Hirdetés

Predator Triton Neo 16: Ilyen az Acer vékony gamer notebookja

A prémiumkategóriás Predatorokat is elérte a fogyókúra, és a Triton Neo 16 képében egy jól sikerült, bár drága gépet kínálnak.

Bevezető, külső

A Predator sorozat az Acer csúcskategóriába és játékosoknak szánt számítógépeit tömöríti – nem csak a notebookokat, hiszen vannak asztali modellek is (sőt, eredetileg , de a márkanév mégiscsak a noteszgépekkel lett igazán ismert. Ezek a kezdetekben vaskos és „gamer” voltukat igencsak kihangsúlyozó modellek voltak, de aktuális tesztalanyunk, a Triton Neo 16 a jelenlegi divatnak megfelelően már inkább elegáns, karcsú és igen mobilis – mondhatjuk úgy is, hogy a T1000-es vonalat képviseli a T800 helyett.

Dizájn

Notebookunk középszürke alumínium burkolatot és nagyon visszafogott díszítést használ, így első ránézésre bizony nem gamer, hanem sokkal inkább „kreatív” kategóriás eszköznek nézhetnénk. A teljesen hagyományos szellőzőkkel, szögletes formával rendelkező gépen kívül csak egy kis méretű Predator logó utal származására, és ha felnyitjuk, sem ugrik arcunkba az RGB – annál inkább feltűnő viszont a Calman Verified logó, ami ismét csak a munkaeszköz jelleget erősíti. Persze a billentyűzet feletti, szellőzést segítő rácsos rész azért már utal arra, hogy a burkolat alatt komolyabb teljesítmény lapul.


[+]

A kijelző kerete divatosan vékony, a zsanérok ellenállása is megfelelő, legalábbis ami az egykezes nyithatóságot illeti. A kijelzőt teljesen hátradönteni nem lehet viszont, körülbelül 135 fokig nyílik csak, de ez egy ilyen, tipikusan asztalon és nem ölben tartott gépnél elég. Az alapterület 356x249 mm-es, ez nem rossz egy 16”-es notebooktól, és a 21 mm-es vastagság is elfogadható a gamer kategóriát figyelembe véve. 2 kg-ot éppen csak meghaladó tömegében egy 76 Wh-s akkumulátor is megtalálható, ez könnyed munkára, csak az integrált grafikára támaszkodva elég lehet egy munkanapra is akár.



[+]

A csatlakozókínálat nem rossz, de nem is kiemelkedő: a jobb oldalon két USB 3.2 Gen 1 Type-A, egy HDMI 2.1 és egy microSD kártyaolvasó, a bal oldalon kombinált 3,5 mm-es analóg jack, a dedikált tápcsatlakozó, valamint két Type-C konnektor található. Ez utóbbiak közül az egyik TB4-et, a másik USB 3.2 Gen 2-t kínál, és mindkettő bevethető USB-PD töltőportként (65 wattig, tehát ez inkább munkához, mintsem játékhoz való) és DisplayPort kimenetként is.

[+]

Gépünk alja viszonylag könnyen, 11 darab csavar eltávolítása után felemelhető, így hozzáférünk a bővítési lehetőségekhez, ami a két SSD cseréjét jelenti alapvetően, a RAM ugyanis forrasztott.

Hirdetés

Belső és teljesítmény

A tesztelt, egész pontosan PTN16-51-99WH névvel illetett konstrukció tényleg a felsőkategóriából építkezik: CPU-ként a Meteor Lake sorozat csúcsát, a Core Ultra 9 185H-t kapjuk, ezt 32 GB RAM, két 1 TB-os PCIe 4.0 x4-es SSD-ből összeállított RAID 0 tömb, 110 wattos GeForce RTX 4070, illetve egy 16:10 képarányú, 165 Hz-es frissítésű IPS LCD panel támogatja. A részletes specifikációk az alábbiak:

Specifikációk
Termék megnevezése Acer Predator Triton Neo 16 (PTN16-51-99WH)
Processzor Intel Core Ultra 9 185H – 6P+8E+2LPE mag, 2,3-5,1/1,8-3,8/1,0-2,5GHz, 45-115 W TDP
Memória 32 GB Micron LPDDR5-6400
Kijelző 16"-es, 3200x2000 pixeles AUO B160QAN04.S IPS panel, 165 Hz-es frissítéssel és G-Synckel
Grafika - Intel Arc
- NVIDIA GeForce RTX 4070 Mobile (110 watt TGP)
Adattároló 2x1 TB PCIe 4.0 x4 SSD, RAID 0
Vezeték nélküli kapcsolat - Killer Wi-Fi 6E AX1675i
- Bluetooth 5.3
Csatlakozók - 1 db TB4
- 1 db USB 3.2 Gen 2 (Type-C, DP-Alt, USB-PD)
- 2 db USB 3.2 Gen 1 (Type-A)
- 1 db HDMI 2.1
- 1 db kombinált 3,5 mm-es hangcsatlakozó
Extrák ARGB világítású (háromzónás) billentyűzet, microSD kártyaolvasó, ujjlenyomat-olvasó
Akkumulátor 76 Wh
Méret 356 x 249 x 21 mm
Tömeg 2,05 kg
Operációs rendszer Windows 11 Home
Gyártó honlapja www.acer.com/hu-hu/
Termék honlapja Acer Predator Triton Neo 16 PTN16-51-99WH
Fogyasztói ár 919 900 forint
Garancia 3 év

Sebesség

Ahogy fentebb említettük, a háttértárat két PCIe 4.0 x4 interfészen kommunikáló SSD alkotja, mégpedig egy RAID 0 tömbben összefogva. Adatbiztonsági szempontból nem a legjobb megoldás, viszont nagyon gyors, ahogy a CrystalDiskMark alatt elért eredmények is mutatják:


[+]

Az adatok betöltése ennek megfelelően tehát villámgyors, és ez nemcsak filmszerkesztésnél hasznos igazán, hanem játékok indításakor is látványosan gyorsan a pályákon találjuk magunkat.

Gépünk az Acertől megszokott módon a PredatorSense szoftvert használhatjuk a teljesítményprofilok közötti váltásra, a billentyűzet háttérvilágításának konfigurálására, és így tovább. Tesztünk során mi kipróbáltuk az alapértelmezett Kiegyensúlyozott és a Turbo névre hallgató, maximális sebességet kínáló profilt is. Ez utóbbi sok esetben látványosan gyorsabb, de hangosabb is.

Teljesítmény Kiegyensúlyozott Turbo
7-Zip beépített benchmark (nT) 67 037 MIPS 73 808 MIPS
SpecWPC 7-Zip Compress* 81,80 s 81,72 s
SpecWPC Blender BMW 1M* 57,75 s 56,20 s
SpecWPC Handbrake Normal / HQ 123,52 / 52,38 fps 127,63/ 55,09 fps
SpecWPC Maya Shaded Wire 168,67 fps 173,87 fps
SpecWPC Python SciPy* 78,59 s 76,11 s
VeraCrypt 64 SHA-256/SHA-512 459 MB/s / 620 MB/s 458 MB/s / 634 MB/s
*A kisebb érték a jobb

Az általános mérőprogramokban, ahogy a számok is mutatják, a Triton Neo 16 nagyon jól teljesít, akár CPU, akár GPU centrikus a teszt. A rendszeres PH-olvasók már tudják, hogy a Neo 16 eredményeit vetettük össze a ROG NUC 970-éivel, mely nagyon hasonló hardvert kínál egy lényegesen jobban hűthető kis házban. Ebben az összehasonlításban notebookunk bizony derekasan helyt állt, hiába a kisebb, szűkebb gépház, ha zajosabban is, de a Predator is tudta hozni azt, amit a kis ROG kínált.

A 3D-s sebesség szintén figyelemreméltó, bár tény, hogy a GeForce RTX 4070-nél azért vannak erősebb GPU-k is a piacon, még a mobil világban is. A Kiegyensúlyott és Turbo profilok között látványos a különbség, ami nem csoda: mint a következő oldalon látható lesz majd, a GPU esetében igen jelentős a TDP-beli ugrás a két beállítás között. Mindez a játékoknál is látványos, és ha nem zavar a hang (vagy éppen fejhallgatót használunk), akkor mindenképpen érdemes is a Turbo profilt bekapcsolni, így elég lesz a teljesítmény ahhoz, hogy a 3200x2000 pixeles képernyőt 2560x1600 pixeles, tehát közel 1440p-s felbontáson használva maximális minőségi beállításokkal játszhassunk, és még a 165 Hz-es képfrissítést is kiélvezhessük (ne feledjük: ezt akkor lehet aktiválni, ha fixen a dedikált GPU-val dolgozik a notebook).

Tapasztalatok

Kijelző

Notebookunk egy AUO gyártmányú, B160QAN04.S típusú AHVA (IPS) panelt használ, mely 165 Hz-es frissítést, 3200x2000 pixeles felbontást, tükröződéscsökkentő bevonatot, illetve méréseink szerint 457 cd/m² maximális fénysűrűséget és 1300:1 kontrasztarányt kínál. Ez utóbbi kettő már egész jó érték, és kültéren is biztosítja a láthatóságot.

[+]

Mindezek mellé teljes sRGB, szinte teljes DCI-P3, illetve 86 százalékos Adobe RGB lefedettséget is kapunk (a panel teljes színtere gyakorlatilag megegyezik az Adobe RGB-jével), a színhűség viszont, dacára a Calman Verified matricának, nem tökéletes, a Delta E átlaga 2,58, maximális értéke pedig 8,04. A háttérvilágítás egyenletessége ezzel szemben kiváló. Mindezeket összefoglalva a gép alkalmas hobbi jellegű grafikai munkára, de komolyabb feladatokhoz azért érdemes egy kalibrációt elvégezni.

[+]

Használat közben

Az erős hardver, vékony ház kombinációja vagy komoly throttlingot, vagy zajos hűtést eredményez – az Acer az utóbbit választotta, de igyekezett úgy definiálni a PredatorSense-ben kapcsolható profilokat, hogy azért a csendes működésre is legyen esély. Ennek megfelelően például az alapértelmezett Kiegyensúlyozott profilnál alapesetben szinte teljesen némán dolgozik a gépünk. Terhelésre a CPU fogyasztása 80-90 wattra ugrik fel, és ezt az értéket tartja is körülbelül 40 másodpercig, majd erősödő ventilátorzaj mellett körülbelül 65 wattra esik vissza. Hosszabb távon a gép zajszintje 23 dB körül mozog (1 méterről mérve), ami ugyan tisztán hallható, de nem zavarja meg a normál beszélgetést sem. Ennél a profilnál a VGA még kifejezetten konzervatív beállításokkal üzemel, játékok alatt mi 60 wattos maximális TGP-t mértünk.

Ha a Turbo módot aktiváljuk, akkor a terhelés első percében a működés nem változik, utána viszont a CPU 70 watton dolgozik – a GPU esetében pedig 110 wattra nő a TGP. Természetesen ez a hűtést is befolyásolja, ekkor 38 dB-es zajszintre számíthatunk. A ventilátorok működésébe egyébként manuálisan is beavatkozhatunk, a maximális fordulatszámot aktiválva 40 dB-es, már igencsak feltűnő zúgást kapunk. Ez a gép előtt közvetlenül körülbelül 60 dB-t jelent, ilyenkor bizony csak a fejhallgató ment meg hosszabb távon a fülzúgástól.

Az egyes részegységek hőmérsékletein egyébként látszik, hogy a nagy zajszint nem véletlen: a CPU hőfoka például igencsak megugrik a teszt elején, és csak a TDP visszaesésével normalizálódik a 80 °C-os érték körül, tehát itt egyértelműen a melegedés korlátozza a processzor száguldását. A GPU-nál nem ennyire vészesek az értékek, de körülbelül 3 percnyi játék után Turbo profillal azért itt is 75 °C környékén járunk.

[+]

A belső hőmérsékletek nem maradnak rejtve a burkolaton sem, ha nem is extrém módon, de azért a Neo 16 külseje is érezhetően melegszik. Teljes terhelésen, hosszabb idő után a legmelegebb pontok a 42 °C-os hőfokot is elérik.

Beviteli eszközök, hang, üzemidő, értékelés

Hiába a 16 hüvelykes kijelző és vele a viszonylag széles gépház, az Acer nem ad numerikus részt a billentyűzethez. Az Excelt kedvelőknek ez rossz hír, de legalább cserébe egész normális, összenyomorított gombok nélküli kiosztást kapunk (sajnos a kurzormozgatók azért itt sem teljesértékűek.


[+]

A klaviatúra egyébként az a komponens, ahol a gépház vékonyságát meg kell fizetnünk: ez határozottan nem egy „gamer” billentyűzet. Egész kényelmes, a gombok merevsége jó, határozott visszajelzést is adnak, de igen rövid úton járnak. Háttérvilágításként háromzónás RGB megoldás áll rendelkezésre, és van pár speciális gomb is: a jobb szélső extra oszlopból például egy lépésben elérhetjük a PredatorSense-t, míg felül egy dedikált billentyűvel a profilok között válthatunk. Ez egyben a színével rögtön az üzemállapotot is jelzi (a lila például a Turbóra utal).

A tapipad hatalmas méretű, kissé kemény integrált gombokkal és jó reszponzivitással. Bal felső sarkába ujjlenyomat-olvasót integráltak, így a bejelentkezéseket kényelmesen elvégezhetjük az állandó jelszó-begépelés nélkül.

Gépünk hangszórói átlagos minőségűek – bár előfordulnak olyan gamer noteszek, ahol a hangrendszerre külön odafigyelnek, az Acer sokar nem foglalkozott ezzel, és a megszokott, mélyhangoktól szinte teljesen mentes notebook-hangzást kapjuk. A potenciális zajszintet figyelembe véve ez nem akkora gond egyébként, mert játékhoz amúgy is érdemes fejhallgatót venni, de filmnézéshez is muszáj lesz, ha élvezni akarjuk az effekteket. A háttér-youtube hallgatásnak viszont így jó.

Üzemidő

A Triton Neo 16 egy 76 Wh-s akkumulátort használ, mely az ereje dacára is energiatakarékos hardvernek köszönhetően alapvetően elég az egész napos munkához, feltéve, hogy az elsősorban alacsony terhelést jelentő feladatokból (például Office) áll össze. Külső áramforrás nélkül egyébként a Turbo profil nem aktiválható, és ha csatlakoztatjuk is az adapter, 40%-os töltöttségig el kell jutnunk ehhez.

Az Acer egyébként elég jól sáfárkodik az energiával, és a fenti értékeket kicsit ki is tolhatjuk, ha például a dedikált GPU-t teljesen letiltjuk (mi az alapértelmezett beállításokkal mértünk). Plusz órákat nem igazán lehet kicsikarni a rendszerből, de azért az egész napos töltő nélküli munka vagy filmnézés azért még elérhető. Ha pedig kicsit lassítanánk a merülést, akkor ott a Type-C portokon keresztül a 65 wattos USB-PD szabványú töltési lehetőség, így nem kell a nagy gyári adaptert is cipelni mindenhova.

Értékelés

Sok jó tulajdonsággal rendelkezik a Predator Triton Neo 16, de tökéletesnek azért nem mondanánk. Egyik hibája a magas ár, bár ez az a terület, ahol cikkünk megjelenéséig javulás történt: amikor elkezdtük a teszteket, még millió feletti összegeket láttunk, ez azóta 920 000 környékére csökkent, ami már jóval barátságosabb egy GeForce RTX 4070-nek szerelt notebooktól, bár még mindig az a szint, ahol például gombonként is testre szabható ARGB világítást is elvártunk volna. A másik hiba a magas zajszint, bár ez igazából egy kompromisszum eredménye a vékonyka ház és az erős hardver között. Végül pedig az utolsó probléma, hogy hiába a Calman Verified matrica, a színhűség nem tökéletes, aki kreatív munkára (is) veszi a notebookot, annak még egy kalibrációval is számolnia kell.


[+]

Ezeket leszámítva azonban elégedettek lehetünk a tesztelt noteszgéppel: tudásához képest jól hordozható, nagy teljesítménye mellett munkára, filmezésre, netezésre egész nap használható egyetlen töltéssel. Teljesítménye óriási, az Acer nem óvatoskodott, és az utolsó fpseket (pontokat) is kisajtolta a rendszerből. A két M.2 foglalatnak köszönhetően a háttértár is óriásira növelhető, ha a gyári 2 TB ne lenne elég. Az említett színhűséget leszámítva a kijelző is remek, nagy a fénysűrűsége, magas a felbontása és a kontrasztaránya is. A csatlakozókínálat is rendben van, nem szenvedünk semmiben hiányt, még USB-PD töltési opció is rendelkezésre áll.


Acer Predator Triton Neo 16 PTN16-51-99WH notebook

Wombath

Az Acer Predator Triton Neo 16 PTN16-51-99WH notebookot az Acer hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

  • Kapcsolódó cégek:
  • Acer

Előzmények

Hirdetés