, GIF és animgif formátumok kezelése megoldott. Az EXIF adatokról le kell mondani, de a diavetítés funkcióról nem, itt még különféle effektekkel is feldobható a képváltás.



[+]

A zenéknél az MP3 mellett szóba jöhetnek a WMA és FLAC fájlok is. A program képes az ID3 tagek feldolgozására, és amennyiben a borító képe metaadatként szerepel az állományban, akkor annak megjelenítése is biztosított, viszont a dalszövegekről le kell mondani.

Videós tesztpakkunk lefuttatása során konstatáltuk, hogy a DivX, Killa_sample, WMV, és Sword Art anyagok lejátszását megtagadta, a QuickTime 720p-nek nem volt hangja, a TS pedig kegyetlenül akadozott. A surround fájloknál sem jobb a helyzet, hiszen se DTS HD MA (7.1), se Dolby True HD, se DTS HD 5.1, se Atmos.... Egy szó mint száz, a formátumtámogatással nagyon komoly problémák vannak. Az pedig csak hab a tortán, hogy a külső feliratokat sehogy sem sikerült a képernyőre varázsolni, pedig a szoftver papíron alkalmas lenne erre (legalábbis a lehetőséget felajánlja, viszont az opció aktiválása után nem történik semmi).

Digitális tévézés, értékelés

DTV

Az integrált tunernek hála a modell alkalmas a digitális kábeles és földfelszíni sugárzású adások vételére. Ez utóbbinál egy kis teljesítményű, noname beltéri antenna is elég volt neki, nem esett atomjaira, nem tűnt el a kép, és a hanggal sem volt semmi probléma.


[+]

A csatornakeresés gyors és kulturált, gyakorlatilag semmit sem lehet elrontani a folyamat során. Az elektronikus programmagazin nem túl szép, cserébe jól használható: egyszerre hat csatorna másfél órányi műsorának jut hely a képernyőn, és akár egyhetes intervallumban is áttekinthető a kínálat. Emellett az is beállítható rajta, hogy a megjelölt műsortípusokat (pl. hír, film (dráma, krimi) stb.) külön emelje ki színes háttérrel, így könnyebben megtalálhatóak a preferált programok. Viszont az is igaz, hogy a műsorok rögzítésére nincs lehetőség, legalábbis mi erre nem tudtuk rávenni a televíziót.

Vélemény

A grafikus kezelőfelület elavult külsejű, de egész jól használható, ami fontosabb. A távirányító átlagos darab, és az kicsit fájó, hogy hiányoznak róla a megszokott, médiaállományok irányítására szolgáló vezérlőgombok, valamint a háttérvilágítás is jól jött volna a sötétben. Maga a médialejátszó szoftver számos sebből vérzik, hiszen a formátumtámogatással komoly problémák vannak. A digitális tévézéssel kapcsolatos funkciók megfelelően működnek, a jelfeldolgozásra nem lehet panasz, ennek köszönhetően a tévé például egy nyaralóba jó választás lehet.

Thomson 32HD3101
Thomson 32HD3101 [+]

Bár tény, hogy az audiorendszer hibákat nem produkál, de a hangminőség nem valami nagy szám. A készülék filmnézésre és játékra alkalmas, de zenehallgatásra már nem, hiszen a mélyek hallhatatlanok, a dinamika hiányzik, és a finom részleteket is hajlamos összemosni, elkenni. A kép minőségével is akadnak problémák, ugyanis a felhősödés néha markánsan jelentkezik, a betekintési szög alacsony, épp úgy, mint a felbontás.

A dizájn totálisan átlagos, így a készülék külsejével sem tud kiemelkedni a termékóceánból. A 67 000 forintba kerülő Thomson 32HD3101 nem csak az ára, hanem a tudása alapján is a belépő kategóriába tartozik, és semmivel nem nyújt többet, mint noname társai. Nem igazán világos, hogy mi szükség volt erre a modellre, hiszen ha a kínai anyacégnek tényleg komoly tervei vannak a Thomsonnal, akkor nem kéne ezt a brandet ilyen modellekkel a névtelen márkákkal egy szintre tenni, pláne, hogy azoknál többe kerül.

elefant

A Thomson 32HD3101 LED LCD televíziót a Thomson magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Előzmények

Hirdetés