Tapasztalatok
Kijelző
Notebookunk egy AUO gyártmányú, B160QAN04.S típusú AHVA (IPS) panelt használ, mely 165 Hz-es frissítést, 3200x2000 pixeles felbontást, tükröződéscsökkentő bevonatot, illetve méréseink szerint 457 cd/m² maximális fénysűrűséget és 1300:1 kontrasztarányt kínál. Ez utóbbi kettő már egész jó érték, és kültéren is biztosítja a láthatóságot.
Mindezek mellé teljes sRGB, szinte teljes DCI-P3, illetve 86 százalékos Adobe RGB lefedettséget is kapunk (a panel teljes színtere gyakorlatilag megegyezik az Adobe RGB-jével), a színhűség viszont, dacára a Calman Verified matricának, nem tökéletes, a Delta E átlaga 2,58, maximális értéke pedig 8,04. A háttérvilágítás egyenletessége ezzel szemben kiváló. Mindezeket összefoglalva a gép alkalmas hobbi jellegű grafikai munkára, de komolyabb feladatokhoz azért érdemes egy kalibrációt elvégezni.
Használat közben
Az erős hardver, vékony ház kombinációja vagy komoly throttlingot, vagy zajos hűtést eredményez – az Acer az utóbbit választotta, de igyekezett úgy definiálni a PredatorSense-ben kapcsolható profilokat, hogy azért a csendes működésre is legyen esély. Ennek megfelelően például az alapértelmezett Kiegyensúlyozott profilnál alapesetben szinte teljesen némán dolgozik a gépünk. Terhelésre a CPU fogyasztása 80-90 wattra ugrik fel, és ezt az értéket tartja is körülbelül 40 másodpercig, majd erősödő ventilátorzaj mellett körülbelül 65 wattra esik vissza. Hosszabb távon a gép zajszintje 23 dB körül mozog (1 méterről mérve), ami ugyan tisztán hallható, de nem zavarja meg a normál beszélgetést sem. Ennél a profilnál a VGA még kifejezetten konzervatív beállításokkal üzemel, játékok alatt mi 60 wattos maximális TGP-t mértünk.
Ha a Turbo módot aktiváljuk, akkor a terhelés első percében a működés nem változik, utána viszont a CPU 70 watton dolgozik – a GPU esetében pedig 110 wattra nő a TGP. Természetesen ez a hűtést is befolyásolja, ekkor 38 dB-es zajszintre számíthatunk. A ventilátorok működésébe egyébként manuálisan is beavatkozhatunk, a maximális fordulatszámot aktiválva 40 dB-es, már igencsak feltűnő zúgást kapunk. Ez a gép előtt közvetlenül körülbelül 60 dB-t jelent, ilyenkor bizony csak a fejhallgató ment meg hosszabb távon a fülzúgástól.
Az egyes részegységek hőmérsékletein egyébként látszik, hogy a nagy zajszint nem véletlen: a CPU hőfoka például igencsak megugrik a teszt elején, és csak a TDP visszaesésével normalizálódik a 80 °C-os érték körül, tehát itt egyértelműen a melegedés korlátozza a processzor száguldását. A GPU-nál nem ennyire vészesek az értékek, de körülbelül 3 percnyi játék után Turbo profillal azért itt is 75 °C környékén járunk.
A belső hőmérsékletek nem maradnak rejtve a burkolaton sem, ha nem is extrém módon, de azért a Neo 16 külseje is érezhetően melegszik. Teljes terhelésen, hosszabb idő után a legmelegebb pontok a 42 °C-os hőfokot is elérik.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!