nForce3-as alaplapok tesztje - 2/2

DFI LanPARTY UT nF3 250Gb

Talán első hallásra az olvasók többsége nem is gondolná, hogy a DFI lapja a mezőny egyik nagyágyújának ígérkezik. Na de lássuk, hogy miért.

Hirdetés

DFI LanPARTY UT nF3 250Gb specifikációk:

 

Alaplap DFI LanPARTY UT nF3 250Gb
Processzortámogatás AMD Athlon 64 és AMD Sempron processzorok
Foglalat típusa Socket 754
Lapkakészlet NVIDIA nForce3 250Gb
Memória 3 DIMM / maximum 2 GB DDR400 / 3 GB DDR333 / DDR266
Bővítőfoglalatok 1 AGP 8x/4x
5 PCI
Parallel ATA / RAID 2 Ultra ATA 133/100/66/33 (RAID 0, 1 és 0+1) – nForce3 250
Serial ATA / RAID 4 SATA-csatlakozó (RAID 0, 1 és 0+1) – nForce3 250
Integrált audio Nyolccsatornás AC'97 – Realtek ALC850 hangkodek (S/PDIF ki-bemenet)
Integrált hálózati vezérlő nForce3 250Gb MAC + Marvell 88E1111-RCJ PHY – Gigabit Ethernet
Firewire (IEEE 1394) 1 port – VIA VT6307
USB 2.0/1.1 4 port a hátlapon, 2 az alaplapon (nincs kivezetés)
BIOS Phoenix AwardBIOS
Beállítható buszsebesség 200-456 MHz között 1 MHz-es lépésekben
Beállítható szorzók 4x-től 20x-ig 0,5-ös lépésekben
Állítható AGP/PCI sebesség Fixálható 66 és 100 MHz között
Beállítható feszültségek - CPU: 0,800 V és 1,550 V között 0,025 V-os lépésekben, ennek az értéknek a 104, 110, 113, 123, 126, 133, 136 %-át is be lehet állítani (tehát max. 1,55 x 1,36 = 2,108 V!)
- RAM: 2,5 V és 3,1 V között 0,1 V-os lépésekben
- AGP: 1,5 V és 1,8 V között 0,1 V-os lépésekben
- Chipset: 1,6 V és 1,9 V között 0,1 V-os lépésekben
- HyperTransport: 1x - 5x 0,5-ös lépésekben
- Memória órajele: Auto, relatív 100, 120, 133, 140, 150, 166, 180, 200 MHz
Cool'n'Quiet Támogatja
Méretek ATX, 305 x 245 mm
Gyártó honlapja
Termék leírása
- DFI
- DFI LanPARTY UT nF3 250Gb
Bruttó kiskereskedelmi ára kb. 28 000 Ft

Bruttó 28 000 forintos áron egy olyan alaplapot kaphatunk, ami valószínűleg csak azok számára nem megfelelő, akik több mint négy PATA-eszközzel rendelkeznek, és ezek kezeléséhez nincs külön kártyájuk. A LanPARTY UT 250-en van integrált audio, Firewire, gigabites hálózati vezérlő, és bizony a tuningopciók láttán erős a gyanúnk, hogy a tesztben szereplő alaplapok közül ez a legtuningbarátabb. Vajon mi hibádzik?

A csomagolás a DFI LanParty jelzéssel ellátott alaplapcsaládját hivatott reklámozni, azonban az alaplap főbb tulajdonságait számláló feliratok hiányában ránézésre nem derül ki, hogy mivel állunk szemben. A dobozon egy Athlon 64 FX logó is szerepel, ez ne tévesszen meg senkit, az FX processzorok csak a Socket 940-es, illetve 939-es alaplapokkal kompatibilisek.


Kellékek [+]

A DFI nem túlozta el az alaplap mellé csomagolt kellékek mennyiségét, a nagyon rövid, nem túl bőbeszédű ötnyelvű felhasználói útmutató mellett egy meghajtóprogramokat tartalmazó CD-t, egy hátlapi takarólemezt, egy NVIDIA RAID-driver-eket tartalmazó floppyt, és két IDE-csőkábelt, illetve egy floppykábelt kapunk. Ezek igazából nem is csőkábelek, inkább egyszerűen összegyűrt és csőbe hajtogatott IDE-kábelek. A képen nem látható, de két SATA-kábelt és egy SATA-tápkábelt is találtunk a csomagban.


DFI LanPARTY UT nF3 250Gb [+]

Az alaplap fekete nyákra épül, ezen citromsárga foglalatokat találunk; igen érdekes ízlésre vall ez a színkombináció. A processzorfoglalat az alaplap felső részén található, kellő távolságra az AGP-foglalattól. A kettő között foglal helyet a két szokásos SATA-csatlakozó, szerencsére ezek elegendően messzire kerültek minden mástól, így csatlakoztatásuk kissé könnyebb, mint más alaplapok esetében. A procifoglalat mellett három citromsárga memóriaaljzat található, ezekbe maximálisan 2 GB DDR400-on, vagy 3 GB DDR333-on hajtott memóriát pakolhatunk. Az alaplap szélén látható a nagy tápcsatlakozó, ez szellőzés szempontjából ideális, azonban a kábelelvezetés szempontjából nem minden esetben szerencsés hely. Emellett a floppy, és a két IDE-csatlakozó kapott helyet, az IDE-kábelek a videokártyával biztos nem fognak akadni, viszont a legtöbb midi-toronyban ebben a magasságban merevlemezek találhatóak, tehát fenáll a lehetőség, hogy meg kell küzdenünk a szerelés során a kábelekkel és a számítógépházzal.

Az AGP-foglalat alatt öt PCI-sín található, ezek közül egyet a videokártya üzembehelyezése gyakorlatilag használhatatlanná tesz. További két SATA csatlakozó található a déli híd közelében, az alaplap alsó felén, kellően messzire minden mástól, így a SATA-kábelek elvezetése nem ütközik akadályba, és egy hosszabb PCI-os kártya sem zavarhat be. A CD-IN csatlakozó az alaplap legaljára került, ez a CD/DVD-meghajtóktól legtávolabbi pont a számítógép belsejében, tehát nem a legideálisabb hely. A LanPARTY UT-n összesen három ventilátoraljzat található, egy a processzorhűtő számára, egy az alaplap alján, egy pedig az AGP foglalathoz közel fedezhető fel.


[+]

Az AGP-foglalat ismét nagyon közel van a chipsethez, így nagyon nehéz kiszedni a videokártyát, sőt, a DFI lapján a rögzítés módszere miatt (a műanyagot vissza kell nyomni a videokártya kivétele esetén, azonban ehhez alig férünk hozzá) előfordulhat, hogy az egész alaplapot ki kell szedni a videokártya kiszereléséhez. Még szerencse, hogy a memóriabővítéshez nem kell kivenni a VGA-t.


[+]

Az alaplap alján a SATA-csatlakozókon, az elemen és a CMOS CLEAR jumperen kívül az számítógépház számára szükséges kivezetések, és két elő- vagy hátlapi USB-csatlakozó kivezetése található. A DFI lapja is rendelkezik az AOpen n250a-FR-en már látott, a nyákra kivezetett reset és power gombokkal, azonban ez inkább csak tesztelők számára jelent némi kényelmi szolgáltatást, egy átlagos felhasználó számára nem.


[+]

Közelebbről is megtekinthetőek a gombok. Érdekesség még a nyák aljára felszitázott LanParty felirat, amit az alaplap házba szerelése után gyakorlatilag sosem fogunk látni...


[+]

Az nForce3 250Gb chipet egy picike alumínium hűtőborda hűti le több-kevesebb sikerrel, a teszt során ennek sikerült megfoghatatlanul felforrósodnia, azonban instabilitást nem tapasztaltunk. Az alaplapi feszültségellátás háromfázisú, a processzor stabil feszültségét 6 db 6,3 V-os 3300 μF-os, és 4 db 16 V-os 1500 μF-os KZG elektrolit-kondenzátor biztosítja.

A hátoldalon egy-egy PS2 port található a billentyűzet és az egér számára, helyet kapott továbbá egy-egy soros és párhuzamos port, négy USB-port, egy IEEE 1394 port, egy Ethernet-aljzat, hat audioport (nyolccsatornás integrált audiovezérlő kivezetéseiként) és két koaxális S/PDIF kivezetés. Optikai audiocsatlakozók nincsenek.


LAN / audio / SATA / IEEE 1394[+]

Az alaplapon négy chip gondoskodik a többé-kevésbé hiánytalan szolgáltatáskínálatról. A DFI lapja az nForce3 250 integrált, hardveres gigabites hálózati vezérlőjével rendelkezik, ennek a kivezetésére a LanPARTY UT egy Marvell adó-vevő (PHY) chipet kapott. A nyolccsatornás hangzásért a Realtek lapkája felel, míg az egy szem Firewire portot egy VIA chip vezérli. A natív SATA portokon kívül (melyek az AGP-foglalathoz közel találhatóak) további két, szintén Marvell chip által kivezetett SATA port található az alaplapon, a chipset közelében. Ezeket az alaplap natívként kezeli, azonban nincs közük a PCI buszhoz, ezért tuning esetén (a referencia-órajel – HyperTransport – megnövekedése) a rákötött merevlemezek számára gondot okozhat a chipset és a chip közötti link órajelének megnövekedése.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés