Hirdetés

QNAP TS-253A hálózati adattár: szórakozás és virtualizáció

4K felbontás, konténerek, virtualizáció, és erős multimédiás képességek egy SMB NAS-tól.

Teljesítménytesztek, mérések

Fogyasztás

Első körben a NAS teljesítményfelvételére voltunk kíváncsiak, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy egy 0-24 órában működő (hacsak másképp nem rendelkezünk erről) eszköz mennyi plusz költséget jelent a villanyszámlában. A külső tápegységgel rendelkező TS-253A kikapcsolt állapotában a fogyasztás alig-alig mérhető, fogyasztásmérőnk 0-0,1 watt között ingadozott, alvó állapotban pedig 0,4 wattot regisztráltunk. Bekapcsolt állapotban, ha semmilyen feladat nem fut, akkor 16,1 wattos fogyasztással lehet számolni, de ez az érték nagyban függ a beépített merevlemezek típusától. Sajnos leállított HDD-vel nem tudtunk mérést készíteni, mert voltak olyan rendszerszolgáltatások, amelyek nem engedték a merevlemezeket alvó módba, hiába próbálkoztunk mindennel.

Hirdetés

Amennyiben a processzort és a HDD-ket is dolgoztatjuk, úgy természetesen nagyobb a teljesítményfelvétel: a RAID tömb olvasása és írása közben 19 és 21 wattot olvastunk le a kijelzőről. Ami a CPU dolgoztatását illeti, futó és aktívan használt DLNA, Transmission és két virtuális gép szolgáltatás mellett 22,4 wattot kaptunk, de ekkor még a processzor messze nem volt teljesen leterhelve. Éppen ezért megizzasztottuk néhány virtuális géppel is, de a fogyasztásmérőn a mutató így sem lendült túl a 24 watton. A legnagyobb terhelést Linux Station alatt Kodit használva, nagy bitrátájú 4K videóanyag lejátszása közben mértük, 26 wattot, amit ha megtolunk a HDD-k masszív használatával, akkor 30 watt lett a végeredmény.

Ethernet sávszélesség

Ami a hálózati részt illeti, ezt is megmértük az iperf segítségével. Az infrastruktúra CAT6 kábelekből, ASUS RT-AC88U routerből és a PC-ből (Intel 82574L vezérlővel), illetve egy szintén Gigabit Ethernet (Broadcom NetLink) vezérlővel felszerelt notebookból állt. A QNAP NAS mindkét Gigabit Ethernet kapuját hozzácsatlakoztattuk a router LAN 1 és LAN 2 portjához, és mindkét eszközön engedélyeztük a link aggregációt (vagy port trönkölést) 802.3ad dinamikus Layer 2 módban, illetve engedélyeztük a 9K-s Jumbo Frame-eket is.

Csatolók különválasztva és IEEE 802.3ad dinamikus módban Csatolók különválasztva és IEEE 802.3ad dinamikus módban
Csatolók különválasztva és IEEE 802.3ad dinamikus módban [+]

A NAS->PC irányba 978 Mbps-t mértünk, míg fordítva, azaz PC-ről a NAS felé 986 Mbps volt a sávszélesség, ezáltal a felső limit 122 MB/s-nál tetőzött egy gép irányába, és hasonló értékeket kaptunk a notebookkal is. A link aggregációt is kipróbáltuk, de erről tudni kell, hogy csak több kliens esetén van haszna, tehát egyetlen PC-t hiába kapcsolunk két Ethernet porttal a routerhez, azon sohasem lesz 2 Gbps az átvitel. Tesztünkben egy PC-vel a NAS-ról lefele irányban, míg a notebookkal a NAS irányába küldtünk adatokat, így 946 és 951 Mbps eredményeket kaptunk a klienseken, azaz közel 237 MB/s kombinált sebességre képes a két port együtt.

A Link Aggregation működés közben
A link aggregáció működés közben [+]

Amennyiben nem használjuk ki az aggregációt, a NAS dupla portja akkor is hasznos, hiszen adott a szolgáltatástársítás lehetősége, amivel megoldható, hogy a többnyire WAN irányból használt szolgáltatások forgalmát (pl. FTP, web, virtuális gépek stb.) le tudjuk választani a másik hálózati vezérlőre.

FTP, Samba, iSCSI átvitel

Megvizsgáltuk azt is, hogy a konkrét állományok mozgatásával miként boldogul a NAS különféle hálózati szolgáltatásokkal (FTP, Samba, iSCSI), fel és le irányba egyaránt. Egy 8 GB-os fájt mozgatva a három metódus közül a leglassabb az iSCSI volt, a letöltés 615, a feltöltés pedig 627 Mbit/s-os átlagtempót hozott. Az FTP esetében ugyanebben a sorrendben 640/667 Mbps, míg a Sambát használva 784/859 Mbps sebességgel száguldottak az adatok a NAS HDD-i és a PC-ben lévő SSD között. Utóbbi 98-107 MB/s-nak felel meg, amit talán lehetne még picit tovább növelni, amennyiben RAID 0 kötetet használunk.

Hőmérséklet, hűtés, zajterhelés

A TS-253A hőháztartásával kapcsolatban elmondható, hogy a beépített ventilátor az intelligens vezérlést használva 40 °C-on próbálja tartani a rendszer és a HDD-k hőmérsékletét, valamint 50°C-on a processzort, tehát ehhez igazítja a szélkerék fordulatszámát. Mindez nagyban függ a külső hőmérséklettől, ami ha túl magas, akkor még enged pár fok eltérést felfele, hogy a zajterhelést csökkentse.

Konkrét példával élve: 25 °C-os szobában ahhoz, hogy 40 C°-os rendszer- és 38-39 °C-os HDD-hőmérsékletet tartson, 1000 rpm körüli fordulatszámra állt be, míg a nyári kánikulában 42 °C-ig engedte a rendszerhőfokot és 45 C°-ig a merevlemezeket, miközben a ventilátor lapátjai valamivel 1200 fordulat/perc felett üzemeltek. Lehetőség van kézi üzemmódra (magas beállítás: 3740 rpm; közepes beállítás: 2291 rpm; alacsony beállítás: 1023 rpm) és természetesen egyéni hűtési házirendek létrehozására is.


[+]

A TS-253A ventilátora alapjáraton nagyon halkan dolgozik, sőt elmondható róla, hogy alapjáraton nem is igazán hallani a hangját. Viszonylag hosszú tesztidőszak állt rendelkezésünkre, de a ventilátor egyszer sem kapcsolt 1500 rpm fölé, még a nagy kánikulában sem, így lényegében hűtéssel kapcsolatos zavaró zajt nem hallottunk, nagy csendben (például éjszaka) inkább a merevlemez motorjának hangja szűrődik ki a házból – a fejmozgások kattogása viszont napközben, 3 méteres távolságból is hallhatóak, ami kicsit zavaró. Manuálisan befolyásolva a légkavarót közepes fokozaton a hangerősség egy erősebb notebook hűtészajával vetekszik (30 dB körül), maximumra kapcsolva pedig kifejezetten zavaró a hangja. Ám mint említettük, normál használat közben sem kapcsolt az automata még közepes szintű hűtésre sem.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • QNAP

Azóta történt

Előzmények