Most akkor nyakunkon az OLED tévék áttörése?

Egy évtizede várjuk, hogy az OLED technológia valódi ellenfele legyen az LCD-nek kijelzőfronton...

Mik a kilátások? Hol arathat az OLED?

Prémium: behúzva

Bár hivatalos értékesítési adatok még nincsenek, a másodlagos információk és előrejelzések alapján nagyon úgy tűnik, hogy az idei évben a prémium kategóriát behúzza az OLED. Az IHS Markit felmérése szerint a drága, 1500 dollárnál, azaz 400 000 forintnál többe kerülő televíziók szegmensében az első negyedévben ugyanis tarolt a Sony és az LG, hiszen 39 és 35,8 százalékos piaci részesedést regisztrálhattak. Mindez csak azért érdekes, mert korábban ezt a területet is totálisan dominálta a Samsung, két éve még 55 százalékkal büszkélkedhetett egymaga – az év elején viszont már be kellett érnie 13,5 százalékkal.


[+]

A Samsungnak nincs OLED tévéje, ők a kvantumpontos LCD-ben, a QLED-ben bíznak, az pedig kevéssé valószínű, hogy az emberek a Samsung LCD-k helyett tömegesen Sony vagy LG LCD-kre váltottak volna hirtelen. Egyetlen épkézláb magyarázat maradt: itt az eltérő képalkotási technológia vált a döntő tényezővé, magyarán azért fogyott több Sony és LG, mert aki tud és akar is sokat költeni tévére, az inkább OLED-et választ. Ebben nyilván az is kulcsszerepet játszott, hogy a szakma is az OLED mellett tette le a voksát a prémium kategóriában, a különböző szaklapok által rendezett vakteszteken ugyanis az OLED tévék rendszeresen elkalapálták a kvantumpontos QLED modelleket.

Hirdetés

Előrejelzések

A piackutató cégek előrejelzéseikben ugyan eltérő adatokat közölnek, de a nagyságrendet tekintve nagyjából megegyeznek: 2020-21 környékén várhatóan évi 5,8-6,6 millió OLED televízió talál majd gazdára, ami azt jelenti, hogy nagyjából az összes eladott termék 4-5 százaléka épül majd erre a technológiára. Természetesen ezek szinte mindegyike a felső kategóriába kerül, ami viszont azt jelenti, hogy ezen a területen dominál majd az OLED, és az optimista jóslatok szerint akár két év múlva le is nyomhatja az LCD-t.

OLED értékesítési adatok előrejelzése
OLED értékesítési adatok előrejelzése (forrás: Statista.com) [+]

Áttörés: elhalasztva

Az eddigiekből sajnos nyilvánvalónak tűnik, hogy az OLED totálisan biztosan nem fogja lenyomni az LCD technológiát az elkövetkező fél évtizedben. Lesznek, sőt már most vannak olyan területek, ahol jobb eredményeket érhet el, mint a rivális eljárás, de a teljes piacot tekintve a hatalomátvétel öt év múlva is elérhetetlennek tűnik. Hogy ez ne így legyen, ahhoz a következő dolgoknak kellene megtörténniük.

  • közel azonos árszint az LCD tévékkel;
  • kisebb méretkategóriákban is jelenjen meg az OLED;
  • az LG-n kívül más is gyártson OLED panelt.

Nekem fáj a legjobban, de sajnos be kell látni, hogy 2015-ben totálisan mellélőttem, mikor azt vizionáltam, hogy az OLED áttörés néhány éven belül megtörténhet. Az ajtót berúgta a technológia, a lábát bedugta a palotába, de attól még nagyon messze van, hogy elüldözze az öreg királyt.

elefant

Azóta történt

Előzmények