Eltűnő márkák
Az elmúlt egy-másfél évtized szomorú trendje volt a tévés iparágban az egykori nagy márkák eltűnése. 2017-re már odáig jutottunk, hogy öt nagy cégen kívül (Panasonic, Sony, Philips, LG, Samsung) senki sem rendelkezett a teljes vásárlói réteget lefedő, azaz prémium, innovatív modelleket is tartalmazó termékportfólióval Magyarországon. Olyan, egykor meghatározó márkáknak kellett búcsút intenünk, mint a JVC, a Toshiba, a Pioneer, a Thomson, a Loewe vagy a Grundig. Közéjük tartozik a Sharp is, amely a 2012 környékére nagyon komoly gödörben találta magát, köszönhetően a kedvezőtlen külső körülményeknek, a rossz fejlesztési irányoknak és az elhibázott döntéseknek.
A vállalat 2014 környékére a csőd szélére került, és arra kényszerült, hogy eladogassa egyes divízióit, többek között európai tévés részlegét is. Azonban ez sem bizonyult elégnek, és 2016-ra úgy tűnt, hogy mindennek vége, a Sharp megy a levesbe. Ekkor bukkant fel a világ egyik legnagyobb, legtőkeerősebb technológiai vállalata, a többek között az Apple egyik fő beszállítójaként is tevékenykedő Foxconn (Hon Hai Precision), és felvásárolta mindazt, ami a Sharpból megmaradt.
Visszatérés a halálból
Ekkor sokan tartottak attól, hogy a cégnek csak a szabadalmak és a Sharp panelgyártó üzemei kellettek, és miután ezeket megszerezték, kivégzik a márkát – azonban nem így történt. A Foxconn kinyilvánította, hogy komoly tervei vannak a Sharppal: megtartották japán leányvállalatként, japán vezetés alatt, a korábbi munkatársakkal, és folytathatták a televíziós fejlesztéseket.
Az elmúlt egy-másfél évben pedig a Sharp tévék néhány éves szünet után visszaszivárogtak Európába és Magyarországra is, nagy terveket szövögetve. De vajon lehet esélyük ismét komoly tényezővé válni, visszaépíteni az egyszer már elvesztett pozíciókat? Ezt a témát járjuk körbe cikkünkben, melyben a legfontosabb szempontokat vesszük számba: a cég hátterét, a márkanév erejét, az innovatív termékeket és technológiákat, az árképzést és a dizájnt.
A megújult márka
Háttér
Minden jel arra utal, hogy ezzel nincs gond, és a Sharp hosszú idő után végre dúskál a pénzben, köszönhetően a Foxconnak. A tajvani anyacég ugyanis brutálisan erős, a bevétele 2019-ben elérte a 176 milliárd dollárt, és több mint 800 000 ember dolgozik a konszernnek. Ennek köszönhetően a Sharp 2019-ben teljesen visszavette a néhány éve eladott európai tévés (szórakoztatóelektronikai) divízióját – nem is visszavásárolta azt, hanem egyszerűen bekebelezte az Universal Media Corporationt, akinek korábban eladta. Ezzel tehát a névhasználati jog fölött is száz százalékig a Sharp rendelkezik, illetve megszerezték az UMC lengyelországi televíziógyárát (összeszerelő üzemét) is.
Ez utóbbi egy nagyon fontos tényező, hiszen azt jelzi, hogy a Sharpnak nagyon komolyak a szándékai, és nem akar senkitől függeni a régióban. Az, hogy saját üzemmel rendelkeznek Európában, azt jelenti, hogy hatékonyan és gyorsan ki tudják szolgálni felmerülő igényeket. Valamint persze arra is utal, hogy igen nagyratörő terveik vannak, legalábbis ami a piaci részesedést illeti, és nem csak jelzésértékkel kívánnak jelen lenni a kontinensen, ellentétben oly sok feltörekvő távol-keleti vetélytársukkal.
Hirdetés
Sokatmondó az is, hogy az Universal Media Corporation felvásárlását követően egy japán úriember, Kazuhiro Kitamura vette át az európai divízió vezetését, tehát a japánok teljes mellszélességgel visszatértek Európába a Sharp élére. Itt kell megemlíteni azt is, hogy a Sharp azon kevés cég közé tartozik, amelyik rendelkezik saját panelgyártó kapacitással a Sakai Display nevű leányvállalat révén, így képesek mindenki mástól függetlenül televíziókat előállítani, tehát mindent összevetve a cég háttere kifejezetten stabilnak tűnik jelenleg.
Márkanév ereje
Az elmúlt egy évtizedes bukdácsolás biztos, hogy nyomott hagyott a márkanév erején. Az valószínű, hogy a harminc év felettiek számára még mindig jól cseng a név, és ismerik is, de a fiatalabbak esetében erre már nem vennénk mérget. De nincs még semmi veszve: a Huawei, a Honor, a OnePlus és a Xiaomi is bebizonyította, hogy rövid idő, akár csak néhány év alatt is lehet erős brandet építeni, és hát a Sharp azért mégsem a nulláról indul. Mindenesetre ezen nagyon komolyan kell dolgozniuk, felhasználva az új, friss kommunikációs csatornákat is.
Innovatív termékek és technológiák
Ha valaki felületesen követi az eseményeket, könnyen úgy vélheti, hogy a Sharp mellett kicsit elszaladt a világ. Pedig ez nagy tévedés! A cég ugyanis rendelkezik saját panellel ellátott 8K LED LCD tévével, sőt komplett 8K rendszerrel, ami tartalmazza a kamerát és a médialejátszót is. Létezik már kvantumpontos LED LCD televíziójuk is, emellett a vállalat évek óta foglalkozik az OLED technológiával, aminek eredményeként a közelmúltban bemutattak egy működőképes, önmagát egy dobozból kihajtogató OLED megjelenítőt is.
Ezen kívül foglalkoznak saját mesterséges intelligencia eljárással, illetve smart platformmal is, tehát a cég gőzerővel dolgozik, és továbbra is sokat költ a kutatásra és fejlesztésre, aminek vannak kézzelfogható eredményei is. Az már más kérdés, hogy mi eddig ebből Európában és Magyarországon nem sokat láttunk, ezen pedig muszáj lesz sürgősen változtatni! Már csak a cég arculata és a vásárlók meggyőzése végett is létfontosságú lenne, hogy megmutassák, itt egy kreatív energiáktól robbanó, innovatív márkáról van szó.
Azt viszont fontos megjegyezni, hogy gyakorlati tapasztalataink alapján az újabb, tehát már Foxconn támogatással készült Sharp tévék kifejezetten rendben vannak. Elsősorban a képminőségük kiemelkedő, e téren vidáman felveszik a versenyt a magasabb kategóriás, azaz drágább riválisaikkal is.
A Sharp jövője
Dizájn
Azt már évek óta látjuk a legnagyobb tech kiállításokon, hogy a Sharp odafigyel a tévédizájnra. Együtt dolgoztak például a Pininfarinával, aminek eredményeként kifejezetten egyedi külsejű koncept modelleket sikerült letenniük az asztalra. Viszont az is tény, hogy ennek nem sok nyomát lelni a most elérhető termékeken... Mondjuk ki bátran: jelenleg a Sharp kicsit jellegtelen külsejű televíziókat kínál, ami csak azért érthetetlen, mert azért lennének a tarsolyukban figyelemfelkeltő, formabontó megoldások is. Ezek nyilván kétélű fegyverek, hiszen a fura dizájn miatt kritika is érheti őket, de az unalmas biztonsági játéknál szerintünk az is sokkal jobb.
Árképzés
Régebben, az összeomlás előtti időszakban a Sharp ugyanazt a stratégiát követte, mint a többi japán cég: nem álltak bele az erőszakos és agresszív árversenybe, aminek a hátterében nyilván az is áll, hogy a dél-koreai vagy pláne a kínai vetélytársakkal ellentétben őket nem vagy alig segítette az államuk, így e téren nem sok mozgásterük volt, nem engedhették meg, hogy veszteséggel vagy nullszaldósan árulják termékeiket hosszú ideig azzal a céllal, hogy komoly piaci részesedést szerezzenek.
Most viszont úgy tűnik, fordult a szél. A Foxconn háttér megjelenése után ugyanis látványosan változott a helyzet, hiszen a mostani Sharp tévék kifejezetten jó ár/érték arányúnak számítanak, magyarán tudásukhoz képest meglepően olcsók. Ez pedig kulcsfontosságú lehet a kitűzött célok eléréséhez, hiszen például a telefonos iparág nagyot robbantó versenyzői is e stratégiának köszönhetően érhettek el fantasztikus eredményeket.
Van esély?
Mindent mérlegre téve arra jutottunk, hogy bőven van esélye az "új" Sharpnak arra, hogy ismét a televíziós iparág meghatározó szereplőjévé váljon. Az alapok erősnek tűnnek, legyen szó az anyagi helyzetről, a gyártói háttérről vagy épp az innovatív technológiákról. De az is tény, hogy önmagában ez kevés. Ahhoz, hogy Európában komoly sikereket érjenek el, muszáj lesz átalakítaniuk a cég működését.
Létre kell hozni minden egyes országban egy hivatalos képviseletet (ez lehet akár egy már létező importőre is a cégnek), amely viszonylag szabad kezet kap az értékesítésben, a termékválaszték kialakításában, a kommunikációban és úgy általában az ügyek intézésében. Az nem működik ma már, hogy egy távoli regionális központban üldögélő munkatárs intézi az ügyeket, ehhez 2020-ra már túlságosan felgyorsult a világ.
Emellett iszonyatosan meg kell nyomni a marketinget, a régi dicsőségből már nem lehet megélni. Nem azt mondjuk, hogy legyen megint a Sharp a Manchester United mezszponzora, mint a kilencvenes években (bár a Foxconn-nak valószínűleg telne rá), de azt igen, hogy a mostaninál sokkal intenzívebb jelenlét szükséges a médiában. És ezt nem lehet a helyi kereskedők vagy importőrök nyakába varrni, rájuk tolva a költségeket; láttunk erre már ezer példát, és soha nem működött a dolog rendesen. És valahol ide tartozik az is, hogy a csúcstermékeket el kell hozni az emberekhez: hiába árul Japánban a Sharp 8K vagy QLED tévét, ha ezekből az európai országokba semmi sem jut el. Ha egy vállalat tud és akar is iszonyú pénzeket költeni előremutató fejlesztésekre, azt teljesen felesleges eltitkolni a potenciális vásárlók elől.
elefant