Netgear hálózati apróságok

Netgear WNR612v2 router

Ma már az átlagos – vagy annál kicsivel gyakorlottabb – felhasználó könnyen szemben találhatja magát a hálózatépítés gyakran egyáltalán nem egyszerű feladatával. Pár éve még a switch, a router és a kábelrengeteg jelentette a hétköznapi hálózatot, ma viszont általános a vezeték nélküli Wi-Fi, ami beköltözött a telefonokba, játékkonzolokba, de még a tévékbe vagy akár a fényképezőgépekbe is. Olyan sokféle eszköz használja, és annyi kiépítési lehetőség van, hogy elsőre – főleg tapasztalat nélkül – iszonyatosan nehéz az optimális megoldást megtalálni. Ma elsősorban olyan kiegészítőket mutatunk a Netgear kínálatából, melyekkel egy már létező hálózat finomítható.

Először is itt van a WNR612v2 Wi-Fi router, melynek legérdekesebb tulajdonsága kedvező, hétezer forintos ára. Aki látott már alapszintű Netgear routert, annak nem lesz ismeretlen a forma, igaz, a fehér „szappantartó” a szokásosnál is kisebb lett. Elején az 1-es és 2-es LED, hátulján csak a két sárga Ethernet aljzat árulkodik a spórolásról. Ma már sok esetben elég lehet ennyi Ethernet ajzat is, főleg ha elsősorban Wi-Fire építünk. Ebből a legfeljebb 150 Mbps-os elvi csúcssebességre képes, n-es szabványt támogatja a WNR612v2, ami a 300 vagy még több Mbps-os verzióknál kisebb hatótávolsággal és átviteli tempóval bír, de sok esetben a lassabb, olcsóbb eszközök is megfelelnek a célnak.

Rácsatlakozva böngészőn keresztül a szokásos, egyszerű, akár elavultnak is nevezhető, de korrektül használható Netgear kezelőfelületet kapjuk. Balra található a csoportokra osztott, egyszintű menü, ennek lapjai középen nyílnak meg. A jobb oldal jelentős részét alapos súgó tölti ki, aminek szélessége állítható. A Netgear felület nagy előnye a legtöbb konkurensével szemben, hogy magyarul (és még sok más nyelven) is elérhető. Ehhez elég internetre kapcsolni az eszközt és kiválasztani a megfelelő nyelvet, majd megtörténik a nyelvi csomag letöltése, és alapállapotban a firmware-t is frissíti a router.

Bár olcsó routerről van szó, ez funkcionalitásában nem látszik meg. Minden lényeges eszközt és beállítást megtaláltunk, amire egy útválasztónál szükség lehet. Jellemző Netgear extra a vendég Wi-Fi hálózat. Ez egy olyan elkülöníthető része a Wi-Finek, amit például vendégeink számára elérhetővé tehetünk, ha nem akarjuk őket beengedni privát rendszerünkbe, megadni nekik jelszavunkat. Ha már van egy komoly routerünk, az olcsó WNR612v2 akár hatótávolságának megnövelésére, jelismétlőként (repeater) is használható. Akik adat- vagy időkorlátos elérést használnak, biztosan értékelik majd az e szerinti szabályozás lehetőségét, ami szintén általános a Netgear routereinél, de más márkák ritkán alkalmazzák. Multimédiás tartalmak hálózati továbbításához hasznos az UPnP és WMM támogatás, amit szintén nem spóroltak le.

A QoS részlegen alapszintű forgalomszabályozást találunk, mellette portokra leosztva négyszintű prioritási szabályokat hozhatunk létre. Alaposan kidolgozták a hálózati funkciókkal és internetes oldalakkal kapcsolatos szűrőket, melyek aktivitása egyszerű ütemezővel finomítható. A hét minden napjára megadhatjuk, hogy a tiltás mikortól meddig legyen érvényes. Lehetne több időintervallum, esetleg engedélyezési időszak, de már így is többet kapunk, mint sok hasonló terméknél.

Wi-Fi adapterek és jelismétlő

Aprócska, USB-s Wi-Fi adaptert is kínál a Netgear. A WNA1000M olyan parányi, hogy alig lóg ki az USB csatlakozóból. Nehéz is elhinni, hogy n-es – igaz, csak 150 Mbps-os – átviteli sebességre képes, és támogatja a védett, WPS csatlakozást.

Beüzemelése rém egyszerű, csak telepíteni kell a mellékelt kis CD-n lévő vagy internetről letöltött vezérlőprogramot. Elindítása után követjük a magyarul olvasható utasításokat, és pár percen belül készen is leszünk. A parányai adapterhez tartozó, teljesen átlagos vezérlőfelület szintén tud magyarul.

Némi sarkítással a Netgear WNCE2001 is nevezhető Wi-Fi adapternek, de esetében azért többről van szó. A fekete, gyufás skatulyánál valamivel nagyobb eszköz Ethernet hálózatot vezet át Wi-Fire. Elsősorban vezetékes Ethernet hálózati képességgel ellátott, szórakoztatóelektronikai termékekhez – például tévékhez – ajánlják, ha problémás lenne az Ethernet vezeték odajuttatása csatlakozójukhoz. Ilyenkor rendszerint lehetőség van USB-s Wi-Fi adapter vásárlása, de fogós kérdés a támogatás. A WNCE2001 éppen ezt kerüli ki, mert a tévé (vagy más eszköz felé) szokványos Ethernet kábelnek látszik. Belsejében viszont van egy Wi-Fi adapter, amivel routerünkhöz csatlakoztatható. Tápellátásához egy USB-s csatlakozót és egy kis tápot is kapunk, ezek közül elég az egyiket használni.

Wi-Fi hálózatra WPS segítségével kapcsolódhatunk, így nem kell számítógépre csatlakoztatni az adaptert, csak a router WPS kapcsolatfelvevőjét kell aktiválni. Ha ezt nem támogatja a routerünk, akkor előbb PC-re kell kötni a tévéhez szánt adaptert. Ekkor IP cím vagy a megfelelő URL beírásával elérhetjük konfigurációs felületét, ami nem más, mit egy böngészőben futó Wi-Fi adapter kezelő. Itt a rendelkezésre álló hálózatok közül választhatunk egyet titkosítással és a szokásos funkciókkal, majd kapunk egy státusz ablakot. Amikor kész a konfiguráció, ráköthetjük az adaptert a tévére (vagy más eszközre), és innen már önműködően csatlakozni fog a routerre. Persze, csak addig, amíg nem módosítjuk a Wi-Fi hálózat elérési paramétereit (SSID-t, titkosítást). További paramétereket és státusz ablakot is rejteget a számítógépről elérhető kezelőfelület, ami a routerekével azonos formatervet kapott.

Ha szeretnénk meglévő Wi-Fi hálózatunk hatótávolságát növelni, akkor az imént bemutatott WNR612v2 vagy hasonló, olcsó router jelismétlő módjánál egyszerűbb megoldást is találunk. Ilyen például a Netgear WN3000RP jelismétlője. A közvetlenül konnektorba dugható, két kis antennával ellátott eszköz pont azt csinálja, amire legtöbben gondolnak: befogja a Wi-Fi router jelét és azt különösebb beavatkozás nélkül küldi tovább azokra a területekre, ahová a router hatótávolsága már nem biztos, hogy elérne. Emellett úgy is működik, mint az előbb bemutatott WNCE2001, vagyis Ethernet csatlakozójára köthetünk egy tévét vagy más eszközt, és azt Wi-Fi adaptere segítségével hozzákapcsolja vezeték nélküli hálózatunkhoz.

Rendszerbe állíthatjuk WPS segítségével, és akkor ismét csak a megcélzott router menüjében kell egy picit kapcsolgatni. A másik lehetőség, akárcsak a WNCE2001-nél, az Ethernet kábeles. Az egyszerű, webes varázsló mellett kapunk a Netgear routerek felületére hasonlító konfigurálót. Itt nem sok érdekeset találni, minden a Wi-Fire csatlakozást szolgálja. Beállíthatjuk azt is, hogy az ismétlő milyen SSID-t használjon. Alapesetben a továbbított hálózat SSID-jéhez járul egy _EXT kiterjesztés, de ezt ízlés szerint módosíthatjuk.

Próba

Méréseinkhez egy Core 2 Duo platformos ThinkPad X60 notebookba telepítettük a Netgear WNA1000M adaptert, a router egyik Ethernet portjára pedig egy Core 2 Duo processzor köré épülő asztalig gépet dugtunk. A tesztelést egy vasbeton épületben hajtottuk végre, melynek alaprajza alább látható.

A routert a 0 pontba tettük, majd az 1-7 pontokban végeztünk mérést. Az első öt pont a routerrel azonos szinten volt, a 6-os fél, a 7-es egy emelettel magasabban. A környéken közel egytucatnyi további Wi-Fi hálózat dolgozott, a miénket sikerült üres csatornára állítani. Fontos kiemelni, hogy a vezeték nélküli hálózatok teljesítményét nagyban befolyásolják a felhasznált eszközök és a környezet. Előfordulhat, hogy a tesztünkben kiválóan szereplő eszköz más környezetben, más adapterekkel párosítva korántsem működik olyan jól, de egy nálunk gyengélkedő megoldás is szárnyra kaphat máshol, így mérési eredményeink csak tájékoztató jellegűek.

LAN - Wi-Fi adatátvitel
Vasbeton épületben
WNR612v2 router
WNA1000M adapter
WNR612v2 router
Edimax nMAX adapter
1 - Szabad rálátás 1 m 1500 kB/s 2600 kB/s
2 - Szabad rálátás 3 m 1500 kB/s 2500 kB/s
3 - Egy falon keresztül 3 m 1400 kB/s 2300 kB/s
4 - Két falon keresztül 7 m 700-1100 kB/s 1200-1400 kB/s
5 - Több falon keresztül 10 m 300-500 kB/s 1000-1300 kB/s
6 - Több fal, félemelet 11 m 200-450 kB/s 500-900 kB/s
7 - Több fal, egy emelet 10 m - -

Bizony, az olcsó WNR612v2 router és a picike WNA1000M USB-s adapter nem teljesített valami acélosan. Hogy kiderítsük, melyik fél a hunyó, mértünk komoly teljesítményű Edimax EW-7708Pn nMAX adapterrel is, mely megfelelő routerrel 6-8 MB/s-os tempóra képes. Ezúttal a kis Netgearral 2,5 MB/s környékén megállt a tudomány, ami nem valami sok, de a WNA1000M adapterecske sebességénél lényegesen jobb. Szóval egyik Netgear eszköz sem egy sebességbajnok, de nem is arra találták ki őket, alap internetelérés megosztására jók lesznek. Ahogy távolodtunk a routertől, úgy gyengült a jel, de a teljes lakást sikerült azért lefedni, csak az emeleten volt némaság. Ott az Edimax adapterrel sem fogtunk be semmit.

Ekkor az 5-ös pontba betettük a WN3000RP ismétlőt, pár gombnyomással felkonfiguráltuk, és máris tudtunk internetezni egy szinttel feljebb is. Így a 7-es pontban olyan sávszélességet mértünk, mint korábban az 5-ösben (300-500 kB/s a kis Netgear adapterrel), ott pedig az ismétlő a két antennája révén azt a tempót biztosította, amit a router egy falon keresztül (2-es pontban).

Végül a notebook Ethernet portjára akasztottuk a WNCE2001-et. Nagy megelégedéssel tapasztaltuk, hogy fejlett Edimax Wi-Fi adapterünk sebességi szintjén teljesített a kis Netgear routerrel, egy komolyabb darabbal 6-8 MB/s közötti értékekre volt képes egy-két falon keresztül. Kipróbáltuk egy Samsung D550 sorozatos tévével is, a 720p-s anyagokat és kisebb bitrátájú Full HD-ket is megakadás nélkül vitte, a bitráta növekedésével viszont akadások jöttek be, szóval Full HD-t a szomszéd szobába egyelőre csak vezetéken lehet biztonságosan eljuttatni. Bár csak néhány napig voltak nálunk a Netgear hálózati ismétlői, ezalatt egyetlen kiesést vagy szakadást sem tapasztaltunk.

Értékelés

Mai tesztünk alanyai egészen érdekes kiegészítői lehetnek egy már létező Wi-Fi hálózatnak. A WNR612v2 router teljesítménye nem valami acélos, de már 7000 forint környékén megvásárolható. Igen, még ennél olcsóbb routerek is vannak a hazai piacon, de a kis Netgear felületének magyar nyelve, a vendéghálózat és a jelismétlő funkció mégis jó alternatívává teszi. Kár, hogy nem gyorsabb egy picivel, de nekünk így is tetszett. Elsősorban kis terület – pár szoba – Wi-Fi hálózattal ellátására ajánlanánk, és a jelismétlő szerepkört is érdemes megfontolni nála. Főként azért, mert a kimondottan ismétlőnek készített WN3000RP lényegesen drágább nála. Ezt a terméket 17 000 forintos összegével túlárazottnak tartjuk, hiszen ennyi pénzért komoly Wi-Fi routereket kapni, melyek tudnak jelet ismételni, és még sok minden mást is.

Ha van egy asztali gépünk, esetleg régi, Wi-Fi adapter nélküli notebookunk a router közelében, akkor a pici WNA1000M adapterrel könnyen és gyorsan, no meg 4000 forintos ára miatt olcsón vezeték nélküli hálózatot tudunk rá varázsolni. Ennél a terméknél a kis méret tetszett, nem fogjuk beletörni az USB csatlakozóba, sem véletlenül kirántani belőle. Ügyes kiegészítőnek tartjuk a WNCA2001 Ethernetből Wi-Fi hálózatot csináló eszközt. Ha tévénket szeretnénk hálózatra kötni, de nem akarunk Ethernet kábelt kihúzni hozzá, akkor szerintünk ez az adapter sokkal jobb megoldás, mint az USB-s alternatívák. Ott ugyanis nem lehetünk biztosak a kompatibilitásban, a biztosan jó, gyári (Samsung, LG stb.) modellek pedig iszonyatosan drágák. Persze a biztosan támogatott és méréseink alapján korrekt vételi képességekkel bíró WNCA2001 sem annyira olcsó darab, de nekünk tetszett. Általában 13 000 forintért láttuk, de aki keresgél egy kicsit az interneten, olcsóbban is rábukkanhat.


Netgear WNR612v2 - Wi-Fi router
Netgear WNA1000M - USB-s Wi-Fi adapter

Netgear WNCA2001 - Ethernet Wi-Fi átalakító

rudi

A Netgear hálózati eszközöket a LANTEL Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés