nForce3-as alaplapok tesztje - 2/2

Konklúzió

Most, hogy „végre” leteszteltük a világ Socket 754-es, nForce3 250-es lapjainak jórészét, megpróbálunk véleményt alkotni. Lássuk, hogy mi az, amiben az alaplapok nem különböznek egyáltalán, ezek felsorolása a legegyszerűbb.

Az alkalmazástesztek ismét egyértelműen rámutattak, hogy nem az alaplap, és nem is a chipset az a tényező, amitől egy Athlon 64-es rendszer sebessége függ. Minimális mértékű eltérések vannak, lesznek, de ezek inkább annak tudhatóak be, hogy az egyes gyártók BIOS-ból milyen szinten kívántak foglalkozni a processzorba integrált memóriavezérlő beállításaival. Persze kivételek mindig akadnak, a DFI LanPARTY UT nF3 250Gb BIOS-ában annyi memóriabeállítás van, amennyit eddig még alaplapon nem láttunk, talán maga a deszka sem tudta igazán felfogni ezt a sok opciót, és ezért szerepelt gyengén a memóriaírási tesztekben a DFI megoldása. Sajnos az AOpen lapját csak DDR333-as módban tudtuk lemérni, de megkockáztatjuk kijelenteni, hogy DDR400-as módban ez a lap is olyan gyors lenne, mint az összes többi. Sajnos csak lenne, mert egyelőre nem az, és hogy az AOpen ilyen gyengén szerepelt a tesztekben, az nem a mi hibánk (háromféle memóriával próbálkoztunk), ergo a gyártóé, tehát a végértékelésbe ez a kis affér is beleszámít. A Parallel ATA-, Serial ATA-, USB- és jóindulattal a Firewire-tesztek szerint szintén nincs különbség az alaplapok között, ez pedig csak a mi dolgunkat könnyíti meg, mert kevesebb szempont alapján kell értékelnünk őket.

Lássuk, hogy hol vannak különbségek. Amikor alaplapot veszünk, elsőként a csomagolás az, ami az embert megfoghatja. Lehet igényes, igénytelen, sokatmondó, semmitmondó, nagy vagy kicsi, csinos vagy ronda. A csomagoláson belül az alaplap mellett megtaláljuk a kellékeket, ami lehet csak a legszükségesebbekre szorítkozó, átlagos, szegényes, gazdag, pazar és minden igényt kielégítő. Az alaplapot a dobozból kivéve értékelhetjük annak felépítését, színét, ránézésre a minőségét, de persze a szimpátia dönt a legtöbb esetben. Ezek mellett vannak olyan nem kézzelfogható tulajdonságok, melyekben még különbözhetnek az alaplapok. Ott vannak a tuningeredmények, az alaplapról alkotott benyomásunk (BIOS, beállítások, sebesség), a kiforrottság, és persze néhány teszt (RAID, LAN, audio). Lássuk tehát sorban, hogy mely alaplapok hogyan szerepeltek.

Az AOpen n250a-FR csomagolásával nem kápráztat el minket, a gyártó főként az információtartalomra helyezi a hangsúlyt. A kellékek mennyiségét illetően az n250a-FR-re nem lehet panasz, talán belefért volna még abba a dobozba egy SATA-kábel, ha már plusz SATA-vezérlő van az alaplapon. Kapunk NAV2004-et, ami dicséretes és hasznos dolog. Az alaplap első ránézésre jól össze van rakva, azonban akadtak problémáink egyes alkatrészek elhelyezkedésével, ellenben szerencsére a chipset hűtése passzív, azaz hangtalan. Az alaplapra integrált SATA- és Firewire-vezérlő átlagos sebességű, a hálózati vezérlő azonban finoman fogalmazva nem túl minőségi, és az integrált hangkodek is lehetne korszerűbb. Tuningban az AOpen lapja nem nyújtott semmi extrát, a Cool'n'Quiet nem működik, és akkor még nem szóltunk a memóriamizériáról (DDR333 módban mentek csak a RAM-ok), aminek egyenes következménye az alaplap gyenge teljesítménye. Minderre csak azért vagyunk ennyire finnyásak, mert az AOpen deszka bruttó 37 000 forintos kiskereskedelmi áron kerül forgalomba, márpedig tesztünkben ez az egyik legmagasabb ár. Azt kell, hogy mondjuk, ennyi pénzért ezt az amúgy átlagos alaplapot nem ajánljuk, ami főleg a - jövőben remélhetőleg orvoslásra kerülő - BIOS hibáinak a következménye. Inkább visszaadnánk a NAV2004-et, de legyen makulátlan a BIOS.

Hirdetés

Az Asus K8N-E Deluxe már szerepelt korábbi, Athlon 64-es platformokat bemutató tesztünkben, akkor ajánlott minősítést kapott. A K8N-E Deluxe szintén nem a dobozzal kíván hódítani, de még csak nem is a mellékelt kellékanyaggal, hiszen csak a legszükségesebb eszközöket találjuk meg a csomagban (kivétel az Asus WinDVD). Maga az alaplap ebben a mezőnyben az egyik legjobb felépítésű, az Asus ehhez ért, a csatlakozók egy-két kivételtől eltekintve jó helyre kerültek. A chipset hűtése passzív, ami pluszpont számára. Az alaplapon található SATA-vezérlő megegyezik az AOpenen látottal, átlagos sebességű, viszont a Firewire-vezérlő ebben a mezőnyben mintha egy picit lassúnak bizonyult volna (ez a különbség azonban a mindennapokban nem észrevehető). Az integrált hangkodek átlagos minőségű, ellenben majdnem a legjobb, ami rákerülhetett az alaplapra (a legjobb a VIA Envy24PT), viszont az integrált hálózati vezérlőből ennél jobb nem létezik Athlon 64-es platformszerte. Tuning terén az Asus lapja jól vizsgázott, a 40 %-os „FSB”-emelésnek elegendőnek kell lennie még egy hardcore-felhasználó számára is. A BIOS tökéletes kiforrottságról tett tanúbizonyságot, és ha 1.05-ös verziószámú alaplapot veszünk, akkor már a Cool'n'Quiet is használható (akár három memóriával, DDR400-as módban is). A bruttó 33 000 forintos árért ez az alaplap a különösen ajánlott kategóriába tartozik, aki megveszi, nem jár rosszul vele.

A Chaintech VNF3-250 az árcédulával szeretne hódítani, ennek megfelelően a csomagolás és az alaplap mellé kapott kellékanyag sem nevezhető pazarnak, azonban így is plusz pont jár a Chaintech Multimedia Cardért. A deszka felépítése átlagosnak tekinthető, pozitívumokat és negatívumokat egyaránt fel tudtunk sorolni, de ismét plusz pont jár a chipset passzív hűtéséért. Az alaplap teljesítménye nem marad el a kétszer drágább modellekétől sem, igaz csak 10/100-as Ethernetet tud felmutatni, de otthoni netezős gépbe ennél nem is kell több, az integrált hangkeltő pedig a Realtek kodekekkel versenyképes. A Cool'n'Quiet működik, tuningopciókban nincs hiány, és a maximálisan elért 285 MHz-es „FSB”-vel még túl is szárnyalja az Asus eredményét. 21 000 forintos áron ez az alaplap különösen ajánlott azok számára, akik költséghatékony konfigurációt terveznek összerakni, egy Athlon 64 2800+ vagy Sempron 3100+ társaságában ez a terv valóra is válhat, és még a tuningról sem kell lemondani.

A Chaintech ZNF3-250 kistestvére árának kétszereséért kelleti magát, de mit is kapunk ennyi pénzért? A csomagolás nevezhető ütősnek, a szoba dísze lehet, a mellékelt kellékek mennyisége szintén pazar, Zenith lapról lévén szó a CMC és CBOX3 nem hiányozhat. Az alaplap felépítése jónak mondható, azonban a passzív, tehát hangtalan chipsethűtőért adható plusz pontot a RadEX hűtése kiegyenlíti mínusz irányban, a processzor melletti alkatrészek hűtéséért felelős „technológiáért” nem rajongunk túlzottan, hangos és egy átlagos felhasználó számára felesleges is. A Chaintech a ZNF3-250-ről lefelejtette a natív SATA-portokat, helyettük csak körülményesebben használható és lassabb külső SATA-vezérlő található az alaplapon; a Broadcom hálózati vezérlője szintén még csak nem is hasonlítható az nForce3 250 Gb gigabites vezérlőjéhez (ennek illene egy ilyen kaliberű alaplapon lennie), viszont a VIA Envy24PT hangchip hallatán nem kell senkinek csalódnia, igazi hangkártyával van dolgunk. A BIOS és a tuning terén a ZNF úgy teljesít, ahogy az olcsóbbik VNF, a Cool'n'Quiet működik (akár három kétoldalas memóriával, DDR400-as módban is), tehát ilyen téren a két Chaintech lap rendben van. Sajnos az amúgy sem tökéletes összképet a 45 000 forintos ár tovább rontja, ezért ezt az alaplapot átlag alattinak értékeljük, csak azok számára ajánljuk a megvételét, akik nem tudnak meglenni a CMC, a CBOX3 és a RadEX hűtés nélkül, és ennyi pénzért nem hiányolják a hőmérsékletfüggő ventilátorszabályzást sem. Ennél olcsóbban is találunk jobban felszerelt alaplapot a mezőnyben.

A DFI LanPARTY UT nF3 250Gb tesztünk egyik meglepetése. Az nForce3-as LanParty-modell kissé szokatlan módon nem agyoncsicsázott, házba szerelhető előlapokkal és hátizsákkal fűszerezett deszka, amit mi nem is sajnálunk, mert ennek köszönhetően a mezőny egyik legolcsóbb termékével állunk szemben. Az alaplap mellé kapott alkatrészek nem bicepszerősítő súlyúak, más tekintetben viszont a DFI lapja nem szégyenkezhet. A fekete és citromsárga színek kombinációját megbocsátjuk a DFI-nak, hiszen az alaplap felépítése ebben a mezőnyben sok szempontból nagyon jónak számít (igaz, vannak ordító negatívumok is). A LanPARTY UT a memóriaírási tesztben kissé lemaradt a többiektől, ez azonban nem jelentette azt, hogy a teljesítménytesztekben is a többiek mögött kell végeznie; integrált hálózati vezérlőből a lehető legjobbat kapta, átlagos sebességű és minőségű Firewire-vezérlő és hangkodekek színesítik az alaplapról kialakuló képet. BIOS-szinten nincs mit hozzáfűznünk, a DFI lapja egyértelműen tuningra született, a leendő tulajdonos nem fog csalódni, ha tuningra áll a keze, és a Cool'n'Quiet is működik. Az értékelést a 28 000 forintos ár teljesíti be, amire azt kell, hogy mondjuk, ennyiért különösen ajánlott ez az alaplap. Egyedüli komolyabb negatívumként meg kell említenünk, hogy ha kettőnél több SATA-eszközt használunk, akkor túlhajtáskor vissza kell fognunk magunkat.

Az Epox 8KDA3+ a csomagolás terén nem túl sokszínű, a fantáziadús ötletek legkisebb szikrája is hiányzik a fekete dobozról. Az alaplap mellé csomagolt kellékek mennyisége és használhatósága kitűnő, de ennyi pénzért ez már el is várható. A deszka felépítése hagy némi kívánnivalót maga után (tesztünkben az egyik legrosszabb), ráadásul a chipset hűtése is aktív, ami önmagában nem lenne probléma, de hangos is. A diagnosztikai LED-kijelző ígéretes plusz, de más alaplapok is megvannak a szolgáltatás nélkül. A teljesítménytesztekben nem merült fel semmilyen probléma, az alaplapon található 250Gb chip pedig a nagyon jó gigabites hálózati vezérlőért felelős. A hangkodek megszokott, a plusz SATA-vezérlő pedig az nForce3 natív SATA-vezérlőjénél kicsit lassabb, viszont immunis a túlhajtásra (amennyiben fixáljuk a PCI órajelét). Ezzel el is érkeztünk a BIOS-hoz, mely kissé visszafogottabbra sikerült, mint amit egy Epox laptól elvárnánk, a feszültségtartományok nem hengereltek le minket, a szorzó állításának problémája, illetve a Cool'n'Quiet hiánya lerontja az összképet. Mindezért 38 000 forintot kell fizetnünk, ennyi pénzért pedig csak átlagos minősítést kaphat ez a lap, de már közel áll az átlag alatti kategóriához, csak a tuningopciók és a nagyon jó minőségű hálózati vezérlő menti meg az alaplapot ettől a címtől.

A Gigabyte K8NS Pro doboza elnyerte tetszésünket, a cég nem sajnálta az alapanyagot és a színes festéket a csomagolás legyártásánál... Az alaplap mellé kapott, minden igényt kielégítő leírásokra, a telepítő-CD igényes felépítésére és a sok-sok kábelre azt kell mondanunk, ennél nem is kell több. Az alaplap felépítése már nem annyira nyerte el tetszésünket, és emellett találtunk további kivetnivaló tulajdonságokat, mint például az aktív chipsethűtést, ami nem olyan hangos, mint amit az Epoxon láthattunk, de nem is hangtalan. A Dual BIOS egy olyan szolgáltatás, amire feltehetőleg ritkán van szükség, de akkor nagyon, tehát komoly pozitívumként értékeljük. Ami meglepő, hogy a DFI LanPARTY-val azonos áron a Gigabyte-on plusz SATA és PATA RAID-vezérlők is megtalálhatóak. Ezzel szemben viszont a K8NS Pro nem az nForce3 250Gb-re, hanem sima 250-re épül, így búcsút kell mondanunk a komolyabb gigabites hálózati vezérlőtől, noha tesztjeink szerint a Marvell chipje is jól szerepelt (míg a plusz PATA-vezérlő [GigaRAID] nagyon leszerepelt sebességével). Átlagos minőségű hangkodek, átlagos sebességű Firewire-vezérlő. A BIOS a Gigabyte lapokra jellemzően rendezett és igényes, a tuningopciókra sem lehet panaszunk, bár a nagy vetélytársaktól (Asus, MSI) e tekintetben elmarad, és a tuningeredmények sem teljesen kifogástalanok. Mindezért 28 000 forintot kell a pénztárnál hagynunk, ennyiért pedig ez az alaplap különösen ajánlott azok számára, akik nem a komoly tuningeredményeket tartják szem előtt. A K8NS Pro gyengébb felszereltségű változata, a K8NS már bruttó 20 000 forint kiskerár környékén is megkapható, így igen komoly konkurenciára talált a Chaintech VNF3-250.

Az MSI K8N Neo Platinum felszereltségét és árát tekintve érdekes jószág. Felszereltsége megegyezik a DFI LanPARTY UT nF3 250Gb-jével, annál drágábban, míg árával az Asus K8N-E Deluxe ellenfele, viszont annál kevesebb funkcióval rendelkezik. Az MSI a K8N Neo Platinumot a szokásos módon csomagolta be. A hozzá adott kellékek mennyiségével nem kápráztat el a gyártó, csak a legszükségesebb felszerelést kapjuk az alaplap mellé. A deszka felépítése nem nyerte el tetszésünket, de ezzel nincs egyedül a mezőnyben, azonban szerencsére legalább a chipsethűtés passzív. A CoreCell chip szolgáltatásait tekintve vonzó alternatíva lehet, de más alaplapokon nincs CoreCell, és mégis megvagyunk valahogy (persze DualBIOS vagy μGuru nélkül is lehet élni). Az integrált gigabites hálózati vezérlő a lehető legjobb, ami az MSI-re kerülhetett, emellett átlagos minőségű hangkodek és átlagos sebességű Firewire-vezérlő található az alaplapon. A DFI-nál már említettük, hogy ha túlhajtásra kerül a sor, akkor az 1-es és 2-es SATA-csatlakozókat elfelejthetjük, ez alól az MSI K8N sem kivétel, sajnos. Az utolsó gyári publikus BIOS-verzióval az alaplap példásan viselkedett minden téren (stabilitás, Cool'n'Quiet), kivéve a túlhajtást, amihez egy béta állapotú BIOS-t kellett használnunk, ez nem túl szerencsés, hiszen aki nem rendelkezik otthon internetes kapcsolattal (vagy nem tájékozott a témában), az nehezen szerzi be a szükséges BIOS-frissítést. Összegezve 32000 forintért a K8N Neót ajánljuk, de a DFI lapja jobb vételnek tűnik. Az MSI mellett a több USB-port és a három kétoldalas memóriát is kezelő CnQ áll.

A Shuttle AN51R személyében először szerepelt oldalunkon Shuttle gyártotta alaplap, így nem rendelkeztünk kellő tapasztalattal a gyártó termékeit illetően (ha egyáltalán lehet ilyenről beszélni egy alaplap esetében), de mindent megtettünk annak érdekében, hogy ne szenvedjen hátrányt emiatt az AN51R. Az alaplap csomagolása kissé lehangolt, a doboz nem árul el sokat. Az alaplap mellé szegényes körítés jár, márpedig ennyi pénzért ennél többet várna el az ember. A deszka felépítése elnyerte tetszésünket, ez az a pont, ahol a Shuttle lapja majdnem kifogástalan. Az integrált eszközök közül ki kell emelni a nagyon gyenge minőségű Broadcom gigabites hálózati vezérlőt (ahogy a Chaintech ZNF3-250 esetében is), illetve az idejétmúlt hangkodeket. A Firewire-vezérlő sebessége átlagos, a chipset melletti SATA-vezérlő pedig kettőre redukálja a komolyabb tuning esetén használható SATA-eszközök számát. A Shuttle lap BIOS-a a túlhajtás szempontjából papíron nagyon jó, gyakorlatban azonban elvérzett, és a Cool'n'Quiet működését is csak felemásnak tudjuk értékelni (csak egy memóriával működött stabilan). Ezek után az AN51R-t 33 000 forintért - kis jóindulattal - átlagosnak minősítjük, ennyi pénzért mi inkább az Asus K8N-E Deluxe-ot vagy az MSI K8N Neo Platinumot vennénk, mindkettő kiforrottabbnak és jobban felszereltnek mutatkozott a tesztek során.

A Soltek K8AN2E-GR sajnos nem kapható Magyarországon, pedig bizony olyan alaplapra bukkantunk személyében, amely a K8AN-RL (nForce3 150) után méltónak bizonyult a Soltek névre. A külföldön 90 és 100 dollár (17 és 19 000 forint) között kapható alaplap Magyarországon a legjobb esetben is 25 000 forint körül lenne megvásárolható. Az alaplap csomagolása tetszetős, de snassz és unalmas (a Soltektől). A hozzáadott kellékek nem fogják lehúzni a kezünket, amikor a dobozt felkapjuk, csak a legszükségesebb alkatrészeket csomagolják az alaplap mellé. A deszka felépítése az MSI-hez hasonlóan (a K8AN-RL után) nagyon gyengére sikerült, ráadásul csak két memóriafoglalatot találunk a processzorfoglalat mellett. Az integrált eszközök minősége vegyes benyomást keltett bennünk, az nForce3 250Gb chipsetbe integrált gigabites hálózati vezérlő a legjobb, amit a Soltek alaplap kaphatott, a külső RAID-vezérlő gyorsnak és rugalmasnak bizonyult, azonban a Realtek hangkodek minőségét és szolgáltatásait tekintve hagy némi kívánnivalót maga után. A Soltek lap a túlhajtást jól tűri (bár vannak még problémák), és a Cool'n'Quiet sem okoz problémát a K8AN2E-GR számára. Mindezeket figyelembevéve ez az alaplap ajánlott minősítést kap, de 26 000 forint fölött már jobban járunk egy DFI vagy Gigabyte alaplappal.

fLeSs

A tesztben szereplő alaplapokat az alábbi cégek bocsátották rendelkezésünkre:

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés