Phenom II: az AMD mentőövet dob önmagának

Konklúzió

Őszintén szólva a látottak után vegyes érzelmek kavarognak bennünk. Mindenekelőtt gratulálunk az AMD-nek ahhoz, hogy a K10 bevezetését követően végre elkészültek a 45 nm-es folytatással, a kisebb csíkszélességen gyártott processzor nem mindenkit fog lenyűgözni, de az AMD mindenképpen jól jár majd az alacsonyabb gyártási költségek miatt. Minket nem ért csalódás (mások talán másképp gondolják majd), mert már egy évvel ezelőtt is szinte bizonyos volt, hogy az új K10 nem lesz számottevően gyorsabb a réginél, az AMD-nek egyszerűen nem volt elég ideje a chip nagyobb horderejű áttervezésére. A harmadszintű gyorsítótár kiterjesztése az asztali alkalmazások többségében alig érezhető, ez pedig nem túl meglepő, hiszen az alig gyorsabb, mint az integrált memóriavezérlőn keresztül elérhető fizikai memória (a szerverek világában valószínűleg több előnnyel jár). Véleményünk szerint a Phenom II X4 olyanra sikerült, amilyenre az első Phenomnak kellett volna, mert ez egyrészt végre egy kiegyensúlyozott, a cache-éhséget nem ismerő processzor, másrészt a magméret csökkentésével a gyártás során felmerülő kockázatok is jelentősen csökkentek, de ez nem bók a Phenom II-nek, hanem kritika az elsővel szemben...

A teljesítményt és a fogyasztást illetően nem ért minket meglepetés, de kicsit mégis csalódottak vagyunk, mert sebesség tekintetében az AMD még így is legalább egy generációval le van maradva az Intel mögött. A Phenom II X4 – azonos órajelet feltételezve – kb. 10%-kal gyorsabb, mint az előző Phenom, ami szép teljesítmény, de 3 GHz-en nagy általánosságban lassabb, vagy egálban van a már réges-régen kapható, 2,66 GHz-es Core 2 Quad Q9450-nel, és ironikus, de ezt a modelt az Intel lassan kivezeti a forgalomból, míg az AMD-nek még ezt sem sikerült maradéktalanul beérnie. Meg kell említenünk, hogy az X4 940 egy árban van (vagyis volt a teszt készültének idején, azóta olcsóbb lett) a Core i7-920-szal, ami a mezőny drágább tagjai között egyértelműen a legjobb ár/teljesítmény mutatóval rendelkezik, de az AMD-nek egyelőre megvan az az előnye (illetve az a szerencséje), hogy a Core i7-hez passzoló alaplapok és memóriák drágábbak, így egy komplett rendszert nézve végül kiegyenlítődik az állás (az árak folyamatosan változnak, tehát mindig mérlegeljünk vásárlás előtt). De ne felejtsük el, hogy az Intelnek (és alaplapgyártó partnereinek) nem kerül semmibe picit lejjebb vinni az árakat, ami ismét gondokat okozhat a zöldeknek. A tuningtesztből világosan látszik, hogy a 45 nm-es Phenomban még bőven van tartalék, ráadásul ez a processzor első verziója (stepping), tehát a helyzet később még tovább javulhat, de a túlhajtott eredmények arra engednek következtetni, hogy a Phenom II X4 jelenlegi állapotában 3,7 GHz-en még mindig éppenhogy csak elég lenne a 3,2 GHz-es Penryn ellenében (ez persze nem lebecsülendő, de ahhoz, hogy árverseny legyen a csúcskategóriában, kevés)...

Hamarosan megjelennek az AM3-as processzorok, melyek már támogatni fogják a DDR3-as memóriát, és talán magasabb órajelű északi híddal rendelkeznek majd, de ami a teljesítményüket illeti, csodát mi ezektől sem várunk. A K10-es memóriavezérlője a DDR2 által felkínált sávszélességet még kétcsatornás módban sem képes teljesen kihasználni, így igen valószínűtlen, hogy a DDR3-as memóriák bevezetésével lényegi gyorsulásnak lennénk szemtanúi, pláne ha figyelembe vesszük, hogy a DDR3-asok magasabb késleltetéssel rendelkeznek. Az északi híd, azon belül is a harmadszintű gyorsítótár órajelének növelése nagyobb potenciált rejt magában, de ha megnézzük az erre a területre összpontosító résztesztünket, akkor kiderül, hogy ez sem fog megváltást hozni. A pesszimista jóslataink ellenére mi azt tanácsoljuk azoknak, akik Phenom II-es rendszerbe szeretnének beruházni, hogy várják meg az AM3-as processzorokat, mert ki tudja, lehet, hogy azok mégiscsak gyorsabbak lesznek, esetleg kijön egy új stepping, ami még a jelenleginél is jobban tuningolható lesz.

Összegezve: mi azt látjuk, hogy az új Phenom végül is hozza az elvárt szintet, de ez még mindig csak az olcsóbb Core 2 Quadok ellen elég, és aki egy ilyen teljesítményű rendszerre vágyott, az valószínűleg már régen megvette magának az Intel processzorra épülő konfigurációt. Az új Phenom színre lépésével bővült a kínálat, de az AMD továbbra sem tud a csúcs közelébe férkőzni, ezért kénytelen lesz az árak manipulálásával, csökkentésével, illetve az AMD alkatrészekre épülő platformok előnyeinek kihangsúlyozásával életben maradni, ami nehéz feladatnak ígérkezik. Mindeközben a csúcskategóriában az Intel továbbra is élvezheti árbefagyasztós, malmozós taktikáját (ez szerencsére nem teljesen igaz, mert a konkurencia gyengesége ellenére zajlanak a fejlesztések).

AMD Phenom II X4

fLeSs

Az Intel Nehalem tesztrendszert az Intel, az Asus alaplapot pedig az Asus hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • AMD

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés