Radeon 9700 - a nagyvizit

Bevezetés

2003. állítólag az NVIDIA éve lesz. E feltevés akár reálisnak is tűnhet, gondoljunk csak a lassan két éve elesett (bedarált?) 3dfx-re és az ő high-tech hozományára: Rampage & Fear & Sage & SLI.. Az NVIDIA ugyanis nyilván óhajtja majd alkalmazni ezeket a "technológiákat". Annál is inkább, mert pl. a Rampage, a 3dfx egyik félbemaradt chipje, a bennfentesek szerint a szintén akkoriban készülő NV20 (GeForce3) teljesítményének majd' ötszörösét futotta volna. És noha mindez már csak a múlt egyre kevésbé hallható zenéje, az a bizonyos ötszörös szorzó még most sincs sehol. Egy pillanat!.. Most kaptuk a hírt, hogy egy bizonyos kanadai gyártó R300 jelű megoldása, egy bizonyos apró, déli gyümölcsöt mutatott a Nagy Testvérnek.. Mielőtt mindenki vad találgatásba kezdene, a szereposztás: ATI, ficus carica (füge), NVIDIA.

Hirdetés

De térjünk vissza erre a 2003-as évre! Miért is gondoljuk mi azt, hogy ez a "GeForce5 SLI" lenyom majd mindent és mindenkit? Nos, bizonyára olvasóink közt is akad olyan, aki már látta az Unreal Tournament 2003 c. játékot, akár csak a demo erejéig. Ők (is) biztosan meglepődtek azon, ahogyan a játék kezdődik. Mert ez a kezdés pont olyan, mintha a Forma 1 következő idényének TV-s reklámjában a "Ferrari - the way it's meant to be driven" hangozna el.. Illetve majdnem, hiszen a Ferrari hegemóniáját senki sem vonja kétségbe. Ja, hogy az NVIDIA-jét sem? Barátom, Radeon 9700, ismered?

Nos, mi már igen, épp ezért cseppet furcsálljuk, hogy az EPIC emígyen nyilatkozik meg grandiózus, új játéka prológjában. Ők tudják.. Persze az is lehet, hogy az általunk tapasztalt teljesítmény (R9700) és képminőség mind semmi ahhoz képest, amit az új GeForceX (NV30) fut majd. Ám egyelőre még 2002-t írunk, így -a hóesés ellenére- mi igenis ki merjük jelenteni, hogy az ATI megoldása tényleg sok-sok mindent megold: pl. orvosolja az eddig "orvosolhatatlannak" tetsző memóriasávszélességet, és választ ad arra a kérdésre is, "van-e -és ha igen, milyen- élet az éleken túl?"

Ez utóbbi naná, hogy az anti-aliasingot jelenti, méghozzá egy szerény hatszorost! (6xAA) Ami ráadásul nem csak dísznek van ott: akár 1024-ben is használható 100fps körüli leosztásban! Az R300 egyébként minden porcikájában (tranzisztorában?) az erőt hordozza, ez előbbiből pl. több mint 110.000.000 db-ot. De kerülhet mellé akár 256MB DDR RAM, teljes DirectX 9.0 kompatíbilis, 8xAGP-n üzemel, bár még mindig "csak" 0.15 mikronon készül. További paraméterei, valamint a "rivális" megoldások:

Látható, hogy az új ATI szilíciummorzsa nagyon ott van a szeren, ha saccolni kéne -a szert magát-, mi a XXXXXre tippelnénk.. (a "helyes" megfejtők közt egy rekesz Kubut sorsolunk ki, karotta-addiktok előnyben..)

Már az R200 is remek zsuga volt (pontosabban jó alap), el is követtünk egy tetszetős kis írást a témában anno, ezért most is igyekeztünk biztosra menni: tudtuk, hol volt szűk a vas, miben volt erős - ezeket itt is kiemelt figyelemmel illettük. (anti-aliasing, anisotropic filtering)


Gigabyte Radeon 8500 (R200)

El kell azonban ismerjük, hogy az NVIDIA "rangidős" (mert az inkább egy "Gainward Ge4 Ultra/750 XP "Golden Sample" 128MB TI4600" lett volna..) kártyáját még így is vagy 100-120MHz-cel alulbecsültük (a RAM oldalon), ám félreértés ne essék: nem ez a 20% hiányzott Ti4200-as GeForce-unknak. Fentebb ötszörös teljesítményt emlegettünk, valójában azonban legjobb esetben is csupán 4.3x-ost mértünk.(!!)


Leadtek Ge4 Ti4200 (NV25)

Mivel is? Quake3-mal, 3DMark2001-gyel, valamint a már hírbe hozott UT2003-mal. Méréseinket igyekszünk majd kellő szemléletességgel és részletességgel megjeleníteni, reméljük a mennyiséget -a kártya/platform rangja miatt- nem róják fel nekünk..

A tesztek előtt azonban "vegyük kézbe" magát a kártyát, időzzünk el fölötte kicsit, vizsgáljuk meg, mitől ő a kör (káró?) ász..

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • GeForce FX - a trónkövetelő

    Ahogy azt várhattuk, ma lehullt a lepel az NV30 kódnevű, új generációs nVidia grafikus chipről. Radeon 9700 Pro vagy GeForce FX? Mostantól már ez itt a kérdés.

  • Club3D, Gigabyte Radeon 9500 - fej-fej mellett?

    Sok hírünk foglalkozott az ATI Radeon 9500-zal, ugyanis ez a széria nem mindennapi lehetőségeket rejt. Ha rejt.. +4 pipeline vajon mire jó?..

  • Nagytestvér: Connect3D Radeon 9700 Pro

    Radeon 9700 Pro járt már laborunkban, ki is veséztük, a tőlünk telhető legalaposabban. Azóta tudjuk, érdemes volt, a 9700 Pro még mindig a legerősebb grafikus gyorsító.

  • Radeon 9800 Pro, Geforce FX 5600

    Március 6-án az ATI három, az nVidia pedig két új grafikus chipet jelentett be. A háború ismét elkezdődött, nem vitás.

Előzmények

Hirdetés