Tesztelés - értékelés
A Nexus Breezebe épített rendszer speciális, de hozzá hasonló már járt tesztlaborunkban. Az összehasonlítást nemcsak szokásos Casetek CK 1020 házunkkal végeztük el, hanem harmadikként bevettük az Antec P180-at is. A tesztkonfiguráció a következőképpen alakult:
- Intel Pentium 4 3,2 GHz Prescott mag, nagyon korai, erősen melegedő modell
- Coolink U8-92-1900
- MSI 875P Neo-FISR
- 2 x 256 MB Corsair DDR RAM
- 2 x 512 MB Kingmax SuperRAM DDR400
- MSI Radeon X800 XT Platinum Edition
- 160 GB-os Samsung PATA-merevlemez
- Cooler Master Real Power 450 táp
- Casetek 1020 ház elöl 8 cm-es, hátul 9,2 cm-es coolink ventilátorral
- Antec P180 ház
FONTOS! A tesztkonfigurációnk egyfajta legrosszabb esetet szimulál. Ugyan a 3,2 GHz-es Prescott első hallásra nem tűnik annyira veszélyes jószágnak, de a mi esetünkben egy extra processzorról van szó. Még a régebbi Socket 478-as foglalatba illeszkedik, és a legelső tesztpéldányok közé tartozik, egyenesen az Inteltől érkezett. Felépítését tekintve nagyon melegedő, szivárgási árammal küzdő darabról van szó, mely ugyanazon körülmények között akár 10-15 fokkal is melegebb lehet, mint a hasonló teljesítményű, modernebb LGA775-ös változatok.
Grafikonjainkon egy megközelítőleg 20 perces 100 %-os processzorterheléses melegítési időszak és utána pár perces terheletlen kihűlési folyamat látható. A vonalakat vízszintesen némileg elcsúsztattuk egymástól, hogy a felfutás és a lecsengés jobban láthatóvá váljon.
Már a mérések megkezdése előtt látható volt, hogy a legfeljebb 3 GHz-es Pentium 4-ekhez ajánlott Nexus PPR-1030 NF kevés lesz 3,2 GHz-es, ráadásul rettenetesen melegedő processzorunkhoz, így a mérések alatt a Coolink U8 92-t használtuk, ezzel a házak teljesítményét tudtuk összemérni.
Az első menetben a Coolink processzorhűtőt maximális, 1800-as percenkénti fordulatszámra állítottuk. Hangzás tekintetében a Breeze felvette a versenyt az Antec P180-nal, de ehhez kellett a korábban említett huhogás megszüntetése, vagyis az alsó ventilátor fordulatszámát percenként 1000-re állítottuk.
A Breeze ugyanúgy teljesített, mint klasszikus Casetek házunk teljes szellőzéssel. Ekkor a Nexus zajcsillapított megoldása jelentősen csendesebb volt. Nagyjából azonos zajszint mellett a Breeze 5 fokkal hidegebb volt a hagyományos háznál. A nagyon extra belső kialakítású Antec P180 néhány fokkal meg tudta előzni a Breeze-t.
Ahol a Breeze kellemetlenül lemaradt, az a táp hőmérséklete. Mivel minden meleg errefelé távozik a házból, így a kimenetnél teljes processzorterhelés mellett 58,5 fokos hőmérsékletet mértünk, ez pedig majdnem öt fokkal több, mint a CK 1020 esetében, az Antec P180-nál pedig közel tíz fokkal. A meleggel a táp hangja is erősödött egy picit.
A második menetben 1500-ra csökkentettük a processzorhűtő percenkénti fordulatszámát.
A processzorhőmérsékletek 3-4 fokkal emelkedtek, de a viszonyuk semmit sem változott. Ismét a P180 vezetett pár fokkal; mögötte a Breeze és a hangos szellőzésű Casetek egy szinten mozgott. A szellőzés nélküli Breezehez és a P180-hoz fogható hangú Casetek CK 1020 processzormőrmérséklet tekintetében lemaradt.
A tápból kiáramló levegő kőmérséklete a Breeze esetében (de a CK 1020-nál is) átlépte a 60 fokos határt, így a ventilátora felgyorsult és hangosodott is valamennyit. Ekkor csendeségben már az Antec háza lett az egyértelmű győztes.
A következő tesztben egy óráig FarCry demokat futtattunk magas felbontással, látványjavítókkal. Eközben a processzorhűtő percenként 1800-as fordulatszámon dolgozott. A processzor hőmérséklete elérte a 60 fokot, ez hárommal magasabb, mint a 100% processzorterhelésnél mért érték. A GPU-n 66,5 fokos maximumot mértünk, a videokártya felületén pedig 51 fokot. Az Antec P180-ban ugyanilyen terhelés mellett minden hőfok picivel alacsonyabb volt. A processzor 56 fokos volt, a GPU 66 fokosra, a videokártya felülete pedig 49 fokosra melegedett. A nagy meleg miatt felgyorsuló tápventilátor hatására a Breeze FarCry alatt hangosabb volt konkurensénél, de a játék hevében ez az eltérés egyáltalán nem érzékelhető.
Ezután a merevlemezek produkcióját vizsgáltuk meg. Ahogyan vártuk, a teljesen hangszigetelt Drive-A-Way a meleget is benntartotta. Merevlemezünk húsz perc intenzív másolás után elérte a 47 fokos kőmérsékletet, ez túl sok. A hűtő felülete ekkor 45 fokos volt.
A DiskTwin ugyanannyi hangot engedett ki a Breeze-ből, mint a nagyobbik Nexus merevlemezhűtő, de az adattároló csupán 36 fokig melegedett. Egy kiegészítő ventilátorral talán jobb eredményt is el lehetett volna érni.
Utoljára a Nexus memóriahűtő hatását elemeztük. Mivel a teszteléshez használ Corsair memóriáinkat nem akartuk megfosztani gyári hűtésüktől, így két 512 MB-os Kingmax Super RAM DDR400-as modult hívtunk segítségül. A memóriák meztelenül 220 MHz-es maximális frekvenciát bírtak, a Nexus hűtő felszerelése után 235 MHz-en sem hibáztak, ez nagyjából 7 % tuningtöbbletet jelent. A 2000 forintos árat figyelembe véve a DDR400-as modulokhoz képest a 4400 forintos többletköltséggel kapható - és már gyárilag hűtővel felszerelt - Kingmax DDR500-as modulok vásárlása jobb ötletnek tűnik.
Értékelés
A Nexus termékeivel eltöltött nap alatt ismét ízelítőt kaptunk az igazi halkságból. Ehhez nem kellett vizet vezetnünk a számítógépházba, elég volt a léghűtés és zajcsillapítás okos kombinációja.
A merevlemezhűtők közül a DiskTwin volt a kedvencünk. Egy jól hangszigetelt házból nem hallatszik ki a merevlemez, ami benne dolgozik, a rezgéseket példásan elnyeli és az adattárolót sem forralja fel. Tetszett, mert ára sem túl magas.
A Nexus memóriahűtő a gazdag színválaszték és kedvező ár miatt tetszett, segítségével némi tuningtöbbletet lehet előcsalogatni, de sokkal inkább dekorációs elemről van szó, mellyel többi hardverkomponensünk színéhez hangolhatjuk a memóriákat is.
A Nexus PPR-1030 NF hűtő fölött már némileg eljárt az idő. Ugyan rézből készült és igényes a bordája, de a mai viszonylatban picike, hét centiméteres ventilátor már nem elegendő. A szabályozható ventilátoros PPR-1030 SF jobb választás, bár magas fordulaton már nagyon zajos.
A Nexus Prolong igazából tápok hűtésében jeleskedhetne, hiszen egy processzornak vagy videokártyának nem túl sok gondot okoz a meleg.
A Nexus Breeze ház teljesítményével nagyon meg voltunk elégedve. Bár megszorította, nem tudta megelőzni az Antec P180-at, de cserébe az ára is jelentősen kedvezőbb, ezért ajánlott. Ha figyelembe vesszük, hogy a táp egy 400 wattos FSP, akkor talán célszerűbb az üres házat választani táp nélkül, és hozzá külön venni egy FSP tápot, így jelentős összeget tudunk megspórolni.
![]() |
![]() |
Nexus TwinDisk Nexus Memory Heatspreader |
Nexus Breeze |
A Nexus termékeket a PostIT Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.