Értékelés
Tehát akkor mi is a helyzet a RAID 0-val? Tényleg felgyorsítja a rendszert? Van értelme ebbe beruházni? Az első kérdésre a válasz egyértelműen igen. A RAID-tömbök sok esetben komoly mértékben fel tudják gyorsítani a rendszert (összehasonlítva egyetlen HDD-vel), gyakorlatilag csak 1-2 példát tudnánk felhozni, amikor nem történt semmi. Az már más kérdés, hogy mekkora a gyorsulás? Hasonlóan a CPU-k és VGA-k világához, itt sem 100%-os a gyorsulás. A szintetikus tesztekben néhol igen, de a valóságban korántsem. Mindenesetre a drága HDD-k és SSD-k mellett van létjogosultsága, már amennyiben az ember nem képes elviselni a szimpla HDD-k sebességét. Ha megnézzük az eredményeket, akkor jól látszik, hogy két WD Black RAID 0-ban az esetek túlnyomó többségében gyorsabb, mint a 600 GB-os VelociRaptor. Ha figyelembe vesszük, hogy emellett még olcsóbb is, és 500 GB-os WD-kkel számolva nagyobb kapacitást kínál, akkor egyértelműen ajánlhatóak. A zajszint itt nem játszik komolyabb szerepet, de egyébként a VelociRaptor egymagában is hangosabb, mint két WD Black, ez utóbbi esetben inkább a számítógépház rezonálására kell odafigyelni (ami kiküszöbölhető).
Hirdetés
A RAID-tömbök összevetésének versenyének győztese szerintünk a WD Caviar Black lett. A szingli WD Blackhez képest felmutatott fantasztikus mértékű gyorsulás révén szinte mindenhol az első helyre tudott kerülni. Korábbi tesztjeink alapján meg merjük kockáztatni azt a kijelentést, hogy a WD Caviar Black és a WD Caviar RE4 belsőleg megegyezik, csak a firmware-ben van köztük különbség, tehát szerintünk nem véletlen a WD Black jó szereplése. Ez a típus még a 150 GB VelociRaptort is megfogta. Egyedüli gyengéje a szekvenciális tempó lassúsága, amiben a Samsung SpinPoint F3 lett a nyerő (RAID 0-ról van szó). Igazából annak nincs értelme, hogy külön ajánlgassunk, mert ha nem csak hobbiból, akkor általában valamilyen otthoni meló mellé állítanak RAID-tömböt, és az adott munka határozza meg, hogy melyik paraméter a fontos. A Samsung F3 videóvágáshoz jobbnak tűnik, mint a WD Black, minden másban az utóbbi a nyerő. A merevlemezek csatáját megnyerő Seagate Barracuda 7200.12 ezúttal leszerepelt, ahogy azt már kifejtettük, szerintünk a Seagate valamilyen módon visszafogja a merevlemez teljesítményét RAID-módban, hogy ne szippantsa el a Barracuda ES piacát, na de ennyit az összeesküvés-elméletekről...
Ami az SSD vs. RAID 0 kérdéskört illeti, az SSD továbbra is nyerő. Vicces is lenne, ha nem így lenne, elvégre nem véletlenül ilyen drága ez az alkatrész. De ha ezt a kérdéskört feszegetjük, akkor figyelembe kell vennünk az SSD méretét is, amennyiben videóvágással szeretnénk foglalkozni, ez ugyanis a sebességet és az árat is befolyásolja. Erre a munkára a HDD RAID 0 egyelőre jóval olcsóbb megoldást kínál, igaz, nem olyan halk, nem annyira kompakt, többet fogyaszt és sérülékenyebb is, de ezzel a RAID-et megfontoló felhasználók már tisztában vannak.
Samsung SpinPoint F3 500 GB (HD502HJ) - RAID 0-ban videóvágáshoz
WD Caviar Black 500 GB (WD5001AALS-00E3A0) - RAID 0-ban minden máshoz
fLeSs
A WD Caviarok többségét az Expert Zrt., a Seagate merevlemezeket a Computer Emporium Kft., a Samsung F3-at Gianni bazárja bocsátotta rendelkezésünkre. Az újabb WD Black és Blue merevemezeket az Aqua Electromaxtól kaptuk.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!