Philips TAB8205
A Philips azon pionírok közé tartozik, akik elsőként kezdtek hangprojektorokkal foglalkozni több mint tíz évvel ezelőtt. Az idő e cégeket igazolta, hiszen a soundbarok rövid idő alatt elképesztő népszerűségre tettek szert. Azonban a Philips számára e termékcsoportnál megtorpant a kezdeti lendület, mert a konszern a 2010-es évek elején úgy határozott, hogy a gazdasági racionalizálási folyamatok részeként megszabadul az audioeszközöket is tartalmazó AV üzletágától.
Ez a folyamat azonban nem ment gördülékenyen. Vevőjelöltek jöttek-mentek, hogy aztán végül a Gibson megszerezze a divíziót. A márkákat egymásra halmozó amerikai cég azonban csődbe ment, és mikor már minden reménytelennek tűnt, közbelépett a Philips tévés szekcióját korábban megszerző hongkongi TP Vision. A holding 2018-ban felvásárolta az AV részleget, így a televíziók, médialejátszók és hangeszközök végre ismét egyesülhettek egy fedél alatt.
Ennek köszönhetően az elmúlt időszakban végre megjelentek és Magyarországra is eljutottak az új, mai elvárásokhoz igazodó Philips otthoni audioberendezések. Köztük természetesen a hangprojektorok is, amelyek között találhatóak nagyobb tudású, sokoldalú modellek, mint például a TAB8205, amely tett nálunk egy rövid látogatást. Alapvetően arra voltunk kíváncsiak, hogy képes-e jobb megszólalást produkálni, mint egy televízió, mennyire egyszerű a kezelése, illetve kínál-e extrákat.
Szokatlan dizájn
Többször láttuk már korábban, hogy a hangprojektoroknál azért van némi terepe a dizájnereknek, hogy kiélhessék kreativitásukat. A Philips TAB8205 hangprojektoron is érződik ez, hiszen a ferde elő- és hátlapnak köszönhetően szokatlan és figyelemfelkeltő a megjelenése. A frontfelületen elhelyezett, kikapcsolt állapotban láthatatlan monokróm LCD kijelzőt hangszórórács mögé dugták. A felső rész tetemes hányadát is hangszórórács fedi, ám itt azért szorítottak helyet egy érintésérzékeny kezelőpanelnek is.
A modell 85,7 cm széles, 11,5 cm mély és 6,7 cm magas, tehát kellően lapos ahhoz, hogy a legtöbb tévé elé kényelmesen beférjen. Súlya 3,4 kilogramm, így egyrészt viszonylag egyszerűen hordozható, másrészt pedig egy szekrény sem fog leszakadni alatta. A ki- és bemenetek a hátlapon kaptak helyet, található itt egy-egy USB 2.0, HDMI 2.0, optikai digitális és 3,5 mm-es analóg audiocsatlakozó. Mellettük elhelyeztek még egy gombot, amely a beépített Wi-Fi aktiválására szolgál.
Philips TAB8205 | |
Hangrendszer | 2.1 csatornás |
---|---|
Hangszórók | 4 db full range hangszóró (8 ohm), 2 db 2"-es mélysugárzó (8 ohm) |
Teljesítmény | 120 watt (RMS) |
Frekvenciaátvitel | 190 - 20 000 Hz |
Akkumulátor | - |
Bluetooth | 4.2 |
Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n |
Csatlakozók | 3,5 mm analóg audió, optikai digitális audió, HDMI 2.0, USB 2.0 |
Méret | 85,7 x 11,5 x 6,7 cm |
Súly | 3,43 kg |
Mellékelt kiegészítők | távirányító, HDMI kábel, falikonzol, kézikönyv |
Gyártó honlapja | www.philips.hu |
Termék honlapja | Philips TAB8205 |
Fogyasztói ár | 105 000 forint |
Használat közben
A hangprojektorokra hajlamosak vagyunk úgy tekinteni, mint olyan eszközökre, amelyek a televíziók hangrendszerének kiváltására szolgálnak. Ez a Philips TAB8205-tel is így van, azzal a kiegészítéssel, hogy ez egyben egy komplex hangrendszer, amely elméletileg képes rengeteg más forrásból is audiotartalmakat fogadni. De még mielőtt ezekre rátérünk, gyorsan nézzük át a vezérlést! Az aktuális forrás, illetve éppen használt funkció (pl. hangerő növelése) megjelenik a frontfelület mögött elhelyezett monokróm LCD kijelzőn. A termék mellé jár egy formatervezett, ergonomikus távirányító, amelyen keresztül elérhetőek a legfontosabb szolgáltatások.
Ez a periféria kiváltható a DTS Play-Fi platformra épülő, Philips Sound névre hallgató, ingyenesen letölthető alkalmazással, sőt, ha szeretnénk kihasználni az eszköz által nyújtott összes lehetőséget, akkor erre az appra mindenképp szükség van. Ennek segítségével integrálhatjuk a soundbart egy nagyobb, szintén DTS Play-Fi platformot használó eszközökből álló hangrendszerbe, valamint ennek segítségével is eljuttathatunk rá tartalmakat. A szoftver grafikus kezelőfelülete magyar nyelven nem kommunikál, kicsit bonyolult, felépítése nem mindig logikus, úgyhogy rá kell szánni egy kis időt, amíg használatába úgy-ahogy belejön az ember.
Az appal történő vezérléshez mindenképp szükség van ahhoz, hogy a hangprojektort a helyi Wi-Fi hálózathoz csatlakoztassuk, és a mobil is ezt használja. Egy néhány percig tartó párosítási folyamat (ehhez nem kell Bluetooth, hanem a hátlapon található Wi-Fi gombbal kell aktiválni a szolgáltatást) után ez a funkció bármikor pillanatok alatt elérhető. A Philips Sound program csak Android és iOS alapú mobil eszközökön érhető el, viszont számítógépre letölthető más DTS Play-Fi vezérlő szoftver, amelynek segítségével arról is átküldhetőek a hangok a hálózaton keresztül a soundbarra.
Így juttathatóak el a Philps TAB8205-re az audiótartalmak:
- HDMI: a tévé vagy projektor ARC-támogatású HDMI portjára csatlakoztatva a hangprojektort, a megjelenítő integrált hangrendszere helyett a soundbar fog szólni.
- Digitális optikai audió: hasonlóan a HDMI-hez, az optikai audioportot kell használni.
- 3,5 mm analóg audió: úgy kell használni, mint a HDMI vagy a digitális optikai audio csatlakozót. Egy kábellel egyszerűen össze kell kötni a két terméket, és ezt követően máris a hangprojektorból szól a tartalom.
- Bluetooth: a vezeték nélküli adatátvitel hatótávolsága méréseink szerint 12 méter. Tapasztalataink alapján az eszközök felismerték egymást, a párosítás villámgyorsan végbement, a kapcsolat pedig kellően stabil maradt. Nagyon minimális mértékű késleltetés érzékelhető, de ez a filmezésnél vagy játéknál sem zavaró.
- Wi-Fi, Philips Sound Médialejátszó: a már említett Philips Sound mobil alkalmazásban található médialejátszó funkció elindítását követően a lejátszott audioanyag megszólal a hangprojektoron. Ez a funkció gond nélkül működött.
- Wi-Fi, Online streaming: a Philips Sound appon keresztül rengeteg különféle online streaming szolgáltatás elérhető. Így például a Spotify dalait vagy Deezer dalait, valamint rengeteg rádióadást hallgathatunk a segítségével. Ezzel sem volt semmi probléma.
- Wi-Fi, Chromecast: a beépített Chromecast révén az azonos hálózaton lévő, kompatibilis eszközök hangja egyszerűen "tükrözhető" a hangprojektoron. Ehhez a Google Home applikáció letöltésére van szükség, és ott kell kiválasztani a Philips hangprojektort, valamint párosítani azt a mobillal abban a szoftverben is. Ez a szolgáltatás is hibátlanul működött a tesztelés során.
- PC-ről helyi hálózaton keresztül: Amennyiben installáljuk a számítógépre az ingyenesen elérhető Play-Fi szoftvert, csatlakoztathatjuk a PC-t a hangprojektorhoz a helyi hálózaton keresztül. Ezt követően, ha elindítunk bármit a gépen, ami hangot bocsát ki (médialejátszó, videómegosztó, online streaming, játék stb.), akkor azok már a soundbarból fognak szólni. E megoldás hátránya, hogy a késleltetés bosszantóan nagy, elérheti a 2-3 másodpercet is, ami miatt filmezésre, játékra ez a módszer alkalmatlan.
- USB: az USB 2.0 porton keresztül rádugható a hangprojektorra külső adattároló, és az azon található MP3, WMA és FLAC fájlok megszólaltatása megoldott. De csak akkor, ha ezek az állományok a gyökérkönyvtárban találhatóak, és kizárólag ábécésorrendben haladva játssza le őket a szoftver.
Hangminőség és értékelés
Egész sok olyan hangprojektor van, amely mellé külön mélyládát adnak, ám a Philips modellje nem tartozik ezek közé. De nem maradunk basszusok nélkül, mert a négy darab full range hangszóró mellett (2 jobb és 2 bal oldalon) ellátták két darab 2 hüvelykes mélysugárzóval is.
Ebből fakadóan viszont a mély hangok, bár hallhatóak, nem dörrennek meg annyira erőteljesen, dúsan és gyomorremegtetően, mint egy különálló komponensekkel dolgozó rendszer esetében, ennek következtében a dinamika sem olyan átütő, nem annyira "moziszerű" az élmény. Viszont az is tény, hogy ez nem is annyira baj, ha valaki egy átlagos lakásban vetné be, egy olyan házban, ahol élnek rajta kívül mások is. Aki már ment át idegtől vöröslő fejjel a szomszédhoz éjjel, hogy legyen szíves kapcsolja már ki a mélynyomót, az biztos tudja, hogy miről beszélünk... A 120 watt (RMS) maximális teljesítményű eszköz hangerejére nem lehet panasz, maximumra tekerve akár egy nagyobb helyiséget, pl. egy tantermet is képes gond nélkül megtölteni hangokkal. A tisztasággal akadtak kisebb problémák, hiszen a finom részeket a berendezés hajlamos elkenni, de komoly, zavaró hanghibákat nem tapasztaltunk.
A próbához a Fraunhofer Intézet tesztfájljait hívtuk segítségül, és ezek alapján feketén-fehéren kiderült, hogy a sztereó megteremtése nagyon jól működik. Egyértelműen és tisztán megkülönböztethetőek a balról, középről vagy jobbról érkező hangok. Emellett a vállalat a termékkommunikációban azzal is kecsegtetett, hogy a Philips TAB8205 képes a térhatású hangzás megteremtésére, ám ezzel nem értünk egyet.
Mindent összevetve azt tudjuk mondani, hogy a hangprojektor játék és filmezés mellett akár zenehallgatásra is használható. Egy olyan tévé mellett próbáltuk ki, amelybe az átlagosnál nagyobb teljesítményű, 60 wattos, dupla mélysugárzóval megtámogatott, rejtett hangszórókra épülő hangrendszer került. Nos, e televíziót hangminőség tekintetében simán lenyomta, sokkal-sokkal jobb volt a hangélmény, amit a Philips TAB8205 használatával tapasztaltunk, persze egy magasabb kategóriás, több komponensből álló sztereó szettel nem veheti fel a versenyt, de alapvetően nem is azok vetélytársának szánják.
Vélemény
A gyakorlati próba során arra a következtetésre jutottunk, hogy a Philips TAB8205 egyértelműen egy életképes hangprojektor. A kezelésre egy rossz szavunk sem lehet, működés közben stabil, a távirányító jól használható, és az appal történő vezérlés is rendben van.
A termék kellően sokoldalú, rengetegféle forrásból eljuttathatóak rá a különféle tartalmak, e lehetőségek pedig ráadásul viszonylag egyszerűen használhatóak; ha valaki követi a használati utasításban leírtakat, akkor pikk-pakk megvan mindennel. A hangminőség terén nem nyújt kiemelkedőt, de egy tévénél lényegesen jobb megszólalást produkál. A dizájn nekünk kifejezetten tetszett. Nincs túlbonyolítva, nincs teleszórva díszítőelemekkel, ám mégis van saját karaktere, az összhatás pedig harmonikus. Jelenleg 105 000 forintba kerül, aminél vannak lényegesen olcsóbb és drágább hangprojektorok is. Mindent mérlegre téve nyugodt szívvel jelenthetjük ki, hogy ennyi pénzt megér a Philips TAB8205, nekünk egyértelműen tetszett.
Philips TAB8205 hangprojektor
elefant
A Philips TAB8205 hangprojektort a Philips magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.