Milyen notebookot 160 ezer forintért?

Hirdetés

Értékelés - általánosan

Mielőtt minden versenyzőről szólnánk pár sort, levonhatunk néhány általános következtetést a 160 000 forintos, 15,6 hüvelykes notebookokról. A megjelenés teljesen szubjektív dolog, vásárlás előtt lehetőleg nézzük meg élőben a potenciális befutókat, mert a fotók nem tudnak visszaadni minden részletet. Minőség terén ebben a kategóriában ma már nincs nagyobb probléma egyik gyártónál sem, a billentyűzet kialakítására, horpadására és a csatlakozók elosztására viszont oda kell figyelni. Alapvetően érdemes lehet egyes gyártók vállalati felhasználásra szánt modelljeit is megnézni, mert ezek a maszívabb gépház mellett rendszerint matt kijelzőt kapnak, ami sokkal kellemesebb a konzumer gépek fényesénél. Egyénként az olcsó és energiatakarékos TN+film kijelzők között ebben a kategóriában nincs túl nagy különbség, és ez igaz az akkumulátorokra is, 48 wattóra a standard, ettől ritkán térnek el a gyártók.


A vállalati felhasználásra szánt modellek rendszerint komolyabbak, masszívabbak

Idén abban az érdekes helyzetben vagyunk, hogy az AMD és az Intel is új architektúrát mutatott be, a kereskedők pedig kicsit túlvállalták magukat, szóval bőven van választék az előző generációs megoldásokból is. A 160 000 forintba lazán beleférhet olyan összeállítás, amivel már korrektül lehet játszani. Ezen a téren az AMD új A6-os APU-jával és valami kisebb vagy akár közepes, HD 6000-es családba tartozó grafikus kártyával ellátott gépeket ajánljuk. Igaz, hogy az Intel i3 és i5 processzorai valamivel erősebbek, de a hozzájuk járó IGP és kis GeForce-ok eléggé vérszegények. Amit nagyon nem ajánlunk, az az Intel processzor mellé AMD grafikus kártya. Ha pusztán a nyers erő számít és nem fontos az akkumulátoros üzemidő, akkor az előző generációs Phenom II X4 is jó alternatíva, mert kifutóban van, így közepes Radeonnal sem drága. Ami az egyéb komponenseket illeti, a 4 GB RAM és 500 GB-os merevlemez, illetve Wi-Fi és Bluetooth adapter ma már ugyanúgy alapkövetelmény 160 000 forintért, ahogyan a HDMI kimenet, ezt szinte miden gép tudja. Esetleg az USB 3.0 meglétét érdemes még szem előtt tartani.


Akár két USB 3.0 csatlakozót is kaphatunk

Hűtés és zajszint területén jelentős különbségek vannak az egyes modellek között. Sajnos ez olyan terület, amit nem lehet szaküzletben kipróbálni, a tesztekre, részben elfogult tulajdonosok véleményére lehet csak hagyatkozni. Általában érvényes, hogy a vállalati felhasználásra szánt gépek hangosabbak a konzumereknél, de alig melegszenek. Azt érdemes megfigyelni, hogy az adott modell magasabb árkategóriában milyen konfigurációban kapható. Ha erős processzorral és grafikus kártyával is létezik, akkor sejteni lehet, hogy aránylag hangos, esetleg közepesen zajos lesz, de hűs marad, mert a nagy vashoz méretezték a hűtését. Jó példa volt erre mai tesztünkben az Acer Aspire 5755, ami GeForce GT 540M-mel és Core i7-tel is elérhető, Core i3-mal és IGP-vel pedig alig melegedett.


Az Acer Aspire 5755 hűtését komoly hardverhez méretezték, tesztkonfigurációnk alig melegítette fel

Ha vásárlásra adja a fejét az ember, akaratlanul is megnézi, mit kaphat kicsivel több és kicsivel kevesebb pénzért. Mai mezőnyünkben több versenyző hivatalos ára jóval a megcélzott 160 000 forint alatt volt. Komoly, 24 000 forint körüli spórolást jelent például a Windows elhagyása. Hasonlóan költségcsökkentő tétel a rövidebb, egyéves garancia, amit viszont csak az Acer és a hozzá közel álló Packard Bell alkalmaz. Mi erősen ellenezzük ezt a húzást, hiszen egy laptop, különösen olyan, amit sokat hurcolnak, komoly fizikai behatásoknak van kitéve, botorságnak tarjuk a garancián való spórolást.


A Packard Bell csak egy év garanciát ad gépeire, bővítési lehetőség nincs

Erősen megfontolandó lehet a további ezresek kiadása. Az Acer Aspire 5755 például 165 000 forintért (igaz csak egy év garanciával) megkapható a Core i3 processzor mellett elég komoly, GeForce GT 540M grafikus kártyával, sőt Windows nélkül ebbe már a Core i5 CPU is belefér. Szintén kecsegtető az Asus K53T azon modellje, amiben A6-3400 APU és Radeon HD 6650M grafikus kártya van, ugyanis vételára 180 000 forint körül alakul, és itt már működik az APU-ban az integrált és különálló VGA közötti CrossFire. A többi gyártónál is lehet kisebb felárért lényegesen többet kapni, kérdés, hogy szükség van-e erre a többletre.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények