Az alaplap anatómiája
A Soltektől megszokott módon - a VIA chipsetes lapoknál - a nyák színe lila, nincs ez másként most sem. A deszka puritán, nincs "túlcsicsázva" -- minden slot és csatlakozó a default színben pompázik.
A VIA KT600 és a VT8237 chipset párosa trónol a lapon, ami szintén hivatalosan elviszi a 400 MHz-es rendszerbuszt. A North Bridge-en elhelyezkedő aranyszínű alumínium-borda gondoskodik arról, hogy ne kerüljünk meleg helyzetbe. A South Bridge nem kapott semmiféle aktív vagy passzív hűtést, de ezt többnyire így oldják meg a gyártók, nincs okunk a panaszra. Kíváncsi és alapos tesztelők lévén első dolgunk volt, hogy levettük a bordát az északi hídról, amit egyébként bőségesen megkentek szilikonnal. Helyes. Ezt letörölgetve meggyőződtünk arról, hogy bizony nem vertek át minket, tényleg a KT600-zal van dolgunk.
A North Bridge aranyszínű alu bordája
Meztelen VIA KT600 North Bridge
A VT8237 déli híd igazi sajátossága az integrált SATA RAID vezérlő, amelyhez 2db SATA csatlakozó tartozik. Ehhez társul még 2db sárga színű ATA133 csati, így összesen 6db winchestert (2 SATA, 4 PATA) képes kezelni a lap. Az IDE portok alatt található az 1db FLOPPY (fehér) csatlakozó. A 8db USB porton (zöld) kicsit meglepődtünk, talán nincs is szükség ennyire, de ha már adottak voltak, nem bántuk. Az SL-KT600-R mindenesetre egy igazi "USB-szörny". Az USB mellett meglepetésünkre találunk egy SmartCard kártyaolvasó csatlakoztatására szolgáló tüskevárat is -- ismét csak örömmel nyugtáztuk a felismerést.
VIA VT8237 South Bridge integrált SATA RAID vezérlővel
A CPU-foglalat körül hiányzik a 4db rögzítőlyuk, amelyek segítségével komolyabb bordák is felszerelhetők a processzorra (pl. Zalman CNPS7000A-AlCu), a socket függőleges elhelyezkedése viszont segíti coolerünk beszerelését. A procinkat a leégés ellen nem a tizenötös faktorú szilikonzsír óvja, hanem az Anti-Burn Shield II.
Függőleges CPU-socket rögzítőlyukak nélkül...
Közvetlen szomszédságban helyezkednek el a kondik, amiket rendesen kigyúrtak: egyenként 3300uF-ot nyomnak, tehát e téren nem szerénykedhet a lap.
Kondenzátor 3 - főszerepben Sanyo 3300uF
Nézzük a DDR-foglalatokat, melyből 3db van az alaplapon, és előszeretettel fogadja kedvenc DDR400-as memóriánkat. Összesen 3 GB RAM-ot pakolhatunk beléjük.
DDR400-as támogatással
A lap hat darab teljes értékű PCI-slottal rendelkezik, így nyugodt lelkiismerettel fejleszthetünk, ha a szükség úgy kívánja. Az AGP-slot már a 8x-os kártyákat is fogadja, viszont túl közel van a memória slotokhoz, ami gondot jelenthet akkor, ha már összeszerelt állapotban variálnánk gépünkkel.
Az AMI szolgáltatja a BIOS-t, amiből sajnos csak 1db van, ha tehát elszáll, nem tudjuk segítségül hívni a "backup" verziót. Vigyázzunk rá!
AMI BIOS
A VIA VT8237 South Bridge-be épített AC'97 audio vezérlő a VIA Vinyl AC'97 kontrollere. Ezt megspékelve a VIA Six-TRAC (VT1616) audio kodekkel képesek leszünk a hatcsatornás surround hangra, 18 bites felbontással. Egy külön kört megérne ez a sztori, hiszen a számok ugyan szépek, de kellően minőségi komponensek híján pocsékul is szólhat az egész. Töredelmesen bevalljuk, az audio-részleg tesztjét most nem végeztük el.
VIA VT1616 Six-TRAC AC'97 sound codec
Az SL-KT600-R hátsó I/O panelje a következő portokat vonultatja fel: PS/2 Billentyűzet / PS2 Egér / USB2.0 / LPT1 / COM1/COM2 / GAME/MIDI / Speaker_Out / Line_In / MIC_In, mindezt az ATX szabványnak megfelelően. Az integrált LAN erről a verzióról lemaradt, ezt a táposabb SL-KT600-RL-ben kapjuk meg.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!