Hirdetés

Samsung HW-Q950A: csúcs hangprojektorszett

Kipróbáltuk a vezeték nélküli szatellit hangszórókkal, illetve szeparált mélysugárzóval kiegészített hangprojektort.

Samsung HW-Q950A

A Samsung hamar felismerte a hangprojektorokban rejlő lehetőségeket, és nagyjából egy évtizede már kiemelt figyelmet fordít e termékcsoportra. A cég 2021-ben is több ilyen eszközzel bővítette audiokészülékeinek termékpalettáját, amelyek közül a csúcsot a HW-Q950A nevű modell képviseli.

Samsung HW-Q950A
Samsung HW-Q950A

Ez konkrétan egy szett, amelynek része a soundbar mellett egy különálló mélysugárzó, illetve két szatellit hangfal. Megnéztük, hogy milyen ez a megoldás, kínál-e extrát a hagyományos hangprojektorokhoz képest, hogyan szól, és mennyire felhasználóbarát a kezelése.

Külső

A hangfalszett legfontosabb eleme a központi egységként is funkcionáló, akár önmagában is használható hangprojektor, amelyet elsősorban a kifejezetten nagy, 65 hüvelykes televíziók kiegészítőjének szánnak – legalábbis erre utal a viszonylag nagy, 123,2 centiméteres szélessége, amihez 13,8 centiméteres mélység társul. Magassága 6,9 centiméter, ami azt jelenti, hogy a legtöbb ma forgalomba kerülő tévé elé gond nélkül befér. A fekete készülék dizájnban nem nyújt különösebb újdonságot, ennél azért vannak ma már figyelemfelkeltőbb darabok is, de ezzel nincs semmi gond, szerintünk legalábbis nem baj, ha egy hangprojektor nem tolakodó külsejű, a vállalat tévéi sem azok, és így harmonikusan beilleszthetőek szinte bármilyen típusú belső térbe.

[+]

A felső részén kapott helyet egy kisméretű, monokróm LCD kijelző, valamint a néhány gombból álló kezelőpanel, ami akkor jöhet jól, ha a távirányítót vagy az annak kiváltására szolgáló mobil eszközt valamiért nem lehet használni. A csatlakozókat, konkrétabban a két HDMI 2.0 bemenetet, egy HDMI 2.0 kimenetet, valamint egy optikai digitális csatlakozót a szokásoknak megfelelően az aljára építették; a 3,5 mm-es jack fejhallgató-kimenet hiányzik, de ez ma már nem is meglepő.

Hirdetés

Samsung HW-Q950A mélynyomóSamsung HW-Q950A mélynyomó Samsung HW-Q950A mélynyomó [+]

A mélyláda átlagos méretű (21 x 40,3 x 40,3 cm), és telesen visszafogott, semleges külsejű, köszönhetően minden díszítéstől mentes matt fekete burkolatának. A hasonló dizájnnal bíró szatellit hangszórók kellően kompaktak (12 x 20,3 x 14,1 cm), ennek köszönhetően akár egy polcra vagy az ablakpárkányra is gond nélkül felállíthatóak.

[+]

Főbb paraméterek
Samsung HW-Q950A
Hangrendszer 11.1.4 csatornás, külön mélynyomóval
Teljesítmény 616 watt (rms)
Frekvenciaátvitel n. a.
Akkumulátor -
Bluetooth 4.0
Wi-Fi van
Csatlakozók optikai digitális audió, két darab HDMI 2.0 bemenet, HDMI 2.0 kimenet, USB (szerviz)
Méret soundbar: 1232 x 69,5 x 138,0 mm
mélynyomó: 210 x 403 x 403 mm
szatellit hangszóró: 125 x 203 x 141 mm
Tömeg soundbar: 7,1 kg
mélynyomó: 9,8 kg
szatellit hangszóró: 1,8 kg
Fogyasztás soundbar: 47 watt
mélynyomó: 28 watt
szatellit hangszóró: 25 watt
Mellékelt kiegészítők távirányító, HDMI kábel, kézikönyv
Gyártó honlapja www.samsung.hu
Termék honlapja Samsung HW-Q950A
Fogyasztói ár 545 000 forint

Használat közben

A gyakorlati próba során semmilyen működési rendellenességbe nem futottunk bele, hiszen a szett komponensei újraindulást, automatikus kikapcsolást nem produkáltak. Az üzembe helyezés pofonegyszerű, az egyes egységek közötti kapcsolat megteremtéséhez mindössze egyetlen gombot kell megnyomni. Nincs szükség semmilyen egyéb beállításra, mókolásra, és a vezeték nélküli rádiós kapcsolat végig stabil maradt. Itt kell megjegyezni azt, hogy a kábelek mellőzése nagyszerű dolog, hiszen nem kell a szobán átkígyózó vezetékekkel bajlódni, azok elrejtésével nem kell foglalkozni, és a szatellit hangfalak, valamint a mélynyomó ezáltal szabadon pakolászható ide-oda a szobában.


[+]

A dobozában természetesen található egy távirányító, amely a Samsung tévék mellől már ismerős kialakítású periféria. Kicsi, vékony, dizájnos, csupán néhány gomb van rajta, ám ezek segítségével is elérhető minden funkció, illetve minden paraméter módosítható. Ha a távirányító elveszett vagy nem működne, akkor sincs tragédia, hiszen a modell tetején elhelyeztek egy kezelőpanelt, amelynek segítségével módosíthatunk a hangerőn, valamint váltogathatunk az egyes források között.


[+]

Maga a központi egység, azaz a soundbar képes a Wi-Fi kapcsolatra, és vezérelhető az ingyenes Samsung Smart Things mobilos alkalmazással, amennyiben ugyanazon a hálózaton van a tablet/telefon és a hangprojektor, például változtathatunk a hangerőn, a hangszínbeállításokon, vagy aktiválható a beszédhang-felerősítés is. Ezen app egyébként arra is módot ad, hogy az eszközt egy nagyobb okosotthonrendszerbe integráljuk. A szoftver magyarul is tud, grafikus felülete átlátható, felépítése logikus, nem igazán lehet elrontani vele semmit.

Tartalmak eljuttatása

A mai trendeknek megfelelően a termékre számtalan különféle úton juttathatóak el tartalmak. Lássuk e módszereket!

Kábelek

A legegyszerűbb HDMI vagy optikai kábelen keresztül csatlakoztatni az asztali médialejátszót, PC-t, játékkonzolt, tévét vagy projektort a hangprojektorhoz. Ez ugyan nem annyira esztétikus, de stabil, gyors és minimális technológiai érzéket sem követel meg.

Bluetooth

A Samsung HW-Q950A támogatja a Bluetooth technológia használatát, így a kompatibilis eszközökhöz vezeték nélküli úton is csatlakoztatható. Ez magától értetődően lehet PC, mobil, projektor vagy tévé is. A gyakorlati próba során arra a következtetésre jutottunk, hogy a párosítás pofonegyszerű és villámgyors, a kapcsolat pedig stabil. Az eszközök nem vesztették el egymást, a hatótávolság pedig nagyjából 10 méter. Minimális mértékű késleltetés érzékelhető, ami zenehallgatásnál, filmezésnél nem gond, azonban játékoknál picit zavaró lehet. Vannak olyan tévék és projektorok, ahol az ilyen szinkronizációs probléma egyszerűen orvosolható, hiszen eltolható a kép a hanghoz képest, de ez a funkció itt nincs jelen.

Wi-Fi

A készülék Wi-Fi kapcsolaton keresztül is képes együttműködni a Samsung tévékkel. Ehhez az szükséges, hogy ugyanazon a hálózaton legyenek, a köztük lévő kapcsolat pedig a már említett Smart Things appon keresztül menedzselhető. E megoldás egyik előnye, hogy ilyenkor egyáltalán nincs késleltetés. Ennek kipróbálására most nem volt lehetőség (mert nem volt nálunk Samsung tévé), azonban korábban egy másik eszköznél kipróbáltuk, és az akkor szerzett tapasztalataink alapján nyugodt szívvel ki merjük jelenteni, hogy ez egy működőképes módszer.


[+]

Adná magát a dolog, hogy a telefon és a hangprojektor között is működjön ez a Wi-Fi-s adatátvitel, azonban erre valamiért nincs lehetőség, legalábbis nekünk ezt a kapcsolatot ebben a formában nem sikerült megteremteni, pedig mindent kipróbáltunk. Mivel a termék képes a Wi-Fi-kapcsolatra, van rá mód, hogy közvetlenül érjen el különféle internetes alkalmazásokat, így például a Spotify-t vagy netrádiókat, és azok tartalmát szólaltassa meg. Ez a folyamat a Smart Things appal vezérelhető, tehát a szoftverben kell kijelölni, hogy pontosan mit is szeretnénk hallani.

Hangminőség és értékelés

A Samsung HW-Q950A egy 11.1.4 csatornás rendszer, mely összesen 22 hangszórón keresztül szólal meg. A szett része négy darab függőlegesen pozicionált hangsugárzó, melyből kettő a soundbaron, egy-egy pedig a szatellit hangfalakon lett elhelyezve. Ezek feladata, hogy a plafon felé szórják a hangokat, amelyek onnan visszaverődve jutnak el a felhasználóhoz, mindez pedig elméletileg olyan hatást kelt, mintha a magasban lennének hangfalak, ami az objektumalapú surround hangszabványok (Dolby Atmos, DTS:X) visszaadása során lenne fontos. Tapasztalataink szerint ebből tényleg hallatszik valami, de a végeredmény korántsem olyan, mintha a plafonon valóban lennének igazi hangszórók. Egy kicsi, keskeny, zárt szobában valamennyire működhet a dolog, de egy nagyobb, berendezett helyiségben, amelyben lóg például egy csillár, már össze-vissza verődnek a hangok, így a végeredmény messze lesz a tökéletestől.

Ugyanakkor a hagyományos térhangzás megteremtésére kiválóan alkalmas a rendszer, épp a már annyiszor említett szatellit hangfalaknak köszönhetően. A Fraunhofer Intézet tesztfájljaival, valamint filmekkel, játékokkal is kipróbáltuk, és mindegyik esetében remekül teljesített. A hangok tényleg onnan szólnak, ahonnan jönniük kell, és emiatt azt tudjuk mondani, hogy a szatellit hangszórók önmagukban hozzáadott értéket jelentenek, és kiemelik ezt a modellt a hangprojektoros termékóceánból. Mivel a hangprojektor jó széles, ezért a hagyományos sztereó hatás megteremtése is megoldott, még háromméteres távolságból is kivehetőek, hogy melyik oldalról érkeznek a hangok.


[+]

A szett maximális névleges kimeneti teljesítménye 616 watt, és meglátásunk szerint a hangerő egy átlagos méretű szobában bőven elég.  Nem is tudtuk teljesen kihasználni, mert már akkor is fájdalmasan hangosnak bizonyult egy 35 négyzetméteres helyiségben, amikor háromnegyedig tekertük fel a hangerőt. A különálló mélyláda jól végzi a munkáját, a basszusok gazdagok, erőteljesek és tiszták. Remek, hogy a távirányítón külön gombokkal lehet szabályozni a mélynyomó hangerejét, azaz a basszusok igen egyszerűen felerősíthetőek vagy gyengíthetőek. Különösebb hanghibákat, búgást, zúgást, sistergést nem tapasztaltunk, azonban a legtöbb soundbarhoz hasonlóan, a tisztasággal itt is akadnak kisebb problémák, ugyanis hajlamos elmosni az igen finom részleteket, apróságokat.


[+]

A hangeszközt három előre programozott hangprofillal látták el (Játék, Normál, Térhatás), amelyek között markáns eltérések fedezhetőek fel, ha pedig valakinek ezek közül egyik sem tetszik, akkor az equalizer segítségével saját ízléséhez szabhatja az arányokat. Ezek mellett létezik egy negyedik mód is, az Adaptív, amelynél az elektronika automatikusan módosítja az egyes paramétereket, beállításokat úgy, hogy az mindig az éppen futó tartalomhoz passzoljon. Mindent mérlegre téve, a hangminőségről azt tudjuk elmondani, hogy egy magasabb kategóriás, high-end terméknek nem lehet riválisa, de nem is annak szánják.

Még azt is érdemes megemlíteni, hogy a készülék képes együttműködni a magasabb kategóriás Samsung tévékkel úgy, hogy egyszerre szóljon azok saját hangrendszere, a hangprojektor, a szatellit hangfalak, illetve a mélynyomó. Ennek eredményeként még több hangszóró szólal meg, aminek köszönhetően értelemszerűen még jobb lesz a hangminőség. Ezt a szolgáltatást megfelelő tévékészülék hiányában nem tudtuk kipróbálni, de korábban már volt alkalmunk erre egy másik Samsung hangprojektor segítségével, és akkor arra jutottunk, hogy a dolog hibátlanul működik, és tényleg van értelme ennek a szolgáltatásnak.

Értékelés

Az elvárásaink nagyon magasak voltak, de a Samsung HW-Q950A nem okozott csalódást. Az üzembe helyezés pofonegyszerű, a kezelés maximálisan felhasználóbarát. Minden kézre áll, elszúrni nem lehet semmit, és az is nagyon tetszett, hogy a távirányító kiváltására szolgáló app teljesen jól funkcionál. A tartalmak sokféleképpen eljuttathatóak az eszközre, a modell tehát kellően sokoldalú.

A kompakt szatellit hangfalaknak köszönhetően a térhatású hangzás remek, és mivel nincsenek vezetékek, ezen komponensek elhelyezése során is nagy szabadságot kap az ember. Mindez persze sokat nem számítana, ha a hangminőséggel gond lenne, de erről szerencsére szó sincs. A HW-Q950A szépen szól, nem tapasztaltunk hibákat, a mélyek sem hiányoznak, és bátran ki merjük jelenteni, hogy videózás, filmezés és játék mellett zenehallgatásra is használható. Tényleg egy szuper kis eszközről van szó, ami viszont az árán is meglátszik: 550 000 forintot kérnek el érte, amivel jelenleg a legdrágább hangprojektor-alapú hangrendszerek közé tartozik, viszont tény, hogy tudásával is messze kiemelkedik az átlagos soundbarok közül.


Samsung HW-Q950A hangprojektorszett

elefant

A Samsung HW-Q950A hangprojektor szettet a Samsung magyarországi kirendeltsége bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények