Hirdetés

ROG Strix G15 notebook: e-sport, AMD-vel

AMD processzor és GeForce grafika: lássuk, hogy teljesít ez a kedvezőbb árat kínáló recept az ASUS tálalásában!

Bevezető, külső

Bár a ROG notebook és a kedvező ár furcsán hangzik egy mondatban, a ROG Strix G széria valahol mégis arról szól, hogy az e-sportolóknak szánt Scar család mellett (mely Intel platformra épül) az ASUS egy valamivel alacsonyabb árat kínáló sorozattal is jelen lehessen ebben a szegmensben. Az általunk tesztelt modell például az AMD egyik legerősebb mobil processzorát kombinálja a GeForce RTX 3070 Ti-vel (ami szintén nem egy gyenge játékos), ára mégis megállhat 700 000 forint körül. Nézzük, kell-e ezért valami kompromisszumot kötnünk!

Dizájn

Míg a Flow és egyes Zephyrus modellek megpróbálnak valamennyire beolvadni a kreatív és nagy teljesítményű üzleti notebookok közé, addig a ROG Strix családnál nincs erről szó, messziről látszik rajtuk, hogy játékosok számára tervezett hordozható számítógépekről van szó. Bár a Scarokhoz képest azért valamivel visszafogottabb a külső, szerénynek azért egyáltalán nem neveznénk: az alapvetően sötétszürke műanyagból készült burkolat (a monitor hátoldala viszont alumíniumból van) az ujjlenyomatokat csak mérsékelten gyűjti, egyhangúságát pedig érdekes minták és betétek igyekszenek feldobni.


[+]

A mintákat illetően a jobb felső sarok felé például háromszögeknek örülhetünk, betétből pedig a bal felső részen láthatunk egy puhább anyagból készült, mintázott részt (ez olyan hatást kelt, mint az Acer Aspire Vero újrahasznosított műanyagból álló burkolata). Bár a fő elemek műanyagok, ez a minőségérzeten nem ront, a ház nem recseg, nincsenek sorják vagy gyenge illesztések. Ami viszont már az első kézbe vételnél fel fog tűnni, az az, hogy – ellentétben a Zephyrusokkal – ennél a szériánál nem volt lényeges a hordozhatóság. Egyrészt a gép nagy és vastag (354 x 259 x 27 mm), másrészt nehéz is (2,3 kg), de például kijelzője is csak korlátozottan, körülbelül 112 fokig hajtható hátra, mert a ház hátrafelé igencsak túlnyúlik a zsanérokon. Ennek köszönhető egyébként az, hogy a 15,6”-es kijelzőt határoló viszonylag keskeny keretek ellenére is ilyen nagy alapterületű „tepsit” kapunk.


[+]

Visszatérve egy pillanatra még a díszítésekre, a mintázatról és a sötétebb színű betétről már ejtettünk szót, de ezeknél látványosabb ház első éle alá rejtett RGB világítás, melyet a billentyűzettel együtt állíthatunk be, valamint a kijelző hátoldalán található, szintén világító ROG logó. Ez utóbbi szimpla fehér fénnyel világít, tudniillik a képernyő háttérvilágítását „használja”, színét így nem tudjuk testre szabni.


[+]

A gép alján vaskos gumilábakat (különböző színekben) és egy sor csavart találunk, ez utóbbiak eltávolítása után az alsó burkolat könnyedén levehető – legalábbis elméletben, mert a nálunk járt, "engineering sample" modellnél az egyik hátsó csavar már nem akarta elengedni a menetet, ezért nekünk nem sikerült ez a művelet.


[+]

Mint említettük, a ROG Strix G széria inkább asztali, mintsem mobil használatra született, és ennek megfelelően kerültek elhelyezésre a csatlakozók is: a bal oldalon a kombinált hangcsatlakozót és két USB 3.2 Gen1 interfészt találunk, melyek Type-A konnektort használnak. A jobb oldalra nem került semmi (mármint a szellőzőnyílást leszámítva), a hátoldalon viszont a töltőcsatlakozó mellett egy Ethernet port (2,5 Gbps-es), egy HDMI és két Type-C is helyet kapott. Utóbbiak USB 3.2 Gen2 szabványúak, és egyikük DisplayPortként is bevethető. Mindent egybevetve tehát a csatlakozókínálat nem rossz, és az elhelyezés is jól sikerült.

Hardver és teljesítmény

Mint említettük, a tesztelt notebook egy korai tesztpéldány, viszont igen jól felszerelt, ennél jobbára csak gyengébb hardverrel szerelt ROG Strix G15 változatok léteznek: a processzor a nyolcmagos AMD Ryzen 9 6900HX, a grafikus adapter pedig egy GeForce RTX 3070 Ti, mely Dynamic Boosttal akár 150 wattos fogyasztásig is elmehet. A körítés sem rossz: WQHD felbontású képernyő 165 Hz-es maximális frissítéssel, 16 GB DDR5 memória, illetve egy 1 TB-os Micron SSD teszi teljessé a képet.

Specifikációk
Termék megnevezése ASUS ROG Strix G15 (2022)
Processzor AMD Ryzen 9 6900HX – 3,3/4,9 GHz, 45 W TDP
Memória 2 x 8 GB (SK Hynix) DDR5-4800
Kijelző 15,6"-es, 2560x1440 pixeles BOE NE156QHM-NY1 IPS panel, 165 Hz-es frissítéssel
Grafika - AMD Radeon 680M
- GeForce RTX 3070 Ti, Max. 150 watt TDP (Dynamic Boost)
Adattároló 1 TB Micron 2450 SSD, PCIe 4.0 x2
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció - Realtek Gaming 2.5 GbE
- Mediatek MT7922 Wi-Fi 6E
- Bluetooth 5.2
Interfészek - 2 db USB 3.2 Gen2 Type-C (egyik DP-A, töltéssel, G-Synckel)
- 2 db USB 3.2 Gen1 Type-A
- 1 db HDMI 2.0b
- 1 db 2,5 Gbps-es Ethernet
- 1 db kombinált 3,5 mm-es hangcsatlakozó
Extrák billentyűzetvilágítás (gombonkénti RGB), AURA Sync
Akkumulátor 90 Wh
Méret 354 x 259 x 27 mm
Tömeg 2,30 kg
Operációs rendszer Windows 11 Home
Gyártó honlapja www.asus.hu
Termék honlapja ASUS ROG Strix G15 (2022)
Fogyasztói ár Kb. 700 000 forint
Garancia 3 év

Teljesítmény

Szokásunkhoz híven nézzük először az SSD tudását, megfelel-e a gép többi részének az általa biztosított adatátviteli sebesség?


[+]

Nos, úgy tűnik, igen, bár a PCIe 4.0 x4 kínálta teljes sávszélességet nem használhatjuk ki, azért a számok így sem rosszak, nem lesz tehát gond az adatéhséggel, jöhetnek tehát a megszokott teljesítménymérések!

Hirdetés

Ezekkel kapcsolatban fontos, hogy a ROG notebookoknál megszokott módon előre telepítve kapjuk az Armoury Crate szoftvert, mely több egyéb funkció mellett előre definiált profilokkal is rendelkezik, amelyek a CPU/GPU viselkedését, sebességét is befolyásolják. Az alapértelmezett a Performance, ezen felül még választhatunk a csendre optimalizált Silent és a maximális sebességet kínáló Turbo között, illetve rábízhatjuk magunkat a Windowsra is. Negyedik lehetőségként pedig egy kis kézi tuning is rendelkezésre áll, mely adott esetben a Turbónál is magasabbra srófolhatja az órajeleket – pár mérést így is végeztünk, de nem tapasztaltunk lényegi előrelépést, ezért maradtunk inkább a Performance és a Turbo vizsgálatánál. A mérések során végig a dedikált GPU dolgozott, a MUX átkapcsolót is ennek megfelelően állítottuk be.

Általános feladatok során tehát a ROG Strix G15 a következőképpen teljesített:

Teljesítmény különböző beállításokkal
ROG Stix G15 (2022) teljesítménye Performance Turbo
7-Zip beépített benchmark (nT) 62 069 MIPS 62 262 MIPS
SpecWPC 7-Zip Compress* 169,92 s 166,81 s
SpecWPC Blender BMW 1M* 71,91 s 68,61 s
SpecWPC Handbrake Normal / HQ 97,14 / 39,87 fps 101,21 / 42,77 fps
SpecWPC Maya Shaded Wire 198,5 fps 208,67 fps
SpecWPC Python SciPy* 77,78 s 74,58 s
VeraCrypt 64 SHA-256/SHA-512 321 MB/s / 494 MB/s 325 MB/s / 526 MB/s
*A kisebb érték a jobb

Nem rossz számok ezek, a gép teljesítménye tehát rendben lévőnek látszik. Összehasonlítva a ROG Zephyrus G14-ben próbált 6900HS-sel látható, hogy a nagyobb ház, méretesebb hűtés, magasabb TDP előnyei a hosszabb idei futó tesztekben domborodnak ki igazán – illetve ott láthatunk még jelentős különbséget, ahol a grafikus kártya is szerephez jut. A konkurenciát vizsgálva, a ROG Flow Z13-ban dolgozó Core i9-12900H eredményeivel összevetve a fenti számokat, vegyes a kép: egyes tesztek az AMD, mások az Intel platformját preferálják. Ami a kékek felé billenti az összképet, az az, hogy a Z13 esetében mégiscsak egy vékony tabletből sikerült ezt a teljesítményt kihozni.

Áttérve az esetünkben fontosabb 3D-s, játékos tudásra, ami rögtön látszik, hogy a Performance és a Turbo profilok között bizony elég jelentős az ugrás, sok más tesztelt noteszgéppel ellentétben itt tehát tényleg érdemes ezek között váltogatni. Ez nem véletlenül van így, a ROG Strix vastag házában ugyanis elfért egy olyan hűtés, amivel tényleg elég magasra lehet emelni a CPU és a GPU fogyasztását, ha ezért cserébe vállaljuk a megnövekedett ventilátorzajt. Lássuk akkor a számokat!

Az eredmények magukért beszélnek: a ROG Strix G15 ebben a konfigurációban egy igazi erőmű, a 3070 Ti pedig jó páros a 165 Hz-es maximális frissítésre képes WQHD panellel, annak ugyanis minden képességét kihasználhatjuk vele, kicsit régebbi játékoknál még maximális minőségi beállítások mellett is.

Tapasztalatok

Kijelző

Többször leszögeztük már, hogy tesztalanyunk valóban a játékosokra koncentrál, nem próbál meg nagyon hordozható vagy nagyon elegáns is lenni egyben. Van azonban egy terület, ahol a szórakozás mellett még bevethető, ez pedig a grafika, a kijelző ugyanis az ASUS-tól az utóbbi időben megszokott kiváló minőséget hozza.

[+]

A maximális fénysűrűség (289 cd/m²) és kontrasztarány (900:1) mondjuk lehetne jobb, ez tény, de vegyük figyelembe, hogy ezt a gépet általában azért szobában, és nem kültéren fogjuk használni, így pedig ezek az értékek is elegendőek lesznek. Sokkal többet nyom majd a latban viszont a 96%-os DCI-P3 színtér és a gyárilag biztosított kiváló színhűség. Az egyetlen terület, ahol kritizálhatjuk a panelt, a háttérvilágítás egyenletessége, bár itt is megjegyeznénk, hogy játékok vagy filmnézés közben ez nem fog látszódni, inkább a nagy fehér háttérrel rendelkező irodai alkalmazások azok, ahol érzékelhető ebből valamennyi.

[+]

Használat közben

Nagy teljesítményre képes hardver, vaskos gépház és jó hűtés jellemzi a ROG Strix G15-öt, és ennek a hármasnak köszönhetően terhelés nélkül gyakorlatilag néma tud maradni, ha csak böngészünk, netezünk, egyszerűen nincs szükség arra, hogy a ventilátorok hallhatóan dolgozzanak. Ez persze változik, ha elkezdjük a munkát – vagy a játékot – de a Performance profil alatt még hosszabb távon is viszonylag halk marad a gép.

A Turbo profilt aktiválva persze emelkedik a hangerő, de igazából még ezt a szintet sem neveznénk extrémnek, nyugodtan játszhatunk így is fejhallgató nélkül, ha éppen ahhoz támadna kedvünk. Az alábbi ábrákon jól látszik, hogy micsoda különbségek vannak egyébként a Performance alatt engedélyezett fogyasztások között. Az is leolvasható, hogy a hőmérsékleteket tekintve sem szívbajos az ASUS (nagyon helyesen), nem próbálja meg throttlinggal 90 °C alatt tartani a processzort.

A burkolat, bár esetünkben valószínűleg nem sokat fogjuk tapogatni, nem melegszik számottevően, és a billentyűzeten sem mértünk sehol 40 °C feletti értékeket.

[+]

Bevitel, hang, üzemidő, értékelés

Klasszikus notebookos kiosztást kapunk a G15-tel, nincs numerikus rész (ráadásul a tesztpéldány angol kiosztású). A gombok kényelmesek, határozottan mozognak, a burkolat és az alap kellően merev, a gépelési élmény tehát nem hagy kivetnivalót maga után.


[+]

A háttérvilágítás AURA Sync-kompatibilis, és létezik négyzónás, illetve gombonként konfigurálható változatban is, modelltől függően. A tapipad is kellemes, jól reagál mozdulatainkra, a rejtett gombok ellenállását is jól eltalálták.

Igazából a hangzást sem kritizálnánk, a nagyméretű gépháznak köszönhetően notebookhoz képest kellemes a dinamikatartomány, kapunk Dolby Atmost is.

Üzemidő

Bár volt már szó arról, hogy a ROG Strix G15 nem egy hordozhatóság-centrikus notebook, azért az ASUS talált helyet egy 90 Wh-s akkumulátornak, ez pedig az AMD platform hatékony energiagazdálkodázásnak köszönhetően hosszú, akár egész napos munkát lehetővé tévő üzemidőt biztosít a notebooknak.

Méréseinkhez persze visszakapcsoltuk az integrált grafikát, tehát ezekre az értékekre ne az RTX 3070 Ti használata közben számítsunk. A mellékelt töltő egyébként 240 wattos, így a lemerült akkumulátor visszatöltése is egész gyors, illetve akkor is tudja tölteni, ha közben rendesen használjuk a notebookot.

Értékelés

Klasszikus gamer notebook a ROG Strix G15, mely ebben az összeállításban egy kifejezetten erős, a WQHD felbontású panel képességeit minden téren kihasználni képes eszköz lett. Összerakása példás, a burkolat ugyan műanyag, de nem az olcsó fajtából. A dizájn átlagos, nem túl csicsás, de nem is próbál elrejtőzni.

A külső és a teljesítmény tehát egyértelműen tetszett, és elégedettek voltunk a kijelzővel is, mely beltéren szinte tökéletes partner a szórakozásban és a multimédiás munkában, kültérre azonban már nem lesz elég a fénysűrűség és a kontrasztarány.


[+]

A nagy gépháznak és a hatékony hűtésnek köszönhetően az Armoury Crate által kínált teljesítményprofiloknak is van értelme, elég komoly az ugrás a Performance és a Turbo között, nem csak a ventilátor hangosodik, de a sebességben is láthatunk előrelépést. Még árát tekintve sem rossz ajánlat ez a notebook, bár találni nála olcsóbb termékeket is a piacon RTX 3070 Ti videokártyával, de azok általában nem Ryzen 9 6900HX köré épülnek, hanem Core i7-et, Ryzen 7-et találunk bennük, de játékoknál ez kevesebbet számít, mint a VGA.


ASUS ROG Strix G15 G513RW notebook

Wombath

Az ASUS ROG Strix G15 notebookot az ASUS hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

Új korszak a hálózati adattárolásban – Bemutatkozik a Synology DS925+

PR Ez a sorozat új mércét állít fel a hálózati adattárolásban: nagyobb teljesítmény, szorosabb ökoszisztéma-integráció és vállalati szintű megbízhatóság – mindezt kompakt méretben.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények