TCL C825: ezt tudja a Mini LED QLED tévé

Leteszteltük a feltörekvő kínai cég egyik legjobb idei modelljét.

Képminőség

A kép minőségéért a konszern saját fejlesztésű, Mini LED háttérvilágítású 4K HDR támogatású QLED penelje, illetve a szintén házon belül készülő képfeldolgozó processzor felel. A Mini LED-del korábban foglalkoztunk részletesebben, így most csak röviden a lényeg: a háttérvilágításért felelős diódák méretét radikálisan lecsökkentették, ezáltal sokkal többet tudnak elhelyezni belőlük a panel mögött, valamint minden korábbinál nagyobb számú, egyedileg vezérelhető csoportra képesek őket osztani. Így elméletileg precízebben vezérelhető a háttérvilágítás, aminek köszönhetően a tartalmak megjelenítése még pontosabb és látványosabb, ami elsősorban a HDR anyagoknál szembeötlő.


[+]

A QLED-ről is írtunk már bővebben, de ezt is röviden összefoglalva a technológia a folyadékkristályos, azaz LCD technológián alapszik, tehát, bár a név hasonló, ám nincs köze az OLED eljáráshoz. A LED-ek által szolgáltatott kék háttérvilágítás áthalad egy speciális, úgynevezett kvantumpontokkal, azaz nanoméretű kristályokkal dúsan meghintett filmen, aminek eredményeként széles spektrumú fehér fény jön létre. Ez elméletileg rendkívül pontos és tiszta tónusok megjelenítését biztosítja úgy, hogy az idő múlásával sem kell tartani a minőségromlástól, eltérően a fehér LED-ektől, amelyek hajlamosak enyhén besárgulni. A technológia előnye még, hogy elméletben nagyobb fényerőt és valósághűbb színmegjelenítést tesz lehetővé, ezzel párhuzamosan kisebb a zavaró tükröződés mértéke.

Hirdetés

[+]

A képalkotási technológiából fakadóan a tökéletes 0 cd/m² fényáramú fekete és ezáltal a végtelen valós kontraszt megteremtésére nincs mód, ami ezúttal is bebizonyosodott műszeres méréseink során. De az is kiderült, hogy a Mini LED-nek és a továbbfejlesztett háttérvilágítás-vezérlésnek igenis van értelme. Amikor aktív az az opció, hogy a LED-ek csoportokba legyenek osztva és fényerejük egyedileg vezérelhető legyen, akkor a megszokottnál lényegesen kisebb feketeszint, és ezáltal nagyobb kontraszt érhető el. A mérések során ugyanis ilyenkor előfordult, hogy a valós kontraszt megközelítette a 20 000:1 értéket, amikor viszont kikapcsoltuk ezt az eljárást, az rögtön visszaesett 6000:1 környékére.

A különbség olyan szokatlanul nagy, hogy többször is elvégeztük a mérést, sőt még a kalibrációs szoftvert is újratelepítettük, de mindig ezeket az értékeket kaptuk. Tehát a jelek szerint a készülék tényleg képes pontosan vezérelni az egyes LED-csoportokat, és akár ki is kapcsolni a fényüket. Ez az opció a képi menüben a Helyi fényerőcsökkentés menüpont alatt érhető el, viszont nen árt róla tudni, hogy aktív állapotában a színpontosság kicsit rosszabb lesz. A fekete egyébként szemre nagyon meggyőző, a fényerő eloszlása pedig egyenletesebb, mint amit manapság a tévéktől megszokhattunk. Méréseink szerint az egyes képtartományok fényereje közti eltérés csak maximum 5,85 százalék, ami remek értéknek számít. Ennél is jobb hír, hogy zavaró felhősödés egyáltalán nem jelentkezett a hétköznapi használat során.

Az új háttérvilágítási eljárásnak köszönhetően nagy a valós kontraszt!
Az új háttérvilágítási eljárásnak köszönhetően nagy a valós kontraszt!

A színek normális beállítások mellett szépek, természetesek, valósághűek, bár nem tűnnek olyan ellenállhatatlanul ragyogónak, mint egy OLED modellnél. Még az olyan, problémás tartalmak visszaadása is problémamentes, mint például az emberi arcbőr vagy a mesterséges fénynél hullámzó víz. A betekintési szög viszont nem tökéletes, nagyjából 160 fok környékéről már bőven érzékelhető a tónusok fakulása, bár invertálódástól nem kell tartani.

Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett [+]

A mozgásmegjelenítés során nem találkoztunk durva anomáliákkal, szellemképesedés, utánhúzás, utánlövés nem tapasztalható. A médiaboxból érkező gyenge minőségű adások, illetve az alacsony bitrátájú online streaming tartalmak esetén észlelhető enyhe akadozás, azonban ezen lehet segíteni az interpolációs technológia aktiválásával, amely virtuális képkockákat illeszt be a valódiak közé, így teremtve meg a folyamatosabbnak tűnő mozgást. Azonban ezzel érdemes finoman bánni, hiszen emiatt olykor szappanopera hatású lehet a végeredmény.

A készülék maximális képfrissítési rátája 120 Hz, és firmware-frissítés után már támogatja a dinamikusan változó képfrissítési ráta (Freesync) technológia alkalmazását is. Ezt ki is próbáltuk, rendben működik. Az input lag egész jó, 13,2 ms, amivel ugyan nem kelhet versenyre a csúcs gamer monitorokkal, de azért egészen jó értéknek számít, így a készülék akár játékra is alkalmas lehet.

A nagy dinamikatartományú tartalmak kezelése támogatott, és mivel a fényerő meglehetősen nagy, méréseink szerint eléri az 1700 cd/m²-t, ezért a HDR anyagok visszaadása kifejezetten látványos. A készülék megkapta a TCL konverziós eljárását, amely képes a hagyományos SDR hatású videókból, játékokból HDR hatásút varázsolni, ám ez messze nem működik tökéletesen, hiszen olykor oda nem illő színek bukkannak fel a képernyőn.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • TCL

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés