Hirdetés

Teszten a Sharp QLED televíziója

Kipróbáltuk a 4K felbontású, HDR támogatású, Android TV okostévérendszerrel megtámogatott Sharp 55EQ3EA tévét.

Hirdetés

Képminőség

A Sharp 55EQ3EA készülékben a megfelelő képminőségért egy saját fejlesztésű és gyártású QLED VA technológiára épülő panel, valamint a szintén házon belül készülő Aquos UltraClear képfeldolgozó processzor felel. A QLED eljárásról korábban már írtunk, lényege röviden, hogy a kvantumpontosnak is nevezett eljárás az LCD technológián alapszik, tehát, bár a név utalhat rá, nincs köze az OLED-hez. A LED-ek által szolgáltatott kék háttérvilágítás áthalad egy speciális, úgynevezett kvantumpontokkal, azaz nanoméretű kristályokból álló, igen vékony filmrétegen, aminek eredményeként széles spektrumú fehér fény jön létre. Ez elméletileg rendkívül pontos és tiszta színek megjelenítését teszi lehetővé, ráadásul úgy, hogy az idő múlásával sem kell tartani a minőségromlástól, eltérően a fehér LED-ektől, amelyek hajlamosak enyhén besárgulni. A technológia előnye még, hogy elméletben nagyobb fényerőt és valósághűbb színmegjelenítést tesz lehetővé, ezzel párhuzamosan kisebb a zavaró tükröződés mértéke.


[+]

Az alkalmazott képalkotási eljárás nem teszi lehetővé a tökéletes, 0 cd/m² fénysűrűségű fekete, és ezáltal a végtelen valós kontrasztarány megteremtését, ezt pedig a kalibrátorral elvégzett fényerő-vizsgálataink is alátámasztották. A mérések során arra is fény derült, hogy a várakozásoknak megfelelőan a natív kontraszt terén a televízió jó teljesítményt nyújt, hiszen közel 5300:1 értéket tudtunk belőle kipréselni. Amennyiben valaki a látvánnyal még így sem elégedett, a Helyi kontrasztvezérlő opció bekapcsolásával növelhet a kontrasztosságon a világos és sötét képrészletek közti különbségek markánsabbá tételével, azonban ilyenkor számolni kell azzal, hogy a finomabb átmenetek, képrészletek egyszerűen eltűnnek.

[+]

A színek szemre kifejezetten ragyogónak látszanak, csak akkor tűnik fel igen enyhe, vékony függöny-szerű fátyolosság, ha egy OLED televízióval hasonlítjuk össze. A tónusok egyébként természetesek, még a kritikusnak számító tartalmak (emberi arcbőr, fedett uszodában hullámzó víz, szélfútta mező stb.) esetén sincs gond. A betekintési szög terén jól teljesített a modell, ugyanis csak kiszorított pozícióból, 165 fok környékéről érezhető enyhe kontrasztvesztés, az árnyalatok finom fakulása, ám invertálódástól ilyenkor sem kell tartani.

Az itt is bevetett Direct-LED eljárás papíron a háttérfény egyenletesebb eloszlását eredményezi. Azonban ez itt nem igazán jött össze, hiszen a műszeres mérések alapján az egyes képtartományok fényereje közötti különbség elérheti a 20 százalékot. Ez egyáltalán nem számít jó eredménynek a mai mezőnyben, és homogén, egyszínű tartalmak esetén bizony olykor észlelhető a felhősödés, viszont hétköznapi használat során nem tűnnek fel, így a filmezés, meccsnézés vagy játék közben nem okoznak problémát.


[+]

És ha már a játékoknál tartunk, akkor el is mondhatjuk, hogy az input lag a Leo Bodnar eszközzel elvégzett vizsgálataink alapján 11,2 ms, ami remek érték. A maximális képfrissítési ráta viszont 60 Hz, és e téren elmarad a készülék az e téren jobban teljesítő riválisoktól, amelyek 120-144 Hz-et tudnak. A készülék támogatja a FreeSync technológia használatát, úgy hogy a frissítési frekvencia 48-60 Hz között mozoghat. A tévé képes a nagy dinamikatartományú tartalmak kezelésére. A maximális fényereje (a méréseink szerint 504,7 cd/m² a csúcs) elég ahhoz, hogy a HDR hatás érzékelhető legyen, de azért vannak olyan televíziók ma már, amelyek e téren jobban teljesítenek, és ez az effektus valamivel látványosabb.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Új korszak a hálózati adattárolásban – Bemutatkozik a Synology DS925+

PR Ez a sorozat új mércét állít fel a hálózati adattárolásban: nagyobb teljesítmény, szorosabb ökoszisztéma-integráció és vállalati szintű megbízhatóság – mindezt kompakt méretben.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sharp

Azóta történt

Előzmények