Phenom II: az AMD mentőövet dob önmagának

Összegző grafikonok és tuning

A konvertálóprogramok vagy több szálon képesek számolni, vagy extrém módon használják ki a(z Intel) SIMD utasításkészleteket, ennél fogva az AMD Phenomja nem tudta legyűrni a Core 2 Quadot. A Phenom II X4 – azonos órajelet feltételezve – picit gyorsabb volt az előző Phenomnál, de ez nem volt elég az üdvösséghez. Szerintünk, ha valaki sokat konvertál, akkor azt nézze meg, hogy az általa leggyakrabban használt program mennyire párhuzamosított, és milyen mértékben támogatja az egyes SIMD utasításkészleteket. A konvertálóprogramok újabb változatai már jórészt elég fejlettek ebből a szempontból.

A fotó- és videófeldolgozó programok az Intelnek kedveznek.

A renderprogramokban az új Phenom a régivel egy szinten teljesített, mert ezek az alkalmazások folyamszerű adatcsomagokkal dolgoznak, így a gyorsítótárak mérete nem igazán releváns, inkább az utasításfeldolgozáson van a hangsúly.

Játékokban a Phenom II picit gyorsabb tudott lenni elődjénél (azonos órajelen is), ami a megnövekedett gyorsítótárnak köszönhető, de ezt leszámítva nem lépett előrébb az AMD. A Core processzorokban még így is több a cache, ráadásul azok gyorsabbak is, így ezt a tényt és a gyorsabb műveletvégzést figyelembe véve nem is meglepő, hogy az Intel volt a nyerő itt is.

Tuning


Phenom II X4 940 3,7 GHz-en, nem rossz... [+]

A Phenom II X4 túlhajthatóságáról valóságos legendák keringenek, ezért kíváncsian vártuk, hogy a mi tesztprocesszorunk (egy bolti példány) mire képes. Szokás szerint olyan beállításokat használtunk, amihez a felhasználók többsége hozzáfér, tehát nem tettünk a processzorra semmilyen egzotikus hűtőrendszert, a dobozos AMD processzorhoz adott szimpla gyári hűtővel kellett beérnie a Phenomnak. Alapfeszültségen, azaz 1,35 V-on a tesztpéldány 3,6 GHz-en is "elmegyegetett" (szorzóállítással tuningoltunk), de csak 3,5 GHz környékén bizonyult stabilnak, ami az első Phenom tuningra való hajlandóságát ismerve egészen szép eredmény. Ezután megpróbálkoztunk az 1,5 V-os feszültséggel, és a 940 Black Edition még 3,8 GHz-en is elindította a Windowst, de sajnos nem volt stabil, ahhoz, hogy a tesztek lefussanak, 3,7 GHz-re kellett visszavenni az órajelet, de a 23%-os órajeltuning még az olcsóbb Core 2 Quad-ok körében is jó eredménynek számít. A lényeg tehát, hogy a 45 nm-es Phenomban még van egy kis plusz, ami nagyon jól jön az AMD-nek, mert az órajelversenyben le volt maradva. Néhány eredmény alapórajelen és a tuningot követően:


A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • AMD

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés