Hirdetés

Ozone Strike Battle – kompakt gamer klaviatúra

Cherry MX mechnaikus kapcsolókkal felszerelt, háttérvilágításos, magyar nyelvű gamer billentyűzet járt nálunk.

Hirdetés

Megjelenés

Bár gyakran halálhírét keltik, a PC-s játékkultúra köszöni szépen, jól van, sőt virágzik. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az a tény, hogy az idei Computexen eddig nem látott mennyiségben jelentek meg gamer kiegészítők, és olyan márkák standján is felbukkantak billentyűzetek, egerek és hasonló perifériák, akikről pár éve még csak nem is gondoltuk, hogy ebbe az irányba indulnak el. Még az olyan speciális és meglehetősen drága eszközök iránt is egyre nagyobb az érdeklődés, mint a mechanikus billentyűzetek.

Az Ozone variációját erre a témára Strike-nak hívják, és nem is egy, hanem máris három változatban kínálják. Az alap Strike szokásos billentyűkiosztással, háttérvilágítás nélkül, de USB és hangcsatlakozókkal, valamint leszedhető csuklótámasszal érkezik, a Strike Pro fehér és vörös háttérvilágítással, bár extra gombok nélkül, de makró funkcióval és beépített csuklótámasszal villant. Mai tesztalanyunk, a Strike Battle a legkisebb változat, numerikus rész és csuklótámasz nélkül. Annyira kicsire vették, hogy a gombok körül nincs is semmilyen keret, csak a talapzatuk van, amire a gombok alatt vékony fémburkolatot húztak. Tesztpéldányunk estében ez fekete volt, de kapható vörössel is, ami igazán különlegessé teszik a kis mechanikus klaviatúrát.

Különösen, ha bekapcsoljuk a háttérvilágítást, ami szintén vörös színű, négy intenzitásszinttel és lüktető funkcióval. Az extrák közül a kompakt méret miatt mennie kellett a csuklótámasznak, sajnos USB aljzat sincs, de a makró funkciók megvannak. A mikrokapcsolók a Cherry MX szériájából valók, a mi vörösünk mellett minden klasszikus Cherry színben (fekete, kék, barna) kapható a Strike Battle, ráadásul magyar kiosztással. Persze a hazai piac elég kicsi, így nem biztos, hogy mindegyik szín könnyen beszerezhető lesz magyar kiosztással is, ha minden igaz, most épp csak vörös kapható.

A kompakt billentyűzet alján meglepő módon csak az alsó élen találtunk csúszásgátló gumibetéteket, felül csak a kihajtható lábak végén van ilyen, vagyis lapos állásban (behajtott lábakkal) várhatóan csúszkálni fog az asztalon. A vezeték szép vékony, zsinórozott, és a megszokottnál valamivel rövidebb, 150 centiméteres.

Próba

A billentyűzet alapvető funkciói egyből, USB-n keresztüli csatlakozás után működnek, de ha szeretnénk átprogramozni a gombokat vagy makrót állítanánk be, akkor fel kell telepítenünk a néhány megabájtos szoftvert, amit nem mellékeltek a csomagban, csak a rá mutató linket nyomtatták a használati útmutatóba. Ezzel a fő billentyűzet blokk gombjainak kiosztását variálhatjuk át, de csak egy-egy leütés tehető rájuk, Shift, Crtl vagy Alt kombinációk nem.


Ilyeneket csak a kurzormozgatók fölötti hatosra tehetünk, de ott már sokkal bőségesebbek a lehetőségeink. Multimédiás és Windows funkciók, programindítás adható meg, komoly makrók is készíthetőek öt profilban. A szoftver harmadik fülén az USB lekérdezési frekvencia és gombok válaszideje lőhető be, ezeket az F1-F4 gombokkal és az O3 feliratú váltógombbal menet közben is állíthatjuk. A váltó és F5-F12 gombok a média- és zenelejátszásban segítenek, a Scroll lockkal kapcsolható a világítás, a PrintScreen pedig aktiválja a játékos módot. Ekkor a Windows gomb letilt, a kurzormozgatók fölötti hatos pedig a beprogramozott funkciókra kapcsol. Az utolsó váltós trükk a Windows gomb megnyomásával érhető el, ilyenkor a WASD négyes kurzormozgató funkciókat, a kurzormozgatók pedig WASD funkciókat kapnak.

Mivel a Cherry MX mechanikus gomboknak éppen az a lényege, hogy következetesen, minden példány akár többmillió leütés után is ugyanúgy reagál, túl sok újat nem tununk leírni az Ozone Strike Battle viselkedésésről. A vörös mikrokapcsolók érezhető nyomáspont nélkül, 45 grammnak megfelelő erővel működtek, ahogy az a nagy könyvben meg van írva. Mondani sem kell, hogy a billentyűzet NKRO képességű, tehát akár az összes gombját lenyomhatjuk egyidejűleg, szépen reagálni fog mindegyikre.

A világítás kapcsán is egy hagyományos funkcióval találkoztunk, aminek már kevésbé örültünk. A gombok kupakját nem fehérrel, hanem szürkével feliratozták, ez a vékony betűtípussal párosítva az ideálisnál gyengébb megvilágításban már nem olvasható le, így szinte állandóan mennie kell a háttérvilágításnak, ha nem tudunk vakon gépelni. Sajnos a stabilitást illető félelmünk is beigazolódott. A kis mérete miatt szokásosnál könnyebb billentyűzetet a kellő mennyiségű gumitalp hiányában, lapos állásban gyakran előretoltuk. Magas állásban valamivel stabilabb volt, de ott már csuklótámasszal éreztük csak kényelmesnek, ilyen meg ugye alapból nem jár hozzá.

Értékelés

Nagy kedvelői vagyunk a mechanikus billentyűzeteknek, az Ozone Strike Battle-lel is meg voltunk elégedve. Lényegében csak a csúszótalpak hiánya róható fel neki, amit egyébként pillanatok alatt orvosolni lehet egy leselejtezett egérpad és némi ragasztó segítségével. Aztán ott van még a nem elég kontrasztos feliratozás, ami szinte minden ilyen klaviatúra rákfenéje, de a kialakítás, a megjelenés, a minőségérzet rendben van. A Strike Battle még a speciálisak között is speciális, hiszen alig van hozzá hasonló kicsi, emellett háttérvilágításos, magyar kiosztású és feliratozású, ráadásul programozható mechanikus billentyűzet.

Így aztán 27 000 forintos ára dacára is megfontolandó ajánlat, mert a hasonló méretű és tudású Cooler Master QuickFire Rapid még hétezer forinttal drágább. A tesztalanyunknál olcsóbb mechanikus billentyűzetek rendszerint nem világítanak (pl. a teljes méretű Tesoro Durandal), vagy nem magyar faliratozásúak, vagy a Cherry MX-nél gyengébb minőségű, kevésbé konzisztens Kailh mikrokapcsolókat használnak (pl. a kicsi Tesoro Tizonia).

Summázva tehát nekünk az Ozone Strike Battle tetszett; akinek mindenképpen kicsi, magyar feliratos, mechanikus billentyűzet kell, az nehezen talál különbet hasonló áron, de a hazai piacon még így is elég nehéz egy ilyen drága billentyűzetet ajánlani, legyen az bármilyen jó is. Aki már elhatározta, hogy kiadja a közel harmincezer forintot, annak azt is meg kell fontolnia, hogy néhány ezrest még hozzáfizetve jobban felszerelt, teljes méretű modellt is kaphat.


Ozone Strike Battle billentyűzet

rudi

Az Ozone Strike Battle billentyűzetet az Ozone bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement
  • Kapcsolódó cégek:
  • Ozone

Azóta történt

Előzmények