Hirdetés

NZXT Manta – a Mini-ITX-es óriástojás

Különleges, kerekded formával és miditorony mérettel jön az NZXT kis alaplapokhoz és vízhűtéshez igazított háza.

Hirdetés

Külső

Manapság óriási divatja van a kisméretű, Mini-ITX alaplapoknak, melyekből kiindulva nem csak egyszerű, takarékos gépek, hanem komoly izomkolosszusok is összehozhatóak. Aki próbálkozott már hasonló megépítésével, biztosan szembesült vele, hogy a kicsire szabott, legfeljebb 10-12 literes, de gyakran jóval szűkebb beltérben komoly kihívás elrendezni a nagy teljesítményű hardvert. Hiszen az alaplap ugyan kicsi, de a grafikus kártya, processzorhűtő és főleg a táp ugyanakkora, mint amekkorát a nagyobb házakba tennénk. Sokan az első, szenvedősebb Mini-ITX építés után visszatérnek inkább a nagyobb mozgásteret biztosító microATX-hez.

Úgy tűnik, hogy erre a jelenségre felfigyeltek a házgyártók is, mert az utóbbi időben egyre több olyan Mini-ITX-es ház jelenik meg, ami külső méreteivel a microATX-es mini és miditornok közé is beillene. Mai tesztalanyunk, az NZXT Manta is ilyen: 426 mm-es magassága, 450 mm-es mélysége és 245 mm-es szélessége láttán simán elmenne miditoronynak, és 7,2 kilogrammos súlya is ebbe a kategóriába sorolja. Külsőre viszont a szokásos házaknál kisebbnek tűnik, ugyanis szépen lekerekítették, ezzel nagyon egyedi megjelenést adva neki. Tovább erősíti a tojás érzetet, hogy elejét semmiféle meghajtóhely sem töri meg, tetején az oldalra tolt csatlakozópanel (két USB 3.0, hang ki- és bemenet) és a süllyesztett bekapcsológomb sem hivalkodó.

Nálunk a fehér változat járt, aminek fekete a belső váza és a fém burkolati elemeket összekötő részei, ez még jobban kihangsúlyozza szokatlan vonalait. Létezik belőle vörös-fekete és teljesen fekete verzió is. Mind a három változat oldalablakos, a teljesen fekete ablak nélkül is kapható. Felmerül a kérdés, hogy hogyan szellőzik az NZXT Manta? Az oldalfalak első és felső pereménél, a vaskosabb illesztésben néhány centiméter széles, fémráccsal takart szellőzőnyílás rejtőzik.

A többi részénél hagyományosabb kialakítású a Manta hátsó panelje. Innen nézve jól látható a Mini-ITX-es alaplap, két teljes magasságú bővítőkártyahely és alattuk az ATX-es táp hagyományos elrendezése. A 245 mm-es szélességnek köszönhetően az alaplap csatlakozópaneljénél 120 mm-es ventilátor fért el, ennek magassága állítható, viszont csak három sarkára lehet csavart tenni. Szokatlan a ház alsó része, hol két vaskos fémláb nyújtózkodik, jó magasra emelve a táp szellőzőnyílását, amiből természetesen nem hiányozhat a porszűrő.

Belső

Hagyományos házakéhoz hasonlóan lehet levenni a Manta vaskos, íves oldalfalait. Három rétegből tevődnek össze: az első egy fémváz, ezen van egy műanyag alap, amire kívülről vékony fémfelületet húztak rá. Ez a megoldás a kompozit összetételnek köszönhetően sokkal kevésbé hajlamos a rezonanciára, mint a sima fémlemezek, inkább a hangelnyelő bélésű falakra hasonlít. A mi ablakos verziónknál a szintén hajlított plexibetét majdnem az egész oldallapot beborítja, és mivel íves, a szokásos plexinél is komolyabb tükröződésre lehet számítani nála.

A belsőre pillantva már látszik, hogy a Mantának is klasszikus, szögletes fémváza van. Leglényegesebb jellegzetessége, hogy az NZXT más házaihoz hasonlóan az alsó, tápos részt egy fémdoboz segítségével választották le. Kedvünkre való ez a megoldás, mert a táp kábelezése általában csúnya, itt viszont könnyen elrejthető a kíváncsi tekintetek elől. Egyre több modern háznál látni, hogy elhagyják a hagyományos, 3,5 hüvelykes meghajtóhelyeket a ház elejéből. A Mantánál az első traktusban két függőleges 2,5 hüvelykes állás van azért, hogy elöl akár 280 mm-es (tehát dupla 140 mm-es ventilátort fogadó) radiátor is elférjen, gyárilag viszont „csak” két 120 mm-es ventilátort kapunk előre.

A meghajtóhelyek mögött egy szokásos NZXT elem látható: a gumibetétes kábelező nyílások helyett egy „hidat” tettek ide, amivel az alaplaptálca mögül előkígyózó kábeleket lehet elrejteni. Szép nagy nyílás van az alaplap mögött, a processzorhűtő felszereléséhez és alul, illetve felül is találunk kivágásokat a további kábelkötegek elvezetéséhez, gumi takaróelemeket viszont nem tettek beléjük. Hátul, az alaplap mögött is 120 mm-es gyári ventilátor van. Első látásra nem úgy néz ki, de felülre is elfér akár 280 mm-es radiátor.

Bőséggel van érdekesség az átellenes oldalon. Az első részen, a 2,5 hüvelykes meghajtókat tartó lemez fonákjára 3,5 hüvelykes egységet tehetünk fölfelé vagy lefelé néző csatlakozókkal, ha pedig ez is kevés lenne, akkor alulra, a táp elé kerülhet még egy 2,5 vagy 3,5 hüvelykes tároló. Ezen a részen ráadásul az első ventilátorok friss levegőjéből is jut neki, míg feljebb szellőzés nélkül maradna. A fenti képen jól látható, hogy a ház határozott lábai szépen megemelik az alját, így a táphoz bőséggel jut majd friss levegő.

Két NZXT-re jellemző nyomtatott áramkört csavaroztak a Manta alaplaptálcájának fonákjára. A nagyobbik nyolc ventilátor vezérléséhez való szabályzó. Hét hagyományos, háromtűs csatlakozós ventilátort és akár a processzorhűtő négytűs, PWM szabályzós lapátkerekét is ráköthetjük. Kézi vezérlése nincs, az alaplap egyik PWM-es tűsorára lehet rákötni, azon keresztül már önműködően vagy a megfelelő szoftver segítségével, kézzel is állíthatjuk a fordulatszámot. (Persze minden ventilátornál egységesen, hiszen ugyanarról a forrásról vannak vezérelve.) A másik, kisebb panel a tápot rejtő dobozon lévő NZXT feliratot és a hátsó csatlakozókat megvilágító LED-eket vezérli, üzemmódjai a hátlapon lévő gombbal váltogathatóak.

Határozott rántással szedhető le a ház előlapja, ugyanígy a teteje is. A front mögött méretes porszűrő rejtőzik, a tetőt pedig úgy alakították ki, hogy leszedésekor ne kelljen kábelek elszakadása miatt aggódni, a csatlakozók és a bekapcsológomb is a vázon maradt. Némi csavarozás után a házat megemelő talpak is leszedhetőek, így egy elég stabil kockavázat kapunk, ami akár jó modding alap is lehet.

Szerelés

Már a dobozából kihámozás közben feltűnt, hogy az NZXT Manta nagyon jó minőségű termék. Oldalfalai vaskosak, nem horpadnak, nem remegnek, a hajlított oldalablakot is szépen tették be. A külső fémbetétek festésén és illesztési hézagain sincs kifogásolnivaló, a váz merevsége és festése is rendben van.

Nem kellett sokat vívni az alaplap beépítésével, bőséggel volt hely a csavarok betekeréséhez. Nekünk elég szerencsétlen elrendezésű a Mini-ITX-es próba alaplapunk, a magasabb toronyhűtőket szélességük miatt nem lehet rátenni anélkül, hogy bele ne lógjanak a grafikus kártyába, de megfelelő alaplapnál akár 160 mm magas hűtőt is bevethetünk a Mantában. Ebbe már több 120, sőt néhány 140 mm-es ventilátorral ellátott modell is belefér, igaz, a legnagyobb óriásoknak 165-180 mm kell.

Hosszában bőséges a hely a grafikus kártya környékén, azzal viszont számolni kell, hogy ventilátorai szinte érintik majd a táp fölötti takarópanelt. Jó, hogy erre nyílásokat vágtak, így alulról – az első ventilátorok segítségével – bejöhet némi friss levegő. A maximális hossz 363 mm, persze ha előre radiátort teszünk, akkor ez a tér csökkenni fog. Kicsit rosszul jön ki, hogy a 2,5 hüvelykes meghajtókon a feliratok fejjel lefelé lesznek, ha az alaplap elé tesszük be őket. Náluk a kábelezés sem lett valami elegáns az alaplap atipikus tápcsatlakozó-elhelyezése miatt, de egy modernebb példánynál, némi extra idő és erőfeszítést rááldozva elég szépen kábelezhető a Manta.

Termék megnevezése NZXT Manta
Elérhető színek - ablak nélkül: fekete;
- oldalablakkal: fekete, vörös-fekete, fehér-fekete
Mérete (ma x mé x sz) 426 x 450 x 245 mm
Tömege 7,2 kg
Anyaga 0,8 mm-es acél váz, fém-műanyag burkolati elemek
Beszerelhető alaplapok Mini-ITX
5,25"-os helyek száma nincs
3,5"-os helyek száma 2 db
2,5"-os helyek száma 2 db belső
1 db belső (3,5"-os helyből)
Bővítőkártyák száma 2 db teljes magasságú
Hűtés elöl két 120 mm-es ventilátor vagy két 140 mm-es ventilátorhely,
felül két 140/120 mm-es ventilátorhely
hátul 120 mm-es ventilátor
Előlapi csatlakozók 2 db USB 3.0, hangszóró, mikrofon
Beszerelhető processzorhűtő 160 mm magas
Beszerelhető grafikus kártya 363 mm hosszú
Beszerelhető táp 363 mm hosszú, szabványos ATX
Extrák két 280 mm-es radiátor építhető be, plexi oldalablak, PWM szabályzó 8 ventilátorhoz, kapcsolható LED világítás, porszűrő elöl és alul
Gyártó honlapja www.nzxt.com
Termék honlapja Manta
Fogyasztói ára 38 000 forint
Garancia 2 év

Nagy a zsúfoltság az átellenes oldalon, de erre minden viszonylag kis háznál számítani kell; még szerencse, hogy ez az oldal teljes mértéken elrejthető a kíváncsi tekintetek elől. Az alaplaptálcánál temérdek, kábelezést segítő rögzítőfül van, és a tér is elég tágas a kidudorodó oldallapnak köszönhetően. Bár az előre szerelt merevlemez szinte teljes egészében kiemelkedett a vázból, simán rá tudtuk csukni a külső panelt.

A legnagyobb kavarodásra a táp előtt kell számítani még akkor is, ha moduláris példányt vet be az ember, ahogy mi is tettük, ugyanis az alaplap csatlakozóihoz és a SATA kötegekhez is rendszerint jó hosszú, a Mantába feleslegesen hosszú kábelkötegeket rögzítenek. Szintén elég hosszúak a tetőpanelről érkező vezetékek, aki teheti, rövidítse le a kábeleket, akkor lesz némi esélye, hogy a táp elé is betegyen egy merevlemezt vagy vízhűtéshez való pumpát. Mondjuk utóbbi rögzítésére nem gondoltak az NZXT-nél, a Mantába inkább kompakt vízhűtéses megoldásokat javasolnak, ahol a pumpa a CPU-blokkon van.

Értékelés

Ezúttal sem csalódtunk az NZXT-ben: a Mantával újra megmutatták, hogy szeretik a bevált formákat és elrendezéseket kicsit továbbgondolni. Nekünk nagyon-nagyon tetszett az ívelt, fehér színben kissé tojásra emlékeztető forma. Nem kedveljük különösebben ezt a világos árnyalatot a házaknál, de a fekete kontúrokkal határozottan tetszetős, a teljesen fekete változat talán unalmasabb, és jó, hogy létezik vörös-fekete verzió is.

Elsőrangú a kivitelezés és a felhasznált anyagok minősége. A fémet és műanyagot egyaránt tartalmazó burkolati panelek vaskosak, hangelnyelő bélés nélkül sem rezonálnak. Odafigyeltek az apró részletekre és extrákra is, mint amilyen a PWM-es ventilátorszabályzó és a kapcsolható világítás. Különösen tetszett nekünk, hogy hátsó panelre is rávilágíthatunk, ha éppen ott kellene matatni. Jár a piros pont az első és alsó porszűrőért is.

Mivel lényegében egy microATX-es vagy akár ATX-es miditorony méreteivel bír a Manta, belseje a Mini-ITX alaplap környékén nagyon tágas. Kellően magas processzorhűtő (160 mm) és hosszú (363 mm) grafikus kártya is beletehető, a két 280 mm-es radiátor befogadása is dicséretes. Azt mondjuk látni, hogy az NZXT-nél inkább kompakt folyadékhűtésekben gondolkodtak, mert a külön pumpának és puffertartálynak nem sok hely marad. Bővítőhelyekből a két-két 2,5, illetve 3,5 hüvelykes szerintünk elegendő, nekünk így 2016 derekán az 5,25 hüvelykes optikai meghajtó kihagyása sem fájt.

A vételár viszont igen, ugyanis nagyjából 38 000 forintról van szó. Ennek a feléből lehet venni Bitfenix Prodigy-t és még egy csomó más, tágas, de Mini-ITX-es konkurenst, aki komoly vizezésben gondolkodik, annak ott van például a Fractal Design Nano S, ami még mindig bő 15 000 forinttal olcsóbb. Megjelenése és kivitelezési szintje miatt az NZXT Manta nekünk nagyon tetszett, féláron ideális választás lehetne nagy teljesítményű, Mini-ITX-es rendszerhez.


NZXT Manta ház

rudi

Az NZXT Manta házat az NZXT bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • NZXT

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés