Okoslámparendszer az Osramtól: Lightify

Hirdetés

Működés

Mint korábban említettük,  az Osram Lightify működését egy központi egység (gateway) szabályozza. Ez nagyjából akkora, mint a Wi-Fi jelismétlők, ugyanúgy a konnektorba kell szúrni, és még a saját Wi-Fi hálózatunkra csatlakozás is hasonló mozzanat. Az eszköz a sok nagy gyártó által támogatott ZigBee technológiára épül, tehát más gyártók más termékeivel is kompatibilis (legalábbis elvileg). A telepítéshez előbb fel kell tenni a Lightify appot, ami iOS és Android rendszerre érhető el, PC-s vezérlő vagy a LIFX-hez hasonló, publikus API egyelőre még nincs, de fejlesztés alatt áll.

Az app elindítása után egy Lightify fiókot kell létrehozni, majd a központi egységen lévő azonosítók segítségével csatlakozhatunk hozzá, hogy meglévő Wi-Fi hálózatunkra köthessük, annak titkosítási jelszavát megadva. Utolsó lépésként a központi egység felderíti a rendelkezésre álló Lightify fényforrásokat, és innen már a saját Wi-Fi hálózatunkra csatlakoztatva kezelhetjük őket, okostelefonról vagy tabletről vezérelve a fényeket. Egyszerre legfeljebb öt vezérlőt használhatunk, a rendszerbe pedig maximálisan ötven fényforrás köthető. Internetelérésre nincs feltétlenül szükség, de egyes funkciók (például távoli elérés és profilok) csak a világhálón keresztül működnek.

Három része van az appnak, ezek közül a legfontosabb a középső, Lights nevezetű, ezen kapcsolhatjuk ki-be az egyes fényforrásokat vagy választhatjuk ki őket további beállításhoz. A beálltáshoz három körívet kapunk középen egy ki-/bekapcsoló gombbal. A külső ív csak az RGB színállítású modelleknél aktív, itt választhatjuk ki a kívánt árnyalatot. A középső ívvel a fényerő, a belsővel pedig a fehér színhőmérséklete állítható 2700-6500 Kelvin között.

További lehetőségként előre beállított pihentető, aktív és növények fejlődését elősegítő színárnyalatot lőhetünk be – értelemszerűen csak a színváltós égőknél. Elmenthetjük kedvenc színeinket is, hogy a későbbiekben bármikor visszaállíthassuk őket. Végül pedig egy kiválasztott fotó vagy a mobil eszközünk kamerájában látott kép egy pontjának színét is megadhatjuk az égőnek, ezzel például a környezethez igazítva a színét.

Bár a leglényegesebb dolgok a Light részen vannak, egy jól beállított rendszer esetén valószínűleg jobbára csak a Home résszel fogunk találkozni. Itt összpontosulnak a beállított (mondjuk szobánként) izzócsoportok és a hozzájuk kapcsolt „jelenetek”. Innen könnyen aktiválható mondjuk a nappali tévénézős vagy a háló romantikus profilja. A beállítások részen nem sok hasznosat találtunk, információk, felhasználói fiók, rendszerfrissítés és alapállapot visszaállítása található itt.

Fenti leírásunk az 1.0.4.b10 verziószámú Android appra vonatkozik, amiből meglehetősen hiányoltuk az időzített bekapcsolást. Azóta, december végén frissítettek a szoftveren, az 1.1-es verzió Android és iOS alatti is kezel már időzítést.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények