Tesztpadon a Rapoo ultraslim profilú klaviatúrája, az E9700M

A vezetékmentes eszköz 96 százalékos dizájnt kapott, és az alsó burkolati eleme fémből készült.

Hirdetés

Mindennapi használat, értékelés

Talán a fémház miatt, de kifejezetten bizakodóan álltunk neki a Rapoo megoldásának tesztelésének, és tulajdonképp nem ért bennünket csalódás, megközelítőleg azt kaptuk, amit vártunk. A csatlakoztatás pofonegyszerű: a nano vevőegységet USB portba passzintva azonnal használható a billentyűzet, a Bluetooth párosításhoz meg az Fn + 1/2/3 gombot kell 3 másodpercig nyomva tartani. A cikkek készítése vagy az internet böngészése közben nem volt égbekiáltó problémánk, az E9700M gombjai könnyen és halkan járnak meglehetősen rövid útjukon, de taktilisek, így gépelés során nem ejtettünk az átlagosnál több elütést, főleg mivel a billentyűsapkák közepe finoman kontúros. Az egyetlen részlet, amit egyesek nem díjazhatnak, az az, hogy a karakterek nem kettős fröccsöntéssel, festéssel vagy lézerrel gravírozva kerültek felvitelre, hanem szimplán matricával, bár ez nekünk csupán akkor tűnt fel, mikor közvetlen közelről mustráltuk a gombokat.


[+]

Ami némi megszokást igényel, az a jobb shift alá besuvasztott kurzornyilak pozíciója, különösképp a fel/le irányokban, azonban mentségükre szóljon, hogy a tasztatúra szélessége körülbelül annyi, mint egy TKL billentyűzeté, ergo több helyünk marad az egerünkkel kalimpálni, plusz a fizikailag hiányzó home, end, page up és page down gombokat logikusan programozták rájuk második rétegként. A backspace felett megtelepedett delete is eltér a normától, ám úgy véljük, hogy a helyzetével hamar megbarátkozhatunk; aminél néha mellényúltunk, az inkább a bal control jobbjára költöztetett Fn billentyű mellett figyelő Windows/Option gomb volt. A rövid szóközből (és az Fn-t jobbról száműző, zsugorított nyilakból) kifolyólag hozzávetőleg ott van, ahol egy 6,25u széles spacebarral szerelt holmin a bal alt volna, ezért a hősies puffogtatások óráiban (Doom) párszor az asztalon találtuk magunkat, akaratunk ellenére.


[+]

Tényleg, a játék! A klaviatúra elvileg csupán 2KRO-s, de szerencsére igen sok kombinációt bevesz három, négy vagy hat egyidejűleg benyomott gombbal (az "E"-t például nem igazán szereti vegyíteni mással), tehát a mátrixa nem a menthetetlen fajtából származik, és bindjainktól függően megeshet, hogy nem fogunk vele idegesítő korlátokba ütközni. Persze ezt a klaviatúrát egyáltalán nem játékra szánták, és még ha a beállításainkból következően akár erre is megfelelő lenne számunkra, a 2,4 GHz-es rádió 125 Hz-es polling rate-jét nem tudjuk felsrófolni. Ez nyilván nem akkora érvágás, mint egy egérnél, de azért nem árt észben tartania a késleltetésre kifejezetten érzékenyeknek.


[+]

Az szimpatikus, hogy Apple vasakkal történő nyúzáshoz is feliratozva van a gomberdő, és az üzemmódok közti váltás csak egy pillanat műve, a Bluetooth pedig kellemes adalék, mert újdonsült szerzeményünk ezzel együtt egyszerre négy géphez kapcsolódhat, ráadásul az akku készenléti idejét is meghosszabbítja. Ez amúgy sem kevés, hiszen a gyártó legjobb esetben 12 hónapra elegendő energiatartalékokat emleget, és bár erről nem áll módunkban érdemben nyilatkozni, az együtt töltött másfél hét alatt nem lettünk figyelmesek az F1 és F2 gombok közé beékelt indikátor LED pislákolására (pláne, hogy nincs többletfogyasztást generáló fedélzeti világítás, ami bár nekünk nem, de egyeseknek hiányozhat), amely a Bluetooth párosításon felül az alacsony töltöttségi szintet jelzi. A klaviatúra a takarékosság nevében pár perc inaktivitás után alvó módba szenderül, és úgy vettük észre, hogy az ébredése azonnali, nincs szüksége egy-két másodpercre ahhoz, hogy magához térjen.


[+]

Összességében egy rokonszenves plug and play billentyűzetet ismerhettünk meg az E9700M személyében, amin könnyű a gépelés, és olyan környezetben sem vall szégyent, ahol kiemelt fontosságú a visszafogott zajterhelés. A relatíve kompakt méret felszabadít egy kis helyet az íróasztalon, és annak a néhány gombnak a megszokása sem tűnik ördöngösségnek, amelyeket a normálishoz képest máshová raktak.


[+]

Az alumíniumház ad egy masszívságot a tappancsainak hála remekül egy helyben maradó eszköznek, a legfontosabb extra képességek kipipálhatók (médiavezérlők, böngészős funkciók, számológép), és a mátrix szervezése miatt a 2KRO sem annyira ijesztő, mint amilyennek elsőre hinnénk. Az egyik, amibe beleköthetünk, az az USB port 125 Hz-es frissítési frekvenciája, noha ez nem biztos, hogy igazságos, tudniillik nem játékosokat célzó eszközről van szó, míg a másik a karakterek ragasztott volta a kupakokon, ellenben leválás esetén ez utólag olcsón orvosolható, de ránézésre egyébként elég strapabírónak látszik a kivitelezés.


[+]

Szerintünk a 20 000 forint körüli vételár – csakúgy, mint a tetszett díj – megalapozott, így a chiclet stílusú, elsősorban irodai vagy otthoni – makrók nélküli – használatra, de valamennyi megkötéssel akár egy kis kocajátékra is alkalmas perifériát keresőknek érdemes lehet megnézniük közelebbről a Rapoo ultravékony, fémházas fiókáját.


Rapoo E9700M billentyűzet

Synthwave

A Rapoo E9700M klaviatúrát a Hama magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Rapoo

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés