ASUS ROG Azoth: egy ütős mechanikus billentyűzet tesztje

Az idei CES alkalmával leleplezett, hot swapes modell gyártásakor nem kötöttek túl sok kompromisszumot.

ASUS ROG Azoth billentyűzet

Az ASUS láthatólag eléggé összekapta magát a 2023-as esztendőre, ugyanis a hetekben nálunk járt a legfrissebb egér/egérpad párosa, amelyek igen korrektre sikerültek, és a cég a klaviatúrák szegmensében szintén alkotni látszik, mivel egy meglehetősen igényes mechanikus billentyűzet varázsolja triumvirátussá a nemrégiben bemutatott perifériáinak felhozatalát.

[+]

A ROG Azoth névre keresztelt vezeték nélküli tasztatúra követi a nívósabb készre szerelt megoldások között újabban megfigyelhető trendet, miszerint öblöset merít az épített eszközök világából, és ez a tény már a méretes doboz tartalmát szemügyre véve egyértelmű. A karton mélye rengeteg extrát rejt; a merev, 2 méteres harisnyázott USB Type-C/Type-A kábelen kívül egy toldóadapter, egy kupak-, illetve kapcsolószedő csipesz, egy kenőállomás ("lube station": műanyagkeret, amibe belehelyezhetjük a kapcsolókat kenési célzattal), egy hozzávaló ecset, egy tégely Krytox GPL-205-GD0 zsírozóanyag, egy kapcsolónyitó szerszám, három plusz ROG NX switch, négy ROG matrica és egy szövet porvédő tasak van benne. Ez igen!


[+]

Magát a 75 százalékos kivitelű, makrózható konstrukciót kézbe fogva rögvest feltűnik, hogy akár önvédelmi fegyverként is bevethető, bár alsó része műanyagból készült (a gyártó elmondása szerint azért, hogy ne interferálhasson a rádióval), fedőlapja viszont eloxált alumínium, és cakkpakk 1186 grammot nyom a mérlegen.


[+]

A termék északi tájolású LED-ekkel ellátott, gyorscserés – 3 és 5 tűs switch-ekkel egyaránt kompatibilis – foglalataiban gyárilag (picit) lubrikált, lineáris karakterisztikájú ROG NX Red (40 gF erőkifejtés, 4 mm-es út, 1,8 mm-en regisztrál), halk/taktilis ROG NX Brown (58 gF erőkifejtés, 4 mm-es út, 2 mm-en regisztrál) vagy kattogós/taktilis ROG NX Blue kapcsolók tanyáznak (65 gF erőkifejtés, 4 mm-es út, 2,3 mm-en regisztrál – mi az elsővel kaptuk), melyeknek Cherry-féle keresztszárain kettős fröccsöntésű, 1,3 mm falvastagságú PBT billentyűsapkák trónolnak – feltéve, ha nem a szerkesztőségünkbe is beköszönő, magyar kiosztású verziót vásároljuk meg, mert akkor a szokásos, lézerrel gravírozott ABS-t kapjuk.

[+]

Hirdetés

A fémnyelves stabilizátorokat már jobban megkenték (és utólag a Costar üdvöskéire cserélhetjük őket, ha kísérletezni szeretnénk), kiváltképp a szóközt, ami még dedikált párnázást is kapott maga alá a különösen kellemes működés érdekében. A készülékházban nem spóroltak a csillapítással, ugyanis a gasket mountos acél plate alatt egy 3,5 mm vastag szilikongumi rácsozat, a NYÁK alatt egy Poron habszivacs, legalul pedig még egy réteg szilikon habszivacs nyert elhelyezést, ezáltal mérsékelt gépelési zajra és "puhábbnak" érződő leütésekre számíthatunk annál, mint amit a konzumer klaviatúrák legtöbbjénél megszokhattunk.

[+]

A jobb felső sarokban egy szerintünk ízléses, 2 hüvelykes monokróm OLED képernyő állomásozik egy négyféleképp aktuálható vezérlőgomb (fel, le, felülről lenyom, oldalról benyom) társaságában, amire szöveget, zenéhez vizualizációt, lényeges rendszerparamétereket, multimédia-információkat vagy animált GIF-eket rakhatunk ki, folyamatosan mutatja a leoltott fényekkel és inaktív kijelzővel 2000 órás üzemidővel kecsegtető akkumulátor töltöttségét és a módosítógombok állapotát, de akár a gombonként címezhető Aura Sync világítást is állíthatjuk segítségével.


[+]

A kihajtható talppároknak köszönhetően a dőlésszöget összesen három szinten adhatjuk meg, és a célgéphez nem csupán 2,4 GHz-es ROG SpeedNova rádióval vagy vezetékkel, hanem Bluetooth 5.1-gyel is kapcsolódhatunk, mely üzemmódok közt egy háromállású reteszkapcsolóval válthatunk, ami a felső peremen, a kis adóvevő számára kialakított, mágneses tárolórekesz szomszédságában figyel.


[+]

Az NKRO-s, "kékfoggal" automatán 6KRO-ra váltó, Windows és macOS operációs rendszerrel használható újdonság szoftverének szerepét a vállalat centralizált platformja, az Armoury Crate látja el.


[+]

Főbb paraméterek
ASUS ROG Azoth billentyűzet
Felépítés 75 százalékos, gasket mount, acél plate
Fedőlap eloxált alumínium
Készülékház műanyag
- a plate alatt 3,5 mm vastag szilikongumi rácsozat
- a NYÁK alatt Poron habszivacs
- a Poron réteg alatt szilikonszivacs betét
Kapcsolók megkent ROG NX Red (lineáris, 40 gF, 4 mm/1,8 mm)
megkent ROG NX Brown (halk/taktilis, 58 gF, 4 mm/2 mm)
megkent ROG NX Blue (kattogós/taktilis, 65 gF, 4 mm/2,3 mm)
Gombok száma 82
Billentyűsapkák doubleshot PBT
magyar kiosztás esetén: lézerrel gravírozott ABS
Érzékelés 6KRO/NKRO
Háttérvilágítás gombonként címezhető ASUS Aura Sync
Belső memória ötprofilos
Vezetékmentes kapcsolódás 2,4 GHz-es rádiófrekvenciás ROG SpeedNova
háromeszközös Bluetooth 5.1
USB frissítési frekvenciája 2,4 GHz: 1000 Hz
kábel: 1000 Hz
Bluetooth: 125 Hz
Akkumulátor 2,4 GHz: kikapcsolt RGB-vel és OLED-del kb. 2000 óra
töltési idő: kb. 1,5-2 óra
Kábel 2 méteres, harisnyázott USB Type-C/Type-A (USB 3.0 port ajánlott)
ferritgyöngy: nincs
kötegelő: van
Multimédia-vezérlők, egyéb funkciók 2 hüvelykes OLED kijelző + be- és lenyomható billenőkapcsoló
Fn + [gomb]
Dönthetőség összesen három állás
Egyéb extrák - gyorscserés foglalatok (3 és 5 tűs kapcsolókkal egyaránt kompatibilis)
- megkent stabilizátorok
- extra szivacsréteg a szóköz alatt
- mágneses dongle rekesz
- teljes makrózhatóság
- Windows és Apple Mac mód közötti váltás az Fn + Tab kombóval
- toldóadapter
- kupakszedő csipesz
- kapcsolószedő csipesz
- kapcsolónyitó szerszám
- kenőállomás
- ecset
- egy kis tégely Krytox GPL-205-GD0 kenőanyag
- 3 db bónusz ROG NX kapcsoló
- négy ROG matrica
- szövet porvédő tasak
Méret (sz x mé x ma) 326 x 136 x 40 mm
Tömeg 1186 gramm
Szoftver Armoury Crate
Gyártó honlapja rog.asus.com/hu
Termék honlapja ASUS ROG Azoth
Ár kb. 100 000 forint
Garancia 2 év

Driver

Ahogy azt az előbb említettük, meghajtóprogram gyanánt az Armoury Crate-et telepíthetjük, amelynek legfrissebb verziója az 5.4.10.0-s számozást kapta. Hozzávetőleg 1 GB szabad helyre van szüksége tárhelyünkön és nagyjából 230 MB rendszermemóriát kér aktív ablakkal, háttérben futó folyamatai pedig mintegy 60 MB-tal toldják meg ezt.

[+]

Az első installáció kapásból egy hibaüzenettel üdvözölt bennünket, de utána továbbengedett minket, majd miután közöltük a szoftverrel, hogy nem kívánunk belépni az ASUS accountunkba, feltárulkozott előttünk a nyitóképernyő. Ekkor az applikáció tájékoztatott arról, hogy apparátusaink részére már létezik újabb firmware, így az utasításoknak eleget téve frissítettük azt (ehhez előbb életbe kell léptetni a vezetékes módot az adóegység eltávolítása nélkül).

[+]

A bal szélső perem harmadik ikonjára mutatva a ROG-os eszközeinket listázza, de a sort záró menüpontként a makrózáshoz is itt férhetünk hozzá. A stilizált billentyűzetre kattintva jutunk el a "Keys" tabra, ami a gombok programozásához vezet, és a billentyűfunkciók felcserélésén túl egerünk bal/jobb klikkjeit tehetjük gombokra, alkalmazásokat indíthatunk, weboldalakat nyithatunk meg, médiavezérlőket lőhetünk be, Windows parancsokat vagy előre megírt szöveget állíthatunk be különböző gombokra, vagy akár magának az Armoury Crate-nek az inicializálását hozhatjuk "ujjnyújtásnyi" távolságra. Jobbra fent a profilok között válthatunk és kezdeményezhetjük az ezekre vonatkozó műveleteket.

[+]

A "Lighting" fülön lelhetjük fel a fedélzeti fényekhez kapcsoló paramétereket, és a 10 effekten túl szinkronizálhatjuk őket más Aura Sync-es hardvereinkkel vagy a különálló modulként hozzáférhető Aura Creatorral létrehozhatunk egyedileg kreáltakat is. A színek megadására több metódus kínál lehetőséget, és a fényerőt öt fokozatban állíthatjuk (lekapcsolt, 25, 50, 75 és 100 százalék).

[+]

A "Control Knob" tab az OLED kijelző kezelőszervét vértezheti fel különféle képességekkel. A rendszer hangerejének szabályozása, valamint némítása csak a kezdet, mert rendelhetünk hozzá még médiakezelést (lejátszás/szünet, előző és következő elem a lejátszási listában), a világítás fényerejének dirigálását 25 százalékos lépcsőben, magának a csöppnyi képernyőnek a fénysűrűség-állítását ugyanilyen léptékben vagy RGB effektek közötti váltást, de akár a makrókon kívül bármilyen, amúgy gombra bindolható dolgot is ráköltöztethetünk a klaviatúra jobb felső szélén elhelyezett billenőkapcsolóra. Ennek eltérő funkciócsoportjai közt oldalról történő benyomással válthatunk.

[+]

Az "OLED" fül értelemszerűen azt hivatott megszabni, hogy a kis kijelző mit jelenítsen meg. Az előre eltárolt animációkat sajáttal helyettesíthetjük (támogatott formátumok: JPEG, PNG, GIF), szöveges bannert vagy zenéhez passzoló vizualizációt futtathatunk rajta, pontos dátumot és időt, esetleg hardverinformációkat írathatunk ki vele.

[+]

A "Power" fülön vethetünk egy pillantást az akku töltöttségi szintjére, meghatározhatjuk, hogy hány százaléknyi tartaléknál figyelmeztessen a merülésre (alapértelmezett: 20 százalék) és hogy a energiatakarékosságot maximalizáló alvó mód hány percnyi parlagon heverés után aktiválódjon (alapértelmezett: 3 perc). Az OLED és RGB fényerejének mérséklése vagy kikapcsolása szintúgy elérhető innen.

A "Firmware Update" fül magától értetődően a firmware verziószámát közli, és a "Check Update" mezőre klikkelve kerestethetünk frissebbet. A balra terpeszkedő függőleges sávot egy fogaskereket formázó ábra zárja; a "General" pontban az app megjelenési témáját és nyitóképernyőjét definiálhatjuk, az "Update Center" a szoftverkomponensek frissítését rendezi átlátható csoportokba, míg az "About" alatt tudhatjuk meg, hogy az Armoury Crate-nek melyik buildjét használjuk.

[+]

A driverrel megejtett ismerkedésünk nem bizonyult felhőtlennek, megesett, hogy a vezetékes üzemmel eszközölt frissítés után Page Errorral elszállt az egész, és csupán az újraindítás hozott változást, de végtelen ciklusba torkollott töltőképernyővel is összefutottunk, arról nem beszélve, hogy a program akkor is bombázott minket frissítésre felszólító üzenetekkel, mikor minden naprakész volt.

Hétköznapi használat, konklúzió

A mindennapok során túlnyomórészt pozitív érzéseink voltak az ASUS fölöttébb masszív fiókájával kapcsolatban, amiben ezúttal aztán tényleg van anyag. A gombok igen finoman járnak, nincs durva bottom out, minőségi benyomást keltenek, és ez hatványozottan igaz a szóköz gombra, ami még akkor is konzisztens, ha a legszélén igyekezzük aktuálni, és eddigi pályafutásunk talán legkorrektebbike (igaz, a DIY mély vizébe még nem vetettük bele magunkat). A gépelési akusztika visszafogott, szinte idilli, és az alaposan kibélelt készülékház kiváló munkát végez a nem kívánt zajok (például fémes csengés) szanálását illetően.


[+]

Ujjízületeink sajnos kiemelkedően érzékenyek a repetitív manőverekre, tehát kedvenc játékunk, a klasszikus Doom püfölésekor hamar kiderül, hogy egy konkrét switch-et meddig tudunk tuszkolni diszkomfort érzés nélkül. A 40 gF-es, 4 mm-es billentyűút 1,8 mm-es pontján regisztráló, lineáris ROG NX Red kapcsolók ebből a szempontból jól vizsgáztak, nem ítéltük őket fárasztóbbnak, mint akár egy Akko POM Silvert vagy Akko Jelly CS Silvert, pedig hosszabb úton járnak (és később aktuálnak) azoknál, ami általában nemkívánatos részünkről. Úgy hisszük, hogy ebben szerepet játszott az, hogy a gyártósoron kaptak némi zsírozóanyagot, még ha ennek mennyiségét nem is vitték túlzásba, és valószínűleg a halk/taktilis ROG NX Brown vagy kattogós/taktilis ROG NX Blue switch-ek hasonlóan kiegyensúlyozott összképet mutatnak kategóriájukon belül.

[+]

A kapcsolókhoz képest alaposabban megkent stabilizátorok sem csörögnek, zörögnek, csakugyan prémium élményben lehet része a felhasználónak, legalábbis a konzumer (készre szerelt) modellek piacát tekintve mindenképp. A kísérletező kedvet ösztönzik a 3 és 5 tűs switch-ek fogadására egyaránt képes hot swap foglalatok, és a termetes dobozban egy rakás extra kiegészítő található kenéshez/moddoláshoz a hobbistáknak, ami rendkívül előretekintő kezdeményezés. Egyedül a kapcsolószedő csipesz kivitelezését kifogásoljuk, mert ilyen kaliberű körítéshez illett volna egy jobb fajtát mellékelni.

A magyar karakterekkel telerótt kupakok – ahogy azt már megszokhattuk – lézerezett ABS-ből készültek a más kiosztásokhoz járó PBT helyett, és lényegében ez volt az egyetlen kivetnivalónak magával a billentyűzettel kapcsolatban – az erőforrásainkkal nem valami kezesen bánó, helyenként bugos és intruzív szoftver mellett. A billentyűsapkákon meglátszódnak az olajos szennyeződések, idővel sanszos, hogy kifényesednek, és az izzadósabb kezűek bánatára csúszósabbá válhatnak az elvártnál. Röviden és tömören összefoglalva ugyan nem katasztrofálisak (mert nem azok), de méltatlanok a termék többi részletéhez. Ugyanakkor könnyedén megoldható cseréjük egy új szettre, és szerintünk anyagiak terén már olyan régióban mozgunk egyébként is, hogy túl sokat nem oszt vagy szoroz egy decens PBT készlet begyűjtése, de az északi tájolású LED-ekből kifolyólag az OEM vagy Cherry profilú kivitelek inkább kerülendők.

[+]

A kicsiny OLED panel egész hasznos kiegészítőnek tűnik, hiszen nem csak egyedi dekoráció megjelenítésére használhatjuk, hanem rendszerinformációkat is kitehetünk rá, és leegyszerűsíti a plug and play vezérlés folyamatát azzal, hogy nyomon követhővé teszi, amivel épp machinálunk.

[+]

A harisnyába bújtatott, 2 méteres Type-C/Type-A kábel elég merev és gumis kötegelő jár hozzá, de jelszűrő ferritgyöngy nem, viszont ez a vezeték nélküli kivitel miatt amúgy sem annyira fontos. A kihajtható lábkvartett háromszintű dőlésszögszabályzást tesz lehetővé, ami mostanában egyre gyakrabban felbukkan a jobb fajta beviteli apparátusok specifikációi közt, de ahogy az lenni szokott, az oly ritka inverz döntés alternatíváját jobban díjaznánk. A vevőegység mágneses tárolórekesze praktikus adalék a gyakorta úton lévőknek, sok bosszúságtól kímélheti meg a mobilitásban kiteljesedő felhasználót.


[+]

A ROG Azoth azonnal felébredt az alvó módból, nem kellett "magához térnie", és az 1000 Hz-es USB rátával dolgozó, 2,4 GHz-es, ROG SpeedNova rádiója is abszolút a helyzet magaslatán van, nyugodt szívvel megkockáztatnánk vele a versenyszerű játékot. Az NKRO-t automatikusan 6KRO-ra állító Bluetooth párosítása problémamentesen zajlott le (a módváltót átkapcsoljuk, az OLED billenőgombját 3 másodpercig benyomva tartjuk, majd felülrőli lenyomással elkezdhetjük, illetve befejezhetjük a párosítást, és mindennek végeztével felfelé/lefelé pöccintéssel léptethetünk a hosztok között), így a többgépes munkavégzés felett sem gyülekeznek sötét fellegek, plusz az akku is tovább fogja bírni szuflával.

[+]

Erre egyébiránt nincs feltétlenül szüksége, mivel a terméket kézhez kapva csurig feltöltöttük, és 1 kHz-es polling rate-tel megfejelt, 2,4 GHz-es rádiófrekvenciával másfél hét elteltével a kapacitásnak még a háromnegyede rendelkezésre állt, pedig folyamatosan nyüstöltük tesztünk alanyát (kb. napi 12 órát), ráadásul nemhogy az OLED-et nem küldtük szenderegni, de még a háttérvilágítást is 25 százalékos fényerőn hagytuk. Azt érdemes megjegyezni, hogy az eszközt javallt 3.0-s USB portba kötni, hogy minden funkciója megfelelően működhessen.


[+]

Összegezve a tapasztaltakat a teljesen makrózható ROG Azoth egy igényesen összerakott, párját ritkító csillapítással megáldott és könnyűszerrel módosítható, gazdagon felszerelt billentyűzet (egy PET porvédőnek, esetleg egy mágneses csuklótámasznak azért örültünk volna), ami túlnyomórészt magas sztenderdekhez igazodik, és igazi meglepetésként ért minket; kétséget kizáróan az ASUS eddigi legkomolyabb darabja. Amennyiben eltekintünk a cirka 100 000 forintos ártól, helyénvalónak gondoljuk az ajánlott díjat, pláne, ha figyelembe vesszük azt, hogy más nagy gyártók mit kínálnak hasonló összegekért a "kulcsrakész" eszközök piacán.

Az apróbb negatívumok egyszerűen orvosolhatók vagy megkerülhetők (új kupakok vétele – ha egyáltalán igényünk van rá – és az Armoury Crate mellőzése); mind a sok melléütést nélkülöző cikkírói munka, mind a játékkal eltöltött órák derűlátásra adtak okot, az akkumulátor igen sokáig bírta a kiképzést, sőt, még a reszponzivitással sem volt semmiféle probléma, ezért kisebb gyászszertartás kereteiben szolgáltattuk vissza írásunk tárgyát jogos gazdájának, a cég hazai képviseletének.


ASUS ROG Azoth billentyűzet

Synthwave

Az ASUS ROG Azoth billentyűzetet az ASUS Magyarország bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés