Bevezető, dizájn
Az ASUS ROG Zephyrus G család megjelenése óta a nagyon jól hordozható, univerzális, de azért a szíve mélyén a játékosok kegyeit kereső notebookokat tartalmazza. Így van ez tesztalanyunk, a G16 2024-es iterációja esetén is, mely egy elegáns, de azért egy LED-es sávval feldobott unibody alumíniumházban, szinte teljesen elrejtett szellőzőrácsok mellett vonultat fel Core Ultra 9 processzort és RTX 4090 GPU-t.
Hirdetés
Külső
A ROG G16 idei verziója minden porcikájában úgy készült, hogy a prémium kategória méltó tagja lehessen. Ennek megfelelően egy selyemfényű, sötétszürke (ez a Dark Gray változat, de létezik fehérben is, Platinum White néven) unibody alumíniumházat kapott, tökéletes illesztésekkel, szilárdsággal. A zsanérok puhán járnak, egy kézzel is kezelhetők, a tapipad szinte keret nélkül jelenik meg a csuklótámasz közepén. Elsőre talán nem is tűnik fel a kialakítás egyik érdekessége, nevezetesen hogy a nagy teljesítményű gamer noteszekre annyira jellemző, óriási szellőzőnyílások sehol sem látszanak. Pedig ott vannak azok, mégpedig a hátsó oldalon, a kijelző lehajló pereme alatt bújnak meg. A tervezés során az ASUS mérnökei odafigyeltek arra, hogy a kiáramló meleg levegő ne az OLED panelt fűtse, hanem lefelé, az asztal felé távozzon.
A 16”-es OLED panelt némileg tükröződő üveg fedi, és divatosan vékony keret veszi körbe, aminek tetején azért elfért egy Full HD felbontású webkamera is, mely elfogadható képminőséget kínál és Windows Hello kompatibilis. A kijelzőt tartó zsanérok mozgásáról már ejtettünk szót, azt viszont megemlítenénk, hogy alakjuk, kialakításuk miatt 180 fokos kinyitást nem tesznek lehetővé, körülbelül 135-140 fokig tudjuk csak hátradönteni a képernyőt, ez testmagasságtól függően nem biztos, hogy az ölben tartott használatot kényelmessé teszi. A viszonylag vékony monitor egyébként a notebook talán legkevésbé szilárd része, a teljesen merev alsó félhez képest itt tetten érhető a csavarodási hajlam, de mértéke egyáltalán nem vészes. A teljes notebook egyébként meglepően vékony (16 mm), alapterülete 354 x 246 mm. Tömege 1,8 kg, tehát hordozhatóságára nem panaszkodhatunk.
A notebook a korábbi AniMe Matrix LED-ek helyett egy visszafogott LED-es sávot visel a fedőlapján díszítésként, ami hét szegmensre oszlik, melyek természetesen testre szabható effektekkel szórakoztathatnak minket. Ennél hasznosabb, hogy különböző értesítésekre is felhívhatják figyelmünket, például levél- vagy chatüzenet érkezésére; mindezt a megszokott Armoury Crate szoftverben tudjuk beállítani. A Slash Lighting fantázianévre hallgató LED-sor mellett egy apró ROG logót találunk még a burkolat felső sarkában, és ezzel igazából végére is értünk a dekorációknak (már ha a szintén ARGB-s billentyűzetet nem számítjuk).
A jobb és bal oldalon összesen egy TB4, egy USB 3.2 Gen 2 Type-C, két USB 3.2 Gen 2 Type-A, egy HDMI és egy 3,5 mm-es kombinált hangcsatlakozó található. A Type-C portok DisplayPort és USB-PD támogatást is kínálnak, és kapunk SD kártyaolvasót is.
A ház alsó részén szellőzőrácsok sorakoznak, és a látható csavarokon túl még két, apró gumielem alá rejtett rögzítőelemet tartalmaz. Ha mindezeket kicsavarjuk, akkor a gép könnyen felnyitható, így egyszerűen bővíthetjük a tárhelyet (két M.2 foglalat áll rendelkezésre), vagy pár év múlva kicserélhetjük az akkumulátort és lepucolhatjuk a folyékony fémre és vapor chamberre támaszkodó hűtést.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!