Üzembe helyezés, szolgáltatások
Egy modern (és otthoni célokra szánt) router beüzemelése ma már gyerekjáték, és nem igényel semmiféle hálózati hozzáértést, a „beállításvarázslók” általában a kezünket fogva vezetnek végig minket az alapvető lépéseken. Így van ez a Synology RT6600ax esetében is, melyhez bekapcsolása után vezetékkel (alapértelmezett IP címe ilyenkor 192.168.1.1) vagy az alul található matricán megadott, alapértelmezett Wi-Fi hálózaton keresztül tudunk csatlakozni és a varázslót elérni. Erre webböngésző és az Androidra/iOS-re elérhető DS router app is alkalmas. A Synology által kínált más alkalmazások, például a DS file is működnek, feltéve persze, hogy nem kell hozzájuk egy olyan, külön kliens, ami a routerre nem telepíthető.
A folyamat egyébként gyors, egyértelmű és minden lényeges elemre kitér. Az első lépésben az adminisztrátori fiókot kell létrehoznunk, és ami rögtön szimpatikus, hogy ez nem ám a routeren futó SRM 1.3 operációs rendszer Administrator fiókja, az ugyanis alapértelmezésben le van tiltva, hanem a router kezelőfelületéhez teljes hozzáférést biztosító fiók. Amiért ez fontos, az egyrészt az, hogy így betörési kísérletnél nem elég az admin felhasználónév mellé kitalálni a jelszót, a másik, hogy attól még, hogy valaki bejut a router felületére távolról, még nem fog rögtön hozzáférni az operációs rendszer mélyebb rétegeihez is. Az utóbbival kapcsolatban egyébként megjegyeznénk, hogy alapértelmezésben a webUI csak a helyi hálózatról érhető el, WAN kapcsolaton át nem. Természetesen a beállítás során a varázsló jelzi a megadott jelszó biztonsági szintjét is, de hajlandó gyenge kódot is elfogadni.
Hirdetés
A Synology NAS-okról ismerős felhasználói felület köszönt ránk [+]
Ha ezzel megvagyunk, a következő lépés az alapértelmezett Wi-Fi hálózat beállítása (és ezzel a gyárilag megadott kód és SSID eltüntetése), majd kiválaszthatjuk a működési módot (router vagy AP). Végezetül jöhet az újraindítás, majd pedig ha szükséges, a belépés a felhasználói felületre.
Az SRM 1.3 és szolgáltatásai
A Synology NAS-okat ismerők számára az SRM (Synology Router Manager) 1.3 felülete már ismerős lehet a hálózati meghajtókon futó DSM után. A két OS azonban nyilván nem ugyanaz, és ennek a felhasználó számára leginkább látványos következménye, hogy a DSM-re kifejlesztett appok nem igazán telepíthetők, a Csomagkezelési központ névre hallgató „szoftverbolt” tehát elég üres. Pár fontos szoftver azért elérhető benne így is, van letöltéskezelő (természetesen bittorrenttel), biztonsági csomag, szülői felügyeleti csomag, illetve a DNS Server, MediaServer és RadiusServer hármas is megtalálható.
Ami az SRM 1.3 alapvető szolgáltatásait illeti, fontos, hogy ez az OS verzió kifejezetten az RT6600ax mellé készült, tulajdonképpen azzal együtt jelent meg. A legfontosabb újdonságai, mely tesztalanyunk egyik talán legérdekesebb extráját is jelentik, a vLAN kezeléssel kapcsolatosak. Ezen a téren routerünk kategóriájában szokatlanul sokat tud, ráadásul ezt a tudást egy kifejezetten barátságos felületen tárja elénk, ami azt jelenti, hogy különösebb hálózati szakértelem nélkül is pillanatok alatt oszthatjuk szét az otthoni eszközöket különböző vLAN-okra, és állíthatjuk be ezek között a kommunikációt is.
Csak pár példa a lehetőségekre: egyrészt a WLAN oldalon tetszés szerint hozhatunk létre újabb és újabb SSID-ket, melyekhez külön jelszó és egyéb beállítások is tartozhatnak, ezekhez pedig vLAN hálózatokat rendelhetünk. Ugyanígy oszthatjuk ki a vezetékes portokat is a létrehozott vLAN-ok között, és hasonlóan egyszerű beállítani az egyes virtuális hálózatok közötti kommunikációt is. Ez alapértelmezésben teljesen tiltott, de ha például kreáltunk egy dedikált vLAN-t az okosotthonos eszközeink számára, és szeretnénk, ha ezeket a „normál” hálózaton futó Home Assistantból kezelhetnénk, akkor az is megszabható, hogy csak az utóbbit kínáló IP cím azért kommunikálhasson az IoT vLAN-nal is. Vagy, a Home Assistant szervere átkerülhet ebbe a dedikált vLAN-ba is, mi pedig beállíthatjuk, hogy egy másik vLAN-ból csak asztali gépünk és a LoveLace UI-t megjelenítő tablet tudjon kommunikálni ezzel.
A vLAN-nal kapcsolatos funkciók adják az RT6600ax fő különlegességét [+]
Az SRM 1.3 és a Synology RT6600ax természetesen a vLAN kezelésen túl rendelkezik mindazokkal a képességekkel, amit egy modern, csúcskategóriás routertől elvárhatunk, tehát van VPN szerver/kliens funkció, szülői felügyelet, porttovábbítás, sokat tudó tűzfal, hálózati diagnosztika (vicces, hogy a traceroute nem egyszerűen IP címeket sorol fel, hanem azok földrajzi helyét is megmutatja) és így tovább. Ezekre mind-mind igaz, hogy a Synology egy jól átlátható, érthető, és gond esetén jól használható, Súgóval megtámogatott felülettel könnyíti meg beállításaikat, és az is, hogy az alapértelmezett konfiguráció is teljesen rendben van abban a tekintetben, ahogy például a biztonságot kezeli. Egyesével most nem is mennénk végig rajtuk, a legfontosabbakat a képgalériában mutatjuk be.
Kattintásra galéria nyílik [+]
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!