ASUS blog: Zephyrus G16 notebook, az Univerzális

Gamer notebook, üzleti PC, multimédiás munkaállomás – ez az a noteszgép, ami tényleg mindenre jó.

Az ASUS Zephyrus G szériája már a G14 bemutatkozásakor is igyekezett azt bemutatni, hogy nem feltétlenül kell egy „gamer” notebooknak csupán célhardvernek lennie, hanem egy mindennapi feladatokra, akár üzleti úton is bevethető noteszgép is képes lehet megállni a helyét a játékosok asztalán. Ez sikerült is neki: a G14 azóta is egy kifejezetten népszerű, jól hordozható kis erőmű, nagyobb testvére, a G16 pedig egy elsősorban asztali használatra tervezett, de azért még viszonylag jól hordozható munkaállomás, remek minőségű, 16”-es OLED panellel, és olyan hardverrel, mely nemcsak a legújabb játékprogramokkal, de a legigényesebb multimédiás vagy mérnöki szoftverekkel is könnyedén megbirkózik.


[+]

A G16 elérhető Intel (GU605) és AMD (GA605) platformmal, melyek közül az előbbit korábban teszteltük is. Akkor elég jó benyomást tett ránk az abszolút csúcskategóriás kivitel, a gyönyörű képernyő, na és persze a teljesítmény. Most az AMD-s változatra vetünk egy pillantást, mely első ránézésre nem is különböztethető meg testvérétől, hiszen ugyanazt az elsőosztályú gépházat kapta, tökéletes összeszereléssel, valamint a fedlapon a Slash Lightning névre hallgató LED-es sávval, mely nem csak mutatós dekoráció, hanem visszajelző fény is egyben, és különböző értesítésekről tudósíthat bennünket a notebook készenléti állapotában is.


[+]

A gép kézbe véve szinte sugározza a prémium kategória érzetét, a gépház és a kijelző is stabil, utóbbi nem remeg, de közben egy kézzel is könnyedén mozgatható. Az alsó burkolat, ha nem is túl egyszerűen (két csavar a gumitalpak alá került), de nyitható, és bővíthetünk a háttértáron, illetve elvégezhetjük az ennél a gépnél csak a hagyományos hővezető csövekre épülő, tudásához képest meglepően csendes hűtés karbantartását is.


[+]

Csatlakozókból nincs hiány, a kínálat szinte teljesnek mondható: USB4, USB 3.2 Gen 2 Type-A és Type-C kivitelben, HDMI 2.1 és 3,5 mm-es kombójack is rendelkezésre áll. Kapunk SD kártyaolvasót is, igazából csak az Ethernet hiányzik, de ezt simán helyettesítheti a Bluetooth 5.4-et is kínáló Wi-Fi 7 adapter.

Belső és teljesítmény

Ami a nálunk járt eszközt illeti, ebben az alábbi hardvert találjuk:

Specifikációk
Termék megnevezése ROG Zephyrus G16 (GU605)
Processzor AMD Ryzen AI 9 HX 370 – 4 Zen 5+8 Zen 5c mag, max. 5,1 GHz, 15-54 W cTDP
Memória 32 GB (Samsung) DDR5-7500
Kijelző 16"-es, 2560x1600 pixeles Samsung ATNA60DL01 OLED panel, 240 Hz, Pantone tanúsítvány, G-Sync
Grafika - AMD Radeon 890M
- NVIDIA GeForce RTX 4070, TGP: 105 watt (Dynamic Boosttal)
Adattároló 1 TB-os Micron 2400E SSD, PCIe 4.0 x4
Optikai meghajtó nincs
Vezeték nélküli kapcsolat - MediaTek MT7925 Wi-Fi 7
- Bluetooth 5.3
Csatlakozók - 1 db USB4 (Type-C)
- 1 db USB 3.2 Gen 2 (Type-C, DP)
- 2 db USB 3.2 Gen 2 (Type-A)
- 1 db HDMI 2.1
- 1 db kombinált 3,5 mm-es hangcsatlakozó
Extrák ARGB világítású (egy zónás) billentyűzet, SD kártyaolvasó, „Slash Lighting” fénycsík a kijelző hátoldalán
Akkumulátor 90 Wh
Méret 354 x 246 x 18 mm
Tömeg 1,95 kg
Operációs rendszer Windows 11 Home
Gyártó honlapja rog.asus.com
Termék honlapja ROG Zephyrus G16
Fogyasztói ár 1 337 990 forint
Garancia 3 év

Mint látható, ez egy kevésbé „játékfókuszú” konfiguráció, mint inteles társa volt, hiszen RTX 4090 helyett „csak” egy RTX 4070 található benne, de megkockáztatjuk, hogy az univerzális notebookot keresők túlnyomó többségének ez a különbség nem lesz annyira érezhető a napi használatban.

Mindenesetre a számok magukért beszélnek, az általánosabb, a rendszer tudásának egészét vizsgáló tesztekben az alábbi eredményeket kaptuk:

Játékok esetében a következőképpen alakultak a számok (a méréseket natív felbontásban és maximális minőségi beállítások mellett futtattuk):

Aki ezeket kicsit kevésnek érezné, gyorsíthat rajtuk, ha az Armoury Crate-ben a Turbo profilra vált. A különbség nem is olyan csekély, mert érezhetően emeli a CPU és a GPU számára rendelkezésre álló teljesítménykeretet, így egyes programoknál akár 10%-ot megközelítő sebességnövekedés is előfordulhat.

Kijelző és használat

A ROG Nebula megnevezésű, egyébként Samsung gyártmányú, 2560x1600 pixeles OLED panel 240 Hz maximális frissítést kínál, mely a G-Synckel kiegészítve teszi igazán játékra alkalmassá ezt a notebookot. A kijelző 405 cd/m² maximális fénysűrűséget, a technológiából adódóan gyakorlatilag végtelen kontrasztarányt és kiváló színvisszadást biztosít. Az utóbbit egyrészt az óriási színtér (99% DCI-P3, 95% AdobeRGB), másrészt a gyárilag kalibrált, szinte tökéletes színhűség (átlagos delta E < 0,5) is segíti.


[+]

A használat során a Zephyrus G16 nagyon barátságos társ: melegedésre alig hajlamos, hűtése pedig a legtöbb esetben szinte némán teszi dolgát. A billentyűzet kényelmes – az ASUS úgy döntött, hogy zsúfolt, de numerikus résszel is rendelkező változat helyett inkább egy kényelmesebb, de külön számgombokat nem kínáló megoldást választ (ahogy tette a közeli rokon ProArt P16-nál is), 1,7 mm-es úttal, határozott, kellemes visszajelzéssel és egyzónás, RGB háttérvilágítással.

Mindent egybevéve tehát a Zephyrus G16 egy valóban sokoldalú, és minden területen kiválóan teljesítő notebook. Kivitele elsőosztályú, ez mondjuk el is várható ezen a szinten. A 16”-es méret ergonómiai szempontból ideálisnak érződik munkára és szórakozásra is, egyedül a hordozhatóság az, ahol kompromisszumot jelent, de ez még mindig nem olyan mértékű, hogy zavaró legyen. Az üzemidő egyébként kifejezetten jó, irodai munkára 9 órát meghaladó ideig tudtuk használni a gépet, tehát egy „lájtos” munkanap töltő nélkül is átvészelhető, ami nem rossz egy alapvetően mégiscsak játékosoknak tervezett notebooktól. Végül pedig, ahogy az ASUS felső- és csúcskategóriás noteszgépeinél az utóbbi időben megszokhattuk, a G16 nemcsak gyors, de kijelzője is elsőosztályú, játékra, filmnézésre és kreatív feladatokhoz is tökéletesen passzol.

Wombath

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Előzmények