Tapasztalatok, értékelés
A használat során szerzett benyomásokat kezdjük talán a legfontosabbal, az üzemidővel. Ezzel kapcsolatban nehéz pontos adattal szolgálni, hiszen függ a mobilhálózat erősségétől, a csatlakozó kliensek számától is, de két notebook, egy mobiltelefon és egy nagyvárosi, jónak mondható mobilnetes kapcsolat esetén 12-14 óra, azaz egy munkanap könnyedén kihozható belőle.
A sávszélesség mérésére sajnos nem állt rendelkezésre sehol sem Cat 16-os LTE mobilnet, de a 40-50 Mbps elérése problémamentes volt minden esetben, az Ethernet port használatával pedig 300-350 Mbps volt a maximum, melyet lakáson belül kihozhattunk belőle.
Hirdetés
A WLAN rádiók teljesítménye három fokozatban állítható, ezek közül egy szállodai szobában bőven elég a legalacsonyabb is, így érhető el a korábban említett, egész napos üzemidő is. Ha inkább helyhez kötötten, például nyaralóban használnánk a készüléket, akkor érdemes a maximális adóteljesítményt választani, és az akkumulátor eltávolítása után fixen, tápegységre kötve üzemeltetni az M1-et. Ekkor egy 50-60 négyzetméteres, könnyűszerkezetes lakást még kényelmesen kiszolgál, tapasztalataink szerint egy téglából készült válaszfal még semmilyen gondot nem okoz számára, vastagabb akadályok, födémek áthidalására azonban alkalmatlan.
Ezzel egyébként egy olyan felhasználási területre is ajánlható az M1, ami Nyugat-Európában elég népszerű: a lakókocsis, lakóautós utazásokhoz. Egy családnak, kisebb baráti társaságnak elég egyetlen M1-et magával vinni ahhoz, hogy az egymás mögött haladó járművekben, illetve később a kempingben a teljes kompánia gyors, olcsó és biztonságos netkapcsolathoz jusson.
Értékelés
Nagyon jó, de nagyon drága is a Netgear Nighthawk M1, és pont ez utóbbi az, ami miatt nehéz megtalálni a célcsoportot számára. Akinek szimplán csak egy mobil routerre van szüksége, az számtalan, jóval olcsóbb változatot találhat a boltokban, így a készüléket az extráknak kell eladni.
Az biztos, hogy egy olcsóbb, átlagos készülékkel összevetve ez a modell sebességben lényegesen többet nyújthat, feltéve, hogy a mobilszolgáltató is partner ebben. Az, hogy az M1 nemcsak mobilhálózatról, de Ethernetről és másik WLAN-ról is képes internetet szolgáltatni, nagyon hasznos extra, hiszen például egy víkendházban is bevethető Wi-Fi routerként, miközben spórolhatunk a mobil előfizetéssel is. Hab a tortán, hogy egy routertől elvárható alapszintű szolgáltatásokat is képes kínálni (porttovábbítás, szűrők, DHCP kiszolgáló paramétereinek módosítása), és hogy hálózati tárolóként is megállja a helyét, mely funkció ugyan nem valami gyors, de dokumentumok megosztására, filmnézésre tökéletesen alkalmas. Tovább bővíti a pozitívumok sorát a powerbank funkció és a vendéghálózatok kezelésének lehetősége, amivel ismerősöknek biztosíthatunk gyorsan hozzáférést anélkül, hogy privát jelszavunkat fel kellene fednünk.
Összefoglalva tehát egy átgondolt és valóban remek készüléket tett le az asztalra a Netgear, mely nagyon jó szolgálatot tehet egy külföldi utazás, esetleg hosszabbra nyúló kempingezés során, de magas ára miatt inkább munkával kapcsolatos utazásoknál látjuk értelmét, ahol az extráit is ki tudjuk használni, és a plusz költség is jobban indokolható.
Netgear Nighthawk M1
Wombath
A Netgear Nighthawk M1 routert a Netgear bocsátotta rendelkezésünkre.