Teljesítmény
Mai tesztünkben az egyes versenyzőkhöz nem feltétlenül kötődik teljesítményük. Ahogyan fejlődik, változik a piac, módosulnak a konfigurációk. Lehet, hogy az a gép, ami ma csak egy Core i3 processzorral vagy IGP-vel fért bele a 160 000 forintos keretbe, pár hónapon belül már Core i5-tel, és/vagy különálló VGA-val is megkapható majd. Alapvetően az aktuális Intel Huron River (mobil Sandy Bridge) és AMD Sabine (mobil Llano) platformokra épülő konfigurációkat választottunk, de a Samsung RV511-ben az előző generációs Intel Core i3 (Arrandale), a Packard Bell EasyNote TK-ban pedig a korábbi AMD Phenom II (Danube) is megmutatkozott, csak hogy lássuk, mire képesek a régi vasak. Grafikus kártyák terén lényegesen nagyobb volt a szórás. Mivel olvasóink fontosnak tartják a játékos teljesítményt, ezért igyekeztünk odafigyelni a VGA-ra, ahol lehetett, inkább nagyobbat választottunk a processzor és többi hardverelem rovására. Így sikerült két Radeon HD 6650M-et behozni a mezőnybe, melyek középkategóriásnak számítanak mobil vonalon, és lett Cross Fire-t támogató AMD-s vas is. Memóriából legalább 2 GB, merevlemezből legalább 320 GB-os volt a követelményünk, ezt a legtöbb gép túlteljesítette.
Hirdetés
Fontosnak tartottuk továbbá a legalább kétéves garanciát, ezt páran (Dell, Fujitsu, Toshiba) eggyel túlteljesítették, az Acernél külön vettük meg a második évet, a Packard Bellnél viszont erre nem találtunk lehetőséget, így maradt az egy év. Korábban már említettük, hogy az esélyek kiegyenlítése végett a Windows 7-et is belevettük az árba. Amelyik géphez nem adtak, ott 24 000 forinttal (ennyibe kerül a Windows 7 Home Premium OEM verziója) olcsóbb konfiguráció után néztünk. Alábbi táblázatunk összefoglalja a főbb paramétereket és mérési adatokat.
Annak, aki esetleg nem tudná értelmezni a szintetikus tesztek mérési eredményeit, elmondjuk, hogy mindennapi használatban, internetezés, multimédiás tartalmak nézegetése, irodai alkalmazások futtatása közben nem sok eltérést tapasztaltunk az egyes versenyzők között. Talán a leggyengébb AMD A4-3300-as Asus és HP valamivel lomhábbnak tűnt a turbós Core i5-tel szerelt Lenovonál vagy az előző generációs, combos Phenom II-nél.
Szintetikus méréseinkben arra jutottunk, amit korábbi cikkeinkben is tapasztaltunk. Hogy a Phenom II X4 N970 nagyjából hozza a Core i5-2410M szintjét, az A6-3400-es APU pedig a Core i3-2310M magasságában, vagy picivel alatta teljesít, az előző generációs, magasabb órajelű Core i3-380M pedig szintén hasonló tudással bír, és a mezőnyt a kétmagos A4-es APU zárja. Memóriakezelésben az Intel Sandy Bridge architektúrája a nyerő, az AMD nem tudja felvenni vele a versenyt. Merevlemezek terén sem tapasztaltunk meglepő újdonságot. Nem a márka számít a percenként 5400-at forgó konkurensek között, hanem az adatsűrűség. Ennek megfelelően a nagyobb kapacitású tányérokkal operáló 750 GB-os a Packard Bellben a többi 500-640 GB-os fölé kerekedett, a 320 GB-os Fujitsu pedig a mezőny végére szorult.
Játékok terén már sokkal színesebb volt a helyzet, hiszen a Sandy Bridge korrekt, de nem éppen izmos IGP-jétől a 480 számolóegységes, középkategóriás Radeon HD 6650M-ig terjedt a kínálat. Értelemszerűen a legerősebb CPU-k egyikével párosított Radeon HD 6650M muzsikált a legjobban. A Packard Bell Phenom II X4-ével karöltve a notebookok 1366x768 pixeles natív felbontásán mind az öt játéktesztünkben bőven játszható sebességet produkált közepes felbontásban, ami kielégíti az alkalmi játékosok igényeit. Érdemes megnézni mellette az Asus K53T számait, ahol a lényegesen gyengébb A4-3300 APU a HD 6650M mellett. A négymagos Phenom II-vel összevetve látszik, hogy a kis kétmagos APU központi processzorban már ezen a szinten is kevés a játékhoz. Így hát hiába volt a sok számolóegységes és a közepes Radeon, azért nem lettek olyan jók az fps értékek, itt-ott a játszhatóság határának számító 30 alá esett az átlag.
Lényegesen jobban szerepelt az A6-3400 APU és Radeon HD 6470M kombinációja a Toshiba Satellite L750D-ben. Itt be lehetett kapcsolni a CrossFire-t, így összesen 480 számolóegység (320 az APU-ban és 160 a HD 6470M-ben) dolgozott együtt. Persze ez a felállás nem olyan potens, mint a HD 6650M, de így is csak egyszer csökkent 30 alá az átlag fps. Szintén AMD-féle CrosFire dolgozott a HP ProBookban, de az A4-3300-as APU 240 és a Radeon HD 6370M 80 számolóegysége a két gyengécske processzormaggal már nem sok mindenre volt jó, többnyire 30 alatti értékeket kaptunk.
Intel és NVIDIA vonalon a legerősebb vas a GeForce GT 520M volt Core i3-2310M társaságában az MSI CX640-ben. Teljesítménye nagyjából a HP és Asus közé sorakozott be. Valami kis jelképes játékra a Samsung RV511 GeForce 315M-je és a Sony VAIO E GeForce 410M-je is képes, de itt már inkább papíron létező funkcióról beszélhetünk, ami legfeljebb minimális grafikai részletesség és felbontás mellett tud 30 fps-t kipréselni. Önmagában a Lenovo G570-ben lévő Radeon HD 6370M sem éppen fényes, akárcsak az Intel erősebbik IGP-je. Ezen a téren az AMD lényegesen jobb alternatívákat kínál. Szerintünk a Toshiba versenyzőjében látott AMD A6-3400 és Radeon HD 6470M párosa adja az optimális teljesítményt, persze egy Radeon HD 6650M-mel még jobb lehet a helyzet. Sajnos, ebbe az árkategóriába a GeForce GT 540M már nem fér bele.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!