Hirdetés

Olcsó gamer monitor a Samsungtól

Kipróbáltuk a Full HD felbontású, FreeSync támogatású Odyssey G3 monitort.

Samsung Odyssey G3

A játékosokat megcélzó monitorok piaca mostanra hatalmasra duzzadt. Nincs is nagyon olyan gyártó a szektorban, amelyik ne próbálna ezen a téren is érvényesülni termékeivel. A Samsung is jó ideje kínál ilyen eszközöket, az idei évben is több modellel bővült a választék.

Samsung G3
Samsung G3

Ezek között megtalálhatóak az innovatív, kifejezetten drága, egyedi dizájnnal és komoly extrákkal megspékelt darabok, és olcsóbb, kisebb tudású eszközök is. Ez utóbbi csoport ráadásul a cég életében is nagy fontossággal bír, mert tudják, hogy sokan vannak, akik nem tudnak vagy akarnak vagyonokat költeni, de azért használható termékre vágynak. Ennek a piacnak szánják az Odyssey G3 fantázianevű monitort, amelynek 24 hüvelykes képátlóval bíró változatát próbáltuk ki.

Korrekt külső

Bár a Samsung Odyssey monitorok között akadnak ívelt modellek is, ez a hagyományos síkképernyős készülékek táborát erősíti. A megjelenésével próbáltak arra utalni, hogy ez egy játékos monitor, legalábbis mással nem tudjuk magyarázni, hogy minek pakoltak az aljára két légbeömlőnyílásnak tűnő, egyébként teljesen funkciótlan, pusztán esztétikai célokat szolgáló műanyag elemet. A csillag alakú talp stabilan tart, nem csúszkál, az állványon 12 centiméteres tartományban állítható függőlegesen a képernyő asztaltól való távolsága. Előre 5, hátra 20 fokkal dönthető, jobbra és balra 15 fokkal fordítható, és pivot módban is használható. A szokásoknak megfelelően egyszerűen fel is akasztható egy szabványos, 100 x 100 mm-es VESA konzol segítségével.

[+]

Hirdetés

A már bevált módon a ki- és bemeneteket a hátlapon helyezték el, melyek konkrétabban egy-egy HDMI 1.4, DisplayPort 1.2, USB 2.0 (szervizcélokra) és egy 3,5 mm-es analóg audioport, tehát azért a magasabb kategóriás monitoroknál már megismert csatlakozóbőségről szó sincs. A dobozba a használati utasításon kívül csak egy HDMI kábelt pakoltak, tehát aki DisplayPorttal használná, annak a vezetékről gondoskodnia kell.

[+]

Főbb paraméterek
Monitor típusa Samsung Odyssey G3 (LS24AG300NUXEN)
Technológia 8 bites VA, AMD FreeSync Premium
Háttérvilágítás típusa Edge-LED, nem PWM-es
Kijelző mérete 24 hüvelyk, 16:9 képarányú, sík
Felbontás 1920x1080 pixel (91,79 ppi)
Képfrissítési ráta 48-144 Hz
Válaszidő 1 ms (g2g)
Input lag 12,9 ms
Kontrasztarány kb. 3500:1
Fényerő 262 cd/m²
Betekintési szögek 178°/178° (névleges adat)
Megjelenített színek száma 16 millió
Színtérlefedettség 102,6% sRGB
Extrák célkereszt, kékfénycsökkentés
Csatlakozók HDMI 2.0, DisplayPort 1.2, 3,5 mm-es jack kimenet, USB (szerviz)
Doboz tartalma HDMI kábel, használati utasítás
Teljesítményfelvétel 26 watt, készenléti módban: 0,2 watt, külső tápegység
Gyártó honlapja www.samsung.hu
Termék honlapja Samsung G3 (LS24AG300NUXEN)
Fogyasztói ár kb. 76 000 forint
Garancia 3 év

Képminőség, panel

A kijelzőbe egy saját fejlesztésű és gyártású, 8 bites, 24 hüvelykes, VA paneltechnológiára épülő panel került. 1920x1080 képpont megjelenítését biztosítja, azaz Full HD felbontású, pixelsűrűsége pedig 91,79 ppi, ami teljesen átlagosnak számít a mai mezőnyben. A képernyőt ezúttal is bevonták egy olyan speciális anyaggal, ami hatékonyan nyeli el és oszlatja el az esetleges külső fényeket, így zavaró tükröződéstől nem igazán kell tartani.


[+]

A készülékbe Edge-LED háttérvilágítás került, azaz a fénykibocsátó diódákat a keretbe építették.  A maximális fényerő a méréseink szerint 270 cd/m², ami otthoni körülmények között elég, és mivel a modell nem támogatja a HDR anyagok megjelenítését, ezért nem gond, hogy be kell érni ekkora fényességgel. A legkisebb mért fénysűrűség 19,7 cd/m², ami elfogadható érték, és egyben azt jelenti, hogy az is tudja használni, aki szeret sötétben kifejezetten kis fényerő mellett játszani vagy dolgozni.


[+]

A Samsung G3 támogatja az AMD FreeSync Premium technológiát, a maximális frissítési frekvencia pedig 144 Hz. Kipróbáltuk az AMD hivatalos demójával, valamint néhány játékkal, és azt tapasztaltuk, hogy ez a szolgáltatás problémamentesen működik.

Homogenitás, betekintési szög, válaszidő

A LED-ek átlal szolgáltatott háttérfény eloszlása szemre nem rossz, hiszen felhősödést, foltosodást nem tapasztaltunk a mindennapi használat során. Viszont a műszeres mérések arra is rávilágítottak, hogy tökéletes homogenitásról nem beszélhetünk, az egyes képernyőtartományok közötti eltérés elérheti a 15 százalékot. A maximális válaszidő 20 ms, amely több fokozaton keresztül gyorsítható 1 ms-ig, viszont ilyenkor már az utánlövés effekt olykor tetten érhető, ami zavaró lehet. Az input lag a méréseink szerint 12,9 ms, ami egész korrekt eredménynek számít, bár a jelenlegi világcsúcstól azért elmarad.


[+]

A vállalat által előnyben részesített VA paneltechnológia hátránya, hogy elméletileg nem annyira jó a betekintési szög. Ezt az Odyssey G3-nál is megfigyelhettük, hiszen a tapasztalatunk alapján 155 fok környékéről már érezhető a kontrasztvesztés, a tónusok enyhe fakulása. Ugyanakkor ez nem zavaró, ha valaki szemben ül a termékkel, és invertálódástól egyáltalán nem kell tartani.

Előzetes és ideális képi beállítások

A cég ezúttal sem spórolt az előzetesen beállított különféle képprofilokkal. Összesen hat ilyen áll a felhasználó rendelkezésére, amelyek nevükkel is jelzik, hogy milyen tartalmak mellé szánja őket a gyártó. Szokatlan módon viszont ezek között a gyakorlatban nem sok különbséget tapasztaltunk, sőt leginkább csak annyi az eltérés, hogy egyiknél-másiknál ki van kapcsolva a FreeSync támogatás, illetve nincs válaszidő-rásegítés. De a fényerő, a kontraszt, a színhőmérséklet vagy színhűség nagyon hasonló.

Profil/beállítás AOS Dinamikus Kontraszt FPS Mozi RTS Szerepjáték
Fényerősség (fehérpont) 261,2 cd/m² 260,9 cd/m² 262 cd/m² 261 cd/m² 261,7 cd/m² 261,4 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0,0743 cd/m² 0,0741 cd/m² 0,0747 cd/m² 0,0741 cd/m² 0,0746 cd/m² 0,0742 cd/m²
Kontrasztarány 3517,3:1 3520,9:1 3507,3:1 3521,8:1 3508,6:1 3520,7:1
Legnagyobb delta E 6,68 6,69 6,7 6,68 6,7 6,68
Átlagos delta E 2,48 3,12 3,2 2,83 2,89 2,4
Színhőmérséklet 7000 K 7000 K 7000 K 7000 K 7000 K 7000 K
Gamma 2,01 2,03 2 2,1 1,9 2,18

Egy i1 Display Pro kalibrátorral, illetve a DisplayCAL névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az említett beállításokat. Sorrendben ezek a következők: AOS, Dinamikus kontraszt, FPS, Mozi, RTS, Szerepjáték. A kapott értékek közül a legnagyobb fényerőt, a feketeszintet, a valós kontrasztarányt, a színhőmérsékletet, illetve a delta E értékeket tüntettük fel a táblázatban. Utóbbi egy olyan numerikus érték, ami két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül; minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához (sRGB), vagyis annál jobb.


[+]

Ezt követően a célértékeket (120 cd/m² fényerősség, 6500 K színhőmérséklet, 2,2 gamma) próbáltuk belőni, illetve a legnagyobb színpontosságot elérni, ami remekül sikerült. Az átlagos delta E 0,22, a maximális delta E pedig 0,69 lett, amelyek kiváló értéknek számítanak, főleg ebben az árkategóriában. A beállításainkkal a fényerő 139 cd/m², a feketeszint 0,0432 cd/m², a kontrasztarány pedig így 3218,3:1 lett. A képen a színtérlefedettség látható: a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia színteret, míg a színes alakzatok a mért színteret ábrázolják. Eszerint a kijelző 102,6 százalékban fedi az sRGB színteret, de ezen belül a számottevő pontosság 96,6%, ami monitorok esetében meglehetősen közepes produkciónak számít.


[+]

Ideális beállítások
Samsung G3
Képmód Egyedi
Fényerő 60
Kontraszt 85
Élesség 60
Szemkímélő mód Ki
Gamma 2. mód
Vörös 50
Zöld 44
Kék 42

Vezérlés, extrák, értékelés

Vannak olyan monitorok, igaz nem túl nagy számban, amelyek mellé jár távirányító, azonban a Samsung Odyssey G3 nem tartozik közéjük. Ennél sokkal általánosabb, hogy a beállítások szoftveresen is módosíthatóak legyenek egy ingyenesen letölthető gyári applikáció segítségével (mint például az AOC G-Menu), ám erre sincs lehetőség. Így a beállítások módosításához marad a hagyományos, termékbe épített menürendszer. A grafikus kezelőfelület puritán, ám struktúrája logikus, minden a helyén van, és még magyarul is tud.

[+]

A modell rendelkezik néhány extrával, hiszen előcsalható rajta a célkereszt, ami akkor is a képernyőn marad, ha az a játékból valamiért hiányzik (mondjuk mert éppen szaladunk a kezünkben a fegyverrel). Emellett bekapcsolható rajta az úgynevezett Szemkímélő mód, azaz a kékfényvédelem, amelynek aktiválásával radikálisan lecsökken a szemet zavaró kék fényösszetevő mértéke.

Értékelés

A Samsung Odyssey G3 nem vállalta túl magát, nem ígér csodát, viszont a személyében egy kifejezetten korrekt, az árához képest teljesen jó terméket ismertünk meg. A vezérlés rendben van, bár örültünk volna, ha a paraméterek szoftveres módosítását lehetővé teszik, de ennek hiányát azért túl lehet élni.


[+]

A hangrendszert kicsit hiányoltuk, de azt el lehet fogadni, hogy ennek kispórolásával is fogni akartak a költségeken. A kép minősége viszont meglepően jó. HDR ugyan nincs, a színtérlefedettség közepes, de megfelelő beállítások mellett a színpontosság kimagaslóan jó. A FreeSync működik, a 144 Hz-es képfrissítéssel sincs gond, és úgy általában a mozgásmegjelenítés is hibátlan. A dizájn rendben van, nem bazári a megjelenés, akár egy irodába is be lehet tenni, nem fognak ránk ujjal mutogatni. A Samsung Odyssey G3 nagyjából 76 000 forintba kerül, ennyiért pedig meglátásunk szerint remek vétel!


Samsung Odyssey G3 monitor

elefant

A Samsung Odyssey G3 monitort a Samsung magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények