Panasonic DMC-GX1, a trónkövetelő

Hirdetés

Működés

A Panasonic DMC-GX1 szolgáltatásait és funkcióit annak célközönségére szabták. Szerencsére a gyártó felismerte, hogy a GF-vonal folytatása nem felel meg az „igényes amatőrök” és a „profik” igényeinek, ezért egy olyan GF1 utódra van szükség, ami teljes egészében képes egy dSLR teljesítményét nyújtani. Legyen szó az általános működési sebességről, az automatikus élességállítás pontosságáról és/vagy gyorsaságáról, illetve a kezelői felületről, ezek mind-mind olyan jól teljesítenek már most, béta firmware-rel is, hogy simán helyettesíthetünk a GX1-gyel akár egy középkategóriás dSLR vázat.

A fényképezőgép maga nem rendelkezik képstabilizátorral, így ezen a téren az éppen használt optikára kell hagyatkoznunk. A 14-42 mm-es X kitobi kapott lencsemozgató rendszert, melynek teljesítményével – próbánk adatai alapján – körülbelül 2,5 FÉ előnyre tehetünk szert. A Power O.I.S. csupán kétféle működési módot kínál: normált és témakövetőt. A tesztkészüléken a Fn1 gombhoz volt hozzárendelve ez a szolgáltatás – ehhez nem nyúltunk, pont jó helyre került.

És ha már említettük a gombok kiosztását: a menüben grafikus felületen láthatjuk, hogy épp melyik gombot szeretnénk egy adott funkcióhoz rendelni. Cikkünk első pontjában már szó esett arról, hogy a GX1 a két fizikai nyomógomb mellé két szoftvereset is felkínál a fotósnak. Aranyos és praktikus ötlet ez a mérnököktől, de a fontosabb szolgáltatásokat érdemes inkább a hardveres vezérlőkre bízni, az érintőpanelen nem olyan gyors ezek elérése (főleg nem virsli ujjakkal rendelkezőknek).

Az érintőképernyő nagyon jól kezelhető, gyakorlatilag azonnal és pontosan reagál a nyomkodásra, simogatásra (például manuális fókuszáláskor ujjunkat felfelé és lefelé kell csúsztatni a kijelző jobb szélén). Betekintési szögei nagyon tágak, a színeket is szépen tartja. Sötétben azonban képes nagyon lelassulni, de szerencsére képe nem kásásodik, nem lesz zsizsikes.

A 3D-s szintező maga megér egy bekezdést. Nem csak oldalirányú, hanem a fényképezőgép előre és hátra döntésének mértékét is mutatja. Így gyakorlatilag teljesen vízszintbe állítható a masina bármiféle külső eszköz segítsége nélkül.

A Panasonic új, X-jelölésű objektívjeivel elektromos úton (is) lehet élességet állítani és zoomolni. Fenti két videóban látható ennek a működése; a kapcsolók finom mozgatására lassan, erőteljesebb billentésre pedig gyorsan megy végbe a folyamat. Az első pár próbálkozás során nem mindig úgy sikerült a művelet, ahogy azt szerettük volna, de minimális gyakorlás után már nem volt gondunk a rendszerrel.

A GX1 a GH2 AF rendszerét örökölte némileg finomhangolva, melynek már a neve („Light Speed AF”, azaz fénysebes AF rendszer) is hangzatos és sokat ígérő. A gyártó említi, hogy a csupán 0,09 mp-es élesre állás egyik feltétele az X-jelölésű objektívek használata. Az AF mező mérete és helye is állítható a kijelzőn. A szokásos AF módok mellett (AF-S, AF-C) megjelent az AFF jelölésű rugalmas autofókusz, ami tulajdonképpen az egyszeri és a követő keveréke. Ha témánkra ráállunk, félig lenyomjuk a kioldót, akkor rögzül az élesség, de ha még a kioldás előtt megmozdulna a téma, akkor az AFF funkciónak köszönhetően újra élességet állít a rendszer. A Pinpoint, azaz „hajszál pontos” fókuszálás szinte pixelpontos élességállítást tesz lehetővé. Ez természetesen csak egymezős módban működik; az exponáló gomb félig történő megnyomására a kijelzőn a témáról kinagyított kép jelenik meg, ahol rá tudjuk állítani a „célkeresztet” a kívánt részletre.

A fókuszmező nemcsak előre adható meg, hanem a gép használata közben, az LCD megérintésével is szabadon pozicionálható. A DMC-GX1 élességállító rendszere valóban „fénysebesen” működik, véleményünk és tapasztalatunk szerint (bár konkrét méréseket nem végeztünk) jelenleg ez a leggyorsabb a MILC-ek világában.

Sajnos, egyelőre be kellett érnünk ennyivel, a képminőség (mozgó- és állókép egyaránt) még változhat a végleges firmware-ig, ezért a forgalmazó kérésének megfelelően ezeket nem is néztük. Pár csökkentett méretű képmintát viszont mellékelünk, ezek a Panasonic képviseletének jóváhagyásával történik. Az említettek tükrében egyelőre nincs értékelés, erre majd a végleges változat tesztelése után kerülhet sor.

MLaca

A Panasonic DMC-GX1 fényképezőgépet a Panasonic magyar képviseletétől kaptuk kölcsön.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés