nForce3-as alaplapok tesztje - 2/2

Epox 8KDA3+

Az Epox hagyományosan igényesen kivitelezett, stabil, főként tuningra tervezett alaplapokkal szokott kirukkolni, vajon a 8KDA3+ is követi a hagyományokat?

Hirdetés

Epox 8KDA3+ specifikációk:

 

Alaplap Epox 8KDA3+
Processzortámogatás AMD Athlon 64 és AMD Sempron processzorok
Foglalat típusa Socket 754
Lapkakészlet NVIDIA nForce3 250Gb
Memória 3 DIMM / maximum 3 GB DDR400 / DDR333 / DDR266
Bővítőfoglalatok 1 AGP 8x/4x
6 PCI
Parallel ATA / RAID 2 Ultra ATA 133/100/66/33 (RAID 0, 1 és 0+1) – nForce3 250
Serial ATA / RAID 2 SATA-csatlakozó (RAID 0 és 1) – nForce3 250
4 SATA-csatlakozó (RAID 0, 1 és 0+1) – Silicon Image 3114
Integrált audio Nyolccsatornás AC'97 – Realtek ALC850 hangkodek (S/PDIF ki/bemenet)
Integrált hálózati vezérlő nForce3 250Gb MAC + VITESSE VSC8201RX PHY – Gigabit Ethernet
Firewire (IEEE 1394) nincs
USB 2.0/1.1 4 port a hátlapon, 2 az alaplapon (van kivezetés)
BIOS - Phoenix AwardBIOS
- PowerBIOS
Beállítható buszsebesség 200-400 MHz között 1 MHz-es lépésekben
Beállítható szorzók 8x-tól alapszorzóig
Állítható AGP/PCI sebesség Fixálható 66 és 100 MHz között
Beállítható feszültségek - CPU: +0,00 V és +0,30 V +0,05 V-ps lépésekben
- RAM: 2,5 V és 2,8 V között 0,1 V-os lépésekben
- AGP: 1,5 V és 1,8 V között 0,1 V-os lépésekben
- Chipset: 1,6 V és 1,75 V között 0,05 V-os lépésekben
- HyperTransport: 1x - 5x egyesével
- Memória sebessége: Auto, 100, 133, 166, 200
Cool'n'Quiet Nem támogatja
Méretek ATX, 305 x 245 mm
Gyártó honlapja
Termék leírása
- Epox
- Epox 8KDA3+
Bruttó kiskereskedelmi ára kb. 38 000 Ft

Az Epox 8KDA3+ esetében a gyártó kissé hiányosan építette fel termékét, ha azt vesszük, hogy a bruttó 38 000 forintos alaplapon nincs Firewire, akkor kicsit csalódnunk kell. A minimálisan 8x-os szorzó pedig megbélyegzi az alaplap Cool'n'Quiethez való hozzáállását. Tuningopciókban nincs hiány, azonban láttunk ennél már jobbat is.

A doboz kissé semmitmondó, szürkés-feketés színű, rajta egy izmos férfi felsőtest; a 64-es számot tetoválásként viselve valószínűleg azt az erőt hivatott sejtetni, amelyet az Athlon 64-es rendszerek képviselnek, ettől függetlenül az alaplapi szolgáltatásoknak nyoma sincs a dobozon.


Kellékek [+]

A kellékek tekintetében valamivel bőkezűbb az Epox, az alaplap mellé kapunk egy sokmindent megemlítő, mégis felületes angol nyelvű leírást, egy, az alaplap komponenseit bemutató leírást, egy meghajtóprogramokat tartalmazó CD-t, egy hátlapi takarólemezt, két IDE-csőkábelt, egy sima floppykábelt, két SATA-adat- és két SATA-tápkábelt, egy soros és egy gameportot, illetve két USB-portot tartalmazó hátoldali panelt, egy többrészes Epox csavarhúzót (lásd Chaintech ZNF3-250), és nyolc darab picike kis passzív MOSFET-hűtőbordát (lásd Epox 5EGA+).


Epox 8KDA3+ [+]

Az Epox hagyományaihoz méltóan az alaplap zöld nyákra épül. A processzorfoglalat az alaplap felső részén helyezkedik el, azonban a hat PCI-foglalat miatt az AGP-foglalathoz igen közel került. Ennek ellenére a Zalman 7000-es processzorhűtővel és Zalman passzív VGA-hűtővel rendelkező felhasználóknak nincs félnivalójuk, de sok hely nem is fog maradni a két hűtőborda között. Az alaplap szélén három memóriafoglalat található, ezekbe összesen 3 GB DDR400-as memória illeszthető. A nagy és a kis tápcsatlakozó a processzorfoglalat túlsó oldalára került, vagyis az alaplap belső felére, ezt mi nem szeretjük, hiszen a tápkábelt a processzorhűtő körül kell elvezetni, ez pedig nem tesz jót a légáramlásnak, ezáltal a processzor hűtésének.

Az alaplap alsó felén helyezkedik el a két IDE-csatlakozó, ami bizonyos számítógépházakban nehézkes kábelezést eredményez, erre még rájön, hogy a plusz SATA-vezérlő csatlakozói és a floppycsatlakozó közvetlenül egymás mellett/felett találhatóak, így összeszereléskor meggyűlik a bajunk a kábelekkel. További probléma, hogy a SATA-csatlakozók nem az alaplap szélére kerültek, így ha az alsó PCI foglalatok valamelyikébe hosszabb kártya kerül, az ember keze alig fér hozzá a kábelekhez. A 8KDA3+ három ventilátoraljzatot kínál fel.


[+]

A chipset hűtésének közelsége miatt nehézkes hozzáférni az AGP-foglalat rögzítőpöckéhez, de a módszernek köszönhetően a videokártya ki-behelyezése nem problémás. Egy esetleges memóriabővítés alkalmával nem kell kiszerelni a videokártyát.


[+]

Az alaplap alsó fertályán, az IDE-csatlakozók alatt található a diagnosztikai ledrendszer, a számítógép számára szükséges kivezetések (power, reset, ledek), egy ventilátorcsatlakozó, két USB-kivezetés és a floppycsatlakozó, illetve a négy SATA-csatlakozó. Ezen a területen könnyen kábelkáosz alakulhat ki. A diagnosztikai LED-kijelző a számítógép bekapcsolását követően folyamatosan kétjegyű hexadecimális kódokkal tájékoztat a rendszer működéséről, így egy esetleges meghibásodás esetén a kódot a felhasználói kézikönyvből kikeresve közelebb kerülhetünk a problémához.


[+]

Elérkeztünk cikksorozatunk első olyan alaplapjához, melyen a chipsetet a gyártó aktív hűtéssel látta el. A nagy hűtőborda közepén egy süvítő hangot kiadó pici ventilátor található. Mivel az nForce3-as lapok többségén passzív chipsethűtő van, ezért úgy gondoltuk, hogy ha a ventilátort lehúzzuk, nem lesz többé probléma a süvítés, azonban csalódnunk kellett, ugyanis ettől a pillanattól kezdve érthetetlen módon az alaplap már alapjáraton is fagyogatott (tehát nem ez a végleges megoldás). Lehetséges, hogy némi utánpasztázásra lett volna szükség, hogy az alaplap stabilizálódjon. Az alaplapi feszültségellátás háromfázisú, a processzor stabil feszültségét 6 db 6,3 V-os 3300 μF-os HERMEI, és 3 db 16 V-os 1800 μF-os Sanyo elektrolit-kondenzátor biztosítja.

A hátoldali panel egy-egy PS2 portot biztosít a billentyűzet és az egér számára, ezeken kívül egy-egy soros és párhuzamos portot, négy USB portot, egy Ethernet csatlakozást, egy koaxális S/PDIF kivezetést és hat audiocsatlakozót találunk.


LAN / audio / SATA [+]

A 8KDA3+ nem szolgál Firewire interfésszel, ezért esetében csak három chippel kell megismerkednünk. A gigabites csatlakozásért ismét az nForce3 250-be épített hálózati vezérlő a felelős, az Epox ennek kivezetését egy Vitesse gyártmányú chippel oldotta meg. Ismerősnek hat a Realtek ALC850-es hangkodekje, mely a nyolccsatornás hangzásról gondoskodik, illetve a Silicon Image chipje a PCI-busz 133 MB/s-os sávszélességét használva továbbítja az adatokat a rajta csüngő eszközök számára. Utóbbi vezérlő ismeri a RAID 0, 1 és 0+1 üzemmódokat.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés