Üzemidő, értékelés
Üzemidő
Aki ilyen kisméretű notebookot vesz, az általában szeretne utazás közben is dolgozni vele, úgyhogy a gyártók figyeltek az üzemidőre is. A tesztelt gépekben jobbára 50 Wh körüli akkumulátorokkal találkozunk, egyedül a Lenovo és a Dell épített be ennél érezhetően kisebbet, ők 42 Wh-s áramforrásokat használnak.
A két legkitartóbb notebooknak mindenesetre az Acer TravelMate X249 és a HP Probook 430 G4 bizonyult, a legrosszabbul pedig a Dell Vostro 14 5000 teljesített ebben a versenyszámban, ráadásul töltésnél is lassabb a többieknél. Persze itt extra ballasztot cipel a rendszer, hiszen dedikált GPU és egy HDD is van a gépben.
Értékelés
Nincs egyszerű dolgunk az értékeléssel, pláne a díjak (esetleges) kiosztásával. Az alaphardver (Core i5, kis kapacitású SSD, 14 hüvelykes kijelző) és a koncepció hasonlósága ellenére gyakorlatilag kétszeres különbség van tesztünk legolcsóbb és legdrágább notebookjának ára között (190 000 vs. 380 000 forint), amit csak részben magyaráz az operációs rendszer megléte, illetve hiánya: a Windows 10 Pro 64 bites OEM verziója 50 ezer forint, a többit már jórészt a hardverben tapasztalható különbségek indokolják (128 vs. 256 GB-os SSD, TN+film HD kijelző helyett IPS FHD panel, és így tovább).
Sorban haladva, az Acer Travelmate X349 árát figyelembe véve nagyon jó vételnek tűnik: igaz ugyan, hogy egy generációval korábbi a CPU, de a különbség minimális, a kedvező árnak köszönhetően pedig költhetünk nagyobb SSD-re és plusz memóriára (nagy kár, hogy az utóbbi az alaplapra forrasztott). Az Acernek kivitelében sem kell szégyenkeznie az üzleti notebookok között hagyományosan elismertebb márkák mellett, a felszereltségből pedig futotta ujjlenyomat-olvasóra is. Az egyetlen gyenge pont a kijelző, ami TN paneles és alacsony felbontású; de az 1080p-s IPS panellel szerelt, 8 GB RAM-os és Kaby Lake processzoros változat – OS nélkül 225 000 forintba kerül – szerintünk megéri a felárat, és ezzel a felszereltséggel egy ajánlott díjat is kiosztottunk volna neki.
A tesztre érkezett gépek közül a legígéretesebb a Dell Vostro 5468, amely ebben a konfigurációban nekünk tetszett – de az ajánlott sincs messze, egyedül a TN paneles kijelző miatt csúszik le erről a címről, mert amúgy a gyártó kifejezetten odafigyelt a részletekre. Ezen apróságok közé tartozik a kis kapacitású SSD okozta gondokra megoldást kínáló plusz HDD, az esetleges játékban is segítő dedikált GPU, illetve az, hogy – ellentétben az Acerrel – a RAM itt nincs az alaplapra forrasztva, tehát könnyen és házilag bővíthető.
A klasszikusnak mondható üzleti notebookok közül árát tekintve a HP Probook 430 G4 tűnik a legjobb vételnek, és konfigurációja is kiegyensúlyozottnak mondható, legfeljebb a memóriát bővítenénk 8 GB-ra. A mezőnyben ugyanakkor ezt éreztük a legkevésbé jól összerakottnak, nincs billentyűzetvilágítása és ujjlenyomat-olvasója sem.
Bár a két nehézsúlyú üzleti gép, a Fujitsu Lifebook U747 és a Lenovo ThinkPad 13 árai között komoly az eltérés, ez mindjárt kiegyenlítődik, ha az előbbi felszereltségét közelebb hozzuk a Thinkpadéhoz. Így vizsgálva a két notebookot, a Fujitsu jobb választás lehet, hiszen olcsóbban jobb felszereltséget és nagyon hasonló hardvert kapunk. Összességében viszont mindkét masina túlárazott a tudásához képest.
Dell Vostro 5468 notebook
Wombath
A tesztelt notebookokat az USAnotebook bocsátotta rendelkezésünkre.