Phoenix Springs teszt

Annyit vitázunk arról, hogy a játékok képviselhetnek-e – és ha igen, milyen értelemben? – művészeti értéket, hogy amikor jön egy tényleg művészi alkotás, amellett hajlamosak vagyunk elmenni.

A lélek zavartalan működése

A Phoenix Springs első fele tehát Iris nyomozásáról szól, arról, hogy a riporter pár évvel fiatalabb testvérét keresi ebben a sötét, esős, nyomorúságos városban. Kaputelefonon keresztül próbáljuk kikérdezni Leo egykori szomszédját, egykori egyetemének könyvtárában kutatunk projektje részletei után, luxuslakásában keressük a pánikszoba jelszavát. Tiszta, azonnal érthető kalandjátékos célok ezek, és ugyanúgy klikkelgetve érjük el azokat, mint akármelyik kilencvenes-évekbeli kalandjátékban. A Phoenix Springs azonban mégis jelentősen eltérő módon működik, mint a régi idők gyűjtögetős-tárgyhasználós megoldásai – rögtön azzal kezdve, hogy itt nem is lehet tárgyakat felvenni… Iris a környezetében található dolgokat megnézheti, használhatja, illetve beszélhet azokkal – a design más, de a koncepció szinte ugyanaz, mint a legendás Full Throttle-ben. Ez azonban önmagában nem eredményez a továbbjutáshoz szükséges információkat, ahhoz ugyanis Iris gondolatait, nyomait, ismereteit kell összekapcsolni a kézzelfogható tárgyakkal.

[+]

Ha például egy talált feljegyzésen azt olvassuk, hogy egy bizonyos Leo D. volt a felelős az egyetemi szobor megálmodásáért, az önmagában még nem jelenti azt, hogy Iris „megfejti”, hogy ez akár az öccse is lehet. Ehhez játékosként elő kell hívni Iris elmetérképét, ahol az éppen releváns szavakat, neveket, nyomokat találjuk, és itt Leo Dormert kiválasztva, azt szinte tárgyként használva kell együtt használnunk a feljegyzéssel. Ilyenkor Iris rögtön kommentálja, hogy igen, jó nyomon vagyunk, és esetleg elkezdhetünk nyomozni a szoborral kapcsolatban is, hátha az is kínál majd valami támpontot. Így kell a gondolati elemeket a fizikai valósággal összekapcsolni, és azokból új és új információkat leszűrni. Bár mechanika szintjén ez nem más, mint az, amikor Guybrush-sal grogot köpünk egy gyertyára, hogy az kialudjon, a logika, a játékmenet által közvetített érzet mégis teljesen más. Így tényleg rá vagyunk kényszerítve az éppen látottak és a már ismertek kombinálására – a nyomozás érzése fantasztikusan átjön e megoldásnak köszönhetően.

[+]

Hirdetés

Kifejezetten érdekes és élvezetes detektívmunka az, amibe Irisen keresztül csöppenünk, egészen addig, amíg meg nem halljuk a vészjósló szavakat: „ne menj Phoenix Springsbe”. Mint kiderül, a játék első fele flashback volt, lényegében a számára ismeretlen hely felé vonatozó Iris emlékeit járhattuk be a zakatolás közben. (Merthogy természetesen a „ne menj oda” videojátékos értelme az „oda kell mennem”.) Hősnőnk hamar maga mögött hagyja a zsúfolt, és mégis embertelen várost, és hamarosan egy sivatagban találja magát – majd néhány frusztráló párbeszédet és egy hosszú kutyagolást követően egy oázisra lel. Ez a zöldellő paradicsom Phoenix Springs, ahol buggyant alakok tömege vár ránk vörösfa kunyhóikban: egy saját nyelvének végtelen írásjel-rendszerén dolgozó szerzetes, egy szobrász, aki saját művészetének nagyságán túl másról nem hajlandó beszélni, egy ellenséges tetőfedő, aki Irisre általunk ismeretlen riporteri munkája miatt haragszik – csupa olyan alak, akiktől a valóságban a lehető legóvatosabban hátrálnánk el. A legfontosabb lakó talán a zokogó nő, aki ugyan nem emlékszik saját nevére sem, de Leo mintha mégis rémlene neki a múltjából. Ez tehát Phoenix Springs, ahol a városi disztópia rideg logikája helyett a buja vadon szürrealizmusa irányítja az életet. Ez Phoenix Springs, ahol a költői szimbolizmus szinte minden képernyőn kézzelfogható alakot ölt. És ez Phoenix Springs, ahol a játék jellege óriási fordulatot vesz.

[+]

Ha az alkotók véleményét kérdezzük, költőivé nemesedik. Ha távolságtartóan objektív akarok lenni, azt mondom, szimbolizmussal terhes szürrealitássá válik. Ha a régi idők kalandjátékos frusztrációit újraélve egy újabb illogikus feladat miatti hisztis kölyökként akarok panaszkodni, akkor csak némi káromkodás csúszna ki a számon. Igen, a Phoenix Springs pálfordulása szerintem nem a legjobb irányba ment – hiába néz ki sokkal varázslatosabban a játék ezen része, az első játékfél igazi logikája helyett itt sokszor kiszámíthatatlan álomlogikát találunk. Ezen felül egy objektív gond is van a Phoenix Springs második felével: a játéktér hirtelen óriásivá tágul, és amikor annak egyik sarkában nagy nehezen szerzünk egy újabb információszilánkot, és vissza kell menni mindenki máshoz, hátha arra reagálva folytatódik a nyomozás lánca, az helyenként irritálóvá válik. És nem csak számomra: még Iris is panaszkodik a nonszensz marhaságokat ismételgető, saját vízióikba visszavonult alakokra. (A játék menüjéből egyébként elérhető egy szöveges végigjátszás, de talán hatékonyabb lett volna, ha a játék e részén Iris kap néhány segítő mondatot, apró tippet.)

[+]

Bár súlyos szavakat is használtam a legutóbbi bekezdésben, a Phoenix Springs így is fantasztikus élmény volt – éppcsak első felét sokkal, de sokkal jobban élveztem. Pontosan úgy voltam vele, mint az Inscryptionnel, amelynek első fejezete számomra feledhetetlen katarzisélmény volt, fennmaradó kétharmad része viszont hiába volt önmagában teljesen szórakoztató, a briliáns nyitás után így is kis csalódásnak számítottak. Itt az első végigjátszást nálam egy szinte azonnal elindított második követte – mint ahogy a Hatodik érzék film vége is átértelmezte a korábban látottakat, a Phoenix Springs végkifejlete is új nézőpontot biztosít minden korábbi eseményhez és információhoz. Még akkor is, ha ez nem egyértelmű fordulat, hiszen az álmok illékonyságát (illetve lilább művészfilmeket) idéző megközelítés a lezárásra is jellemző – igen fontos kérdésekre nem kapunk egyértelmű választ. Sajnos biztos vagyok benne, hogy egy ilyen egyedi narratív játék nem lehet világraszóló siker, de csak remélni tudom, hogy elegen adnak neki egy esélyt ahhoz, hogy a Calligram tovább alkosson. Megérdemelné, mert a Phoenix Springsnek sikerült az, ami még százmilliós költségvetéssel sem sűrűn jön össze: minden hibája ellenére is különleges és egyedi játék lett, egy olyan élmény, ami sokakban évekig, talán örökre megmarad.

A Phoenix Springs csak PC-re jelent meg.

A tesztjátékot a kiadó-fejlesztő Calligram biztosította.

Összefoglalás

A fejlesztők neo-noir detektívjátéknak nevezik, de a Phoenix Springs ennél látványvilágának, szinkronjának és fantasztikus világépítésének köszönhetően még több tud lenni. A játékidő felénél, nagyjából másfél óránál a hangulat teljesen átalakul, és az evilági játéklogikát és világot valami sokkal szürreálisabb hangulat váltja. Ez nem feltétlenül erénye a játéknak, de valahol még örülni is lehet annak, hogy végre egy játék, ami nem a szájbarágós történetmesélésre épít. Bár szűk körnek szól, ők az év egyik legnagyszerűbb alkotására lelhetnek benne!

A Phoenix Springs legfőbb pozitívumai:

  • Lenyűgöző csavar a klasszikus point ’n’ click rendszeren;
  • varázslatos látványvilág és szinkron;
  • pazarul megírt rövid szövegei evokatívak;
  • az első fele minden idők egyik legjobb detektív-élménye.

A Phoenix Springs legnagyobb hiányosságai:

  • A második fele radikális hangulati változást hoz;
  • rengeteg kérdésre nem ad választ.

Bényi László

Azóta történt

  • Great God Grove teszt

    Egyedi képi világgal és kifejezetten szeleburdi stílussal vetődik elénk egy szó szerint értendő isteni dráma a Great God Grove-ban, ahol a kommunikáció a kulcsa mindennek.

  • Chicken Police: Into the Hive! teszt

    Noir detektívtörténet, állati karakterek és nagyszerű humor – a második Chicken Police a legendás kakaskopók következő kalandját meséli el, ezúttal a bűnbandáktól nyüzsgő teli Kaptár belsejéből.

  • The Rise of the Golden Idol teszt

    A lemúriai aranyszobrocska hatalma egyszer már összegabalyította a világtörténelem szálait – most pedig ugyanerre lehet számítani, ezúttal már az 1970-es évek amúgy is kaotikus világában.

  • Petit Island teszt

    Bájos kalandokat, laza játékmenetet és könnyed tennivalókat ígér a Petit Island, de vajon elég ennyi egy jó kikapcsolódáshoz?

Előzmények

  • Broken Sword – Shadow of the Templars: Reforged teszt

    A Broken Sword egycsapásra a kalandjátékok nagyjai közé emelte a brit Revolution stúdiót – és a nagy riválisoktól eltérően ők ott is maradtak. A Reforged a sorozatindító harmadik verziója.

  • Murder on Space Station 52 teszt

    Bár a klasszikus kalandjátékoknak sokszor keltették már halálhírét, a műfaj ma is sorra termeli a nagyszerű alkotásokat. Most kiderül, hogy ez a sci-fi detektívtörténet is ezek közé tartozik-e.

  • The Legend of Zelda: Echoes of Wisdom teszt

    Elérkezett a várva várt pillanat! Végre Zelda hercegnőt irányíthatjuk a róla elnevezett történetben, ahol legjobb barátunk kreativitásunk lesz, no meg egy bot, ágyak hada, illetve egy repülő cuki jószág.

  • Emio – The Smiling Man: Famicom Detective Club teszt

    A Famicom Detective Club 35 év után tért vissza egy új epizóddal: gyönyörű képi világot, elavult játékmechanikát és egy elnyújtott, de érdekes – és fontos – történetet hoz a régi és az új rajongóknak.