Nehéz időszak jön

RAM és nettopok



A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 20% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Tovább kénytelenek szorítani a nadrágszíjat a számítógéphardver eladásából élők. Nem fokozott nyereségvágy vagy a karácsony közeledte miatt emelkednek ugrásszerűen az árak, hanem a jelenleg kialakult, nehéz gazdasági helyzet, ezzel együtt pedig a forint árfolyamának hullámzása miatt. Úgy tűnik, hogy az idei karácsonyi szezon nem lesz a legjobb időszak hardvervásárlásra, de könnyen lehet, hogy a következő évben még tovább és tovább emelkednek majd az árak, ugyanis a fény még nem látszik az alagút végén. Nagykereskedelmi partnereink szinte folyamatosan módosítani kényszerülnek árlistájukat, akad olyan is, aki napi árfolyam szerint számláz.

Ebben a kellemetlen helyzetben is érkeznek persze újdonságok. A CSX például új, nagyobb bordával látta el Overclocking CEC DDR3 memóriamoduljait. Jó hír, hogy a Diablo sorozattól átvett, kékre festett hőleadójú modulok a korábbi, kisebb hűtőjűekkel azonos áron kerülnek forgalomba. Persze az előbb vázolt áldatlan állapot miatt ez az ár lényegesen magasabb, mint pár hónappal ezelőtt. A 2 GB-os DDR3-1333 szett ára picivel 20 000 Ft alatt van, a 4 GB-osé pedig meghaladja a 40 000 forintot. Ahogy a gyártó többi memóriamoduljára, a CEC szériára is 10 éves garancia vonatkozik.

Újabb területet hódít meg magának az Intel Atom processzora. A hordozható, kisméretű netbookok után itt vannak az olcsó asztali (desktop) számítógépek rémei, a nettopok. A platform ugyanúgy az 1,6 GHz-es Intel Atom CPU-ra épít, ami mellett továbbra is a meglehetősen elavult, 945G sorozatú északi és ICH7 déli híd dolgozik. Bár az Intel Mini-ITX alaplapra szerelt rendszere már több hete elérhető, az első komplett nettop számítógépek csak most érkeztek a hazai piacra. Nem meglepő, hogy ebben a szegmensben is az Asus lett az első Eee Box névre keresztelt apróságával. Legjobban úgy jellemezhető, hogy egy kijelzőjétől megfosztott Eee PC, amit 223 x 178 mm alapterületű, 26 mm vastag dobozba zártak. Hardverileg abban különbözik a netbookoktól, hogy hálózati vezérlője gigabites, Wi-Fi adaptere pedig Draft N-es. 1 GB memóriájával és 80 GB-os, 2,5”-os merevlemezével a csupán internetezni vágyó felhasználók igényeit bőven teljesíti. Nálunk járt egy tesztpéldány, és elmondhatjuk, hogy 720p felbontásig HD videók lejátszásához is elegendő. Érdekes kiegészítő a hozzá mellékelt VESA tartókeret, amivel a legtöbb monitor hátuljára felszerelhető. Egyetlen lényegesebb hiányosságát fedeztük fel, hogy kihagyták belőle az optikai meghajtót. Vételára így 75 000 Ft környékén alakul. A VIA C7 processzorral szerelt MSI Titan 700 olcsóbb volt ennél, amikor teszteltük, azonban ára mostanra 90 000 forint környékére mászott fel.

Akkor sem kell atomos nettop nélkül maradnunk, ha optikai meghajtót szeretnénk. Az MSI 82 000 Ft környékén kínálja a Wind Nettop 120-at. Mivel nem vékony, notebookos, hanem hagyományos 5,25”-os egységet használnak, a kis gép nem is olyan kicsi. Alapterülete 300 x 240 mm, magassága pedig 65 mm. Sajnos pontosan nem tudjuk, hogy a hazai forgalomba kerülő modellben benne van-e a g-s Wi-Fi modul, az viszont biztos, hogy merevlemezben rádupláz az Asusra, ugyanakkor digitális, DVI monitorkimenete viszont nincs. Bízunk benne, hogy egyszer majd valamelyik gyártó bevállalja a HTPC-sek álmát, a HDMI csatlakozóval és digitális hangkimenettel ellátott, HD videokódoláshoz kis teljesítményű, de diszkrét VGA-val szerelt nettopot, amit hívhatnának mondjuk multimediatopnak.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés